Λειψοί Λέρος Λέρο, Λειψούς, Αρκιούς και Μαράθι

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.967
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καταπληκτικές εικόνες -κι εμπειρίες θέλω να πιστεύω- φίλη @Katerinaboby
Τα νησάκια αυτά είναι πραγματικά διαμάντια, και είναι πολύ ευχάριστο να μαζεύουμε πληροφόρηση και γι αυτά.
Προσωπικά έμεινα εντυπωσιασμένος από όλα πέρυσι που έκανα το συγκεκρμένο τουρ, και θα προσπαθήσω να ξαναπάω για περισσότερες ημέρες αν γίνεται. Η τετράδα Λειψοί-Αρκιοί-Μαράθι-Αγαθονήσι, είναι όλα τα λεφτά!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Alma, όπως σου υποσχέθηκα, σου έχω νέα για τους Αρκιούς! Επισκέφτηκα Λέρο, Λειψούς , Αρκιούς και Μαράθι. Οι Αρκιοί είναι αυτό, που θα ξαναπάω για καμμιά δεκαριά μέρες! Όνειρο! Γραφικότατο! Υπέροχες παραλίες! Η κοντινή (Πίσω Πατελιά) είναι 10 λεπτά με τα πόδια, το Λιμνάρι περίπου 20 λεπτά και η μακρυνή είναι τα Τηγανάκια (45 λεπτά). Εγώ ως τεμπέλα, για την τελευταία, πήρα "αγκαζέ" τον καπετάν Μιχάλη, που με το καϊκάκι του μας πηγαινοέφερνε, πολύ οικονομικά! Μείναμε σε υπέροχα δωμάτια, στα Πέτρινα της Ευδοκίας, και φάγαμε τέλεια με λογικές τιμές στου Τρύπα. Ψάρια, κατσικάκια, τέλεια κρεμμυδόπιτα ( must)! Ο Τρύπας μεταμορφώνεται επίσης σε ένα καταπληκτικό τσιπουράδικο τα μεσημέρια και σ' ένα ψαγμένο και γλεντζέδικο μπαράκι αργά τη νύχτα! χαχαχααα!!!:xalara:Γνώμη μου, να το αποφύγεις τον Αύγουστο... Και μερικές φώτο: View attachment 242826 View attachment 242811 View attachment 242812 View attachment 242813 View attachment 242814 View attachment 242815 View attachment 242816 View attachment 242817 View attachment 242818 View attachment 242819 View attachment 242820 View attachment 242821 View attachment 242822 View attachment 242823 View attachment 242824 View attachment 242825 View attachment 242826 View attachment 242827

Εικόνες απερίγραπτης ομορφιάς...Τι να πω
 

Polly

Member
Μηνύματα
62
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ/ Γουατεμάλα
Καλησπερα! Σκεφτομαστε να παμε Λειψους, Αρκιους, Μαραθι με την κορη μας ( 2 ετων) και χωρις αυτοκινητο. Ειναι εφικτες οι μετακινησεις στις παραλιες ( αναφερομαι κυριως στα τελευταια δυο νησια) χωρις μεταφορικο και χωρις ποδαροδρομο? Λογω του παιδιου θα ειναι δυσκολο μεσα στην ζεστη, αναρωτιεμαι αν σε αυτα τα νησια μπορεις να μετακινηθεις προς τις παραλιες με καποιο τροπο?

Ευχαριστω!
 

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
Καλησπερα! Σκεφτομαστε να παμε Λειψους, Αρκιους, Μαραθι με την κορη μας ( 2 ετων) και χωρις αυτοκινητο. Ειναι εφικτες οι μετακινησεις στις παραλιες ( αναφερομαι κυριως στα τελευταια δυο νησια) χωρις μεταφορικο και χωρις ποδαροδρομο? Λογω του παιδιου θα ειναι δυσκολο μεσα στην ζεστη, αναρωτιεμαι αν σε αυτα τα νησια μπορεις να μετακινηθεις προς τις παραλιες με καποιο τροπο?

Ευχαριστω!
Κι εμείς δεν είχαμε μεταφορικό μέσο. Στους Λειψούς η συγκοινωνία ανετότατη! Έχει δημοτική συγκοινωνία με 1 ευρώ εισιτήριο, για τις καλύτερες παραλίες (πλατύς γυαλός, Χοκλακούρα, Κατσαδιά). Επίσης έχει ταξί πολύ οικονομικό και εξυπηρετικότατο. Οι περισσότερες διαδρομές κοστίζουν 4 Ευρώ και η ακριβότερη 7. Η Λιεντού είναι μια παραλία, που πας με τα πόδια από το χωριό. Είναι κοντινή και πολύ καλή! Για Αύγουστο, βέβαια, παίζει να έχει κόσμο....Εμείς Ιούλιο την βρήκαμε Σούπερ!
Στους Αρκιούς, τώρα! Εκεί χρειάζεται περπάτημα. Η Πίσω Πατελιά είναι η κοντινή. 10 λεπτά
Το Λιμνάρι περίπου 20 και τα Τηγανάκια 45 λεπτά. ΑΛΛΑ!!! Υπάρχει ο καπετάν Μιχάλης, που με τη βάρκα του, σε πάει όπου θες, επίσης οικονομικότατα! Αν ρωτήσεις στο μαγαζί του Τρύπα (Λιμάνι), ποιος είναι ο καπετάν Μιχάλης με την Μαρία τη βάρκα, θα σου πούν. Έχω και το κινητό του, αν το θες σε μήνυμα.
Οπότε και οι Αρκιοί κανένα πρόβλημα με συγκοινωνία! Εκεί θα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο με το παιδί! Θα είναι ιδανικά!
Το Μαράθι, δεν χρειάζεται συγκοινωνία. Είναι μία η παραλία κι έχει και μια μικρούλα από την πίσω μεριά. Εμείς μείναμε στο Μαράθι 2 βράδυα. Θα έμοιαζε με παράδεισο αν δεν υπήρχαν τα σκάφη, που εκμεταλλευόμενα την έλλειψη (ή αδιαφορία) του Λιμενικού, είναι ΘΡΑΣΥΤΑΤΑ! Βγαίνουν με τα φουσκωτά, με ανοιχτή μηχανή, μέχρι εκεί, που σκάει το κύμα!!! Κινδυνεύουν ανά πάσα στιγμή οι κολυμβητές! Κολυμπάς και πρέπει να έχεις ραντάρ, να κοιτάς, από που θα σου 'ρθει. Μόνο το πρωί και αργά το απόγευμα, γεύτηκα τον Παράδεισο, που φανταζόμουν. Ό,τι άλλο θες,στη διάθεσή σου!
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
566
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδια!
Κατερινα για να πας σε αυτα τα νησακια, σε ποιο πας πρωτα ας πουμε ? κ απο που ? Αθηνα ? εσυ που πηγες πρωτα κ απο που γυρισες κ ποσο ? :p Καλημεραααα
 

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
Κατερινα για να πας σε αυτα τα νησακια, σε ποιο πας πρωτα ας πουμε ? κ απο που ? Αθηνα ? εσυ που πηγες πρωτα κ απο που γυρισες κ ποσο ? :p Καλημεραααα
Καλημέρα! Εγώ πήγα Λέρο αεροπορικώς (είχα κλείσει όμως εισιτήρια από τέλη Μάρτη, με 60 Ευρώ πηγαιν-έλα). Καταμαράν Dodekanisos Pride από Λέρο σε Λειψούς και από Λειψούς για Αρκιούς. Για Μαράθι από Αρκιούς υπάρχει ένα μικρό "Λάμπης" που κάνει αυτά τα δρομολόγια ανάμεσα στα νησάκια. Και Αρκιούς -Μαράθι εξυπηρετεί και καπετάν Μιχάλης , που αναφέρω παραπάνω. Απαγορευτικά έχουν σπάνια το Νήσος Κάλυμνος και το καταμαράν.
Συνοπτικά:
- Πάτμος Σταρ:
τηλ: 22470-32500 & 697 7601633
-«Nήσος Κάλυμνος»: τηλ. 22430/29612
-Καταμαράν Δωδεκάνησος Pride
-
ΛΑΜΠΗΣ- καραβάκι που συνδέει τα νησάκια τηλ: 6977572233
-
καπετάν Μιχάλης: καϊκάκι-ταξί που εξυπηρετεί Αρκιούς για τα γύρω νησάκια
 

Polly

Member
Μηνύματα
62
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ/ Γουατεμάλα
Κι εμείς δεν είχαμε μεταφορικό μέσο. Στους Λειψούς η συγκοινωνία ανετότατη! Έχει δημοτική συγκοινωνία με 1 ευρώ εισιτήριο, για τις καλύτερες παραλίες (πλατύς γυαλός, Χοκλακούρα, Κατσαδιά). Επίσης έχει ταξί πολύ οικονομικό και εξυπηρετικότατο. Οι περισσότερες διαδρομές κοστίζουν 4 Ευρώ και η ακριβότερη 7. Η Λιεντού είναι μια παραλία, που πας με τα πόδια από το χωριό. Είναι κοντινή και πολύ καλή! Για Αύγουστο, βέβαια, παίζει να έχει κόσμο....Εμείς Ιούλιο την βρήκαμε Σούπερ!
Στους Αρκιούς, τώρα! Εκεί χρειάζεται περπάτημα. Η Πίσω Πατελιά είναι η κοντινή. 10 λεπτά
Το Λιμνάρι περίπου 20 και τα Τηγανάκια 45 λεπτά. ΑΛΛΑ!!! Υπάρχει ο καπετάν Μιχάλης, που με τη βάρκα του, σε πάει όπου θες, επίσης οικονομικότατα! Αν ρωτήσεις στο μαγαζί του Τρύπα (Λιμάνι), ποιος είναι ο καπετάν Μιχάλης με την Μαρία τη βάρκα, θα σου πούν. Έχω και το κινητό του, αν το θες σε μήνυμα.
Οπότε και οι Αρκιοί κανένα πρόβλημα με συγκοινωνία! Εκεί θα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο με το παιδί! Θα είναι ιδανικά!
Το Μαράθι, δεν χρειάζεται συγκοινωνία. Είναι μία η παραλία κι έχει και μια μικρούλα από την πίσω μεριά. Εμείς μείναμε στο Μαράθι 2 βράδυα. Θα έμοιαζε με παράδεισο αν δεν υπήρχαν τα σκάφη, που εκμεταλλευόμενα την έλλειψη (ή αδιαφορία) του Λιμενικού, είναι ΘΡΑΣΥΤΑΤΑ! Βγαίνουν με τα φουσκωτά, με ανοιχτή μηχανή, μέχρι εκεί, που σκάει το κύμα!!! Κινδυνεύουν ανά πάσα στιγμή οι κολυμβητές! Κολυμπάς και πρέπει να έχεις ραντάρ, να κοιτάς, από που θα σου 'ρθει. Μόνο το πρωί και αργά το απόγευμα, γεύτηκα τον Παράδεισο, που φανταζόμουν. Ό,τι άλλο θες,στη διάθεσή σου!

Σε ευχαριστω παρα πολυ για ολες τις πληροφοριες! Ειναι πολυ βοηθητικες! Θα το κοιταξω και ελπιζω να καταληξουμε συντομα. Ευχαριστω και παλι.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
βρε καλως τα τα παιδια.......εδω μενω,οτι θελετε ρωτηστε με......θα μου πειτε πατμο μενεις κοπελια,ναι πατμο μενω αλλα θεωρω οτι ειναι διπλα ολα τα νησακια που περιγραφετε....με το κλασικο καραβι θα ερχομουν εγω,πιο φτηνη λυση απο αεροπλανα,πολυ απλα γιατι αεροδρομιο μονο στη λερο εχει......η πατμος,το αγαθονησι,οι αρκιοι και το μαραθι δεν εχουν καν δρομο,μονο ποδαρακια στο μαραθι και μπλουμ στη θαλασσα.....χταποδοκεφτεδες να φατε στο μαραθι........η θαλασσα απ τον μοναδικο δρομακο απεχει μερικα εκατοστα κι αυτο ειναι ολο.....οι αρκιοι γραφικοτατοι και ενοηται να πατε τηγανακια.......το καραβακι δεν λεγεται λάμπης χαχαχαχα λεγεται λάμπη σκετο...........ειναι παραλια με καταπληκτικα βοτσαλα στην πατμο και τοποθεσια η λάμπη βορινη στην πατμο.τωρα που μιλαμε εχει ενα παρτακι εκει αλλα ειμαι πτωμα για να παω.εισητηρια λοιπον ακτοπλοικα απλα 3 θεση παντα εχει για πατμο λερο καλλυμνο.........αν ερθεται ιουλιο σαφως ειναι καλυτερα,και τον σεπτεμβρη επισης......δεν αφησα τυχαια τον πειραια πριν 25 χρονια για να εγκατασταθω εδω μονιμα......μενω πατμο 25 χρονια...τα γυρω νησακια και ειδικα τους λειψους τα αγαπω πολυ......καλα να περασετε αν τα επιλεξετε τελικα! καλο μηνα και καλο καλοκαιρι!
 

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
βρε καλως τα τα παιδια.......εδω μενω,οτι θελετε ρωτηστε με......θα μου πειτε πατμο μενεις κοπελια,ναι πατμο μενω αλλα θεωρω οτι ειναι διπλα ολα τα νησακια που περιγραφετε....με το κλασικο καραβι θα ερχομουν εγω,πιο φτηνη λυση απο αεροπλανα,πολυ απλα γιατι αεροδρομιο μονο στη λερο εχει......η πατμος,το αγαθονησι,οι αρκιοι και το μαραθι δεν εχουν καν δρομο,μονο ποδαρακια στο μαραθι και μπλουμ στη θαλασσα.....χταποδοκεφτεδες να φατε στο μαραθι........η θαλασσα απ τον μοναδικο δρομακο απεχει μερικα εκατοστα κι αυτο ειναι ολο.....οι αρκιοι γραφικοτατοι και ενοηται να πατε τηγανακια.......το καραβακι δεν λεγεται λάμπης χαχαχαχα λεγεται λάμπη σκετο...........ειναι παραλια με καταπληκτικα βοτσαλα στην πατμο και τοποθεσια η λάμπη βορινη στην πατμο.τωρα που μιλαμε εχει ενα παρτακι εκει αλλα ειμαι πτωμα για να παω.εισητηρια λοιπον ακτοπλοικα απλα 3 θεση παντα εχει για πατμο λερο καλλυμνο.........αν ερθεται ιουλιο σαφως ειναι καλυτερα,και τον σεπτεμβρη επισης......δεν αφησα τυχαια τον πειραια πριν 25 χρονια για να εγκατασταθω εδω μονιμα......μενω πατμο 25 χρονια...τα γυρω νησακια και ειδικα τους λειψους τα αγαπω πολυ......καλα να περασετε αν τα επιλεξετε τελικα! καλο μηνα και καλο καλοκαιρι!
Λάμπεις Λάμπη μου! χαχαχαχααααα!!!!! Ευχαριστώ για την διόρθωση. Πάντως το κλασσικό καράβι με κατάστρωμα είχε 150 ευρώ και το αεροπλάνο 200. (Άσχετα αν εγώ βρήκα προσφορά με 60)Στη σύγκριση των 2, θεωρώ φθηνότερο το αεροπλάνο. Απόψεις είν' αυτές.... Να περνάς όμορφα!
 

redonto

Member
Μηνύματα
36
Likes
9
Καλό καλοκαίρι και καλές διακοπές καταρχήν!
Θέλω να ρωτήσω περισσότερο άτομα που έμειναν πάνω από 2-3 μέρες στους Λειψούς, αν είναι ένα νησί που ενδεικνύεται για solo travellers?
Δεν είμαι του μοναχικού στυλ, να κάθομαι όλη την ημέρα σε μια παραλία με ένα βιβλίο ή να βγάζω φωτογραφίες στα αξιοθέατα. Χαλάρωση,αυθεντικότητα, όμορφες εικόνες σε συνδυασμό με κόσμο που θα είναι σε καλο mood ψάχνω.
Είναι ζευγαρο-οικογενειακό περισσότερο το νησί ή μαζεύει και παρέες 30+,40+ που θέλουν να περάσουν καλα?
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Λάμπεις Λάμπη μου! χαχαχαχααααα!!!!! Ευχαριστώ για την διόρθωση. Πάντως το κλασσικό καράβι με κατάστρωμα είχε 150 ευρώ και το αεροπλάνο 200. (Άσχετα αν εγώ βρήκα προσφορά με 60)Στη σύγκριση των 2, θεωρώ φθηνότερο το αεροπλάνο. Απόψεις είν' αυτές.... Να περνάς όμορφα!
δεν περνω αμαξι στο καραβι,απλο εισητηριο εχει 32 ευρω το ατομο με το μπλουσταρ......και πλεον για τους νησιωτες εχουμε επιστροφη στα εισητηρια τα ακτοπλοικα.το παιδικο ειναι μισο δλδ 16 ευρω και το βρεφικο δωρεαν.καμπινα(τετοια εποχη δεν θα βρεις) αναλογως την καμπινα εχω κανει την καρτα seasmilles μαζευω ποντους και εχω δωρεαν ταξιδια......η πατμος δεν εχει αεροδρομιο ετσι κι αλλιως.ελικοδρομιο εχει μονο αχρειαστο να ναι.καλες διακοπες οπου κι αν επιλεξεις!
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Καλό καλοκαίρι και καλές διακοπές καταρχήν!
Θέλω να ρωτήσω περισσότερο άτομα που έμειναν πάνω από 2-3 μέρες στους Λειψούς, αν είναι ένα νησί που ενδεικνύεται για solo travellers?
Δεν είμαι του μοναχικού στυλ, να κάθομαι όλη την ημέρα σε μια παραλία με ένα βιβλίο ή να βγάζω φωτογραφίες στα αξιοθέατα. Χαλάρωση,αυθεντικότητα, όμορφες εικόνες σε συνδυασμό με κόσμο που θα είναι σε καλο mood ψάχνω.
Είναι ζευγαρο-οικογενειακό περισσότερο το νησί ή μαζεύει και παρέες 30+,40+ που θέλουν να περάσουν καλα?
ενοηται οτι ενδεικνυεται για σολο καταστασεις κι οχι μονο.......να σου πω το δικο μου βλεμμα.....ειναι σε φαση χιπις κι ετσι,αλλα με αυθεντικοτητα ελληνικου νησιου......εγω αν παψω να αφηνω τα κλειδια στην εξωπορτα(ετσι κανουμε στην πατμο ολοι) αμαξια και σπιτια,αν που λες σταματησω να αφηνω κλειδια θα παω λειψους να ζησω.......ειναι χυμα πιο χυμα δεν γινεται......αν θες κοσμο και clubing ελα πατμο δεν σου πανε οι λειψοι........παραειναι ησυχοι,στην πατμο ασχετως αν υπαρχει η αποψη οτι ειναι νησι ιερο μονο και νησι με θεουσες καμια σχεση,θα ελεγα πως ειναι μια μυκονος,με τα θετικα της μονο....πολυ ζωη και πολυ φασαρια σε συνδιασμο με ηρεμια.........αναλογα τον μηνα που θα ρθεις,αλλα μην σε παρω στο λεμο μου η πατμος δεν ειναι φτηνος προορισμος.ακριβοτερη κι απο παρισι ειναι.(σορυ δεν ειχα δει πριν το μνμ σου)καλο καλοκαιρι,εσυ αποφασιζεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.804
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom