Λίστα Ταξιδιών

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Έχω και scratch map (αλλά σκέφτομαι να αντικατασταθεί με πινέζες προσεχώς) και λίστα με όσες χώρες/μέρη έχω πάει (και πότε) και λίστα με χώρες/μέρη που θέλω να δω. Την τελευταία την έφτιαξα πολύ πρόσφατα, ήθελα να αποτυπωθούν κάπου οι σκόρπιες ιδέες και σκέψεις μου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Ούτε εγώ έχω κάποια λίστα. Έχω στο μυαλό μου κάποια μέρη που μπορώ να επισκεφθώ (σύμφωνα με τις μέρες που μπορώ να διαθέσω και τα οικονομικά μου) και έχω και κάποια άλλα μέρη στο μυαλό μου που θα μπορέσω να τα επισκεφθώ όταν τα παιδιά μου θα έχουν μεγαλώσει, θα μπορώ να αντεπεξέλθω οικονομικά ή όταν κερδίσω το τζόκερ (το καλύτερο σενάριο) . Η επιλογή των μέχρι τώρα ταξιδίων μου έγινε κυρίως με προσφορές που βρήκα σε συνδυασμό με τις λίγες μέρες που μπορώ να διαθέσω για ένα ταξίδι.
Νομιζω οτι περιεγραψες επακριβως την κατασταση οσων εχουν παιδια. Ευτυχως η δυστυχως οι οικογενειακες αναγκες σε χρονο και χρημα αλλαζουν καθε λιγα χρονια (κατι που το προβλεπουμε περιπου κοιτωντας γυρω μας) συν καποιες απροβλεπτες αναγκες.
Εγω δεν φτιαχνω τετοια γραπτη λιστα για μελλοντικα ταξιδια. Κανω καθε χρονο αυτα που βλεπω οτι μπορω σε συνδυασμο με αυτα που θελω. Αν καποια στιγμη οι οικογενειακες αναγκες ειναι τοσες που δε με αφηνουν να κανω αυτα που θελω, θα μου δημιουργησει μεγαλη θλιψη το να κοιτω τη λιστα. Γιατι καλως η κακως υπαρχουν σημαντικοτερα πραγματα απο τα ταξιδια, οσο κι αν τα αγαπαμε. Οποτε παω βλεποντας και κανοντας καθε περιοδο της ζωης.
Καντε οσα περισσοτερα και πιο μακρινα μπορειτε πριν κανετε οικογενεια, αρχιζουν πολλοι περιορισμοι μετα.
 
Last edited:

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ούτε εγώ έχω κάποια λίστα. Έχω στο μυαλό μου κάποια μέρη που μπορώ να επισκεφθώ (σύμφωνα με τις μέρες που μπορώ να διαθέσω και τα οικονομικά μου) και έχω και κάποια άλλα μέρη στο μυαλό μου που θα μπορέσω να τα επισκεφθώ όταν τα παιδιά μου θα έχουν μεγαλώσει, θα μπορώ να αντεπεξέλθω οικονομικά ή όταν κερδίσω το τζόκερ (το καλύτερο σενάριο) . Η επιλογή των μέχρι τώρα ταξιδίων μου έγινε κυρίως με προσφορές που βρήκα σε συνδυασμό με τις λίγες μέρες που μπορώ να διαθέσω για ένα ταξίδι.
Ακριβώς και εμείς έτσι το πάμε ως τώρα. Απλά δεν έχουμε ακόμα παιδιά 26 εγώ και 25 η γυναίκα.

Νομιζω οτι περιεγραψες επακριβως την κατασταση οσων εχουν παιδια. Ευτυχως η δυστυχως οι οικογενειακες αναγκες σε χρονο και χρημα αλλαζουν καθε λιγα χρονια (κατι που το προβλεπουμε περιπου κοιτωντας γυρω μας) συν καποιες απροβλεπτες αναγκες.
Εγω δεν φτιαχνω τετοια γραπτη λιστα για μελλοντικα ταξιδια. Κανω καθε χρονο αυτα που βλεπω οτι μπορω σε συνδυασμο με αυτα που θελω. Αν καποια στιγμη οι οικογενειακες αναγκες ειναι τοσες που δε με αφηνουν να κανω αυτα που θελω, θα μου δημιουργησει μεγαλη θλιψη το να κοιτω τη λιστα. Γιατι καλως η κακως υπαρχουν σημαντικοτερα πραγματα απο τα ταξιδια, οσο κι αν τα αγαπαμε. Οποτε παω βλεποντας και κανοντας καθε περιοδο της ζωης.
Καντε οσα περισσοτερα και πιο μακρινα μπορειτε πριν κανετε οικογενεια, αρχιζουν πολλοι περιορισμοι μετα.
Αληθινό αλλά στεναχωρο αυτό που λες.. Και εμείς αυτό προσπαθούμε να κάνουμε όσο περισσότερα και ποιο δύσκολα ταξίδια γίνεται γιατί άμα ερθει το μωρακι αύριο μεθαύριο θα είναι δύσκολα όσο και αν λέμε πως πάντα θα βρίσκουμε την άκρη να ταξιδεύουμε. Θα την βρίσκουμε για καμιά Ρώμη αλλά για καμιά Νορβηγία για παράδειγμα μάλλον θα είναι πραγματικά δύσκολο..
 
Μηνύματα
70
Likes
30
Ακριβώς και εμείς έτσι το πάμε ως τώρα. Απλά δεν έχουμε ακόμα παιδιά 26 εγώ και 25 η γυναίκα.



Αληθινό αλλά στεναχωρο αυτό που λες.. Και εμείς αυτό προσπαθούμε να κάνουμε όσο περισσότερα και ποιο δύσκολα ταξίδια γίνεται γιατί άμα ερθει το μωρακι αύριο μεθαύριο θα είναι δύσκολα όσο και αν λέμε πως πάντα θα βρίσκουμε την άκρη να ταξιδεύουμε. Θα την βρίσκουμε για καμιά Ρώμη αλλά για καμιά Νορβηγία για παράδειγμα μάλλον θα είναι πραγματικά δύσκολο..



για νορβηγια μια χαρα ειναι κ με το μωρακι
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Γύρισα σπίτι και σας παρουσιάζω το αρχικό (2012) και το σημερινό φύλλο με τη λίστα ταξιδιών μου.
Αρχική λίστα
IMG_20190310_214733.jpg
Σημερινή λίστα​
IMG_20190310_194652.jpg
 
Last edited:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
δεν κανω λιστες και πενταετη προγραμματα και τετοια..καθε χρονο τετοια εποχη φτιαχνω ενα μεγαλο ταξιδι για ιουνη,αναλογα με το που θελω να παω,ποσο μπορω να λειψω και τι μπορω να διαθεσω.ετσι προχωραω και κλεινω σιγα σιγα οτι χρειαζεται.Δεν εχω καν λιστα για τα μερη που εχω δει.Αυτα ειναι στο μυαλο και την καρδια μου.Επειτα ,ταξιδευω για να χαιρομαι,να συγκινουμαι και να περναω καλα.Γι αυτο δεν δισταζω να ξαναπαω εκει που αγαπω.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Λίστα; Μπα, αλλάζει συχνά πλέον, τουλάχιστον υπάρχουν έτοιμα σχέδια στο βιβλιαράκι μας, μετά από κάθε ακύρωση.:D
Βέβαια, από την υποθετική λίστα δε βγαίνει ποτέ η Ισλανδία και η Ρωσία, η οποία Ρωσία θα μας φάει τη ζωή όλη για να την εξερευνήσουμε. :)
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Λίστα; Μπα, αλλάζει συχνά πλέον, τουλάχιστον υπάρχουν έτοιμα σχέδια στο βιβλιαράκι μας, μετά από κάθε ακύρωση.:D
Βέβαια, από την υποθετική λίστα δε βγαίνει ποτέ η Ισλανδία και η Ρωσία, η οποία Ρωσία θα μας φάει τη ζωή όλη για να την εξερευνήσουμε. :)
Συμφωνώ, πηγα γαμήλιο ταξίδι στην Ρωσία και ανυπομωνω να ξανά παω. Είναι στο top5 παγκοσμίως για μένα .
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.567
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Λίστα με ταξιδια δεν εχω. Παντα εχω 1_2 προορισμούς στο μυαλό. Καθε χρόνο ανανεώνονται.
Μία λιστα εχω με τα πραγματα που ειναι απαραίτητα σε κάθε ταξίδι. Αλλη μια για τα πραγματα για τις διακοπές.
Άλλη μια θυμάμαι που ειχα πριν πολλά χρονια με οσα θα αγόραζα με τον πρωτο μου μισθο.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.424
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Λίστες έκανα ανέκαθεν αλλά δε τις τηρούσα κατά γράμμα. Κάθε τόσο μια προσφορά ή οι συνθήκες αλλαζαν τα σχέδια προσθέτοντας κάτι καινούριο. Κι επειδή έχω το συνήθειο να κρατάω σημειώσεις και να γράφω όπου βρω, είναι κάπως συγκινητικό να ανοίγω παλιά βιβλία και κιτάπια και να διαπιστώνω πόσο πραγματικά ήθελα να κάνω κάποια ταξίδια, πώς το ξεχνάς ότι θέλεις πολύ κάτι αλλά εν τέλει το έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου κι αυτό με την πρώτη ευκαιρία γίνεται. Ας πούμε, στο Κιργιστάν ήθελα να πάω από το 2014 και νιώθω μεγάλη συγκίνηση που όταν νρίσκω λίστες που το περιελάμβαναν, είμαι σε θέση να τραβήξω τη γραμμή και να το σβήσω. Ή θυμάμαι πάντα από Λατινική Αμερική είχα απωθημένο να ξεκινήσω με την Κολομβία, και το κατάφερα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.094
Έχω κάποια πράγματα στο μυαλό μου αλλά δεν έχω λίστα που να την τηρώ απολύτως ευλαβικά διοτι οι προτιμήσεις αλλάζουν αλλά και για άλλους διάφορους λόγους π.χ.οικονομικούς ή χρονικών περιορισμών. Όσο για το αν έχω προτιμήσεις ανα χώρες ή πόλεις/χωριά κλπ. η απάντηση είναι και τα δύο. Πχ. πέρασα υπέροχα στο ταξίδι στην Ρωσία αλλά είναι τόσα τα μέρη της Ρωσίας που θέλω να δω που εννοείται πως σαν χώρα παραμένει στην λίστα μου. Όπως αντίστοιχα και η Πορτογαλία που την έχω επισκεφτεί επανειλημμένως δεν έχει σβηστεί από την λίστα μου, γιατί μου αρέσει τόσο πολύ που δεν την χορταίνω. Και στην Αργεντινή έχω πάει αλλά είναι τόσα τα μέρη της χώρας που θέλω να δω που σίγουρα δεν έχει βγει από την λίστα.
Από την άλλη μια περίοδο είχα φάει κόλλημα απότομο με την Ιρλανδία, πήγα, γύρισα και πόλεις και χωριά της και ενώ πέρασα καλά δεν ενθουσιάστηκα όπως περίμενα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.555
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom