Λευκορωσία Λευκορωσία 2016 (ή Τα τελευταία σφυροδρέπανα).

taver

Member
Μηνύματα
12.476
Likes
28.923
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Με εντυπωσιάζει που κάποιοι μπορούν να ανγνωρίσουν σε ενα μέρος τον τίτλο του Γεωγραφικού κεντρου της ευρώπης (παρότι έχει χωροθετηθεί με κριτήριο το... driving time!), αλλά δε μπορούν να βρουν το κέντρο μιας πόλης, (που ως πασίγνωστο, είναι πάντα εκεί που βρίσκονται τα McDonald's). :) :) :)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Σωστό κι αυτό αλλά πιστεύω το θέμα είναι να βοηθήσουμε το μέλος να οριοθετήσει το κέντρο που θα κινηθεί τουριστικά και όχι το κέντρο 0,0 χλμ που ξεκινάει η μέτρηση των αποστάσεων. Αλλιώς θα ρώταγε κάποιος πού είναι το κέντρο της Αθήνας και θα τον στέλναμε Ομόνοια.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.207
@duty_free αν θες δώσε τι χοτέλια έχεις κλείσει να σου πω τη γνώμη μου, από πλευράς τοποθεσίας και μόνο. Για μένα προλαβαίνεις και Μπρεστ, Φεύγεις Δευτέρα ξημερώματα και γυρνάς Τρίτη ξημερώματα. Ρίσκο βέβαια να συμβεί κάτι, να ξεμείνεις και να γνωρίσεις από κοντά τις υπηρεσίες μετανάστευσης της χώρας. Εμπειρία.
εὐχαριστῶ, ἰδοῦ:

Planeta Hotel
Prospekt Pobediteley 31
Hotel Minsk Prospekt Nezavisimosti 11
Hotel Yubileiny Pobediteley Avenue 19
Hampton by Hilton Minsk City Centre Ulitsa Tolstogo 8
Victoria Hotel na Zamkovoy Minsk Zamkovaya Ulitsa 25 - 27A

Φεύγεις Δευτέρα ξημερώματα και γυρνάς Τρίτη ξημερώματα. Ρίσκο βέβαια να συμβεί κάτι, να ξεμείνεις και να γνωρίσεις από κοντά τις υπηρεσίες μετανάστευσης της χώρας. Εμπειρία.
Ἄσε -μέ αὐτό τό ἐνδεχόμενο πού περιγράφεις- θά μέ κυριεύσουν μασίφ πάνικ ἀττάκς κάμνοντά με νά ἀνέβω στό πιό κοντινό δημόσιο κτήριο μέ τά δρεπανοσφύρια καί τόν Οὐλιάνωφ ὁπότε θά ἀρχίζω νά τραγουδῶ κἄνα ἄσμα τοῦ τρίτου ῥάϊχ καί οἱ λευκορῶσσοι θά μέ κάμνουσιν σίς κεμπάπ, εἰς τό ἄνθος τῆς ἡλικίας μου βεβαίως βεβαίως - αἰωνία ἐμοῦ ἡ μνήμη!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.988
Likes
40.872
Ἄσε -μέ αὐτό τό ἐνδεχόμενο πού περιγράφεις- θά μέ κυριεύσουν μασίφ πάνικ ἀττάκς κάμνοντά με νά ἀνέβω στό πιό κοντινό δημόσιο κτήριο μέ τά δρεπανοσφύρια καί τόν Οὐλιάνωφ ὁπότε θά ἀρχίζω νά τραγουδῶ κἄνα ἄσμα τοῦ τρίτου ῥάϊχ καί οἱ λευκορῶσσοι θά μέ κάμνουσιν σίς κεμπάπ, εἰς τό ἄνθος τῆς ἡλικίας μου βεβαίως βεβαίως - αἰωνία ἐμοῦ ἡ μνήμη!
Αν σε κανουν οι Λευκορωσιδες σις κεμπαπ νομιζω οτι θα ξαναπας. Κανεις δεν παραπονεθηκε.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
@North66, μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά εγώ τουρισμό στη Λευκορωσία δεν έχω δει.
Ιούλιο του '18 είδα αρκετούς τουρίστες στο Μινσκ, περισσότεροι Ρώσοι φυσικά (κρατούσαν χάρτες στα τουριστικά μέρη και μίλαγαν ρώσικα, τώρα μπορεί και να ήταν εσωτερικός τουρισμός δεν ξέρω), αλλά και πολλούς Κινέζους και Ινδούς.
Στο αεροδρόμιο του Μινσκ οι ταμπέλες ήταν τρίγλωσσες, η μία ήταν τα κινέζικα.
Και πριν κανά μήνα ο Λουκασένκο ψήφισε την είσοδο άνευ βίζας για πολίτες αρκετών κρατών για 30 πλέον μέρες απ' τις 5 που ήταν μέχρι τότε. Και γενικά τα τουριστικά κομμάτια της πόλης αναπλάθονταν και φτιάχνονταν σα να περιμένουν περισσότερο τουρισμό στο μέλλον, μάλλον δυτικοποιείται και αυτό το μέρος της Ευρώπης και για μια ακόμα φορά κερδίζει ο καπιταλισμός.:cry:
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.207
Αν σε κανουν οι Λευκορωσιδες σις κεμπαπ νομιζω οτι θα ξαναπας. Κανεις δεν παραπονεθηκε.
εἶμαι πρόθυμος νά κοινωνικοποιήσω τόν κορμή μου ὥστε ἱκανοποιούμεναι αἱ λευκορωσσίδαι νά πιέσωσιν τάς ἀρχάς ἵνα αὐξηθοῦν καί γιά τούς γραικούς πολίτες αἱ μέχρι πέντε ἡμέραι ἄνευ βιζός, ἐπίσκεψις.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.737
Επειδή δεν μου αρέσει να συζητώ ψευδοπροβλήματα, επειδή κάποιος θέλει να πει κάτι (προφανώς άστοχο), επειδή δεν έχω μπει σε Μακ Ντόναλντ και επειδή είμαι ευγενής δεν απαντώ στον taver, για τις ανακρίβειες που αναφέρει. Επίσης δεν γνωρίζω αν υπάρχει Μακ Ντόναλντ σε μια πόλη και πόσα Μακ Ντόναλντ έχει αυτή η πόλη. Όποιος θέλει να τρώει πλαστικά ανθυγιεινά και παχυντικά, δικαίωμά του. Σύμφωνα με τη θεωρία που αναπτύχθηκε αν μια πόλη διαθέτει πέντε Μακ Ντόναλντ, διαθέτει και πέντε κέντρα. Υπάρχουν άλλοι που θεωρούν ότι το κέντρο της πόλης είναι εκεί όπου βρίσκεται το Hard Rock. Εγώ δεν συμφωνώ ότι μια οποιαδήποτε επιχείρηση εστίασης και μάλιστα πλαστικής-ανθυγιεινής-παχυντικής, όπως το Μακ Ντόναλντ, είναι το ορόσημο μιας πόλης.
Η συμβολή των λεωφόρων Νiezaliezhnasci και Lenina, δεν διαθέτει ορόσημο, το οποίο να καθιστά τη συμβολή αυτή κέντρο της πόλης.
Επισημαίνω ότι οι θέσεις του Grand Cafe και της απέναντι αυτού Ploshcha Svabody,

2.JPG


3.JPG


όπου και το Δημαρχείο και της ευρύτερης περιοχής που σωστά ανέφερε και ο @GTS, ως κέντρο της νυχτερινής ζωής, απέχουν ελάχιστα από τη συμβολή των λεωφόρων Νiezaliezhnasci και Lenina. Γι αυτό παραπάνω αναφέρθηκα σε ψευδοπροβλήματα, τα οποία δημιουργεί κάποιος για εντυπώσεις και μάλιστα σε ανώνυμο φόρουμ. Η Ploshcha Svabody είναι ορόσημο.
Κατά τα λοιπά συμφωνώ απόλυτα με τον @North66, ότι το πρόβλημα είναι να βοηθήσουμε τον συμφορουμίτη μας να οριοθετήσει το κέντρο της πόλης.
Εγώ θεωρώ ότι το κέντρο της πόλης είναι η έκταση εντός της περιμέτρου που περιέγραψα στην προηγούμενη σαφή απάντησή μου.
Για το ζήτημα του τουρισμού, θα έχει δίκιο ο @North66, γιατί εγώ έχω πάει βαρύ χειμώνα και δεν είχα ποτέ συναντήσει τουρίστες. Μάλιστα στο ηρωικό Μπρεστ, μας κοίταζαν ως αξιοθέατο.

Επί του θέματος τώρα.
@duty_free, από τα ξενοδοχεία που αναφέρεις την καλύτερη θέση διαθέτουν το δεύτερο και το πέμπτο. Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στο επί της Ulitsa Internatsional'naya 11, Garni Hotel. Είναι πιο κεντρικό και ενώ είναι τριών αστέρων στην πραγματικότητα είναι τεσσάρων.

3.JPG


Θα σου πρότεινα να πας στην όπερα,

9.JPG


στο φημισμένο τσίρκο

13.jpg


23.JPG


και στη μπυραρία Browar Rakowski.

22.JPG


με μπύρα παραγωγής της.
Επίσης θα σου πρότεινα να επισκεφτείς το σπίτι που ιδρύθηκε το κόμμα των εργατών της Λευκορωσίας, προπομπός του ΚΚ,

17.JPG


όπου και η μάντρα ήταν γεμάτη σφυροδρέπανα.

18.JPG


Το κτίριο αυτό βρίσκεται στην Ploshcha Peramohi (πλατεία Νικης).

7.JPG


Εκεί θα δεις και την κομματική ταυτότητα του συντρόφου Λένιν.

23.JPG


Για τα μπαράκια και τη νυχτερινή ζωή τα ανέφερε τέλεια ο @GTS.

Κατά την άποψή μου είναι δύσκολο να πας στο ηρωικό Μπρεστ,

9.JPG


εκτός αν αναχωρήσεις από εκεί.
Είμαι σίγουρος ότι θα περάσεις όμορφα. Όσον αφορά στις Λευκορωσίδες και στο Μπρεστ και στο Μινσκ, υπάρχουν πάρα πολλά solarium. Προσπαθούν να μαυρίσουν. Πιθανώς σε περιμένουν.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.780
Likes
18.171
εὐχαριστῶ, ἰδοῦ:

Planeta Hotel
Prospekt Pobediteley 31
Hotel Minsk Prospekt Nezavisimosti 11
Hotel Yubileiny Pobediteley Avenue 19
Hampton by Hilton Minsk City Centre Ulitsa Tolstogo 8
Victoria Hotel na Zamkovoy Minsk Zamkovaya Ulitsa 25 - 27A



Ἄσε -μέ αὐτό τό ἐνδεχόμενο πού περιγράφεις- θά μέ κυριεύσουν μασίφ πάνικ ἀττάκς κάμνοντά με νά ἀνέβω στό πιό κοντινό δημόσιο κτήριο μέ τά δρεπανοσφύρια καί τόν Οὐλιάνωφ ὁπότε θά ἀρχίζω νά τραγουδῶ κἄνα ἄσμα τοῦ τρίτου ῥάϊχ καί οἱ λευκορῶσσοι θά μέ κάμνουσιν σίς κεμπάπ, εἰς τό ἄνθος τῆς ἡλικίας μου βεβαίως βεβαίως - αἰωνία ἐμοῦ ἡ μνήμη!
Το Hotel Minsk, χωρίς συζήτηση. Το καλύτερο location μακράν. Δίπλα στην τιμημένη πλατεία Λένιν και το Λευκορωσικό Σοβιέτ. Κρίμα για τη Μπρεστ, πολύ κρίμα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.780
Likes
18.171
Με πριζώνετε τώρα να ανεβάσω φωτό (εσύ φταις @gelf) ενώ δεν είμαι υπερ. Κάνω τη καρδιά μου πέτρα..
DSC_1724.JPG

Δε νομίζω να βρεις άλλο μέρος στο κόσμο με προτομή του Φίλιξ. Με στεφάνι. Φρέσκο.
DSC_1780.JPG

Μιλώντας για κομματικές ταυτότητες.
DSC_1788.JPG

Κι ο Φιντέλ (βίβα!) στο μικρό ξύλινο πράσινο σπιτάκι.
DSC_1875.JPG

Οπωσδήποτε στο Μουσείο αυτού του τύπου. ΑΝ ΤΟ ΒΡΕΙΤΕ. Είναι στα γαμίδια.
DSC_1876.JPG

Γενική επισκόπηση του Μουσείου που λέγαμε.
DSC_1906.JPG

Πολλαπλοί οργασμοί. Παρακαλώ.
 

litanies

Member
Μηνύματα
46
Likes
88
για το θέμα των τουριστών, έχω πάει έξι φορές στο Μίνσκ και κάθε φορά έβλεπα και περισσότερους τουρίστες στους δρόμους. Ειδικά τώρα που άνοιξε και περισσοτερες μέρες το visa free program, λογικά θα αυξηθούν.

Khatyn Memorial:

IMG_20180422_163129.jpg

Borisov:
IMG_20180428_184741.jpg

Mound of Glory:
IMG_20180506_113110.jpg

IMG_20180509_121450.jpg

Library:
IMG_20180509_215925.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.482
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom