Λίβανος Λιβανος;;; Αξιζει;;

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Σκεφτομαι να παω Λιβανο...αλλα με προβληματιζει λιγο η αφαλεια και το θεμα του συναλαγματος και της μαυρης αγορας..Γνωμες?
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.129
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Το θεμα του συναλλαγματος σίγουρα δεν πρέπει να σε απασχολεί. Δεν είναι περίπτωση που πας σε καταγωγια και ψαχνεις καποιον νταλαβερτζη να σου αλλαξει τα δολάρια σου. Καταστηματα money exchange ειναι που βρίσκονται παντου..
Οσον αφορά την ασφάλεια θα χαρακτήριζα τη χώρα πλέον ασφαλή. Μια χώρα που αν και ζει στα σκοτάδια λογω ελλειψης αποθεματων πετρελαίου έχει δείκτη εγκληματικοτητας χαμηλο σχετικα.Βυρηττο αν θες να επισκεφτεις νοτια προαστια στους καταυλισμους των Παλαιστινιων θα ήταν καλύτερα με κάποιον ντοπιο. Βααλβεκ αν και προπύργιο της Χεζμπολαχ παλι safe θα έλεγα ειναι... Κοντα στα συνορα με Ισραήλ ειχε γινει νομιζω πέρυσι μια επίθεση με εναν νεκρό στρατιώτη του ΟΗΕ, αλλα τέρμα στοχευμενη.. .Αυτα..
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Σε ευχαριστω για την απαντηση...ελεγα να νοικιασουμε αμαξι και να παμε και Βιβλο και Τριπολη.. Ειναι safe?
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.129
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Σε ευχαριστω για την απαντηση...ελεγα να νοικιασουμε αμαξι και να παμε και Βιβλο και Τριπολη.. Ειναι safe?
Το μόνο που με φοβίζει ειναι το αυτοκίνητο .. Τπτ αλλο.. Αν το έχετε γενικά με την οδήγηση προσπαθηστε το..
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.811
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Η χώρα δεν έχει φανάρια εδώ και λίγα χρόνια, γιατί δεν υπάρχει επαρκής κρατική ηλεκτροδότηση. Είναι ελάχιστα τα φανάρια που επιλεκτικά λειτουργούν, όπως επίσης και ο φωτισμός το βράδυ. Έχουν μάθει να οδηγούν με κόρνες, νοήματα κτλ, σε σημείο που και κόκκινο φανάρι να είναι αναμμένο, και πάλι το περνούν απλά ελέγχοντας δεξιά και αριστερά.
Εγώ αυτοκίνητο στο Λίβανο δεν θα τολμούσα να νοικιάσω. Αλλά μπορεί κάποιος άλλος να έχει πιο οξυμένη από μένα την αίσθηση της περιπέτειας.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Καταρχας σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!!!τι αλλη προοπτικη υπαρχει? θα ειμαστε 4 ατομα..ταξι συμφερει?
Ο οδηγος ειναι εμπειρος..εχει οδηγησει Τζαμαικα, Ντουμπαι, Ομαν, Σρι Λανκα, Φιλιππινες.....
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.811
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Ρωτήστε στο ξενοδοχείο για οδηγό με αυτοκίνητο. Αφού θα μοιραστείτε το κόστος 4 άτομα, θα βγει καλή τιμή
 

kostas travel

Member
Μηνύματα
57
Likes
197
Ταξίδι-Όνειρο
Μιανμάρ
Θα σας πρότεινα να κινηθείτε με uber που είναι πολύ πιο φθηνά από ταξί! Για μεγάλες αποστάσεις μπορείτε απλά να παζαρεψετε με τον οδηγό Uber και να τον κλείσετε για μια ολόκληρη μέρα ή για όσο χρειαστείτε
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Είναι κάποιος αυτή τη στιγμή στον Λίβανο? Εχουμε καμία πληροφορία για την κατασταση εκεί? Εχω κλέισει σε 2 εβδομαδες ταξιδι ....και πολύ φοβαμαι οτι θα το ακυρωσω..ήδη η Aegean ακυρωσε πτησεις τις 2 τελευταιες μερες...
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
7.981
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Είναι κάποιος αυτή τη στιγμή στον Λίβανο? Εχουμε καμία πληροφορία για την κατασταση εκεί? Εχω κλέισει σε 2 εβδομαδες ταξιδι ....και πολύ φοβαμαι οτι θα το ακυρωσω..ήδη η Aegean ακυρωσε πτησεις τις 2 τελευταιες μερες...
Αν συνεχιστεί αυτό το πανηγύρι για 2 εβδομάδες ακόμα, πίστεψε με το μικρότερο πρόβλημα σου-μας θα είναι το αν θα πας...... Λέω εγώ τώρα.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
ουτε να το συζητας .. αυτη τη στιγμη ειναι στοχος των Ισραηλινων ο Λίβανος... ηδη η Χεζμπολάχ ανελαβε ευθυνη για επιθεσεις στο Ισραήλ...και επειδη μεχρι στιγμης το Ισραηλ έχει πανω απο 600 νεκρους καταλαβαινεις φανταζομαι τι θα γινει..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.827
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom