Κάρπαθος Λιγη βοηθεια για Καρπαθο!

Ντένη

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κάρπαθος - Χάλκη
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή - Παταγονία
Καλό θα ήταν το αυτοκίνητο να το κανονίσετε απο τώρα, ναι. Τον Ιούλιο θα γίνεται ένας πανικός απ'αυτό το θέμα (σχεδόν όλοι όσοι έρχονται νοικιάζουν), οπότε καλύτερα τώρα να μη βασανίζεστε μετά.

Ναι, βαρέθηκα. Είναι πολύ μικρή, έχει μία παραλία που είναι σχεδόν τεχνιτή, ωραία είναι ρε παιδί μου, αλλά δε θα'μενα πολύ (πολύ=2 μέρες). Βέβαια, αν το δρομολόγιο δε βολεύει αλλιώς, θα το κάνετε έτσι.
Τα δωμάτια που μου είπες δεν μπόρεσα να τα βρώ, αλλά μπορώ να σας βοηθήσω, ένας γνωστός μου έχει δωμάτια (ωραία!!!) να ρωτήσω τιμές κλπ να σου πώ, να σας φέρω σε επικοινωνία. Δυστυχώς για μένα λοιπόν, ήταν πολλές οι...8 ώρες... δεν έχει τίποτα να δείς, είναι ένα γραφικό μικρό νησάκι, που δεν έχει παραλία και όταν έχεις πάει Καστελόριζο (που επίσης δεν έχει παραλία και υπ'όψιν έμεινα 5 μέρες), άθελα σου το συγκρίνεις και η Χάλκη μειονεκτεί πολύ! Δε σου λέω να πας Καστελόριζο, αλλά είναι ίδιο στυλ, γι'αυτό τα συγκρίνω. Πάντως, χθές φτάσαμε πρωί (κατά τις 10.30) και είδα ότι μετά είχε διάφορα ταξί-καΐκια που πηγαίνουν Ρόδο. Ίσως μπορείτε έτσι να το κάνετε για μερικές ώρες. Απο την άλλη, μπορεί να σας αρέσει, δεν ξέρω, τι να πώ, καλύτερα να αποφασίσετε μόνες σας αυτό το κομμάτι του ταξιδιού.


Όσο για το αλμύρα: βρίσκεται 3 χλμ έξω απο τα Πηγάδια, ενημερωτικά το λέω. Είναι φανταστικό όμως (ζητήστε δωμάτιο με θές, δεν ξέρω αν έχουν ΟΛΑ, καλύτερα ζητήστε το να στε σίγουρες).

Αυτά και πάλι...προς το παρόν!

Καλημέρα!

Το Καστελόριζο είναι μοναδικό !! Αν δεν μειονεκτεί πάρα πολύ η Χάλκη -συγκριτικά- οι δύο μέρες είναι ΟΚ. Άσε που θα έχουμε κάνει τα χιλιάάάάάάάδες χιλιόμετρα στην Κάρπαθο και η Χάλκη θα μας φανεί ένα ποίημα :bleh::bleh:

Τώρα που αρχίζει να ...ξεκαθαρίζει το τοπίο, ετοίμασε αναλυτική λίστα με ταβέρνες - εστιατόρια - γλυκά - καφέδες - ωραία κοκτέηλ !!!

Ευχαριστούμεεεεεεεε !!!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Τι έγινε, οργανωθήκατε;

Για πείτε μου...

Με αμάξι τι κάνατε, θέλετε βοήθεια σε κάτι;
 

Ντένη

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κάρπαθος - Χάλκη
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή - Παταγονία
στρώσε κόκκινες ....ψάθες.

Τι έγινε, οργανωθήκατε;

Για πείτε μου...

Με αμάξι τι κάνατε, θέλετε βοήθεια σε κάτι;

Καλημέρα Αντώνη!!
Σε μελετούσαμε χθες, ότι σε έχουμε αφήσει.. στα σκοτάδια.

Λοιπόν, κλείσαμε 1 κ 2/7 στο Αρχιπέλαγος Όλυμπος και 3-10/7 στο almyra village. Οι ημερομηνίες του almyra ήταν ... "ή αυτό ή τίποτα" οπότε διαμορφώθηκε ανάλογα το πριν και το μετά. Ωραία θα είναι.

Ούτε με την Χάλκη, ούτε με το αυτοκίνητο δεν έχω ασχοληθεί αλλά τώρα -και λόγω Ολύμπου- θα πρέπει να το κλείσουμε οπωσδήποτε.

Στην αρχή είπα να μην νοικιάσουμε αυτοκίνητο από την πρώτη μέρα, γιατί στην Όλυμπο θα είναι άχρηστο, αλλά η κυρία από το ξενοδοχείο της Ολύμπου, μου είπε ότι το ταξί από αεροδρόμιο για Όλυμπο κάνει 50? και άλλα 50? η επιστροφή και μου σύστησε AVIS και SIXT.

Άσε που εκθείαζε την Όλυμπο και μου είπε ότι όλες οι ωραίες παραλίες είναι εκεί.. ψηλά και πρέπει να μείνουμε περισσότερο!!!! Τα Άπελλα είναι "δικά τους" ή δικά σας ???? Γενικά με το αυτοκίνητο και τις αποστάσεις δεν έχω πολυκαταλάβει τί γίνεται, αλλά δεν πειράζει κιόλας. Θα τα βρούμε όλα εκεί.
Η γνώμη σου για το αυτοκίνητο ποιά είναι? Από τα Πηγάδια δεν φεύγουν καραβάκια για τις παραλίες? Πρέπει να νοικιάσουμε και τις 10 ημέρες ?
Έχουν όλοι τις ίδιες τιμές ή θέλει ψάξιμο?

Μαζί, θα συναντηθούμε μεταξύ 3 και 7 Ιουλίου. Σωστά ?? Εκεί, λοιπόν, θα σου πω για το ποταμόπλοιο στην λίμνη Καρίμπα :(και θα μας πεις για τα extreme sports που έκανες στους καταρράκτες. Το Νελλάκι θα μας πει για (σσσσσττ...) μυστικό!!!:rolleyes::rolleyes:

Φιλιά από Αθήνα:)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλημέρα Αντώνη!!
Σε μελετούσαμε χθες, ότι σε έχουμε αφήσει.. στα σκοτάδια.

Λοιπόν, κλείσαμε 1 κ 2/7 στο Αρχιπέλαγος Όλυμπος και 3-10/7 στο almyra village. Οι ημερομηνίες του almyra ήταν ... "ή αυτό ή τίποτα" οπότε διαμορφώθηκε ανάλογα το πριν και το μετά. Ωραία θα είναι.

Ούτε με την Χάλκη, ούτε με το αυτοκίνητο δεν έχω ασχοληθεί αλλά τώρα -και λόγω Ολύμπου- θα πρέπει να το κλείσουμε οπωσδήποτε.

Στην αρχή είπα να μην νοικιάσουμε αυτοκίνητο από την πρώτη μέρα, γιατί στην Όλυμπο θα είναι άχρηστο, αλλά η κυρία από το ξενοδοχείο της Ολύμπου, μου είπε ότι το ταξί από αεροδρόμιο για Όλυμπο κάνει 50? και άλλα 50? η επιστροφή και μου σύστησε AVIS και SIXT.

Άσε που εκθείαζε την Όλυμπο και μου είπε ότι όλες οι ωραίες παραλίες είναι εκεί.. ψηλά και πρέπει να μείνουμε περισσότερο!!!! Τα Άπελλα είναι "δικά τους" ή δικά σας ???? Γενικά με το αυτοκίνητο και τις αποστάσεις δεν έχω πολυκαταλάβει τί γίνεται, αλλά δεν πειράζει κιόλας. Θα τα βρούμε όλα εκεί.
Η γνώμη σου για το αυτοκίνητο ποιά είναι? Από τα Πηγάδια δεν φεύγουν καραβάκια για τις παραλίες? Πρέπει να νοικιάσουμε και τις 10 ημέρες ?
Έχουν όλοι τις ίδιες τιμές ή θέλει ψάξιμο?

Μαζί, θα συναντηθούμε μεταξύ 3 και 7 Ιουλίου. Σωστά ?? Εκεί, λοιπόν, θα σου πω για το ποταμόπλοιο στην λίμνη Καρίμπα :(και θα μας πεις για τα extreme sports που έκανες στους καταρράκτες. Το Νελλάκι θα μας πει για (σσσσσττ...) μυστικό!!!:rolleyes::rolleyes:

Φιλιά από Αθήνα:)
Ωχ πολλά μαζί...όλο και κάτι θα ξεχάσω να απαντήσω...

Λοιπόν, καλύτερα όταν φτάσετε να σας περιμένει αυτοκίνητο, αν και δε χρειάζεται και τις 2 μέρες στην Όλυμπο, αλλά όντως το ταξί δε συμφέρει, είναι μακρυά.

Τα Άπελλα (η αγαπημένη μου) είναι στη μέση της διαδρομής Πηγάδια-Όλυμπος, λίγο πριν το χωριό Σπόα, οπότε ανήκει στα Σπόα.
Απο την Όλυμπο μπορείτε να κολυμπήσετε στον Άγιο Μηνά (πάρα πολύ ωραία, αλλά κακός δρόμος), στη Βανάντα (λίγο πιο πέρα απο το Διαφάνι) όπως και στο Διαφάνι.

Στις 2/7 λοιπόν που θα επιστρέφετε απο Όλυμπο, μπορείτε αν σας παίρνει ο χρόνος να πάτε απο κάποια παραλία που θα είναι μακρυά απο τα Πηγάδια (πχ Άπελλα ή Λευκός) για να μη χρειάζεται να ξαναφάτε 1 ώρα στο πήγαινέλα να πάτε άλλη μέρα. Αν και η αλήθεια είναι ότι δεν αξίζει να τις ξεπετάξετε έτσι αυτές τις παραλίες... Τέλος πάντων, θα με πα΄ρεις τηλ φεύγοντας απο Όλυμπο να σου πώ τι να κάνετε αναλόγως τις ώρες.

Στις 3/7 ξεκινάτε με αμάξι για...γύρω γύρω....2 παραλίες καθημερινά, θα σας λέω που αναλόγως τον καιρό και θα με περιμένετε να σας βρώ εκεί, ε; Ρακέτες παίζετε;;; :lol:

Μπορείτε τις τελευταίες μέρες, να μην έχετε αμάξι και να κινηθείτε με λεωφορεία, απλά δε θα έχετε την επιλογή να πάτε σε 2-3 μέρη κάθε μέρα. Αλλιώς σκέφτηκα τώρα ότι μπορείτε απο τις 3/7-5/7 να βασιστείτε σε μένα (καλά, μην το δέσετε και κόμπο!! :haha::haha::haha: ). Σχολάω στις 3 βέβαια και είναι κάπως αργά, αλλά δεν έχω πρόβλημα να προσπαθήσω όσο μπορώ. Πχ, μπορείτε στις 4/7 να πάτε με το λεωφορείο Αμμοωπή που είναι κοντά και να έρθω μετά απο εκεί να πάμε σε άλλη παραλία. Την επομένη μπορείτε να πάτε με λεωφορείο πχ Αχάτα η κ.Παναγιά και να έρθω απο εκεί να πάμε και αλλού. Ή αν δεν έχει λεωφορεία για παντού, απλά θα έχετε ρισκάρει και θα με περιμένετε μέχρις τις 3 να πάμε μαζί... Πάντως ίσως έτσι γλιτώσετε 2-3 μέρες ενοικιαζόμενο.... Σκεφτείτε το και πείτε μου. Με το αζημίωτο φυσικά!!!! :haha::haha::haha::haha::haha:

Γενικά οι αποστάσεις είναι μεγάλες. Είναι μεγάλο νησί...

Και μετά που θα έχω φύγει εγώ, θα έχετε το ανοικιαζόμενο και θα πάτε να ευχαριστηθείτε Άπελλα-Λευκό-Διακόφτη (αχ Θεέ μου...), Αγ.Νικόλαο Αρκάσας... και σε άλλες που θα είναι μακρυά... Πάντως σας λέω ότι εγώ πολλές φορές φεύγω απο τη δουλειά και πάω Άπελλα ή κ.Παναγιά κλπ, παρόλο που δεν είναι ''δίπλα'' στα Πηγάδια. Απλά αξίζει τα Άπελλα και ο Λευκος να τις απολαύσετε!!!

Για ποιά λίμνη;;;;;;;;;;;;;;;;;;:shock::shock::shock::shock::shock:
 

Ντένη

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κάρπαθος - Χάλκη
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή - Παταγονία
Ωχ πολλά μαζί...όλο και κάτι θα ξεχάσω να απαντήσω...

Λοιπόν, καλύτερα όταν φτάσετε να σας περιμένει αυτοκίνητο, αν και δε χρειάζεται και τις 2 μέρες στην Όλυμπο, αλλά όντως το ταξί δε συμφέρει, είναι μακρυά.

Τα Άπελλα (η αγαπημένη μου) είναι στη μέση της διαδρομής Πηγάδια-Όλυμπος, λίγο πριν το χωριό Σπόα, οπότε ανήκει στα Σπόα.
Απο την Όλυμπο μπορείτε να κολυμπήσετε στον Άγιο Μηνά (πάρα πολύ ωραία, αλλά κακός δρόμος), στη Βανάντα (λίγο πιο πέρα απο το Διαφάνι) όπως και στο Διαφάνι.

Στις 2/7 λοιπόν που θα επιστρέφετε απο Όλυμπο, μπορείτε αν σας παίρνει ο χρόνος να πάτε απο κάποια παραλία που θα είναι μακρυά απο τα Πηγάδια (πχ Άπελλα ή Λευκός) για να μη χρειάζεται να ξαναφάτε 1 ώρα στο πήγαινέλα να πάτε άλλη μέρα. Αν και η αλήθεια είναι ότι δεν αξίζει να τις ξεπετάξετε έτσι αυτές τις παραλίες... Τέλος πάντων, θα με πα΄ρεις τηλ φεύγοντας απο Όλυμπο να σου πώ τι να κάνετε αναλόγως τις ώρες.

2 διευνυκτερεύσεις στην Όλυμπο (1 και 2) άρα κουτρουβαλάμε :D προς τα κάτω στις 3 Ιουλίου.

Στις 3/7 ξεκινάτε με αμάξι για...γύρω γύρω....2 παραλίες καθημερινά, θα σας λέω που αναλόγως τον καιρό και θα με περιμένετε να σας βρώ εκεί, ε; Ρακέτες παίζετε;;; :lol:

Εγώ παίζω!!!


Μπορείτε τις τελευταίες μέρες, να μην έχετε αμάξι και να κινηθείτε με λεωφορεία, απλά δε θα έχετε την επιλογή να πάτε σε 2-3 μέρη κάθε μέρα. Αλλιώς σκέφτηκα τώρα ότι μπορείτε απο τις 3/7-5/7 να βασιστείτε σε μένα (καλά, μην το δέσετε και κόμπο!! :haha::haha::haha: ). Σχολάω στις 3 βέβαια και είναι κάπως αργά, αλλά δεν έχω πρόβλημα να προσπαθήσω όσο μπορώ. Πχ, μπορείτε στις 4/7 να πάτε με το λεωφορείο Αμμοωπή που είναι κοντά και να έρθω μετά απο εκεί να πάμε σε άλλη παραλία. Την επομένη μπορείτε να πάτε με λεωφορείο πχ Αχάτα η κ.Παναγιά και να έρθω απο εκεί να πάμε και αλλού. Ή αν δεν έχει λεωφορεία για παντού, απλά θα έχετε ρισκάρει και θα με περιμένετε μέχρις τις 3 να πάμε μαζί... Πάντως ίσως έτσι γλιτώσετε 2-3 μέρες ενοικιαζόμενο.... Σκεφτείτε το και πείτε μου. Με το αζημίωτο φυσικά!!!! :haha::haha::haha::haha::haha:

Καφέδες, μπύρες και ποτά δικά μας (η δική μου πρόταση) αλλά τον τελευταίο λόγο τον έχει η Νέλλη μας (που είστε και του ιδίου ζωδίου και θα συνεννοηθείτε μια χαρά!!!!)

Γενικά οι αποστάσεις είναι μεγάλες. Είναι μεγάλο νησί...

Και μετά που θα έχω φύγει εγώ, θα έχετε το ανοικιαζόμενο και θα πάτε να ευχαριστηθείτε Άπελλα-Λευκό-Διακόφτη (αχ Θεέ μου...), Αγ.Νικόλαο Αρκάσας... και σε άλλες που θα είναι μακρυά... Πάντως σας λέω ότι εγώ πολλές φορές φεύγω απο τη δουλειά και πάω Άπελλα ή κ.Παναγιά κλπ, παρόλο που δεν είναι ''δίπλα'' στα Πηγάδια. Απλά αξίζει τα Άπελλα και ο Λευκος να τις απολαύσετε!!!

Για ποιά λίμνη;;;;;;;;;;;;;;;;;;:shock::shock::shock::shock::shock:
Την Kariba lake στην Zimbabwe.

Τί το θέλουμε το forum τώρα στα γεράματα?? Νόμιζα ότι είχα στείλει την απάντηση και την έφαγε το μαύρο το σκοτάδι..

1.Σε ρωτούσα (συγνώμη αν κάπου έχουν εμφανιστεί ξανά όλα αυτά που σου γράφω) αν αξίζει τον κόπο να κάνουμε έρευνα αγοράς για το αυτοκίνητο ή παντού είναι οι ίδιες τιμές?

2.Επίσης ρωτούσα πως μπορώ να κάνω delete στην τελευταία σου απάντηση, που γράφεις για τις δύο παραλίες την μέρα, ώστε να μην το δει η Νέλλη :roll::roll::roll:

3. Καραβάκια φεύγουν και από το Διαφάνι και από τα Πηγάδια για παραλίες?

Ευχαριστούμε πολύ και για την διάθεση εξυπηρέτησης αλλά και για τον χρόνο σου.

Bye
D.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Την Kariba lake στην Zimbabwe.

Τί το θέλουμε το forum τώρα στα γεράματα?? Νόμιζα ότι είχα στείλει την απάντηση και την έφαγε το μαύρο το σκοτάδι..

1.Σε ρωτούσα (συγνώμη αν κάπου έχουν εμφανιστεί ξανά όλα αυτά που σου γράφω) αν αξίζει τον κόπο να κάνουμε έρευνα αγοράς για το αυτοκίνητο ή παντού είναι οι ίδιες τιμές?

2.Επίσης ρωτούσα πως μπορώ να κάνω delete στην τελευταία σου απάντηση, που γράφεις για τις δύο παραλίες την μέρα, ώστε να μην το δει η Νέλλη :roll::roll::roll:

3. Καραβάκια φεύγουν και από το Διαφάνι και από τα Πηγάδια για παραλίες?

Ευχαριστούμε πολύ και για την διάθεση εξυπηρέτησης αλλά και για τον χρόνο σου.

Bye
D.
Θεέ μου...πες μου ότι θα μοιραστούμε αναμνήσεις απο τη Ζιμπάμπουε...αχ!!!

1. Μην σκάσετε κιόλας, πάνω κάτω τα ίδια. Πολλές φορες έχω προσπαθήσει να βοηθήσω επισκέπτες, αλλά τελικά μόνοι βρίσκουν. Μια φίλη μου βρήκε στην AVIS καλή τιμή, ο Βασίλης που ήρθε πέρυσι δε θυμάμαι απο που νοίκιασε... Αν θέλετε μπορώ να ρωτήσω αύριο μια γνωστή, αλλά φαντάζομαι ότι δε θα μπορεί να μου κάνει πολύ καλή τιμή, έτσι κι αλλιώς και να μη το νοικιάσουμε εμείς, κάποιος θα το νοικιάσει-δε τη συμφέρει.


2. Οι 2 παραλίες τη μέρα θα είναι μόνο για όπου είναι εφικτό, όχι για αυτές που θέλουν περισσότερο χρόνο. πχ σε μιά μέρα θα μπορούσατε να κάνετε α.Διακόφτη+Δαματρία ή β. Αμμοωπή-Δαματρία ή γ. Διακόφτη-Αγ.Νικόλαο Αρκάσας... υπάρχουν επιλογές...αυτές οι παραλίες είναι 10' η μία απο την άλλη.

3. Καραβάκια απο τα Πηγάδια φεύγουν κάθε μέρα για πολλές και διάφορες παραλίες, αλλά δε νομίζω πως συμφέρει....είναι σχετικά ακριβά. Έχει και απο το Διαφάνι ναι, λογικά τον Ιούλιο θα έχει καθημερινά, αλλά δεν είμαι βέβαιος για το σε ποιές παραλίες πηγαίνουν...
 

nelouska

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΡΟΥΜΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΥΕΝΟΣ ΑΙΡΕΣ
Άργησα...αλλά τα είδα όλα....!!!! Άτιμη Τζένη...που θα μου αποκρύψεις πληροφορίες!
Αυτό που εγώ προσωπικά χρειάζομαι για αυτές τις διακοπές...είναι ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ, ΒΑΛΕΡΙΑΝΕΣ...ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΤΖΕΝΤΑ...ΞΥΠΝΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΣΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ...ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ...ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΠΟΤΕ!!!!!Αντώνη...είσαι χειρότερος από μένα!!!! 2 παραλίες την ημέρα ...γιούπι, γιούπι..γιούπι....!!!!
Νιώθω ότι δεν προλαβαίνουμε....δεν θα προλάβουμε....φιου, φιου...
Σε ευχαριστούμε πολύ πολύ....για όλα. Φαίνεται ότι το αγαπάς ΄πολύ το νησί...και μάλλον θα το αγαπήσουμε κι εμείς πολύ...μια και από ότι φαίνεται θα αφήσουμε και τα κοκκαλάκια μας εκεί....από το πολύ πήγαινε κι έλα!!!!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Άργησα...αλλά τα είδα όλα....!!!! Άτιμη Τζένη...που θα μου αποκρύψεις πληροφορίες!
Αυτό που εγώ προσωπικά χρειάζομαι για αυτές τις διακοπές...είναι ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ, ΒΑΛΕΡΙΑΝΕΣ...ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΤΖΕΝΤΑ...ΞΥΠΝΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΣΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ...ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ...ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΠΟΤΕ!!!!!Αντώνη...είσαι χειρότερος από μένα!!!! 2 παραλίες την ημέρα ...γιούπι, γιούπι..γιούπι....!!!!
Νιώθω ότι δεν προλαβαίνουμε....δεν θα προλάβουμε....φιου, φιου...
Σε ευχαριστούμε πολύ πολύ....για όλα. Φαίνεται ότι το αγαπάς ΄πολύ το νησί...και μάλλον θα το αγαπήσουμε κι εμείς πολύ...μια και από ότι φαίνεται θα αφήσουμε και τα κοκκαλάκια μας εκεί....από το πολύ πήγαινε κι έλα!!!!

Είναι σκέτη τρέλα το καλοκαίρι, μην το σκέφτεσαι...είναι τόσο ωραία.................. (μου φαίνεται πως άρχισα να ονειροπολώ...)
 

Ντένη

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κάρπαθος - Χάλκη
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή - Παταγονία
περιορισμοί του forumv

Είναι σκέτη τρέλα το καλοκαίρι, μην το σκέφτεσαι...είναι τόσο ωραία.................. (μου φαίνεται πως άρχισα να ονειροπολώ...)
σου γράφω ένα κατεβατό mail και τελικά δεν μπορώ να στο στείλω γιατί δεν έχω πολλές "δημοσιεύσεις"...

Με κάποιο τρόπο πρέπει να σου στείλω το κινητό μου ώστε να μπορέσουμε να επικοινωνήσουμε. Νομίζω ότι δεν είναι ο πιο κατάλληλος χώρος να στο γράψω εδώ, εκτός κι αν με την ευκαιρία της Καρπάθου μου απαντήσει και κάποιος 40-45άρης, ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ, ψηλός, μελαχροινός :D:D:D που θα κάνει κι αυτός διακοπές στην Κάρπαθο !!!

Θα μου στείλεις το μέηλ σου, στο μέηλ εδώ ώστε να σου γράψω το τηλέφωνό μου??
Η Νέλλη έχει ξεχάσει τον κωδικό της (για πολλοστή φορά) και δεν μπορεί να μπει στο forum.

Ανακαφελαίωση:
Ερχόμαστε 1η και πηγαίνουμε για δύο μέρες στην Όλυμπο και επιστροφή στα Πηγάδια στις 3.7 (Τρίτη έως και Δευτέρα).

Ισχύει ότι θα φύγεις στις 7 Ιουλίου ??

Βοήθεια για:
α. τις παραλίες
β. νόστιμο φαγητό (παντού διάβασα για το ΜΥΛΟΣ στην Όλυμπο. Συμφωνείς??)

Περιμένω την εμπειρία σου, εκτός από την Κάρπαθο και εδώ στο travelstories... μη χ...... !!! με τους περιορισμούς τους.....

ΥΓ αυτοκίνητο ΘΑ κλείσω.. !!!! :clap::clap::roll::roll: αλλά είδα με AVIS και BUDGET ότι υπάρχουν ....άφθονα.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Λοιπόν, σου έστειλα inbox, οκ?

Αύριο το πρωί θα σου απαντήσω αναλυτικότερα εδώ, γιατί τώρα μόλις γύρισα απο θάλασσα, απο μιά υπέροχη (την πιο πολυφωτογραφημένη) παραλία της Καρπάθου, που σε λίγες μέρες θα βρίσκεστε κι εσείς!!!

Συντονιστείτε αύριο... :D
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Η Νέλλη έχει ξεχάσει τον κωδικό της (για πολλοστή φορά) και δεν μπορεί να μπει στο forum.
Και πάς διακοπές μαζί της, ε; :rolleyes: Τώρα είναι αργά για να το ξανασκεφτείς...:lol:

Ανακαφελαίωση:
Ερχόμαστε 1η και πηγαίνουμε για δύο μέρες στην Όλυμπο και επιστροφή στα Πηγάδια στις 3.7 (Τρίτη έως και Δευτέρα).

Ισχύει ότι θα φύγεις στις 7 Ιουλίου ??
Ναι, ισχύει και στην ακρίβεια φεύγω απο Κάρπαθο στις...6....γιατί στις 7 πετάω απο Αθήνα.

Βοήθεια για:
α. τις παραλίες
β. νόστιμο φαγητό (παντού διάβασα για το ΜΥΛΟΣ στην Όλυμπο. Συμφωνείς??)
α. ΠΑΡΑΛΙΕΣ
Άπελλα, κ.Παναγιά, Διακόφτης (όταν έχει ώς το πολύ 3 μποφόρ, δηλ. με την ΠΡΩΤΗ ευκαιρία που δε θα φυσάει, πάτε εκεί!), Λευκός, Δαματρία (Αγ.Συμεών), Άπελλα, κοντινή είναι η Αμμοωπή (πολυκοσμία) και σχετικά κοντά η Αχάτα (για τις μέρες που ίσως να μην έχετε πολύ χρόνο και εκεί ακόμη και 10 μποοφόρ να έχει, κόβει), Αγ. Νικόλαος Αρκάσας για μαύρισμα (ο ήλιος πέφτει αργά εκεί-συνήθως έχει κύμα), Άπελλα ( τα ξαναέγραψα; ), όταν είστε Όλυμπο-Διαφάνι, μπορείτε να πάτε Βανάντα (δίπλα στο Διαφάνι) ή με καϊκάκι κάπου που μπορεί να πηγαίνει (έχει δεκάδες μικρές παραλίες τριγύρω) ή Σαρία (νησί) που νομίζω φεύγουν καθημερινά καραβάκια απο Διαφάνι. Επίσης, αν νοικιάσετε 4x4 ή το fiat panda 4x4, μπορείτε να πάτε Aγ. Μηνά (περίπου 15' απο Όλυμπο). Θα προσπαθήσω να παραθέσω φωτ/φία στο επόμενο μου μην, προχθές πήγα...:D

β. ΦΑΓΗΤΟ

Στην Όλυμπο ο Μύλος φουρνίζει σε ξυλόφουρνο, έχει Καρπάθικο ψωμί, χορτόπιτες και λοιπά φαγητά, μόνο μην πάρετε μακαρούνες (παραδοσιακό φαγητό) γιατί είναι απομίμιση (σχεδόν).
Επίσης, στην Όλυμπο μπορείτε να φάτε στου Λεντάκη (δε θυμάμαι όνομα μαγαζιού) ή στο Διαφάνι στο Ραχάτι (εκεί πάρτε και σαλάτα με παραδοσιακό τυρί πείτε) ή στο Παρα θιν'αλός.

Στον Λευκό (παραλία), φεύγοντας απο την παραλία, θα δείτε μια ταμπέλα δεξιά με την παραλία Ποτάλι και απο πάνω ένα εστιατόριο πάλι Ποτάλι το λένε. Εκεί μπορείτε να φάτε, πολύυυυ καλό!!

Φεύγοντας απο τον Λευκό, θα πάτε λογικά Πηγάδια μέσω Φοινικίου (ψαροχώρι) και Αρκάσας. Στο Φοινίκι, μπορείτε να σταματήσετε στην ψαροταβέρνα του Ηλία Πατσουράκη και να ζητήσετε φρέσκο ψάρι για την επομένη, οπότε να σας κρατήσει και να πάτε να φάτε. Θα πείτε ότι σας έστειλα εγώ (το επίθετό μου θα το δείς απο το mail μου).

Στην πρωτεύουσα, θα φάτε οπωσδήποτε UFO στο UNO, απλά θα ρωτήσετε να σας περιγράψουν τι είναι το UFO (αν και φαίνεται στα menu του καταστήματος) και θα φάτε θέλετε δε θέλετε!!! (μπορείτε να παραγγείλετε μισό, το ολόκληρο είναι πολύ)

Πρωτεύουσα: εστιατόριο Μεσόγειος, Ελληνικό, Ωραία Κάρπαθος...

Στο χωριό Μενετές θα πάτε οπωσδήποτε και θα φάτε στην ''Πέρδικα''!!! Είναι ένα σαν καφενείο γωνιακό που δε θα θέλετε ούτε να το βλέπετε, αλλά θα μπείτε!! Εκεί θα φάτε μακαρούνες, πατάτες τηγανιτές (ναι, είναι διαφορετικές), σουβλάκια (καλαμάκια) άφοβα, σαλάτα σαν αυτή που τρώω εγώ (πείτε επίθετο, με ξέρουν), τζατζίκι, σκορδόψωμο....αχ Θεέ μου!!! Και ότι άλλο δείτε και σας κάτι τικ. Αχ..... και στο τέλος θα σας έχουν λουκουμάδες (αν δε φέρουν ζητήστε, είπαμε!!!!)

Πάνω απο την Παραλία Δματρία, είναι ένα ξενοδοχείο Ποσειδών, έχει και ταβέρνα. Το έχει η Άντζελα απο το μάστερ σέφ. Δεν είναι ιδιαιτέρως ακριβό (άντε, 17? το άτομο βγαίνει περίπου και χορταίνετε), πάρτε ότι θέλετε, αλλά στα ορεκτικά βάλτε φωλιά και μπομπονιέρες.....μμμμμμ.........

Δεν ξέρω τι άλλο ξεχνάω, θα μπορούσα να τα γράψω σε μειλ, αλλά καλύτερα εδώ να τα βλέπει όποιος ενδιαφέρεται!!

ΚΑΦΕ-ΜΠΑΡ-ΚΛΠ

-Το ''σκάλα'' στην Αμμοωπή (ήσυχο όμως, μην περιμένετε χαμό)

-στα Πηγάδια οπουδήποτε, όλα τα ίδια είναι (Εν Πλώ, Λα Κόρτε....) αν και εγώ πολλές φορές πάω και στο ξενοδοχείο που θα μένετε για καφέ.

Ποτό (μπαρ) ''ανώι'', στον παραλιακό δρόμο και ''Εδέμ'' (ε θα το βρείτε).

Club, HEAVEN!!!! Τίποτα άλλο!!! :D



ΥΓ αυτοκίνητο ΘΑ κλείσω.. !!!! :clap::clap::roll::roll: αλλά είδα με AVIS και BUDGET ότι υπάρχουν ....άφθονα.
Αν είναι να φύγετε απευθείας απο το αεροδρόμιο για Όλυμπο, κλείστε το απο τώρα, να σας το φέρουν και αεροδρόμιο φυσικά!!

Και περιμένω τηλ!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.783
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom