Λίβανος Λιβανος;;; Αξιζει;;

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Ποιος ξέρει τι σκοπο εχουν να κανουν και στο Λιβανο τωρα.... Αλλα καλυτερα ας μην αρχισω τα '' συνωμοτικα'' off topic σε αλλο θεμα....
Φταιει που εχω διαβάσει Δογμα του Σοκ και εχω δει Homeland μαλλον...
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Πού τρώμε στη Βυρητό; Κάποια καινούρια πρόταση άχαστη;
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Πού τρώμε στη Βυρητό; Κάποια καινούρια πρόταση άχαστη;
Θα απαντήσω στο εαυτό μου, για απάντηση σε μελλοντική παρόμοια ερώτηση και για να μην τα ξεχάσω κι εγώ η ίδια:

Έφαγα στο Abu Naim. Πολύ καλό.

Το καλύτερο φαγητό στην Βηρυττό το έφαγα στο Ka3kaya. Πολύ καλό επίσης, για φαγητό και ποτό, με ωραία ατμόσφαιρα, το Mezyan.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Τι παίζει απο Sim card στο Λίβανο σήμερα;
Μπήκα σε ενα κατάστημα Class που μου πρότειναν, μου ζήτησαν 55 δολαρια για 6GB και έφυγα προφανώς (δεν δεχοντουσαν τοπικό νόμισμα).. Στη συνέχεια έμαθα αν πας σε κατάστημα της εταιρίας touch μπορει να βρεις γύρω στα 10 δολαρια 2 gb(βέβαια να ζητήσεις να πληρώσεις σε τοπικο νόμισμα για να σου βγει τόσο) ...Εν κατακλείδι αποφάσισα να τη βγάλω με Wi-fi στον καφέ και στις μπύρες μου για αυτήν την εβδομάδα..
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Ενα update απο Λίβανο ήθελα να γράψω κυρίως οσον αφορά μετακινήσεις και γιαυτους που κινούνται με ΜΜΜ..
- Για Βιβλος και Τρίπολη, βόρεια και παραλιακά δλδ της Βυρητου, εδω και λιγα χρόνια από τη στιγμή της έκρηξης και μετά τα λεωφορεια φεύγουν απο Martyrs' Square και το αντιτιμο στοιχιζει περιπου 3 ευρω για Τρίπολη και λιγότερο για Βίβλο.Να πω οτι μεχρι Βίβλο μπορείς να χρησιμοποιησεις και Uber, απο κει και πάνω δεν εχουν τυπικά αδεια να λειτουργούν. Η εταιρία ειναι η Connexion και πληροφορίες βρίσκεις στο site τους στο facebook.
Αυτο το λεωφορειο ειναι πραγματικά το γραφείο τους στη Βυρητο (οι φωτο screenshot απο το site)
Screenshot_20230212_103530.jpg

Και αυτο το schedule αλλα αλλάζει αναλογα με την εποχή
Screenshot_20230212_103553.jpg



- Για Baalbek βανακια φεύγουν απο το σταθμο Cola νότια στη Βυρητο γνωστη ως Cola Intersection. Τα βανακια ειναι τα γνωστα βανακια που όταν συμπληρώσουν καποιο αριθμό επιβατών που κατευθυνονται προς τα κει ξεκινανε.Προφανως γίνονται πολλες στασεις, ανέβα κατέβα και τα λοιπα. Αν πας νωρις η πιθανοτητα να βρεις βαν που παει κατευθειαν Baalbek ειναι μεγαλύτερη ενώ το πιο σύνηθες είναι να αλλάξεις βανακι στην πολη Chtoura οπου με το που φτάσεις ακους διάφορα ονόματα προορισμών.Το εισιτήριο ειναι ας πουμε συνολικα 5 ευρω.
- Για Σιδωνα(Saida) και Τυρο(Sur), νοτια και παραλιακά δλδ επίσης φεύγουν απο Cola intersection βανακια. Γραφω τα αραβικά ονόματα γιατί αυτά ακούς να φωνάζουν.Για Τυρο δε θα βρεις ενενηντα τα εκατο απευθείας αλλα ειναι ευκολο να αλλαξεις στη Σιδωνα οπου στην ουσια κατεβαίνεις και ανεβαινεις σε αλλο που ξεκινάει στα κοντα.Να προσθεσω οτι ο σταθμός Cola ειναι μια ωρα πάνω κάτω με τα πόδια απο το κέντρο οπότε μπορεί να χρειαστεις uber για εκεί.
Γενικότερα είναι εύκολη η όλη διαδικασία των μετακινησεων. Ως κάποιο βαθμό σε βρίσκουν αυτοί δε χρειάζεται να ψάξεις πολύ.Εκ των υστέρων εμαθα οτι ίσως δεν έπρεπε να πάω Baalbek με βανακι γιατι μεσα στο καταχείμωνο καμια φορά κλείνει ο δρομος και μπορεί να μη μπορείς να γυρίσεις. Ε θα εμενα εκει απαντησα. Βέβαια και τα διάφορα γκρουπ που βρηκα ειχαν συμμετοχη στα 95 δολαρια. Ολα αλλαζουν βεβαια οταν ταξιδεύεις με παρέα και εχεις τη δυνατότητα να πιάσεις καποιον οδηγό και να διαπραγματευτεις τιμη με μοιρασμένα έξοδα κ.τ.λ. Για ενοικιαση αμαξιου, αν και με θεωρω καλο οδηγο😁😁😁, ειμαι κάθετος στο οχι μην το κάνετε, μόνο άγχος θα έχετε ιδιως μεσα στις πόλεις.
 
Last edited:

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Κατι ακόμα οσον αφορά το συνάλλαγμα και την επισημη ισοτιμια. Πρόσφατα, στις 1 Φεβρουαρίου, αλλαξε η καθιερωμένη για 25 χρονια 1 USD=1500 LL και πλέον ισχύει το 1 USD=15000 Lebanese Lires. Στα διάφορα exhange οι τιμές που παιζουν ειναι γυρω στο 1USD=60000. Την αλλαγη της ισοτιμίας στην πραξη δεν την ειδα. Μάλλον θα χρειαστεί να περάσει λίγος καιρός.
IMG_20230212_105456.jpg

Οπότε συνεχίζουμε και υπολογίζουμε περίπου ποσο cash χρειαζόμαστε, καλύτερα αγοραζουμε δολαρια πριν το ταξιδι, και αφήνουμε πισω τις κάρτες. Μπορείς να αλλάξεις και ευρω σε λιβανεζικο νομισμα αλλα πρωτα γίνεται η αλλαγή απο ευρω σε δολαριο και μετα σε LL άρα χανεις και από την πρώτη αλλαγή.
-Όσον αφορά τη Sim κάρτα ανεφερα και σε προηγουμενο post οτι καλα ειναι να μην δεχτείς την πρωτη προσφορά που θα βρεις και να το ψάξεις λιγο παραπανω στα καταστήματα των τοπικων εταιριων. Εγώ τα παρατησα ευκολα, έβρεχε κιόλας, και σκέφτηκα να τη βγαλω με γουιφι για μια εβδομάδα.
 

jerry727

Member
Μηνύματα
26
Likes
36
Τι παίζει απο Sim card στο Λίβανο σήμερα;
Τα Χριστούγεννα είχα πάρει από ένα μαγαζί τύπου ανταλλακτήριο-τηλεφωνάδικο-τα-πάντα-όλα μια κάρτα με 3-4GB έναντι 15 USD (σε τοπικό νόμισμα), έπειτα από παζάρι από 20 USD
 

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
162
Καλησπέρα σας, σχεδιάζω Ιουνιο ενα 4ημερο ταξίδι στο Λίβανο. Υπάρχει πρόβλημα με την επικοινωνία με τους ντόπιους ; Θα προτείνατε να χρησιμοποιήσω ξεναγό ; (Σε 2 αραβικές περιοχές που έχω πάει είχα χρησιμοποιήσει και μάλιστα με βοήθησε πάρα πολύ.)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.366
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom