Λευκάδα Λευκάδα χωρίς αυτοκίνητο.

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Πριν απο λιγο πηρα τηλ στο κτελ Λευκαδας και μου ειπε αυτο ακριβως ..οτι δε βολευει να μεινω αγιο Νικητα επειδη τα δρομολογια δεν ειναι συχνα..σε μια αλλη σελιδα ας πουμε βλεπω οτι απο αγ.Νικητα περνανε μονο 2 φορες την ημερα λεοφ.αυτο ειναι επιφοβο γιατι αμα χασεις το λεοφ το ταξι μετα ειδα οτι ειναι ακριβουτσικο!!:rolleyes:
Βλεπουμε...
Σ αυτή τη περίπτωση νομίζω είναι καλύτερα να μείνετε στη πόλη ή στη Νικιάνα(σαν λύση ανάγκης,δεν είναι τίποτα σαν μέρος)επειδή η Βασιλική είναι αρκετά μακριά και απ΄τη πόλη και απ΄τον Αγ.Νικήτα..και γενικά πιο εύκολα θα βρείτε λεωφορείο από τη πόλη για κάποιο χωριό παρά απ΄τη Βασιλική.
καραβάκι για Πόρτο Κατσίκι ίσως έχει και απ΄τη πόλη,δεν είμαι σίγουρη γι΄αυτό ή και απ΄το Νυδρί...νομίζω πριν αποφασίσεις που θα μείνετε,θα είναι καλό να επικοινωνήσεις με τα λιμεναρχεία στο Νυδρί και στη πόλη.
 

Vmek

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Σ αυτή τη περίπτωση νομίζω είναι καλύτερα να μείνετε στη πόλη ή στη Νικιάνα(σαν λύση ανάγκης,δεν είναι τίποτα σαν μέρος)επειδή η Βασιλική είναι αρκετά μακριά και απ΄τη πόλη και απ΄τον Αγ.Νικήτα..και γενικά πιο εύκολα θα βρείτε λεωφορείο από τη πόλη για κάποιο χωριό παρά απ΄τη Βασιλική.
καραβάκι για Πόρτο Κατσίκι ίσως έχει και απ΄τη πόλη,δεν είμαι σίγουρη γι΄αυτό ή και απ΄το Νυδρί...νομίζω πριν αποφασίσεις που θα μείνετε,θα είναι καλό να επικοινωνήσεις με τα λιμεναρχεία στο Νυδρί και στη πόλη.
Αυτο θα κανω αμεσα!!:D
 

Vmek

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
δεν εχει καμια σχέση η Σκιάθος χωρίς αυτοκίνητο και η Λευκάδα χωρίς αυτοκίνητο.. η Σκιάθος είναι μια σταλιά, η Λευκάδα ειναι μεγάλη..θα ταλαιπωρηθεις τσάμπα με τα λεωφορεία..πηγαινε μια Πάρο που εχει καλες συγκοινωνιες να μην εχεις πρόβλημα, και ειναι και μικρες οι αποστασεις αν χρειαστει να πάρεις ταξί.
ναι αυτο ειπα! οτι οι αποστασεις δεν εχουν καμια σχεση..οσο για Παρο απφευγω προς στιγμην τα νησια π εχουν προσβαση απο πειραια γιατι τα εισιτηρια για 2 ατομα βγαινουν ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ!!:(
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
ειναι καλυτερα να μεινεις στη χωρα..η οποια και ομορφη ειναι και πολλες επιλογες εχει..εμεις ειχαμε μεινει νικιανα αλλα τελειως τυχαια,οντως σαν μερος δεν λεει κατι..βεβαια ειχαμε αυτοκινητο..αν πηγαινα τωρα θα εμενα στη χωρα..την βασιλικη δεν θα την προτεινα γιατι ειναι απ τα πιο μακρινα μερη..να πατε ομως σαν βολτα γιατι απο κει εχει καραβακι για μια πολυ ομορφη παραλια που λεγεται αγιοφιλι..παντως απ οτι θυμαμαι ειχε τακτικη συγκοινωνια γενικα..επισης δεν προτεινω να μεινετε νυδρι..σαν μερος βολευει για να παιρνετε απ το λιμανι πλοιο για διαφορες εκδρομες,απλα δεν ειναι ομορφο σαν μερος κατα τη γνωμη μου..οποτε μενετε στη χωρα για να εχετε τις περισσοτερες επιλογες και σε μετακινησεις και σε διασκεδαση..
 

Vmek

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
ειναι καλυτερα να μεινιες στη χωρα..η οποια και ομορφη ειναι και πολες επιλογες εχει..εμεις ειχαμε μεινει νικιανα αλλα τελειως τυχαια,οντως σαν μερος δεν λεει κατι..βεβαια ειχαμε αυτοκινητο..αν πηγαινα τωρα θα εμενα στη χωρα..την βασιλικη δεν θα την προτεινα γιατι ειναι απ τα πιο μακρινα μερη..να πατε ομως σαν βολτα γιατι απο κει εχει καραβακι για μια πολυ ομορφη παραλια που λεγεται αγιοφιλι..παντως απ οτι θυμαμαι ειχε τακτικη συγκοινωνια γενικα..επισης δεν προτεινω να μεινετε νυδρι..σαν μερος βολευει για να παιρνετε απ το λιμανι πλοιο για διαφορες εκδρομες,απλα δεν ειναι ομορφο σαν μερος κατα τη γνωμη μου..οποτε μενετε στη χωρα για να εχετε τις περισσοτερες επιλογες και σε μετακινησεις και σε διασκεδαση..
Μεσα στην Λευκαδα δηλαδη..χμμ ωραια :rolleyes: θελει σκεψη παντως το πραγμα!
Ευχαριστω πολυ!
 

Evitoulina

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΛΕΥΚΑΔΑ
Λευκάδα χωρίς αμάξι γίνεται???

Βρίσκομαι ακριβώς στην ίδια θέση!!!K εγώ μαζί με τη φίλο μου σκεφτόμαστε να πάμε διακοπές στη Λευκάδα,αλλα δη έχουμε αμάξι!!!
Τελικά που είναι καλά να μείνουμε για να έχουμε εύκολες μετακινήσεις ???
Στη Πολύ της Λευκάδας????Είδα ότι είναι υπέροχο νησί k ακριβώς αυτό που θέλω...να έχει παραλιες με αμμουδιές k καταγάλανα νερά!!!

Περιμένω νέα σου!!!Φιλάκια!!!
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Τα μηνύματα πρέπει να γράφονται στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ για να είναι ευανάγνωστα. Η χρήση των greeklish απαγορεύεται στο φόρουμ.

http://www.travelstories.gr/rules.php#rule6
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
παιδια oπως εχει ειπωθει απο ολους λευκαδα δεν πηγαινεις χωρις να εχεις αυτοκινητο.ξεχαστε το.βγαλτε το απο το μυαλο σας.γειωστε το!αλλαξτε σκεψη,μερος!μην πατε!χαχα!
τεσπα και μεσα στην πολη να μεινετε παιδια για να πηγαινεις στις καλες παραλιες θελεις μεσο οτι και να γινει.εαν τωρα θελεις να ανακαλυψεις νεα αρωματα και νεες στασεις καθισματος μπορεις να παρεις και κτελ.μυστηριωδης τυπος να εισαι,υπομονη να εχεις,ενα αξ και ησυχασες.παλι ομως ουτε και σκιαθος ρε παιδια γινεται χωρις αυτοκινητο.ειναι μεν μικροτερη απο λευκαδα αλλα και παλι δεν γινεται χωρις μεσο.εγω προσωπικα σε τετοια νησια χωρις οχημα δεν πηγαινω.αν ειναι να τρωω την ωρα μου και την υπομονη μου σε κτελ αστο καλυτερα
 

Evitoulina

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΛΕΥΚΑΔΑ
παιδια oπως εχει ειπωθει απο ολους λευκαδα δεν πηγαινεις χωρις να εχεις αυτοκινητο.ξεχαστε το.βγαλτε το απο το μυαλο σας.γειωστε το!αλλαξτε σκεψη,μερος!μην πατε!χαχα!
τεσπα και μεσα στην πολη να μεινετε παιδια για να πηγαινεις στις καλες παραλιες θελεις μεσο οτι και να γινει.εαν τωρα θελεις να ανακαλυψεις νεα αρωματα και νεες στασεις καθισματος μπορεις να παρεις και κτελ.μυστηριωδης τυπος να εισαι,υπομονη να εχεις,ενα αξ και ησυχασες.παλι ομως ουτε και σκιαθος ρε παιδια γινεται χωρις αυτοκινητο.ειναι μεν μικροτερη απο λευκαδα αλλα και παλι δεν γινεται χωρις μεσο.εγω προσωπικα σε τετοια νησια χωρις οχημα δεν πηγαινω.αν ειναι να τρωω την ωρα μου και την υπομονη μου σε κτελ αστο καλυτερα
ΑΑΑΑ εσυ μας γειωσες κανονικοτατα χαχχαχα!!!!!!!!Κοιτα ισως να εχεις ενα δικιο,αλλα τι να κανουμε καποιοι δεν εχουν αμαξι....αυτο δεν σημαινει πως δεν μπορεις να δεις ενα μερος και να περασεις καλα....ενταξει ας ταλαιπωρηθουμε και λιγο!!¨:roll:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
αναλογα την ηλικια και την διαθεση παιδια..και χωρις αυτοκινητο μπορεις να περασεις καλα και να δεις τις ομορφιες ενος νησιου.απλα με ταλαιπορια..εγω τα εχω δοκιμασει ολα..αλλα φυσικα απο τοτε που πηρα αυτοκινητο φυσικα και δεν μπορω χωρις αυτο και δεν εχω υπομονη να παω χωρις αυτοκινητο..αλλα και παλι αναλογα το μερος που θα πας..οχι οτι ειναι καλυτερο να εισαι σε ενα μερος που δεν ξερεις και να οδηγας σε στενακια και να ψαχνεις για παρκινγ..ακομα χειροτερο αυτο..ολα εχουν τα υπερ και τα κατα..δεν μπορω ομως να μην πω οτι οι καλυτερες διακοπες που εχω παει και πιο ανετες ειναι φυσικα παντα με αυτοκινητο..
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
παιδια oπως εχει ειπωθει απο ολους λευκαδα δεν πηγαινεις χωρις να εχεις αυτοκινητο.ξεχαστε το.βγαλτε το απο το μυαλο σας.γειωστε το!αλλαξτε σκεψη,μερος!μην πατε!

Χαλάρωσε! :rolleyes: Και Σαντορίνη έχω πάει χωρίς αμάξι, κ Πάρο, μέχρι κ Πήλιο που έχει τη χειρότερη συγκοινωνία που υπάρχει! Κ πέρασα υπέροχα. Μάλιστα φέτος λέω να δοκιμάσω κ την Αμοργό..πάλι χωρίς αμάξι κ παρότι οι περισσότεροι δεν θα το δοκίμαζαν (υπάρχουν βέβαια κι αυτοί που γύρισαν το νησί μόνο με τα τοπικά πούλμαν , τα καραβάκια κ τα ποδαράκια τους, για το τι ισχύει όντως αφού πάω εκεί..)..όλα εξαρτώνται από το τι θέλει ο καθένας, όπως λέει κ ο giannismits. Δεν λέω ότι δεν έχεις περισότερες δυνατότητες όταν υπάρχει αμάξι ( κ μένα άλλωστε που διατυμπανίζω το αντίθετο μου έχει λείψει το να γυρίσω ένα μέρος απ άκρου εις άκρον), αλλά από την άλλη σκέψου κ τις εξής πιθανότητες: οδήγηση στα σκοτεινά, κακοτράχαλοι δρόμοι, πρόβλημα με πάρκινγκ, κ τα χειρότερα...αντιοικονομικό κ στην τελική μέσα σε όλο αυτό το πηγαινέλα, τη σκόνη, κ συχνά στο αταίριαστο "δέσιμο" με ορισμένα μικροσκοπικά κυρίως νησιά (κ όχι βεβαίως τη Λευκάδα!) πιο κοντά στο πνεύμα του "θα δω όλο κ περισσότερα" παρά του "θα κάνω αυθεντικές διακοπές"! Για τη Λευκάδα το καλοκαίρι δεν μπορώ να πω βέβαια, γιατί την έχω επισκεφτεί χειμώνα κ ήταν υπέροχη, χωρίς τον τρελό κόσμο που φαντάζομαι πως θα έχει Ιούλιο-Αύγουστο, αλλά ούτε κ ερημιά! (πάντως ακόμη κ Φεβρουάριο μήνα από την πόλη για Αγ. Νικήτα π.χ. είχε κανονικά δρομολόγια..);)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
μα υπαρχουν νησια που εχουν παρα πολυ καλη συγκοινωνια,συχνη με πολλα δρομολογια και σε αρκετες περιοχες..δεν μπορω να ξεχασω ομως οταν ειχα παει στην παρο ποιυ απο ναουσα για να παμε στην πουντα μονο που δεν λιποθυμησαμε μεσα στο λεωφορειο.με καυσωνα,ορθιοι ο ενας κολλημενος στον αλλον..ε δεν ειναι οτι καλυτερο..και οπως λεει ο αγαπητος traveller οταν εισαι μικρος δεν σε νοιαζει καθως ημουν 22..τωρα δεν θα το εκανα..
η λευκαδα παντως και γενικα τα ιονια νησια επιβαλουν να εχεις αμαξι.αν δεν ειχαμε αυτοκινητο δεν θα ειχα γυρισει ολη μα ολη τη ζακυνθο περσυ και να δω τις απιστευτες ομορφιες..οπως και την κερκυρα που θα παμε φετος..και δεν εχεις και το προβλημα παρκινγ με δυσκολους και δυσβατους δρομους..
οι κυκλαδες ειναι αλλο πραγμα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom