Ουγγαρία Λίγες ώρες στη Βουδαπέστη

tsaparas

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια χαρά σε όλους!!

Είμαι νέος στο forum γι'αυτό θα ήθελα τη βοήθεια και την εμπειρία σας για ένα ταξίδι που πρόκειται να κάνω στη Νέα Υόρκη 25/5 – 8/6 με ενδιάμεση στάση την Ουγγαρία (εδώ θα σας χρειαστώ)

Έχουμε και λέμε, η στάση μας στη Ουγγαρία θα είναι γύρω στις 5 ωρίτσες και λέμε να τριγυρίσουμε όσο προλάβουμε..!!

1. Πόση ώρα είναι το κέντρο από το αεροδρόμιο (το αεροδρόμιο που θα σταματήσουμε είναι το Ferihegy Arpt) και με τι μέσο προτείνετε να πάμε;(ταξί,μετρό,κλπ)
2. Τι συνάλλαγμα πρέπει να κάνω, πόσα (για καφέ, finger food, μεταφορά, άντε και κανένα αναμνηστικό) και από πού; (Ελλάδα η Ουγγαρία;)
3. Προτείνετε να δω κάτι συγκεκριμένο που να αξίζει εκεί στη Βουδαπέστη;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!! Περιμένω απαντήσεις..:clap:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν είμαι και εξπέρ στα transit αλλά δε νομίζω ότι προλαβαίνεις σε 5 ώρες να βγεις έξω, να κάνεις βόλτα και να προλάβεις να είσαι πίσω στην ώρα σου. Αλήθεια επιτρέπεται αυτό; (να βγεις έξω?)
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Με την ίδια εταιρεία πετάς; Αν ναι, ούτε εγώ γνωρίζω αν μπορείς να βγεις έξω. Δεν είμαι επίσης εξπέρ. Αν πετάς με άλλη, μπορείς αλλά σε 5 ώρες δεν νομίζω να προλάβεις να κάνεις και τίποτα το αξιόλογο.
Το αεροδρόμιο από το κέντρο της Βουδαπέστης είναι περίπου 40 λεπτά. Μετρό απευθείας δεν υπάρχει ώστε να σε διευκολύνει. Ώσπου να φτάσεις με ταξί ή λεωφορείο και μετά τρένο, θα έχεις χάσει ήδη τη μια ώρα. Διαφώτισέ μας λίγο για τις πτήσεις σου, μήπως και προλάβεις μια περασιά στο Δούναβη :D
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Επιτρεπεται γιατι οχι?Αρκει να εχεις την καρτα επιβιβασης.Ουτε βιζα ουτε τιποτα δεν χρειαζεται στην ουγγαρια,ουτε καν διαβατηριο.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Επιτρεπεται γιατι οχι?Αρκει να εχεις την καρτα επιβιβασης.Ουτε βιζα ουτε τιποτα δεν χρειαζεται στην ουγγαρια,ουτε καν διαβατηριο.
Δεν διαπραγματευόμαστε αν η Ουγγαρία χρειάζεται διαβατήριο και VISA, ούτε καν, απλά δεν μπορώ να πω με 100% σιγουριά πως σε transit πτήση ίδιας εταιρείας μπορείς να φύγεις από το αεροδρόμιο. Όποιος γνωρίζει, σε πρώτο στάδιο ας διαφωτίσει τον topic starter και στη συνέχεια βλέπουμε αν προλαβαίνει για τα υπόλοιπα...
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ενημερώστε το νέο μέλος τι μπορεί να κάνει σε 5 ώρες στην Βουδαπέστη και αν τον αφήσνουν απο την εταιρία να βγεί, θα βγεί. Αν δε τον αφήσουν, δε θα βγεί... απλό.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Δεν είμαι και εξπέρ στα transit αλλά δε νομίζω ότι προλαβαίνεις σε 5 ώρες να βγεις έξω, να κάνεις βόλτα και να προλάβεις να είσαι πίσω στην ώρα σου. Αλήθεια επιτρέπεται αυτό; (να βγεις έξω?)
Επιτρέπεται αν είσαι transfer (μετεπιβιβαζόμενος) επιβάτης. Για τους τρανζίτ είναι διαφορετικά τα πράγματα, αλλά δε νομίζω ότι είναι transit για ΝΥ μέσω Βουδαπέστης. Αν θέλεις tsapara πες μας λεπτομέρειες. Με ποια εταιρεία ταξιδεύεις, ώρες κλπ κλπ

Edit:
Transfer είναι αυτοί που συνεχίζουν με την ίδια εταιρεία μεν αλλά αλλάζουν αεροσκάφος και πτήση.
Transit είναι εκείνοι που συνεχίζουν με την ίδια πτήση, η οποία όμως σταματά σε ένα αεροδρόμιο για κάποιες ώρες (π.χ. ανεφοδιασμό, παραλαβή άλλων επιβατών κλπ)
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Twinkie, το αεροδρόμιο είναι αρκετά κοντά στο κέντρο, γύρω στα 17 χλμ. Θεωρώ ότι
αν είναι τσεκαρισμένες οι αποσκευές και υπάρχει κάρτα επιβίβασης για την επόμενη πτήση, θεωρητικά υπάρχει χρόνος για μια δίωρη βολτίτσα στο κέντρο.
Εγώ θα έπαιρνα ταξί για πιο γρήγορα.
Θα κατέβαινα κοντά στη γέφυρα των αλυσίδων, για μια περαντζάδα δίπλα στον Δούναβη, 'υστερα στη vaci utca και θα κατέληγα για καφέ στο Gerbeaud.
Θα φρόντιζα να είμαι στο αεροδρόμιο μία ώρα πριν από την πτήση, για να είμαι καλυμμένη από άποψη χρόνου.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
nera, κοντά είναι αλλά για παράδειγμα εμείς που είχαμε πάρει το shuttle bus, κάναμε σχεδόν μισή ώρα ώσπου να φτάσουμε Κεντρική Πέστη π.χ. Εξαρτάται από την ώρα φαντάζομαι ή τι κίνηση θα συναντήσει...
Αν μπορεί να φύγει εντέλει από το αεροδρόμιο, πολλά δεν θα μπορέσει να δει, αλλά μια περατζάδα στο Δούναβη όπως είπες ή ένα καφέ, τον προλαβαίνει :)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Και, εάν λόγω κίνησης στους δρόμους, καθώς δεν κατεβαίνει αυτοκινητόδρομος μέχρι χαμηλά στην πόλη, κριθεί ότι δεν υπάρχει αρκετός χρόνος για ταξί, κατεβείτε μέχρι την στάση Kobanya-Kispest της μπλε γραμμής του μετρό που βρίσκεται πιο κοντά στο αεροδρόμιο (μην φανταστείς "κοντά", κάπου στα 8χλμ.), και κάνε την υπόλοιπη, δύσκολη από πλευράς κίνησης, διαδρομή με το μετρό
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
nera, κοντά είναι αλλά για παράδειγμα εμείς που είχαμε πάρει το shuttle bus, κάναμε σχεδόν μισή ώρα ώσπου να φτάσουμε Κεντρική Πέστη π.χ. Εξαρτάται από την ώρα φαντάζομαι ή τι κίνηση θα συναντήσει...
Σωστά, έχεις δίκιο. Εγώ και τις δύο φορές είχα πάρει την πρωινή πτήση, οπότε στις 6:30 το πρωί με σχεδόν άδειους δρόμους, σε 15' ήμασταν στο κέντρο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπορείς να βγεις, πολίτης της ΕΕ είσαι σε χώρα της ΕΕ: αν θες κατεβαίνεις και δεν ξαναμπαίνεις και στο αεροδρόμιο επειδή έτσι σου κάπνισε, δεν μπορεί κανείς να σου απαγορεύσει το μπες-βγες, δηλαδή αν άλλαζες γνώμη και ήθελες να μείνεις στην Ουγγαρία θα σε κρατούσαν αιχμάλωτο στο αεροδρόμιο; Εγώ όποτε πετάω εκτός Ευρώπης μέσω χώρα της ΕΕ πάντα κατεβαίνω.

Εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Budapest_Ferihegy_International_Airport
θα δεις το πόσο χρόνο χρειάζεσαι για να πας μέχρι το κέντρο. Απ' ό,τι κατάλαβα, καθαρός χρόνος στην πόλη θα σου μείνει κάτι λιγότερο από 2 ώρες, που μάλλον είναι προτιμότερο από το να περάσεις 5 ώρες κλειδαμπαρωμένος στο αεροδρόμιο. Βαλίτσες δε θα έχεις μαζί σου, οπότε κάνεις μια ωραία βολτίτσα στο κέντρο, άμα λάχει πίνεις και κανένα καφέ, αλλά να υπολογίσεις σωστά το χρόνο σου διότι θα πρέπει να περάσεις έλεγχο διαβατηρίων (θα πετάξεις εκτός Σένγκεν μετά, οπότε θα έχεις άλλη πύλη λογικά) κλπ.

Αν θες να λάβεις έναν οδηγό για τη Βουδαπέστη, ώστε να δεις τι σε ενδιαφέρει, στείλε μου το μέιλ σου σε πμ, να σου τον στείλω ηλεκτρονικώς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.475
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom