Λήμνος Λήμνος

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Εγώ πάλι μετά από τέτοιο καταιγισμό πληροφοριών θα ήθελα σαν επίλογο να μας πεις τη τελική γεύση που σου άφησε η παραμονή σου στο νησί...
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Η Λήμνος που τόσο ωραία!μας περιέγραψε η ΕΡΣΗ όταν την επισκέφθηκα για πρώτη φορά μου έβγαλε μιά τέτοια θετική αύρα!!που κόλλησα και έμεινα 17 μέρες,μέσα Ιουλίου(ενώ το πλάνο ήταν για λιγότερες).Εγώ έμεινα μέσα στη Μύρινα,στη χώρα δηλ.όπου σε αντίθεση με άλλα νησιά επικρατούσε πάλι μια θειική ηρεμία... και μπορούσα με τα πόδια να μετακινηθώ από τη μιά άκρη στην άλλη και να κολυμπάω σε πεντακάθαρες!!θάλασσες(τις αναφέρει η ΕΡΣΗ)στο Ρωμέικο γυαλό,δηλ εκεί που πίνεις τον καφέ σου,κάνεις τη βόλτα σου ρίχνεις και μιά βουτιά μετά λίγο παραδίπλα....,και στα Ρηχά Νερά κάπου 500 μέτρα πιό μακρυά.Ποτέ δεν ξεχνάω το μοναδικό ηλιοβασίλεμα σκαρφαλωμένη στο εκκλησάκι της Αγ.Παρασκευής,πρός το κάστρο,στην άκρη του Ρωμέικου γυαλού ,τη θέα του γυαλού πιάτο μπροστά μου!και τη Μύρινα με τα αρχοντικά της φωταγωγημένη καθώς πέφτει η νύχτα...
Εκτοτε ξαναπήγα άλλες τρείς φορές και με όσους φίλους μου(που έχουν πάει)το συζήτησα μου λένε τα ίδια.....έφαγαν κόλλημα:haha:και θέλουν να ξαναπάνε!
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Μπράβο, κάλυψες τα πάντα για το νησί.

Να προσθέσω μόνο ότι στη πλατεία της Μύρινας μπορεί κανείς να γευτεί πολύ καλή μπουγάτσα στο ''άχνη και κανέλα''.

Για τον Γιαννάκαρο διέκρινα μια επιφύλαξη απο πλευράς ντόπιων, δε τον πολυσυστήνουν. Πάντως όταν τον δοκίμασα μια χαρά ήταν.

Άλλη ταβέρνα που αξίζει είναι αυτή ακριβώς κάτω απο το εκκλησάκι του Αη-Γιάννη αλλά ψάρια έχει μόνο βράδυ.

Δίπλα στην ταβέρνα βρίσκεται το ''cafe cave'' το οποίο είναι μέσα στη σπηλιά που υπάρχει ακριβώς κάτω απο το εκκλησάκι και είναι εκπληκτικό το απόγευμα προς βράδυ.

Λίγο πιό πίσω υπάρχει και το ethnic με μουσικές απο όλο τον κόσμο. Θα συμφωνήσω εδώ ότι ο δρόμος που περνάει ακριβώς μπροστά απο όλα αυτά χαλάει λίγο το τοπίο.

Για ποτό θεωρώ ότι η μόνη αξιόπιστη λύση στο νησί εξακολουθεί να είναι ο γνωστός Καραγκιόζης, συχνά έχει βραδιές live και άλλα χάπενινγκ ενώ κάνει και συμπαθητικά κοκτέηλ.

Για διαμονή μέχρι στιγμής προτιμάω τη ''Ντίνα'' ακριβώς πάνω απο το Πλατύ. Ουσιαστικά το μέρος κρέμεται στα βράχια. Καθαρά και ευρύχωρα δωμάτια με βουκαμβίλιες και άλλα αναρριχώμενα και με ε κ π λ η κ τ ι κ ή θέα προς τον όρμο. Στα μέιον του το ότι δεν έχει πρωινό και η δύσκολη πρόσβαση καθώς ο δρόμος είναι στενός και απότομος και τα νοικιάρικα getz ζορίζονται αρκετά να τον ανέβουν...

Επίσης μια παραλία που επίσης αξίζει είναι ο Ζεματάς στην οποία πάει κανείς απο το χωριό Παναγιά (2-3 χλμ καλού χωματόδρομου).

Στα αρνητικά τώρα.

Υπάρχουν 2 μεγάλα ξενοδοχειακά συγκροτήματα που έχουν εγκαταλειφθεί και καταστρέφουν το τοπίο. Το ένα, το παλιό και δοξασμένο Ακτή Μύρινα με διεθνή φήμη και πελατεία απο τοπ celebrities και πολιτικούς και ανάμεσα στα κορυφαία ξενοδοχεία της ευρώπης για χρόνια έχει μείνει κλειστό για καιρό και έχει ρημάξει. Το γεγονός ότι βρίσκεται μέσα στη Μύρινα (δίπλα στην παραλία των ρηχών νερών) το κάνει ακόμα χειρότερο, ενώ είναι ακόμα πιό κρίμα που διαθέτει υπέροχη παραλία ακριβώς μπροστά (στην οποία μπορεί κανείς να βρεθεί εύκολα απο το μονοπάτι στην άκρη των ρηχών νερών, προσωπικά το εγκαταλειμμένο ξενοδοχείο απο πίσω με χάλασε).

Το δεύτερο ξενοδοχείο - φάντασμα βρίσκεται στα Καβείρια στο ΒΑ μέρος του νησιού, σε μία πλαγιά που άλλοτε προξενούσε δέος με την μοναχική ομορφιά της. Η απομόνωμένη τοποθεσία και η δύσκολη πρόσβαση δε βοήθησαν στο να λειτουργήσει και έτσι (συμφωνα με τισ ιστορίες των ντόπιων) εγκαταλείφθηκε εν μία νυκτί. Οι ιδιοκτήτες φορτωσαν ότι μπορούσαν σε νταλίκες και έφυγαν ενώ ότι έμεινε λεηλατήθηκε σιγά σιγά με αποτέλεσμα να μείνουν μόνο οι τοίχοι και οι σκεπές. Απο ότι κατάλαβα κάθε κάτοικος του νησιού έχει πάρει και ένα κοματάκι απο εκεί...

Τέλος πολύ άσχημη εντύπωση προκαλεί το κυκλοφοριακό πρόβλημα κάθε πρωί στο κεντρο της Μύρινας. Αντί να πεζοδρομηθεί όλο το κέντρο τουλάχιστον για το μήνα αυγουστο όπως θα έπρεπε, η κυκλοφορία ρυθμίζεται απο ένα φανάρι σε ένα δρόμο διπλής κατεύθυνσης που όμως χωράει μόνο ένα αυτοκίνητο σε κάθε κατεύθυνση. Φυσικά όλο και κάποιος περνάει με ''βαθύ πορτοκαλί'' με αποτέλεσμα κάθε αυγουστιάτικο πρωινό να υπάρχει μποτιλιάρισμα απο 10-15 αυτοκίνητα. Πεζοδρομείστε τα πάντα κύριοι, έστω για τον Αύγουστο.

Τέλος να προσθέσω ότι το νησί προσφέρεται για εκπληκτικές πεζοπορίες, mountain bike, ορειβασία, ψάρεμα και φυσικά μοναδικά τοπία για φωτογραφία.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Επίσης μια παραλία που επίσης αξίζει είναι ο Ζεματάς στην οποία πάει κανείς απο το χωριό Παναγιά (2-3 χλμ καλού χωματόδρομου).
Ο Εβγατης δε λεγεται και Ζεματας; Ετσι ειχα την αισθηση.

Για τα ξενοδοχεια που αναφερεις ειναι, κατα τη γνωμη μου, δυο εντελως διαφορετικες περιπτωσεις: το Ακτη Μυρινα ειναι στις παρυφες της πολης, ομορφο, λειτουργησε επι αρκετα χρονια, και ειναι θεμα χρονου να βρεθει καποιος να το λειτουργησει.

Το αλλο ομως δεν εχει ποτε καμια ελπιδα να λειτουργησει: η περιοχη ειναι εντελως λαθος: στην ακρη του τιποτα, καμια σαρανταρια χιλιομετρα απο την Μυρινα και καμια εικοσιπενταρια απο τον Μουδρο, η ακτη απο κατω ειναι χαλια για κολυμπι, ενω η Λημνος εχει καμια εικοσιπενταρια ακτες πεντε αστερων, το εν λογω ξενοδοχειο κτιστηκε στην χειροτερη δυνατη ακτη. Λαθος τοποθεσια χιλια τα εκατο επιχειρηματικα. Δεν το συζηταμε φυσικα οτι ειναι και λαθος τοποθεσια περιβαλλοντικα: δεν ειναι απλο λαθος, ειναι εγκλημα. Σε ενα απο τα ωραιοτερα τοπια της Λημνου στο οποιο δεν υπηρχε κανενας αλλος οικισμος, χωριο, τιποτε, κτιστηκε αυτο το ανοσιουργημα με μονο γνωμωνα να παρουν οι επιτηδειοι τις επιδοτησεις: η Λημνος ως παραμεθοριο νησι εχει τρελλες επιδοτησεις, τοσο που καποια λαμογια ειδαν την ευκαιρια. Και τωρα ρημαζει. Μακαρι οι ντοπιοι να το γκρεμιζαν εντελως...
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Μπράβο έρση για τις ωραίες πληροφορίες.
Αγαπητή romantic woman, δεν πίνεις μόνο καφέ στο Ρωμαίικο Γιαλό, τρως και καταπληκτικό γλυκό του κουταλιού κεράσι και θαυμάζεις το ηλιοβασίλεμα με φόντο τον Άθω.
Και οι αστακοί του νησιού είναι θεϊκοί!!!! Ειδικά αυτοί που τους ψήνουν σε φουφούδες έξω από τις ταβέρνες.
Υπέροχο νησί με ιδιαίτερη ατμόσφαιρα.
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Νομίζω ότι σε κάποιους οδηγούς αναφέρει την παραλία του Εβγάτη και ώς Ζεματά αλλά το σίγουρο είναι ότι η παραλία Βόρεια του χωριού Παναγιά λέγεται Ζεματάς. Γενικά πολλά τοπωνύμια μπερδεύονται εύκολα μεταξύ τους τώρα το ποιό είναι σωστό μόνο οι ντόπιοι το ξέρουν.

Μακάρι να βρισκόταν κάποιος να επενδύσει και να επαναλειτουργήσει το Ακτή Μύρινα αλλά απο την εικόνα που συνάντησα σε μια σύντομη βόλτα στις εγκαταστάσεις μου φαίνεται ότι χρειάζεται μεγάλη επένδυση πλέον για να γίνει ανταγωνιστικό. Ακόμα και τα τελευταία χρόνια λειτουργίας του είχε χάσει πολλή απο την παλιά του αίγλη και ήταν αρκετά ξεπερασμένο, έχοντας μείνει σε επίπεδο πολυτέλειας και παροχών στη 10ετία του '80. Πάντως η τοποθεσία του είναι πραγματικά υπέροχη. Συμφωνώ για το Καβείρια παλάς, δε πρόκειται να λειτουργήσει ποτέ και καλύτερα να κατεδαφιστεί το συντομότερο (αν και χρησιμεύει και ως πεδίο μάχης για paintball απο ότι μαθαίνω).
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
σε ευχαριστώ ερση και φυσικά και όλους οσους εγραψαν στην συνεχεια...για τις θύμισες που μου φερατε στο μυαλό..περασα υπεροχες μέρες καποια καλοκαιρια την περιοδο 1988-1991....ο τζιμης υπηρχε απο τότε..τι γλεντια καναμε εκεί...τι ψαρια τρώγαμε....περασμενα μεγαλεία...παντως μεγαλο πραγμα ...να εχεις να θυμασαι....
σας ευχαριστώ...
 

tyxerula

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Πήγα πέρυσι για δεκαπέντε ημέρες! Είχα περάσει τέλεια. Απο τα πιό όμορφα και τα πιο φθηνα νησιά. Καταπληκτικοί άνθρωποι και καταπληκτικό το φαγητό τους.
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Έρση μας τα είπες πολύ ωραία!Πάντως αν αποφασίσεις να αλλάξεις επάγγελμα...πάρε με για βοηθό...στον κύκλο μου έχω βγάλει όνομα...
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Γύρισα απο τη Λήμνο με τις καλύτερες εντυπώσεις...Αν και η περίοδος που πήγα δεν ήταν η πλέον τουριστική και ο καιρός μου τα χάλασε λίγο, οφείλω να ομολογήσω οτι αυτή η ηρεμία σε συνδιασμό με τα τοπία που είδα με αποζημίωσαν με τον καλύτερο τρόπο..

Έμεινα στο Μούδρο, αυτή την περίοδο επικρατούσε η απόλυτη ησυχία,παρόλα αυτά ήταν πολύ γραφικά...Η Μύρινα επίσης μ άρεσε πολύ, ειδικά το βράδυ με το φωταγωγημένο κάστρο,είναι όλα τα λεφτά..

Απο παραλίες στη Μύρινα, έκανα μια βόλτα απ τα Ρηχά Νερά και μετά συνέχισα με τ αυτοκίνητό μου για Θάνο και Εβγάτη.. Στο Θάνος η παραλία ήταν όλη δική μου, δεν υπήρχε ψυχή (μόνο 2 γυμνιστές λίγο πιο κάτω πήρε το μάτι μου), τα νερά μοναδικά..
Στον Εβγάτη υπήρχε αλλη μια παρέα και έχω την εντύπωση οτι το beach bar Καράβι, ήταν ανοιχτό..Επίσης μ άρεσε πολύ απλά ο αέρας ήταν τόσο δυνατός που απ το σημείο που πάρκαρα τ αυτοκίνητό μου μέχρι να κατέβω στην παραλία με δυσκόλευε!!!

Απο τη πλευρά του Μούδρου επισκεύτηκα το μικρό και το μεγάλο Φαναράκι, αλλα τελικά επέλεξα για το μπάνιο μου τη Χαβούλη..Κι εκεί δεν υπήρχε ψυχή,το beach bar ήταν επίσης κλειστό, αλλα για καλή μου τύχη δεν είχαν μαζέψει ακόμα το τεράστιο τραμπολίνο που βρίσκεται στην παραλία..Αφού θυμήθηκα τα παιδικά μου χρόνια, μετά το μπάνιο μου άραξα επάνω του για μια μεσημεριανή σιέστα!!!

Το Κέρος για μένα ήταν ότι καλύτερο!!!Αν και στεναχωρέθηκα αρκετά που δεν έκανα windsurfing μιας και τα bf ήταν απαγορευτικά, θεωρώ οτι το surf club είναι απ τα καλύτερα στην Ελλάδα και ο όρμος ενδείκνυται για windsurfing..
Ο αέρας το Σαββατοκύριακο ήταν πολύ δυνατός, έτσι απλά άραξα και απόλαυσα το εξαιρετικό θέαμα που πρόσφεραν οι kitesurfers..
Στο Κέρος υπάρχουν 2 surf club, το surf club Keros, στο οποίο τα παιδιά έχουν κάνει απίστευτη δουλειά και προσελκύουν windsurfers απ όλο τον κόσμο και το Sirocco..

Απο φαγητό τώρα..Έφαγα στον Γιαννάκαρο στον Τούρκικο γιαλό και στον Κότσινα..
Ωραίο φαγητό και σχετικά καλές τιμές, στον Κότσινα μ άρεσε περισσότερο,λόγω ίσως και της ατμόσφαιρας..
Επίσης, έφαγα στο Μούδρο στο Κύμα,το φαγητό μου θύμιζε σπιτικό!!!

Διασκέδαση στη Μύρινα, χαλαρό ποτάκι στον Αλέξανδρο κι αργότερα στον Καραγκιόζη,κλασσική αξία όπως έχετε προαναφέρει..

Στο δρόμο απο Μύρινα για Μούδρο υπάρχει το "Ποδήλατο"..24ωρο αναψυκτήριο, ιδανική λύση για όσους θέλουν να τσιμπήσουν κάτι ειδικά μετά απο το ξενύχτι!!

Επίσης μια επισήμανση για το φούρνο του Χρυσάφη...!!Όσοι βρεθείτε στο νησί κάντε μια στάση..Απίστευτες μπουγάτσες και άλλα σφολιατοειδή αλλα και γλυκά, δοκίμασα το Βυζαντινό, τυροκομικά προϊόντα και κρασιά..

Γενικότερα μπορώ να πώ οτι η πρώτη μου επαφή με τη Λήμνο ήταν η καλύτερη και θα επιστρέψω σύντομα...!!!Άλλωστε το γεγονώς οτι δεν έκανα windsurf αυτή τη φορά ήταν ένα ακόμα σημάδι για να ξαναγυρίσω...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και σε σκεφτομουνα οτι θα τουρτουριζες! Τυχερη ησουν που δεν εβρεξε!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Και σε σκεφτομουνα οτι θα τουρτουριζες! Τυχερη ησουν που δεν εβρεξε!
Έβρεξε μόνο την Κυριακή, αλλα αυτό δε με σταμάτησε!!!
Πέμπτη-Παρασκευή και Σάββατο ο καιρός ήταν τέλειος απο άποψη θερμοκρασίας, απλά είχε πολύ δυνατό αέρα!!!
Ήθελα αέρα για το windsurf αλλα το παράκανε!!!
Στις παραλίες εκτός απο Κέρος που το έπιανε πολύ, ήταν μια χαρά για μπανάκι!!
Ανυπομονώ να ξαναβρεθώ εκεί...Λογικά με βλέπω πάλι τέλος Μάη...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom