Ισπανία Λίγο παραπάνω στη Μαδρίτη

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Γλυκό μου φόρουμ, κατα πάσα πιθανότητα θα αφιερώσω ένα τρίμηνο από την πολυτάραχη ζωή μου (εδώ γελάμε) στην Ισπανία και δη στη Μαδρίτη(μάλλον ξαναλέω γιατί δεν τους πολυεμπιστεύομαι τους Ισπανούς).

Μιας και είναι η παρθενική μου φορά στην όμορφη αυτή χώρα(εκτός από μία μέρα όταν πετούσα για Κίτο) θα ήθελα να με διαφωτίσετε σείς που ξέρετε τα πολλά και ο νους σας κατεβάζει. Έχουμε και λέμε:

1. Για μετακινήσεις στη Μαδρίτη, δεν τη γλιτώνω τη συγκοινωνία(και άρα και τη μηνιαία κάρτα) ε; Δεν είναι δηλαδή να το κόψω ποδαράτο και να φτάσω ποτέ εκεί που θέλω ε;


2.Το μέρος όπου θα κάνω την πρακτική (άάμα την κάνω) θα είναι τούτο
Campus de Montegancedo, s/n
28660 Boadilla del Monte, Madrid
Spain
που απ'ότι κατάλαβα με το φτωχό και βουκολικό μου μυαλό είναι μακριά από το κέντρο. Τα ενοίκια στο κέντρο είναι ακριβά (πολύ ακριβά) και δεν έχω πολυκαταλάβει τί φάση παίζει κιόλας. Δηλαδή, ποιές περιοχές θεωρούνται κέντρο. Η ερώτησή μου είναι αν λίγο παραέξω συμφέρει να μείνω. Πχ. αν κατάλαβα καλά Lavapies, Sol, Embajadores είναι λίγο παραέξω κι έχει και κάπως πιο λογικές -ο θεός να τις κάνει- τιμές.

Ερωτήσεις
2α. Νυχτερινά λεωφορεία έχει;
2β. Ποιές είναι καλές περιοχές για να μείνει κανείς με κριτήριο το να είναι κοντά σε μέρη που έχει νάητλάηφ.

3. Η περιοχή Malasaña θεωρείται κέντρο;
4. Τί τελοσπάντων θεωρείται κέντρο;

Αυτά για την ώρα και όταν λυθεί το ζήτημα της διαμονής θα περάσω στο πλέον σημαντικό: ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ.
:icecream:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Απάντηση δεν έχω, άλλα είσαι ΠΡΟΤΥΠΟ εκμετάλλευσης την σπουδών για να ζήσεις μεγάλα διαστήματα έξω :haha:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Όλες οι περιοχές που ανέφερες είναι κεντρικές, με πρώτη την Sol. Εγώ το κέντρο της Μαδρίτης το τοποθετώ στην Plaza Mayor. Σε όλες αυτές τις περιοχές θα έμενα άνετα. Δες και Latina.

Από θέμα nigthlife, εμείς είχαμε βγει μόνο κέντρο γιατί εκεί μέναμε, όμως είχαμε σταμπάρει τη Malasaña ως περιοχή που θα μας άρεσε να βγούμε καθώς και Lavapiés και Latina. Δυστυχώς τις επισκεφτήκαμε μόνο για καφέ, αλλά μας άρεσαν.

Βρήκα αυτό και μου άρεσε http://www.nakedmadrid.com/madrid-by-neighborhood/

Νυχτερινά λεωφορεία έχει και το μετρό και τα τραμ λειτουργούν μέχρι τη 1:30πμ. Κάρτα θα χρειαστεί να βγάλεις σίγουρα αφού θα πρέπει να πηγαίνεις και στην πρακτική (ή όχι? :bleh: )
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Γλυκό μου φόρουμ, κατα πάσα πιθανότητα θα αφιερώσω ένα τρίμηνο από την πολυτάραχη ζωή μου (εδώ γελάμε) στην Ισπανία και δη στη Μαδρίτη(μάλλον ξαναλέω γιατί δεν τους πολυεμπιστεύομαι τους Ισπανούς).

Μιας και είναι η παρθενική μου φορά στην όμορφη αυτή χώρα(εκτός από μία μέρα όταν πετούσα για Κίτο) θα ήθελα να με διαφωτίσετε σείς που ξέρετε τα πολλά και ο νους σας κατεβάζει. Έχουμε και λέμε:

1. Για μετακινήσεις στη Μαδρίτη, δεν τη γλιτώνω τη συγκοινωνία(και άρα και τη μηνιαία κάρτα) ε; Δεν είναι δηλαδή να το κόψω ποδαράτο και να φτάσω ποτέ εκεί που θέλω ε;


2.Το μέρος όπου θα κάνω την πρακτική (άάμα την κάνω) θα είναι τούτο
Campus de Montegancedo, s/n
28660 Boadilla del Monte, Madrid
Spain
που απ'ότι κατάλαβα με το φτωχό και βουκολικό μου μυαλό είναι μακριά από το κέντρο. Τα ενοίκια στο κέντρο είναι ακριβά (πολύ ακριβά) και δεν έχω πολυκαταλάβει τί φάση παίζει κιόλας. Δηλαδή, ποιές περιοχές θεωρούνται κέντρο. Η ερώτησή μου είναι αν λίγο παραέξω συμφέρει να μείνω. Πχ. αν κατάλαβα καλά Lavapies, Sol, Embajadores είναι λίγο παραέξω κι έχει και κάπως πιο λογικές -ο θεός να τις κάνει- τιμές.

Ερωτήσεις
2α. Νυχτερινά λεωφορεία έχει;
2β. Ποιές είναι καλές περιοχές για να μείνει κανείς με κριτήριο το να είναι κοντά σε μέρη που έχει νάητλάηφ.

3. Η περιοχή Malasaña θεωρείται κέντρο;
4. Τί τελοσπάντων θεωρείται κέντρο;

Αυτά για την ώρα και όταν λυθεί το ζήτημα της διαμονής θα περάσω στο πλέον σημαντικό: ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ.
:icecream:
1. Το κέντρο είναι σχετικά μαζεμένο. Αν καταφέρεις να μένεις και να δουλεύεις κοντά στο κέντρο, τη γλυτώνεις (πλην κατά περίπτωση εξαιρέσεων, φυσικά). Το μέρος που ανέφερες όμως είναι μετά του διαόλου τη μάνα (ούτε το μετρό δεν πάει τόσο μακριά), οπότε χλωμότατο. Εκτός αν έχει κανα υπηρεσιακό λεοφωρείο ή τίποτα τέτοιο.
2α. No idea. Στο κέντρο, για το αεροδρόμιο κλπ έχει, αλλά για κει δεν έχω ιδέα.
2β. Κέντρο. Από συγγενή που έκανε erasmus, ξέρω ότι υπάρχουν πολλά φοιτητοδιαμερίσματα στο κέντρο (ακόμα και καρακέντρο, πάνω στο Callao), άρα είναι εφικτότατο.
3. Όχι καρακέντρο, αλλά ναι, κέντρο είναι.
4. Από Latina/Lavapies ως Salamanca και όλα τα πέριξ.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
@paefstra τί να κάνουμε μια (φοιτητο)ζωή την έχουμε ας τη γλεντήσουμε λοιπόν

@katkats πολύ χρήσιμο το λινκ

@taver ναι κάτι σχολιάκια είδα για το πόσο μακριά είναι, καλή ιδέα το υπηρεσιακό πρέπει να ρωτήσω το σενιορΜαόχο αν παίζει κάτι αν και χλωμόν το κόβω, ο άνθρωπος μου το ξεκαθάρισε no fundings, no dinero δεν υπαρχει παράς να το πω και στην καθαρεύουσα
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο

mariadks

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Και που να φτάσεις εκεί, εγώ τις πρώτες μέρες δεν ήθελα να βλέπω Ισπανό σε ακτίνα χιλιομέτρου. Ευτυχώς η Μαδρίτη είναι φίσκα στους Λατίνους, θα σου πρότεινα να κάνεις παρέα μαζί τους, προσωπικά μόνο με 2 Ισπανούς συναναστράφηκα όλο το εξάμηνο :p

1) Εξαρτάται που θα μένεις και που θα θέλεις να κυκλοφορείς. Γενικά σου προτείνω να μείνεις μέσα στη Μαδρίτη και όχι στα περίχωρα, κι ας είναι η δουλειά σου εκεί. Μπορεί να σκέφτεσαι ότι θα έχεις καθημερινά μεγάλα δρομολόγια, αλλά δεν αξίζει κατά την ταπεινή μου άποψη να περιοριστείς γενικά για να είσαι πιο κοντά στη δουλειά. Εγώ έμενα Chamberí και ήμουν 25' με τα πόδια από Sol που για μένα ήταν αρκετά κομπλέ, το έκανα συχνά. Σύχναζα αρκετά Lavapiés και La Latina όμως, οπότε για βράδυ έπαιρνα σχεδόν πάντα μετρό. Έχει καταπληκτική συγκοινωνία η Μαδρίτη, συνδέει όλες τις περιοχές μεταξύ τους. Όσο για την κάρτα, εγώ ως φοιτήτρια και νέα κάτω των 26, πλήρωνα 20Ε/μήνα για απεριόριστες διαδρομές, ήταν ένα καλό deal αν σκεφτείς ότι στην Πάτρα θέλω 32Ε/μήνα για να πάω μόνο πανεπιστήμιο.

2) Για μένα το κέντρο είναι η Sol. Για άλλους η Plaza Mayor, το Callao, εξαρτάται σου ξαναλέω που μένεις και που συχνάζεις. Κεντρικές περιοχές είναι πάντως όλες αυτές. Για μένα καλύτερα μείνε όσο πιο κοντά στο κέντρο μπορείς. Εγώ πριν βρω σπίτι έμεινα λίγες μέρες σε airbnb στο σταθμό του μετρό Tirso de Molina και ήταν απίστευτα βολική περιοχή, τα ενοίκια ήταν λίγο πιο φθηνά και γενικά όσο πας προς Lavapiés πέφτουν οι τιμές. Ένα κριτήριο που πρέπει σίγουρα να έχεις είναι να σε βολεύει στις μετακινήσεις, μην έχεις να αλλάξεις 3 γραμμές μετρό ή 3 λεωφορεία καθημερινά. Οι Ισπανοί μένουν σε pisos compartidos, κοινώς συγκατοικούν. Μη ψάξεις να μείνεις μόνη ειδικά στη Μαδρίτη, οι τιμές είναι τρελές. Εγώ συγκατοικούσα με άλλα 5 άτομα και ήταν και η τιμή καλή και η φάση πολύ ωραία. Φυσικά μπορείς να βρεις και συγκατοίκηση με 1-2 άτομα το πολύ αν δεν είναι του στυλ σου.

2α) Έχει νυχτερινά λεωφορεία, επίσης το μετρό είναι ανοιχτό καθημερινά μέχρι τις 2 και βολεύει αρκετά.
2β) Εξαρτάται τι θεωρείς νάιτλάιφ :p
Εγώ θα πρότεινα οπουδήποτε κοντά σε La Latina, Lavapiés και Embajadores. Και η Chueca είναι πολύ ωραία περιοχή για να μείνεις και να κυκλοφορήσεις για βόλτα, είναι και κοντά σε Malasaña που έχει ωραία μαγαζάκια.

3) Κεντρική είναι, ναι. Και πολύ ωραία περιοχή μάλιστα.

4) Το απάντησα προηγουμένως :p

Τώρα το θέμα φαγητό..ας μην το συζητήσουμε, πονάει.:rolleyes:
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Καλή μου μαρίαντικέηες

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Λοιπόν είμαι μάλλον το ακριβώς αντίθετο από εσένα, με την έννοια ότι δε θέλω να βλέπω λατίνους κι έχω μια ιδιαίτερη συμπάθεια(σε όλους τους τομείς δε θα το κρύψω) στους ισπανούς. Για να καταλάβεις, ένα χρόνο σε Εκουαδόρ και τα πέριξ, απέφευγα τους εκουαδοριανούς σαν το λιβάνι. Βέβαια τους κολομβιανούς τους συμπαθούσα φουλ απλα τί να κάνω που ήμουνα στο έκου και όχι στην Κολομβία.

1,2) Ωραία. Λαβαπιές βρίσκω αρκετά φθηνά εννοείται με συγκατοίκηση αλλιώς δεν το συζητάω καν. Όσο για την κάρτα, πότε είχες πάει εσύ; Γιατί εγώ κάτι 40-50αρια και βάλε βλέπω. Επίσης όταν πάω θα έιμαι ακριβώς 26 οπότε δεν ξέρω αν θα πιάνομαι για νέα ή για μεσήλιξ:bleh: Και φοιτήτρια δε ξέρω αν θα θεωρούμε γιατί (ελπίζω) να έχω ορκιστέι και πάω εκεί για πρακτική.

2β) Λοιπόν νάητλάηφ για μένα είναι το πιο εναλλακτιό τύπου εξάρχεια στην Αθήνα, με πανκ, ροκ μουσική κλπ. Όχι κλαμπς και τέτοια. Αλλά και στυλ πάρτυ πανεπιστημίων Αθήνα/Θεσσ για Πατρα δεν έχω ιδέα.

Για το φαγητό γιατί το λές αυτό; Μόνο που ακούω χαμόν σεράνο μου τρέχουν τα σάλια
 

mariadks

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Ένα χρόνο στο Εκουαδόρ; Ουάου, τώρα πλήγωσες την καρδούλα μου.
Οι Ισπανοί είναι μία περίεργη κατάσταση, στην καθημερινότητα μου με εκνεύριζαν αρκετά σε ότι είχε να κάνει με πανεπιστήμιο, υπηρεσίες, τράπεζες, καταστήματα κλπ αλλά κατά τα άλλα εντάξει.
Επέστρεψα Ελλάδα αυτό το καλοκαίρι οπότε δε νομίζω να έχει αλλάξει κάτι. Εγώ ήμουν σε σχετικά κεντρικό πανεπιστήμιο, αλλά μία φίλη μου που ήταν στη Leganés πάλι με την κάρτα των 20Ε πηγαινοερχόταν, οπότε δε νομίζω να πληρώσεις κάτι παραπάνω εσύ. Τώρα για την ηλικία, μάλλον θεωρείσαι joven και στα 26 σου :bleh:

Τότε ναι, είμαστε στο ίδιο στυλ! Το Lavapiés είναι τα Εξάρχεια της Μαδρίτης και είναι αρκετά παρεξηγημένη περιοχή χωρίς λόγο (ακόμη κι εκεί ομοιότητα). Μπορεί να ακούσεις διάφορα αλλά δεν ισχύουν ούτε τα μισά, εγώ κυκλοφορούσα και βράδυ μόνη και δεν είχα κανένα θέμα. Γύρω από Antón Martín έχει επίσης ωραία μαγαζάκια για βράδυ. Τρομερά φοιτητοστέκια θα βρεις σε Argüelles και Tribunal επίσης, λίγο πιο βόρεια. Ε και κλασικά άραγμα σε πλατείες οπουδήποτε.

Το φαγητό τους είναι καλό για κανά μήνα, μετά κουράζει. Οκ το χαμόν μετράει πολύ αλλά θα το βαρεθείς κι αυτό γιατί θα το φας σε κάθε πιθανό συνδυασμό. Είχα ταράξει όλα τα φαγάδικα του Lavapiés, από ινδικό μέχρι κονγκολέζικο, δεν άντεχα από ένα διάστημα και μετά να τρώω άλλο την κουζίνα τους :p
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Πάρα πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου και εφ'όσον το χώμα είναι ακόμη νωπό και είμαστε και στο ίδιο στυλ ίσως σε χρειαστώ ξανά στο μέλλον για έξτρα πλεροφ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.685
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom