Λίβανος Λιβανος;;; Αξιζει;;

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Καλησπέρα σας, σχεδιάζω Ιουνιο ενα 4ημερο ταξίδι στο Λίβανο. Υπάρχει πρόβλημα με την επικοινωνία με τους ντόπιους ; Θα προτείνατε να χρησιμοποιήσω ξεναγό ; (Σε 2 αραβικές περιοχές που έχω πάει είχα χρησιμοποιήσει και μάλιστα με βοήθησε πάρα πολύ.)
Οι Λιβανέζοι νομίζω ότι είναι οι (άντε από τους) πιο ευγενικοί Άραβες που έχω γνωρίσει. Στην επικοινωνία δε θα έχεις θέμα, λίγα αγγλικά λίγη νοηματική θα τη βρεις την άκρη
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.113
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Καλησπέρα σας, σχεδιάζω Ιουνιο ενα 4ημερο ταξίδι στο Λίβανο. Υπάρχει πρόβλημα με την επικοινωνία με τους ντόπιους ; Θα προτείνατε να χρησιμοποιήσω ξεναγό ; (Σε 2 αραβικές περιοχές που έχω πάει είχα χρησιμοποιήσει και μάλιστα με βοήθησε πάρα πολύ.)
Θα έλεγα πως ειναι αρκετά εύκολη χωρα σε σχέση με αλλες αραβικές. Δεν είναι απαραίτητος ο ξεναγός. Τωρα δε ξερω τι πρόγραμμα έχετε στο νου σου σας. Αν θέλετε να τρέξετε στο τετραήμερο αυτό να δείτε οσο το δυνατον περισσότερα τότε μπορεί ενας ξεναγός-οδηγός να βοηθουσε.Εννοειται για μέσα στη Βυρητο οχι.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλησπέρα σας, σχεδιάζω Ιουνιο ενα 4ημερο ταξίδι στο Λίβανο. Υπάρχει πρόβλημα με την επικοινωνία με τους ντόπιους ; Θα προτείνατε να χρησιμοποιήσω ξεναγό ; (Σε 2 αραβικές περιοχές που έχω πάει είχα χρησιμοποιήσει και μάλιστα με βοήθησε πάρα πολύ.)
Όπως προαναφέρθηκε κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει στην επικοινωνία με τους ντόπιους. Ο Λίβανος είναι μια μικρή και εύκολη στην εξερεύνηση χώρα, ασφαλής, με φιλικούς κατοίκους.
Θεωρώ ότι δεν χρειάζεται ξεναγός. Μπορείς ίσως απλά να πληρώσεις για ξενάγηση σε κάποια μέρη ενδιαφέροντος, πχ Baalbek.
Όταν είχα πάει εγώ πριν περίπου μία δεκαετία είχαμε πάρει οδηγό για κάποιες διαδρομές (όχι ξεναγό, πληρώσαμε τις ξεναγήσεις όπου θέλαμε), αλλά διαπιστώσαμε ότι δεν χρειαζόταν. Ναι μεν είδαμε περισσότερα μέρη, αλλά αφενός ανέβηκε πολύ το budget, αφετέρου δεν είχαμε την ελευθερία που θέλαμε.
Επειδή θέλω κάποια στιγμή να ξαναπάω Λίβανο και να επισκεφτώ κάποια μέρη που μου διέφυγαν, δε σκοπεύω να ξαναπάρω οδηγό.
(Να διευκρινίσω ότι το ταξίδι που αναφέρω το είχα κάνει με την αδερφή μου, δύο γυναίκες. Βρήκα λοιπόν τη χώρα πολύ ασφαλή και για γυναικείο ταξίδι, καθώς δεν υπήρχε η παρενόχληση που μπορεί μια γυναίκα να συναντήσει σε κάποιες άλλες αραβικές χώρες)
 
Last edited:

andpsy

Member
Μηνύματα
272
Likes
657
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Θα επισκεφθώ την Βυρηττό σε λίγες μέρες, με προβληματίζει λίγο η ισοτιμία της LBP, της επίσημης και της "ανεπίσημης".

Αρχικά να αναφέρω ότι θα έχω δολάρια μαζί μου εξ αρχής, διαβάζω λοιπόν, ότι η επίσημη ισοτιμία, ειναι 1 USD = 15000 LBP. H τρέχουσα ανεπίσημη, "black market" και σύμφωνα με αυτό το site είναι 1 USD = 99000 LBP. Απο τα λίγα που κατάλαβα, black market, ειναι ότι κάποιος ντόπιος, π.χ. ταξιτζής, υπάλληλος σε κάποιο ξενοδοχείο, κατάστημα, θα δεχτεί τα δολάρια μου και θα μου δώσει λίρες με την "ανεπίσημη" ισοτιμία (πόσο ευκολο ειναι βρεθεί τέτοιο άτομο, δεν το γνωρίζω)

Αν παω δλδ με το "σταυρό στο χέρι", για 100$ θα παρω πίσω 1500000LBP, ενω με τον "δόλιο" τρόπο, θα παρω 9900000.

Κοιτάω τωραψ, ενδεικτικά, μετάβαση με Bolt (σαν το Uber) απο το Αεροδρόμιο στο κέντρο της πόλης, δίνει μια τιμή ~170000LBP, δλδ περίπου 11,5EUR. Αν λέμε τωρα, βρω εναν καλοθελητή στο αεροδρόμιο και μου αλλάξει όντως 100USD σε 9900000LBP, τότε η μετακίνηση στην ουσία θα μου κοστίσει ~1,5EUR.

Ισχύει ή το εχω πάρει όλο λάθος;

Και εφόσον ισχύει, εχει κανείς εμπειρία, για το αν όντως μπορώ να αλλάξω "ευκολα" χρήματα με την "ανεπίσημη" ισοτιμία; Έχει κανείς εμπειρία;
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.113
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Θα επισκεφθώ την Βυρηττό σε λίγες μέρες, με προβληματίζει λίγο η ισοτιμία της LBP, της επίσημης και της "ανεπίσημης".

Αρχικά να αναφέρω ότι θα έχω δολάρια μαζί μου εξ αρχής, διαβάζω λοιπόν, ότι η επίσημη ισοτιμία, ειναι 1 USD = 15000 LBP. H τρέχουσα ανεπίσημη, "black market" και σύμφωνα με αυτό το site είναι 1 USD = 99000 LBP. Απο τα λίγα που κατάλαβα, black market, ειναι ότι κάποιος ντόπιος, π.χ. ταξιτζής, υπάλληλος σε κάποιο ξενοδοχείο, κατάστημα, θα δεχτεί τα δολάρια μου και θα μου δώσει λίρες με την "ανεπίσημη" ισοτιμία (πόσο ευκολο ειναι βρεθεί τέτοιο άτομο, δεν το γνωρίζω)

Αν παω δλδ με το "σταυρό στο χέρι", για 100$ θα παρω πίσω 1500000LBP, ενω με τον "δόλιο" τρόπο, θα παρω 9900000.

Κοιτάω τωραψ, ενδεικτικά, μετάβαση με Bolt (σαν το Uber) απο το Αεροδρόμιο στο κέντρο της πόλης, δίνει μια τιμή ~170000LBP, δλδ περίπου 11,5EUR. Αν λέμε τωρα, βρω εναν καλοθελητή στο αεροδρόμιο και μου αλλάξει όντως 100USD σε 9900000LBP, τότε η μετακίνηση στην ουσία θα μου κοστίσει ~1,5EUR.

Ισχύει ή το εχω πάρει όλο λάθος;

Και εφόσον ισχύει, εχει κανείς εμπειρία, για το αν όντως μπορώ να αλλάξω "ευκολα" χρήματα με την "ανεπίσημη" ισοτιμία; Έχει κανείς εμπειρία;
Λέγεται black market αλλα η αλλαγη δολλαρια σε λιβανεζικο νομισμα γινεται σε διαφορα exchange σε ολη την πολη, π.χ.σε καταστήματα Western Union
Για μετάβαση απο αεροδρόμιο ή κάνεις παζάρι επιτόπου(θα αρχίσουν από 40 δολάρια και θα το πας στα 20-25)ή κλείνεις από πριν οδηγό που σε περιμένει με λιγότερα από 15 ευρώ και δεν ασχολείσαι παραπάνω... Όταν κλείνεις μεσω Uber και λοιπών εφαρμογών συχνά σου ζητανε παραπάνω οπότε πρέπει να συζητας την τιμή ξανά όταν μπαίνεις στο αυτοκίνητο.. Οπωσδήποτε στην προεπιλογή μεσα στις εφαρμογες αφαιρείς την επιλογή pay with card και βάζεις pay cash γιατί θα χρεωθείς με την επίσημη ισοτιμία.. Γενικα κάρτα πες ότι την ξέχασες σπίτι, bring cash που λενε..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν παίζει αλλαγή στο αεροδρόμιο. Κλείσε bolt ή καλύτερα ραντεβού με ταξί από το booking.com για τα ίδια λεφτά. Θα αλλάξεις εύκολα στο κέντρο.
 

andpsy

Member
Μηνύματα
272
Likes
657
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ναι δεν εχω κάποια απατηλή ελπίδα οτι θα αλλάξω στο αεροδρόμιο χρήματα με την ανεπίσημη ισοτιμία, απλά διαβάζω οτι και τα exchanges στο κέντρο, εχουν κι αυτα την επίσημη.
 

jerry727

Member
Μηνύματα
26
Likes
36
Μια εναλλακτική είναι να έχεις δολλάρια μαζί σου τα οποία παίρνουν κανονικά τα ταξί. Ένας Λιβανέζος φίλος μου σύστησε το A RELIABLE 24/7 TAXI SERVICE. το οποίο κάνεις κανονικά κράτηση, σε περιμένουν με ταμπελίτσα και το κόστος είναι περίπου 9 δολλάρια (ή τουλάχιστον ήταν τόσο το Δεκέμβριο). Μετά στα ανταλλακτήρια της πόλης κάνεις τη δουλειά σου στο daily black market rate.
 

matsas78

Member
Μηνύματα
110
Likes
1.168
Ταξίδι-Όνειρο
πάντα το επόμενο...
Update Μάρτιος 2023... Η ανεπίσημη ισοτιμία που άλλαξα σήμερα έφτασε τα 110.000 το 1 δολάριο. Εντωμεταξύ η κυβέρνηση αποφάσισε προχτές χωρίς προειδοποίηση να μην αλλάξει την ώρα απόψε το βράδυ. Οι αεροπορικές και όσοι ασχολούνται με τον τουρισμό έχουν τρελαθεί καθώς κάποιοι επιμένουν πως θα αλλάξουν κανονικά την ώρα. Στη ρεσεψιόν μου είπαν πως θα έχουμε δύο ώρες από αύριο στο Λιβανο όπως έχουμε δύο ισοτιμίες...
 
Μηνύματα
109
Likes
604
Ενδιαφέρον έχει ο Λίβανος. Θα ήθελα να το συνδυάσω με Συρία αλλά τελικά την τελευταία θα την αφήσω για πολύ αργότερα. Το δίλημμα για μένα τώρα είναι ΟΜΑΝ με λίγο ΗΑΕ ή Λίβανο για αρχές Σεπτέμβρη .Αν πάω Ομαν θα αφιερώσω κάνα 10 ήμερο ενώ Λίβανο μάλλον 5 ήμερο.

Το πλεονέκτημα με Λίβανο είναι οτι θα πάω και θα έρθω με εξαργύρωση μιλιων της Α3 αλλά προβληματίζομαι για
α}ψιλο ακριβά τα ξενοδοχεία στη Βηρυτό. Μετά τις πολύ καλές τιμές σε καλα καταλύματα σε κάποιες χώρες τις Βόρειας Αφρικής γλυκάθηκα λίγο και έγινα ιδιότροπος με τις τιμές στη Βηρυτό.
β}Εχει συχνά διακοπές ρευματος?
γ}Ξέρω οτι έχει σοβαρά οικονομικά θέματα αλλά κανονικά οι τουρίστες δεν θα αντιμετωπίζουν δυσκολίες στις συναλλαγές? Εύκολα έστω πειρατικά ακόμα και σε ευρώ μπορεί να κάνει κανέις αλλαγές στα ανταλλακτήρια ΄έτσι δεν είναι?
δ}με τα μμμ εκτός Βηρυτού είναι σχετικά εύκολη η μετακίνηση? Παρότι μικρή χώρα έχει πολλά ποτάμια καταρράκτες βουνά παραλίες αρχαία.Δεν θα ήθελα να πάω με ταξιδιωτικό πρακτορείο. Καλή λύση θα είναι και τα κοινόχρηστα ταξί. Κάνω λάθος?
ε}Στα σύνορα Λιβάνου Ισραηλ έχει πάει κανείς ? Θέλω να δω το τείχος.
Επίσης εκτός απο τα διάσημα και την πεπατημένη τα υπόλοιπα είναι ενδιαφέρον? Λόγου χάρη Βόλτα στην παλαιστηνιακή πειοχή ή στα μέρη που ελέγχει η Χεζμπόλαχ στη Βηρυτό.

Σχετικά με την ασφάκεια το μόνο που με προβληματίζει θα είναι μάλλον αν πέσω σε κάποιες διαδηλώσεις ή οτι οδηγάνε κάπως εκκεντρικά επιθετικά.

Το Ομάν έχει άλλα πλεονεκτήματ/μειονεκτήμα θα δούμε.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ενδιαφέρον έχει ο Λίβανος. Θα ήθελα να το συνδυάσω με Συρία αλλά τελικά την τελευταία θα την αφήσω για πολύ αργότερα. Το δίλημμα για μένα τώρα είναι ΟΜΑΝ με λίγο ΗΑΕ ή Λίβανο για αρχές Σεπτέμβρη .Αν πάω Ομαν θα αφιερώσω κάνα 10 ήμερο ενώ Λίβανο μάλλον 5 ήμερο.

Το πλεονέκτημα με Λίβανο είναι οτι θα πάω και θα έρθω με εξαργύρωση μιλιων της Α3 αλλά προβληματίζομαι για
α}ψιλο ακριβά τα ξενοδοχεία στη Βηρυτό. Μετά τις πολύ καλές τιμές σε καλα καταλύματα σε κάποιες χώρες τις Βόρειας Αφρικής γλυκάθηκα λίγο και έγινα ιδιότροπος με τις τιμές στη Βηρυτό.
β}Εχει συχνά διακοπές ρευματος?
γ}Ξέρω οτι έχει σοβαρά οικονομικά θέματα αλλά κανονικά οι τουρίστες δεν θα αντιμετωπίζουν δυσκολίες στις συναλλαγές? Εύκολα έστω πειρατικά ακόμα και σε ευρώ μπορεί να κάνει κανέις αλλαγές στα ανταλλακτήρια ΄έτσι δεν είναι?
δ}με τα μμμ εκτός Βηρυτού είναι σχετικά εύκολη η μετακίνηση? Παρότι μικρή χώρα έχει πολλά ποτάμια καταρράκτες βουνά παραλίες αρχαία.Δεν θα ήθελα να πάω με ταξιδιωτικό πρακτορείο. Καλή λύση θα είναι και τα κοινόχρηστα ταξί. Κάνω λάθος?
ε}Στα σύνορα Λιβάνου Ισραηλ έχει πάει κανείς ? Θέλω να δω το τείχος.
Επίσης εκτός απο τα διάσημα και την πεπατημένη τα υπόλοιπα είναι ενδιαφέρον? Λόγου χάρη Βόλτα στην παλαιστηνιακή πειοχή ή στα μέρη που ελέγχει η Χεζμπόλαχ στη Βηρυτό.

Σχετικά με την ασφάκεια το μόνο που με προβληματίζει θα είναι μάλλον αν πέσω σε κάποιες διαδηλώσεις ή οτι οδηγάνε κάπως εκκεντρικά επιθετικά.

Το Ομάν έχει άλλα πλεονεκτήματ/μειονεκτήμα θα δούμε.
A. Δες το Gems hotel διπλα στη Hamra.
B. Ναι. Το Μάρτιο είχα κάθε βραδυ. Τα περισσότερα ξενοδοχεία έχουν γεννήτριες.
Γ. Αλλάζεις στη μαυρη αγορα. Τα euro θα δυσκολευτείς, use USD. Καρτες ξεχνα τις.
Δ. Δεν ξερω, αλλα δες και το σενάριο μετακίνησης με Bolt. Εννοείται οι τραγικά χαμηλές τιμές στο app δεν ισχύουν, σε καλεί ο οδηγός και διαπραγματεύεσαι (αρκετά πιο πάνω). Επίσης, ήταν πολύ φτηνά τα ταξί από το booking.com για κάποιο λόγο.
Ε. Έχω παει απο την Ισραηλινή πλευρά. Ποιό τείχος;
 
Μηνύματα
109
Likes
604
A. Δες το Gems hotel διπλα στη Hamra.
B. Ναι. Το Μάρτιο είχα κάθε βραδυ. Τα περισσότερα ξενοδοχεία έχουν γεννήτριες.
Γ. Αλλάζεις στη μαυρη αγορα. Τα euro θα δυσκολευτείς, use USD. Καρτες ξεχνα τις.
Δ. Δεν ξερω, αλλα δες και το σενάριο μετακίνησης με Bolt. Εννοείται οι τραγικά χαμηλές τιμές στο app δεν ισχύουν, σε καλεί ο οδηγός και διαπραγματεύεσαι (αρκετά πιο πάνω). Επίσης, ήταν πολύ φτηνά τα ταξί από το booking.com για κάποιο λόγο.
Ε. Έχω παει απο την Ισραηλινή πλευρά. Ποιό τείχος;
β} Τόσο δύσκολο να αλλάξω ευρώ? Ασε που έχω την αίσθηση οτι θα ισχυροποιηθεί μπορεί να πάει σύντομα 1.15 μαξ 1.25 σε σχέση με το δολλάριο οπότε λογικό μου φαίνεται να ζητάνε το ευρώ παρά τα αμερικάνικα χαρτονομίσματα. Μπορεί να κάνω και λάθος. Θα το έχω υπόψη .Υποθέτω εκεί στη Hamra παρότι στο Λίβανο δεν υπάρχουν πολλοί τουρίστες να βρώ αρκετά ανταλλακτήρια.
ε} Θα δώ πρώτα αν θα μου δώσει άδεια η αστυνομία είτε στη Βηρυτό είτε Σιδώνα και αν θα έχω και χρόνο και απο κεί μέσω Nabatieh να κατέβω στα νότια σύνορα {πχ Kfarkela}και απο κεί αν επιτρέπεται ανατολικά παράλληλα με τα σύνορα μέχρι τη Μεσόγειο και μετά πάνω .Θα μάθω και τα κόστη είτε ταξί στο νότο είτε uber/ bolt? .
Δεν θα ήταν και άσχημη η βόλτα στα τείχη απο Ισραήλ?
Υποψιάζομαι οτι και στα σύνορα δυο χωρών θα είναι λίγο ιδιαίτερη η όλη κατάσταση αλλά ελπίζω να μην είμαι τρελός που θα πάω εκεί.:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom