Κάρπαθος Λιγη βοηθεια για Καρπαθο!

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Το ποδαράκι μας...θα πατήσει άμμο στην Κάρπαθο...ή θα πάθουν τα πατουσάκια μας; Ε...Αντώνη; Έρχομαι με τη φίλη Ντένη από τραγικά νησιά που έχουμε τσακίσει τα ποδαράκια μας...χαρισέ μας το όνειρο της άμμου...πες...την αλήθεια.
Κάπου είδα...σαν όραμα ότι νοικιάζονται αυτοκίνητα φτηνά στην Κάρπαθο...έχεις ιδέα...γιατί πεινάμε το ψωμάκι...;)
Για την άμμο, δε θα σου πώ ψέμματα, οι περισσότερες παραλίες έχουν άμμο, αλλά υπάρχουν και περίπου 3-4 επίσης καταπληκτικές με βότσαλο ή λεπτό βότσαλο.

Με άμμο δες ας πούμε:
ΔΙΑΚΟΦΤΗΣ - Η φωτογραφική Gallery του TravelStories

Με βότσαλο:
ΚΥΡΑ ΠΑΝΑΓΙΑ - Η φωτογραφική Gallery του TravelStories

ΑΠΕΛΛΑ - Η φωτογραφική Gallery του TravelStories

και αφού τις είδες πές μου, μπορείς ν' αντισταθείς;

Ε, φτηνά....μη νομίζεις....Ιούλιος μήνας είναι high season, αν κλείσετε τώρα ίσως βρείτε κάτι πιο φτηνό απο άλλα νησιά, αλλά μη φανταστείς ότι θα είναι με 20?... ψάξτε το λίγο, θα βοηθήσω και γω όσο μπορώ, αν και όσες φορές προσπάθησα, τελικά ίδιες τιμές κάνουν και σε μένα, ακριβώς επειδή λόγω εποχής δεν έχουν ανάγκη.

θ. Θα με ρωτήσεις τα πάντα, ότι θες, ιδίως που να πάτε για φαγητό!! Εγγυημένα!
και...Αντώνη μας...επειδή είμαστε λιχούδικα....μπορείς ίσως αν χρειαστεί να μας δώσεις πληροφορίες για το πού να γεμίσουμε την κοιλίτσα μας με ωραία φαγάκια Καρπάθου;;;αχ Αντώνη τι μας έκανες!
To γράφω παραπάνω, φυσικά θα σας πώ, που να ΜΗΝ δώσετε άδικα τα λεφτουδάκια σας... (αν και αν κρίνω απο το aegean village που πιθανότατα διαλέγετε, δε μου φαίνεται πως πεινάτε το ψωμάκι... :bleh: )
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλημέρα!

ε. Η Χάλκη επίσης δεν ξέρω αν αξίζει για πολύ...(εννοώ για πολύ χρόνο). Οι περισσότεροι απο εδώ πηγαίνουν επίσης αυθημερόν. Υπάρχει το πλοίο μια μέρα που σε πάει μεσημέρι, βγαίνεις Χάλκη, μετά αυτό πάει Ρόδο και ξαναμπαίνεις στην επιστροφή και έρχεσαι στην πρωτεύουσα (Πηγάδια) (νομίζω Δευτέρα ή Τρίτη γίνεται αυτό). Η Κάρπαθος είναι μεγάλο νησί, έχει πολλές και απίστευτες παραλίες και γνώμη μου είναι αν έχεις 12 μέρες να τις φάς εδώ, εκτός απο τη μονοήμερη στη Χάλκη και βγάλε και 1-1,5 μέρα Όλυμπο. Η Χάλκη βέβαια είναι γραφική, αλλά σε λίγες ώρες πιστεύω αρκεί να πάρεις μια καλή γεύση.
Συνεχίζω στο προηγούμενο ποστ μου σχετικά με τον συνδιασμό για Χάλκη:
Το έψαξα λίγο..
Έχει πλοίο Τρίτη πρωί, κάνει κανένα 2ωρο, φτάνεις Χάλκη κάπου στις 10, δε θυμάμαι ακριβώς, και επιστροφή Κάρπαθο 10 το βράδυ. Κάθε Τρίτη, λέω να το κάνω την Πρωτομαγιά!! Μου έδωσες ιδέα!!
 

Ντένη

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κάρπαθος - Χάλκη
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή - Παταγονία
To γράφω παραπάνω, φυσικά θα σας πώ, που να ΜΗΝ δώσετε άδικα τα λεφτουδάκια σας... (αν και αν κρίνω απο το aegean village που πιθανότατα διαλέγετε, δε μου φαίνεται πως πεινάτε το ψωμάκι... :bleh: )[/quote]

Εμείς διαλέξαμε το aegean village, αλλά αυτό δεν μας διάλεξε.. fully booked that period !!!
Ούτε το amoopi nymfes είχε δωμάτιο (που δεν θα το επιλέγαμε, γιατί έτσι μου είπε ....ο ειδικός)
:(:(:(:(
Μήπως δεν τους αρέσει που τους στέλνω email και θέλουν να ακούσουν τη φωνή μου ?? Αύριο πρωί πρωί θα αρχίσω τα τηλέφωνα.
Όσο για την πολυαγαπημένη μεν, θεοπάλαβη δε φίλη μου (nelouska)... βγάλτα πέρα μόνος σου ή ακόμη καλύτερα, ζήτησέ της φτηνό εστιατόριο στο Μιλάνο.. να δω που θα σε στείλει!!!
 

Ντένη

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κάρπαθος - Χάλκη
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή - Παταγονία
Συνεχίζω στο προηγούμενο ποστ μου σχετικά με τον συνδιασμό για Χάλκη:
Το έψαξα λίγο..
Έχει πλοίο Τρίτη πρωί, κάνει κανένα 2ωρο, φτάνεις Χάλκη κάπου στις 10, δε θυμάμαι ακριβώς, και επιστροφή Κάρπαθο 10 το βράδυ. Κάθε Τρίτη, λέω να το κάνω την Πρωτομαγιά!! Μου έδωσες ιδέα!!
Να πας οπωσδήποτε στην Χάλκη Πρωτομαγιά. Έχεις και δουλειές να κάνεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αν βρεις τυχαία τα εξής ξενοδοχείο (studios): a.aguarella, b.marina castellana studios, c. cochili, ρίξε μια ματιά. Αν σου αρέσει κάποιο, μήπως να το κλείσεις κιόλας για μας ?? Κι αν σου πουν ότι δεν έχουν... δωροδόκησέ τους και τα βρίσκουμε εμείς.. :p:p
btw η Τρίτη είναι μια χαρά να φύγουμε από Κάρπαθο. Μένουμε 2 μερούλες Χάλκη και αναχώρηση την Πέμπτη από Ρόδο..
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Εμείς διαλέξαμε το aegean village, αλλά αυτό δεν μας διάλεξε.. fully booked that period !!!
Ούτε το amoopi nymfes είχε δωμάτιο (που δεν θα το επιλέγαμε, γιατί έτσι μου είπε ....ο ειδικός)
:(:(:(:(
Μήπως δεν τους αρέσει που τους στέλνω email και θέλουν να ακούσουν τη φωνή μου ?? Αύριο πρωί πρωί θα αρχίσω τα τηλέφωνα.
Όσο για την πολυαγαπημένη μεν, θεοπάλαβη δε φίλη μου (nelouska)... βγάλτα πέρα μόνος σου ή ακόμη καλύτερα, ζήτησέ της φτηνό εστιατόριο στο Μιλάνο.. να δω που θα σε στείλει!!!
Δεν πειράζει (λέμε τώρα). Δείτε ποια άλλα σας ενδιαφέρουν και ρωτήστε με!

Να πας οπωσδήποτε στην Χάλκη Πρωτομαγιά. Έχεις και δουλειές να κάνεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αν βρεις τυχαία τα εξής ξενοδοχείο (studios): a.aguarella, b.marina castellana studios, c. cochili, ρίξε μια ματιά. Αν σου αρέσει κάποιο, μήπως να το κλείσεις κιόλας για μας ?? Κι αν σου πουν ότι δεν έχουν... δωροδόκησέ τους και τα βρίσκουμε εμείς.. :p:p
btw η Τρίτη είναι μια χαρά να φύγουμε από Κάρπαθο. Μένουμε 2 μερούλες Χάλκη και αναχώρηση την Πέμπτη από Ρόδο..
Ε, μάλλον θα πάω...θα σας ενημερώσω!
 

nelouska

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΡΟΥΜΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΥΕΝΟΣ ΑΙΡΕΣ
Ευχαριστούμε

Αντώνη μας...πολύ σε ευχαριστούμε για τις άμεσες απαντήσεις και για την υπομονή σου, η οποία θα ανταμοιφθεί από το σύμπαν...θα ήταν χαρά μας να σε δούμε στην Κάρπαθο (αν τελικά βρούμε να μείνουμε κάπου..λέω να πάρω sleeping bag)...και βεβαίως αν για κάποιο ανεξήγητο λόγο επιθυμήσεις να έρθεις στο σιχαμένο Μιλάνο, μπορείς να υπολογίζεις σε μένα.
Τα Πηγάδια έχουν πολύ φασαρία;;; (γιατί έχω μια μίνι δυσκολία με τον ύπνο;):p
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Γειά και πάλι!
Τα Πηγάδια δεν έχουν τόοοση φασαρία-πάντα βέβαια εξαρτάται και απο το που ακριβώς βρίσκεται το ξενοδοχείο, για το οποίο είπαμε θα με ρωτήσετε πριν κλείσετε.
Μπορείτε να κοιτάξετε το Sunrise, μικρό, καθαρό, ανακαινισμένο, καρακέντρο και παράλληλα ήσυχο, χωρίς πισίνα, με πρωϊνό και καλές τιμές. Μπορώ να σκεφτώ και άλλα, αλλά πάντα εξαρτάται απο το τι θέλετε. Τιμές και απαιτήσεις. Επίσης, υπέροχο είναι το almyra beach (άλλη κατηγορία - 4*)!!
Και τα 5άστερα που έχουμε όμως δίνουν καλές τιμές πολλές φορές, πχ 2κλινο με πρωϊνό και γεύμα 100-120? (Konstantinos Palace και Alimounta mare).
Αύριο θα είμαι Χάλκη, έχω κρατήσει τα ξενοδοχεία που μου είπατε να δω τι παίζει αν τύχει και θα σας πώ. Μπείτε λίγο αύριο να τσεκάρετε το φόρουμ που και που μήπως βρω wireless να σας ενημερώσω/ρωτήσω αν χρειαστεί κάτι.
Ευχαριστώ για την πρόσκληση, αλλά δεν το έχω στα άμεσα (ούτε στα έμμεσα) σχέδια το Μιλάνο.
Πάντως εσείς, θα έχετε την...τύχη να με γνωρίσετε!!
Επαναλαμβάνω, για το πλάνο σας ότι οι 2 δ/ν Χάλκη είναι πολλές και κρίμα να μην ευχαριστηθείτε όλη την Κάρπαθο, αλλά θα σας ενημερώσω μεθαύριο καλύτερα που θα έχω επιστρέψει. Επίσης, αν δεν βολεύουν αλλιώς τα δρομολόγια, δεν έχετε και άλλη επιλογή... Με τα αεροπορικά τι κάνετε; Νομίζω πρέπει να αρχίσετε να αγχώνεστε λίγο............. :roll:
 

nelouska

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΡΟΥΜΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΥΕΝΟΣ ΑΙΡΕΣ
Αχ...το Αλμύρα... το θέλουμε σαν τρελλές...αλλά κάτι μου έλεγε η Ντένη ότι δεν απαντούν στα μαιλ. Αεροπορικά έχουμε κλείσει..το Μιλανο κι εγώ το σιχαίνομαι...για δουλειά είμαι εδώ!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Για το Αλμυρά ρώτησα εγώ,είδα τον αδερφό του ιδιοκτήτη.Τον Ιούλιο λέει είναι γύρω στα 90 ευρώ,αλλά πρέπει να κοιτάξει διαθεσιμότητα.Είναι υπέροχο ξενοδοχείο!!Αν ενδιαφέρεστε πείτε μου να το ψάξω εγω.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Είμαι ακόμη Χάλκη...Ε δύο μέρες θα βαρεθείτε...Φεύγω σε λίγο,τα υπόλοιπα αργότερα.
 

Ντένη

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κάρπαθος - Χάλκη
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή - Παταγονία
Είμαι ακόμη Χάλκη...Ε δύο μέρες θα βαρεθείτε...Φεύγω σε λίγο,τα υπόλοιπα αργότερα.

Μάλλον η διανυκτέρευση στο almyra είναι σε καλό δρόμο, χάρη στη Νελλη και στα "κονέ" της.

Αλήθεια βαρέθηκες τόσο πολύ για μία μέρα?? Θέλω να είσαι αντικειμενικός με την μικρή Χάλκη και με το χέρι στην καρδιά να μας πεις αν είναι πολλές οι δύο (και πού??) διανυκτερεύσεις για εκεί.

Ανακεφαλαίωση:
Τα αεροπορικά είναι κλεισμένα. Θα κάνουμε μάλλον 10 μέρες Κάρπαθο (9 + 1 στην Όλυμπο) και 2 Χάλκη, γιατί επιστρέφουμε από Ρόδο.
Εκκρεμεί η ενοικίαση αυτοκινήτου (νομίζεις ότι πρέπει να το κλείσουμε από τώρα?), το ξενοδοχείο στην Χάλκη και ...φύγαμε.

Περιμένω την αντικειμενική σου περιγραφή και συμβουλή !!!!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Μάλλον η διανυκτέρευση στο almyra είναι σε καλό δρόμο, χάρη στη Νελλη και στα "κονέ" της.

Αλήθεια βαρέθηκες τόσο πολύ για μία μέρα?? Θέλω να είσαι αντικειμενικός με την μικρή Χάλκη και με το χέρι στην καρδιά να μας πεις αν είναι πολλές οι δύο (και πού??) διανυκτερεύσεις για εκεί.

Ανακεφαλαίωση:
Τα αεροπορικά είναι κλεισμένα. Θα κάνουμε μάλλον 10 μέρες Κάρπαθο (9 + 1 στην Όλυμπο) και 2 Χάλκη, γιατί επιστρέφουμε από Ρόδο.
Εκκρεμεί η ενοικίαση αυτοκινήτου (νομίζεις ότι πρέπει να το κλείσουμε από τώρα?), το ξενοδοχείο στην Χάλκη και ...φύγαμε.

Περιμένω την αντικειμενική σου περιγραφή και συμβουλή !!!!
Καλό θα ήταν το αυτοκίνητο να το κανονίσετε απο τώρα, ναι. Τον Ιούλιο θα γίνεται ένας πανικός απ'αυτό το θέμα (σχεδόν όλοι όσοι έρχονται νοικιάζουν), οπότε καλύτερα τώρα να μη βασανίζεστε μετά.

Ναι, βαρέθηκα. Είναι πολύ μικρή, έχει μία παραλία που είναι σχεδόν τεχνιτή, ωραία είναι ρε παιδί μου, αλλά δε θα'μενα πολύ (πολύ=2 μέρες). Βέβαια, αν το δρομολόγιο δε βολεύει αλλιώς, θα το κάνετε έτσι.
Τα δωμάτια που μου είπες δεν μπόρεσα να τα βρώ, αλλά μπορώ να σας βοηθήσω, ένας γνωστός μου έχει δωμάτια (ωραία!!!) να ρωτήσω τιμές κλπ να σου πώ, να σας φέρω σε επικοινωνία. Δυστυχώς για μένα λοιπόν, ήταν πολλές οι...8 ώρες... δεν έχει τίποτα να δείς, είναι ένα γραφικό μικρό νησάκι, που δεν έχει παραλία και όταν έχεις πάει Καστελόριζο (που επίσης δεν έχει παραλία και υπ'όψιν έμεινα 5 μέρες), άθελα σου το συγκρίνεις και η Χάλκη μειονεκτεί πολύ! Δε σου λέω να πας Καστελόριζο, αλλά είναι ίδιο στυλ, γι'αυτό τα συγκρίνω. Πάντως, χθές φτάσαμε πρωί (κατά τις 10.30) και είδα ότι μετά είχε διάφορα ταξί-καΐκια που πηγαίνουν Ρόδο. Ίσως μπορείτε έτσι να το κάνετε για μερικές ώρες. Απο την άλλη, μπορεί να σας αρέσει, δεν ξέρω, τι να πώ, καλύτερα να αποφασίσετε μόνες σας αυτό το κομμάτι του ταξιδιού.

Όσο για το αλμύρα: βρίσκεται 3 χλμ έξω απο τα Πηγάδια, ενημερωτικά το λέω. Είναι φανταστικό όμως (ζητήστε δωμάτιο με θές, δεν ξέρω αν έχουν ΟΛΑ, καλύτερα ζητήστε το να στε σίγουρες).

Αυτά και πάλι...προς το παρόν!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom