Λέρος Λέρος χωρίς αμάξι?

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Γεια σας, θέλουμε να πάμε Λέρο Αύγουστο με μια φίλη αλλά δεν οδηγούμε. Θα πάμε με αεροπλάνο και θα μείνουμε 4 βράδια. Πού μας προτείνετε να μείνουμε για να βγαίνουμε το βράδυ χωρίς να στηριζόμαστε σε συγκοινωνίες?

Και για να πάμε σε παραλίες ή αξιοθέατα (πχ γραφικά χωριά), τα ταξί τα βρίσκεις εύκολα? Γιατί με τοπικά λεωφορεία την έχω πατήσει πολλές φορές σε νησιά. Ευχαριστώ πολυ!

Υ.Γ. Ανοίγω νέο θέμα γιατί τα ήδη υπάρχοντα είναι παλιά.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Πού μας προτείνετε να μείνουμε για να βγαίνουμε το βράδυ χωρίς να στηριζόμαστε σε συγκοινωνίες?
Στην Αγία Μαρίνα κυρίως και μετά στο Παντελι.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πού μας προτείνετε να μείνουμε για να βγαίνουμε το βράδυ χωρίς να στηριζόμαστε σε συγκοινωνίες?
Αγία Μαρίνα και μόνο θα έλεγα εγώ, συμφωνώντας. Σε ακτίνα ενός χιλιομέτρου θα βρείτε πολλά καταλύματα και η απόσταση περπατιέται άνετα.
Και για να πάμε σε παραλίες ή αξιοθέατα (πχ γραφικά χωριά), τα ταξί τα βρίσκεις εύκολα? Γιατί με τοπικά λεωφορεία την έχω πατήσει πολλές φορές σε νησιά. Ευχαριστώ πολυ!
Για λεωφορεία δε ξέρω γιατί είναι σχετικά τα δρομολόγια, τα Ταξί όμως στη Λέρο αφθονούν, δε καταλαβαίνω που οφείλεται αυτό αλλά είναι εξωφρενικά πολλά για ένα τέτοιο μικρό νησί με κοντινές αποστάσεις, οπότε είναι το μόνο που δε πρέπει να σας προβληματίσει.
Ωραία επιλογή, καλά να περάσετε!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Άφιξη και αναχώρηση από Λέρο αεροπορικώς και διαμονή 1 εβδομάδα Παντελι αρχές Αυγούστου.
Θα την παλέψουμε με λεωφορεία/ταξί ή να νοικιάσουμε μηχανάκι?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Άφιξη και αναχώρηση από Λέρο αεροπορικώς και διαμονή 1 εβδομάδα Παντελι αρχές Αυγούστου.
Θα την παλέψουμε με λεωφορεία/ταξί ή να νοικιάσουμε μηχανάκι?
Ισχύει ο γενικός κανόνας, αν όχι όλες τις μέρες, έστω για κάποιες μέρες θα σου λύσει τα χέρια, όσο κι αν τα ταξί είνα πάρα πολλά για ένα τέτοιο νησί και οι αποστάσεις μικρές. Θα θέλεις να κάνεις το πρόγραμμα σου όπως σε βολεύει σε κάποιες φάσεις, δε γίνεται. ;)
 

Kostas78

Member
Μηνύματα
44
Likes
81
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Άφιξη και αναχώρηση από Λέρο αεροπορικώς και διαμονή 1 εβδομάδα Παντελι αρχές Αυγούστου.
Θα την παλέψουμε με λεωφορεία/ταξί ή να νοικιάσουμε μηχανάκι?
Το καλοκαίρι πραγματοποιούνται 5-6 δρομολόγια με το λεωφορείο από Ξηρόκαμπο έως Μπλεφούτι, αλλά δεν περνάει από Παντέλι, πρέπει να ανέβεις στον Πλάτανο για να το πάρεις είναι γύρω στα 600-700 μέτρα μεν αλλά ανηφόρα. Ταξί βρίσκεις πολύ εύκολα, έχει περισσότερα από 30 στο νησί. Καλό θα ήταν να νοικιάσεις κάποιες ημέρες μηχανάκι θα σε βολέψει πολύ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Άφιξη και αναχώρηση από Λέρο αεροπορικώς και διαμονή 1 εβδομάδα Παντελι αρχές Αυγούστου.
Θα την παλέψουμε με λεωφορεία/ταξί ή να νοικιάσουμε μηχανάκι?
Εγώ θα έλεγα να νοικιάσετε. Ίσως όχι για όλες τις μέρες. Οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες και το νησί είναι κατά βάση επίπεδο, με δρόμους που θέλουν προσοχή σε κάποια σημεία. Επίσης είναι αρκετά πυκνοκατοικημένο, άρα κυρίως θα κινήστε μέσα σε οικισμούς οπότε θέλει λίγο υπομονή.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Κι εγώ προσανατολιζόμουν προς μηχανάκι, είτε για όλες τις μέρες είτε για τις περισσότερες.
Από/προς αεροδρόμιο λογικά θα πάρουμε ταξί, με μηχανάκι και αποσκευές φαντάζομαι είναι σκότωμα έως αδύνατο.
Έχουμε κάποιον για μηχανάκι?
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Εγώ όταν έψαχνα να νοικιάσω αυτοκίνητο, στο τηλέφωνο πριν πάω μου έλεγαν 50-60€ για μια μέρα. Δεν έκλεισα και όταν έφτασα, με "ψάρεψαν" στο λιμάνι και μου το άφησαν 35€.
 

Kostas78

Member
Μηνύματα
44
Likes
81
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Κι εγώ προσανατολιζόμουν προς μηχανάκι, είτε για όλες τις μέρες είτε για τις περισσότερες.
Από/προς αεροδρόμιο λογικά θα πάρουμε ταξί, με μηχανάκι και αποσκευές φαντάζομαι είναι σκότωμα έως αδύνατο.
Έχουμε κάποιον για μηχανάκι?
Από αεροδρόμιο με το μηχανάκι είναι επικίνδυνο (είναι 15 λεπτά μέχρι το Παντέλι) αφού θα έχεις αποσκευές. Ταξί ή με λεωφορείο αν σε βολεύει το δρομολόγιο.
Μηχανάκια έχουν
Motoland (Παντέλι) Motoland leros rent a car
Motoleros (Αγία Μαρίνα) Moto Leros‣ Eνοικίαση αυτοκινήτου και σκούτερ στη Λέρο
Tony's rent a car (Άλιντα) TONY's rent a Room, rent a Car, rent a Motorbike in Leros Island
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Αααααχχ αυτός ο Tony's....."κορυφή"!.... Αφού πείστηκε να μου αφήσει το αυτοκίνητο σε μία νορμάλ τιμή (30€/ημέρα απο 40€/ημέρα) μετά που του είπα τον αριθμό των ημερών που το ήθελα, αλλιώς δεν το κατέβαζε με τίποτα (!), μου έδωσε ένα αυτοκίνητο που δεν έπιανε το χειρόφρενο.... Κοινώς μου έδωσε ένα αυτοκίνητο που θα μπορούσε να προκληθεί ζημιά σε αυτό με δική του υπαιτιότητα! Μιλάμε για επαγγελματία, όχι αστεία!.... :rolleyes:

@mourohavlos απο και προς το αεροδρόμιο με ταξί (τότε κόστιζε 12€/μονή διαδρομή, τώρα σίγουρα περισσότερο). Οι κύριοι δρόμοι του νησιού είναι μια χαρά για μηχανάκι, αν δεν κουβαλάτε όλη τη προίκα σας στις παραλίες. Αν πιάσετε τους λόφους και τα λαγκάδια δεν θα συνιστούσα μηχανάκι....

Να πάτε και στο τοπικό οινοποιείο Ιοκάλλις, κτήμα Χατζηδάκη, να δοκιμάσετε τα κρασιά τους!
DSC_0286.JPG


Είχα πάει αργά το απόγευμα και μου είπαν οτι χρειάζεται τηλέφωνο για ραντεβού απο πριν και οτι δεν υπήρχε εκείνη την ώρα κάποιος να με εξυπηρετήσει....
DSC_0293.JPG

DSC_0295.JPG


Ο κύριος που ήταν εκεί με άφησε όμως να κάνω βόλτα στον αμπελώνα!
DSC_0305.JPG


Αν πάτε να μας γράψεις και εντυπώσεις στο σχετικό νήμα! :)

Η Λέρος είναι ένα πανέμορφο νησί!!! :heart:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
απο και προς το αεροδρόμιο με ταξί (τότε κόστιζε 12€/μονή διαδρομή, τώρα σίγουρα περισσότερο).
Σε μονή διαδρομή προ τριετίας είχα πληρώσει κάπου τόσα και λιγότερα, το θυμάμαι γιατί μου είχε κάνει εντύπωση!
Οι κύριοι δρόμοι του νησιού είναι μια χαρά για μηχανάκι
Κι εδώ συμφωνώ, εξάλλου είναι πολλά και αυτά στο νησί, σαν τα ταξι ένα πράμα. :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.597
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom