Λήμνος Λήμνος

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Βρήκα αυτό το θέμα καθώς θα πάω στην Λήμνο τον άλλο μήνα.Πολύ κατατοπιστικές οι πληροφορίες όλων αλλά ιδιαίτερα της ΕΡΣΗΣ,τις υποδείξεις της είχα ακολουθήσει και σε άλλα ταξίδια.Φαίνεται ότι ταιριάζουν τα γούστα μας.Κρίμα που δεν γράφει πιά.

Μήπως ξέρετε κάποιο καλό γραφείο ενοικίασης αυτοκινήτων στην Λήμνο;΄Εχει νοικιάσει κανείς πρόσφατα;
 

roald

Member
Μηνύματα
40
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
0λλανδια,Τσεχια
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη-Χιλη-Παταγονια
9 μηνες εφαγα εκει το 2006/7 πιστευω το νησι δεν εχει κατι ιδιαιτερο να σου δωσει περα απο καποια χωριουδακια και καποιες παραλιες,αγονος τοπος και μη τουριστικος και αποκομμενος απο την υπολοιπη Ελλαδα(5 ωρες απο Μυτιληνη) και τα αεροπορικα φωτια λογω Ολυμπιακης βεβαιως-βεβαιως.
 

nikos88

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λημνος
η Λημνος ειναι μαγικος τοπος τι να πρωτοπεις παραλιες, χωριουδακια, φυσικη ομορφια, τις αμμοθινες την δικη μας σαχαρα τοπιο μοναδικο σε ολη την ευρωπη , οποτε μαλλον εχεις αδικο να λες οτι δεν εχει κατι ιδιαιτερο το νησι. Βεβαια γουστα ειναι αυτα .
οσο αφορα το γραφείο ενοικίασης αυτοκινήτων ολα καλα ειναι απλα λογω υψηλης ζητησης φροντισε να το κλεισεις οσο νωριτερα μπορεις τηλεφωνηκα θα βρεις κ καλυτερες τιμες σιγουρα .
για οτι θελεις να ρωτησεις ειμαι εδω :)
 

Τιτίνα

New Member
Μηνύματα
3
Likes
9
Καλησπέρα κ από μένα,
Έχω μόλις πέντε μέρες που επέστρεψα από Λήμνο. Προσωπικά εντυπωσιάστηκα.

Σε ό,τι αφορά στις ενοικιάσεις αυτοκινήτων φρόντισα να το τακτοποιήσω τηλεφωνικά με την εταιρία ενοικίασης Χολιντέι καρ (εννοείται στα αγγλικά και στο χρυσό οδηγό υπάρχουν τα τηλ επικοινωνίας). Δεδομένου ότι φτάναμε 6:20 π.μ. στο αεροδρόμιο θέλαμε μεταφορικό μέσο από κει (το συγκεκριμένο γραφείο υπάρχει στο αεροδρόμιο), αφού ο μόνος τρόπος μετακίνησης είναι με ταξί, ο οποίος κοστίζει 25 ευρώ από αεροδρόμιο προς Μύρινα, όσο δηλαδή και το κόστος ενοικίασης ανά μέρα. Σε περίπτωση που φτάνεις στο λιμάνι υπάρχει κι εκεί γραφείο της εταιρίας αυτής. Στο λιμάνι, όμως, φαντάζομαι ότι θα βρεις κ άλλα γραφεία.. το ιντερνετ θα σου δείξει τι επιλογές έχεις.

Τώρα στα γενικότερα:
Μείναμε στον Κοντιά (καταπληκτικό χωριό) στην παραλία Εβγάτης, στο ξενοδοχείο Εβγάτης. Ήταν αρκετά οικονομικό, πάνω στη θάλασσα και κυρίως εξυπηρετικότατο. Σημειωτέον ότι φτάσαμε στο ξενοδοχείο 7:00 π.μ. και παρόλο που το τσεκ ιν γίνεται μετά τις 12:00 μας έδωσαν κατευθείαν το δωμάτιο για να ξεκουραστούμε χωρίς επιπλέον χρέωση.
Οι πληροφορίες που συγκέντρωσα μέσα από εδώ ήταν παραπάνω από κατατοπιστικές. Πήγαμε στην παραλία του Αγίου Ιωάννη και συγκεκριμένα στο Κάβε Καφέ. Είναι ένα καφέ κυριολεκτικά στεγασμένο μέσα στο βράχο. Καταπληκτικό!!!! προέκτασή του η παραλία με ξαπλώστρες και βάρκες διαμορφωμένες σε καναπέ(!!!!).
Επόμενος σταθμός παραλία Θάνος, η οποία είναι εξίσου πολύ όμορφη, αλλά με περισσότερο κόσμο και φασαρία.
Στη συνέχεια παραλία Μικρό Φαναράκι. Απλά την ερωτεύτηκα!!!! νομίζω ότι είναι από τα ομορφότερα τοπία που έχω δει. Αμμώδης, οργανωμένη, ρηχή στην αρχή και στη συνέχεια βαθαίνει. Για τους πιο τολμηρούς μετά τα βραχάκια αριστερά αν συνεχίσεις το κολύμπι βγαίνεις σε μια ερημική παραλία με βραχάκια και άμμο (το κάτι άλλο, εκεί κάπου υποσχέθηκα στον εαυτό μου να επιστρέψω μια μέρα).
Παραλία Γομάτι σε συνδυασμό με τις αμμοθίνες. Πολύ όμορφη παραλία και οργανωμένη. Εμείς όμως πήγαμε νωρίς (εννοώ ημερολογιακά) και τότε τη διαμόρφωναν.
Παραλία Άγιος Στέφανος μετά το χωριό Πλάκα. αν έχει κάποιος όρεξη να τραβήξει κατά κει νομίζω ότι θα αποζημιωθεί.

Φαγητό : πολύ καλό και πολύ φθηνό. Πήγαμε στη Μάρθα (χωριό Ν. Κουταλη), στο Μαντ- έλα (χωριό Σαρδές), στο Συνιάλο (Μύρινα) και στο Ρομέο (Μυρινα - εκπληκτική τοποθεσία).
Από αξιοθέατα προσπαθήσαμε να επισκεφθούμε το Καβειριο αλλά το βρήκαμε κλειστό.
Το πιο χαρακτηριστικό, όμως, είναι οι άνθρωποι, οι οποίοι μας συμπεριφέρθηκαν με ευγένεια κι ταυτόχρονα ήταν πολύ εξυπηρετικοί. Απλοί, χαλαροί, φιλόξενοι κ ομιλητικοί.

Αυτά σε γενικές γραμμές, άμα μπορώ να βοηθήσω σε κάτι άλλο είμαι στη διάθεσή σας.
 
Last edited by a moderator:

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.Κοίταξα την εταιρεία και έχει καλές τιμές.Αφού έμεινες και ευχαριστημένη μάλλον θα κλείσω με αυτούς.Πραγματικά οι ώρες άφικης(αεροπορικά) είναι λίγο ... βάρβαρες.
 

johnnyar

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Ψανω δωματια η ξενοδοχειο στη Λημνο για μετα τον 15 αυγουστο και ειναι ολα πανακριβα, κριμα γιατι θελαμε πολυ να παμε.
 

TSAKIRAPOST

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΝ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Καλησπερα στους ταξιδιαρηδες φιλους.Τελη Σεπτεμβριου θα παμε στην Λημνο και επειδη ειναι η πρωτη φορα που πηγαινω θα ηθελα να μου προτεινετε ξενοδοχεια και μερη που αξιζει να επισκεφτω ,αφου θα νοικαισω αυτοκινητο
 

βικη22

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γειαα σας ειμαι νεο μελος στην ομαδα σας.. Για φετος λεμε με το αγορι μ ν παμε στη Λημνο δεν θα εχουμε αυτοκινητο γι αυτο ψαχνουμε κατι οικονομικο και μεσα στη μυρινα.. Εχετε να μου προτείνετε κατι πχ διαμονη;;
 

geortria

New Member
Μηνύματα
1
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα, Κέρκυρα
Γεια σας και απο εμενα. Η αδερφη μου σπουδαζει εδω και τρια χρονια στη Λημνο οποτε εχω παει δυο φορες καλοκαιρι και τεσσερις φορες χειμωνα.
Το νησι ειναι αρκετα μεγαλο οποτε με μικρο μηχανακι ειναι δυσκολο να το γυρισεις ολο. Περυσι το καλοκαιρι που πηγα με τον φιλο μου στις παραλιες πηγαιναμε με το αυτοκινητο και το βραδυ κατεβαιναμε με το μηχανακι στη Μυρινα (η αδερφη μου μενει σε μια περιοχη που λεγεται Αμυγδαλιες ειναι λιγο πιο εξω απο την Μυρινα).
Τα αγαπημενα μας μαγαζια για φαγητο ειναι ο Γλαρος και το Σινιαλο. Επισης μας αρεσε αρκετα και το φαγητο στον Γιαννακαρο (πραγματικα οι μεριδες ειναι τεραστιες) και οι μακαροναδες στο Cavo del Mare. Στο παλιο λιμανι μας αρεσει το Καστρο, το οποιο εχει ζωντανη μουσικη μερικα βραδια. Ο Πλατανος εχει μαγειρευτα φαγητα (δεν εχω δοκιμασει, η αδερφη μου τρωνε συχνα εκει). Απο γυραδικα επιλεγουμε το piccolo το οποιο βρισκεται στην πλατεια των κτελ. Ωραιο φαγητο εχει και το μαγαζι Η Κουζινα μας, συνηθως περνουμε πακετο για το σπιτι. Τελος, θα προτεινα και το Μαν-τελλα στο οποιο επισης δεν εχω παει, εχει παει ομως η αδερφη μου και τους αρεσε πολυ.
Για καφε και ποτο πρωτη μας επιλογη ειναι ο Καραγκιοζης, δευτερη ο Αλεξανδρος (εχει και ωραιες κρεπες). Για κοκτειλ παντα στον Ισαλο. Αξιζει επισης και η το μαγαζι Νεφελη το οποιο βρισκεται επανω στο καστρο. Εχει πολυ ωραια θεα.
Ο φουρνος του Χρυσαφη εχει πολυ ωραιες πιτσες και τελειο παγωτο (μαλλον θα ελεγα οτι ολα ειναι ωραια). Απο τον Ναυτιλο τρωμε λουκουμαδες, ειναι καταπληκτικοι. Απο τον Παπαγαλο μας αρεσουν πολυ οι κρεπες τους. Τελεια μπουγατσα στο Αχνη και Κανελλα.
Απο παραλιες συνηθως πηγαινουμε στα ρηχα νερα (στο beach bar Plaz). Η καλυτερη ομως με διαφορα ειναι το Μικρο Φαναρακι. Μας αρεσει επισης η παραλια της Εβγατης (το beach bar Καραβι), για πιο ησυχα ομως πηγαινουμε στην παραλια του Θανου (στο beach bar Παντελης). Υπαρχουν και αλλες επιλογες οπως Χαβουλη, Γομματι κλπ. Γενικα, ξαπλωστρες δεν πληρωνεις πουθενα, και οι καφεδες ειναι πολυ φθηνοι.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.086
Καμιά αξιόλογη πρόταση στη Μύρινα για διαμονή έχουμε;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Καμιά αξιόλογη πρόταση στη Μύρινα για διαμονή έχουμε;
΄Εμεινα πέρυσι στην Αφροδίτη που λέει η ΕΡΣΗ στο πρώτο πόστ.Κοντά στην Μύρινα αλλά χρειάζεται αυτοκίνητο ή μηχανάκι.Δεν ξέρω τι παίζει από συγκοινωνίες καθώς νοίκιασα αυτοκίνητο.Το ξενοδοχείο όπως το περιγράφει η ΕΡΣΗ.Δύο παρατηρήσεις,έτυχε να έχει περισσότερες οικογένειες με παιδιά που έκαναν λίγο θόρυβο στην πισίνα(αλλά αυτό είναι θέμα τύχης).Το πρωϊνό τους λιτό.Καθαριότητα και χώροι σε πολύ καλά επίπεδα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.086
Οκ θα το κοιτάξω. Αυτοκίνητο θα έχουμε εννοείται, νομίζω είναι απαραίτητο για Λήμνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom