Ταϊλάνδη Λεπτομέρειες για Ταϋλάνδη

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Να πάτε Κο Σαμούι! Είναι τόσο τροπικό, που θα βαρεθείς να βλέπεις κοκοφοίνικες. Από εκεί θα μπορείς να κλείνεις μονοήμερες εκδρομές σε πολύ όμορφα μέρη όπως το εθνικό πάρκο Ang Thong και το υπέροχο νησάκι Koh Nang Yuan. Σε αυτές τις εκδρομές θα μπορείτε να κάνετε καγιάκ, σνόρκελιγκ, αναρριχήσεις ή απλά να "λιώσετε" στις παραλίες. Στο Σαμούι να μείνετε στην κέντρική παραλία Cha Weng. Έχει τα πάντα, η θάλασσα είναι καθαρή και τα βράδια η ατμόσφαιρα είναι μαγευτική με τις ταβερνούλες στην άμμο, τα πυροτεχνήματα, τα πολύχρωμα φώτα και τα φαναράκια - αερόστατα. Προσέξτε μόνο να κλείσετε ξενοδοχείο στο μέσο της παραλίας γιατί στη βόρεια άκρη της η θάλασσα είναι πολύ ρηχή και η αμμουδιά μοιάζει με βούρκο. Υπόψιν, η παραλία είναι πολύ μεγάλη, περίπου 8 χλμ μήκος. Α! Και να κάνετε οπωσδήποτε μασάζ κάθε μέρα. Με 6 ευρώ την ώρα απλά δεν υπάρχει!!!

Επίσης, επειδή 8 ημέρες είναι μεγάλο διάστημα, θα μπορούσατε να σπάσετε τη διαμονή σας και να μείνετε πχ 4 ημέρες σε καλυβούλα στο Ko Tao για πιο εξωτική εμπειρία.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Αχ τι μου θύμισες νυχτιάτικα!
Το Σαμούι ήταν γνωστό μέχρι τη δεκαετία του ΄70 μόνο για τους κοκοφοίνικες, από αυτούς ζούσαν οι ντόπιοι. Μετά ήρθαν οι τουρίστες!
Η παραλία, που λέει ο panius, είναι ωραία και πολύ κοσμική με έντονη νυχτερινή ζωή, αλλά όχι η μοναδική του νησιού, το οποίο είναι μεγάλο, σαν τη Λευκάδα περίπου, με πολλές παραλίες ίσως και ωραιότερες. Η μετακίνηση, πάντως, είναι εύκολη.
Εξαρτάται τι ακριβώς ζητάς.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ειναι η πρωτη φορα που δεν εχω δει τιποτα και δεν εχω προετοιμαστει καθολου....:shock:
Φευγω τελος Δεκεμβρη ,παω αρχη Κραμπι.σκοπος μου να καταληξω Κο Λιπε.Οποια βοηθεια σε ποια νησια να σταματησω,οπως και που να παω Κραμπι δεκτη!!
Ζωη,ακους??:cool:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.498
Likes
8.018
Ειναι η πρωτη φορα που δεν εχω δει τιποτα και δεν εχω προετοιμαστει καθολου....:shock:
Φευγω τελος Δεκεμβρη ,παω αρχη Κραμπι.σκοπος μου να καταληξω Κο Λιπε.Οποια βοηθεια σε ποια νησια να σταματησω,οπως και που να παω Κραμπι δεκτη!!
Ζωη,ακους??:cool:

Ιδέες για εκδρομές όσο θα είσαι Κράμπι μπορείς να βρεις στην ιστορία μου: http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...DC-%F4%E7%F2-%F4%E1%FB%EB%DC%ED%E4%E7%F2.html
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δε μπορω να πω οτι ξετρελαθηκα με το Κραμπι. Ιδεες για το που να πας παρε απο το αρθρο της Vario , μια χαρα τα λεει.
Νομιζω σε οποιο νησι και να σταματησεις θα ειναι καλα. Ειναι ενα κι ενα!
 

maryland

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΥΛΑΝΔΗ
Παιδιά, μια ακόμη ερώτηση για Ταϋλάνδη! Θα πάω Φεβρουάριο, από ψώνια-μαγαζιά κτλ. τι παίζει εκεί; Βρίσκεις χειμωνιάτικα ή μόνο καλοκαιρινά, επειδή είναι καλοκαίρι εκεί;
 

klaire

Member
Μηνύματα
76
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
κοιτα εγω δεν ξετρελλαθηκα με την αγορα..αλλα πρεπει να ειμαι η μονη,οποτε καλυτερα να σου δωσουν τα φωτα τους οι υπολοιποι--εγω μονο καλοκαιρινα ειδα αλλα πηγα μονο σε ενα mall στην bangkok και δεν το γυρισα κι ολο φαντασου.Παντως πας καλη εποχη δε θα χρειαστεις ουτε ζακετακι--το οποιο μην παραλειψεις να παρεις οπως εγω γιατι οταν γυρισαμε Ελλαδα χιονιζε κι εγω δεν ειχα ουτε ενα μακρυ παντελονι να φορεσω :)
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Η ταπεινή μου γνώμη είναι να μη πας στην Ταϊλάνδη για ψώνια! Δε λέει και τίποτε το ιδιαίτερο. Να πάρεις τα ρούχα που φοράς και τα τελείως απαραίτητα, τα άλλα μπορείς να τα αγοράσεις εκεί, μετά από παζάρι, και να τα πλύνεις και εκεί πολύ φθηνά! (θα τα έχεις και για το καλοκαίρι εδώ) ! Θα έχεις τόσα πράγματα να κάνεις που θα ξεχάσεις τα ψώνια !
Να περάσεις καλά ! :D
 

terry

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
πιστευω 3 εβδομαδες ειναι καλες για Ταιλανδη

απιστευτες παραλιες η Lamsie, Surin, Kata

Καλυτερο νυχτερινο μαγαζι για μενα το Hollywood

Εχει ενα πολυ καλο και μεγαλο εμπορικο κεντρο με παρα πολλα μαγαζια και οικονομικες τιμες διπλα στην Bangla road...

Τα παραπανο που αναφερο ειναι για το Phuket..

Επισης πολυ καλη εκδρομη στα Phi Phi islands αξιζει να κατσεις και 1-2 μερες εκει..
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Και γιατί τα λες ένα - ένα; :)
 

goprotech

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
θα πρεπει το διαβατηριο σου να εχει ισχυ τουλαχιστον 6 μηνων
εμβολια δεν χρειαζεται να κανεις
καλυτεροι μηνες για να πας ειναι δεκεμβριος με μαρτιο
καλο σου ταξιδι :clap:
οτι αλλο θες στην διαθεση σου :p
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Ειναι η πρωτη φορα που δεν εχω δει τιποτα και δεν εχω προετοιμαστει καθολου....:shock:
Φευγω τελος Δεκεμβρη ,παω αρχη Κραμπι.σκοπος μου να καταληξω Κο Λιπε.Οποια βοηθεια σε ποια νησια να σταματησω,οπως και που να παω Κραμπι δεκτη!!
Ζωη,ακους??:cool:
meli τελικά το έκανες το ταξίδι απο κραμπι για κο Λιπε? Αν ναι τί εντυπώσεις είχες? Σκέφτομαι να κάνω το ίδιο τον ερχόμενο Φευρουάριο και είμαι στο ψάξιμο. Τα νησιά στο ενδιάμεσο δείχνουν φανταστικά και δεν ξέρω πoια να διαλέξω!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.820
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom