Κάρπαθος Λιγη βοηθεια για Καρπαθο!

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Κατ' αρχήν μην ευχαριστείς, σιγά το πράγμα! Όταν με γνωρίσεις θα μετανιώσεις για όλα!! :bleh:
Με τρομάζεις...:haha:
Δυστυχώς δε μπορώ να βγάλω φωτογραφίες...σηκώνω τον σταυρό συνήθως... :rolleyes: Αλλά είμαι στην πρωτεύουσα έτσι κι αλλιώς, όχι στο χωριό. οπότε πάνω κάτω είναι όπως παντού κι εδώ.
Αντιλαμβάνεσαι φαντάζομαι πως έχουμε ταυτίσει την Κάρπαθο με κάτι το παρθένο και μακρινό, γι'αυτό ζητάμε υλικό. Βρήκα κι αυτό για το 'γυναικοκρατούμενο' Πάσχα σας kathimerini.gr | Όλυμπος Καρπάθου: Πάσχα παραδοσιακό και... γυναικοκρατούμενο
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αντιλαμβάνεσαι φαντάζομαι πως έχουμε ταυτίσει την Κάρπαθο με κάτι το παρθένο και μακρινό, γι'αυτό ζητάμε υλικό. Βρήκα κι αυτό για το 'γυναικοκρατούμενο' Πάσχα σας kathimerini.gr | Όλυμπος Καρπάθου: Πάσχα παραδοσιακό και... γυναικοκρατούμενο
Μάλιστα. Τα περιγράφει πολύ σωστά αυτός που τα έγραψε (δεν έχει υπογραφή). Το μόνο που έχει αλλάξει είναι ότι ο δρόμος έχει σχεδόν ολοκληρωθεί με άσφαλτο.
Είναι έτσι, ειδικά Μ.Παρασκευή θρηνούν πολύ, υπερβολικά.
Είναι έτσι, παραδοσιακά. Τώρα, αναλόγως πότε θα έρθετε θα δούμε αν έχει κανένα πανηγύρι (καμία σχέση με τα πανηγύρια που λένε αλλού) να πάτε να δείτε. Βέβαια στην Όλυμπος είναι ξεχωριστά, φορούν τις στολές, χορεύουν, γλεντούν αληθινά... Στην Νότια Κάρπαθο όπως την λέμε, δεν είναι το ίδιο...πολύ πιο επιφανειακά όλα. Αυτά όσον αφορά την παράδοση. Όσον αφορά τον τόπο, είναι ακόμη αρκετά παρθένος, αν και τα τελευταία χρόνια όλο και αυξάνεται ο τουρισμός...
Μακάρι να είχα φωτογραφίες να βάλω, αλλά απο Μ.Παρασκευή δε νομίζω να έχω. Αν έρθετε όμως θα τα δείτε όλα απο κοντά.
Να ρωτήσω κάτι; Γιατί σκέφτεστε αυτή τη περίοδο και δεν το κάνετε για 15αύγουστο; Θα γίνεται πανικός τότε, αλλά θα έχετε την ευκαιρία να είστε 15αύγουστο στην Όλυμπο, φανταστικά!!!!!
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Χρόνια πολλά, Χριστός ανέστη!
Αύγουστο, Αντώνη μου, θα είμαστε κλασσικά στις παραλίες του Πηλίου.
Σίγουρα θα είναι εμπειρία 15Αύγουστος στην Όλυμπο αλλά για πρώτη φορά στο νησί, ας επιλέξουμε μια πιο χαλαρή περίοδο. :D
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Χρόνια πολλά, Χριστός ανέστη!
Αύγουστο, Αντώνη μου, θα είμαστε κλασσικά στις παραλίες του Πηλίου.
Σίγουρα θα είναι εμπειρία 15Αύγουστος στην Όλυμπο αλλά για πρώτη φορά στο νησί, ας επιλέξουμε μια πιο χαλαρή περίοδο. :D
Αληθώς ανέστη, χρόνια πολλα!
Όπως το λές, έτσι κι αλλιώς θα υπάρξει δεύτερη (θα δείς) οπότε το ίδιο κάνει. Θα βρούμε ένα άλλο να πάτε, αλλά πιθανότατα θα είναι πιο...χαλαρό.
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Βέβαια στην Όλυμπος είναι ξεχωριστά, φορούν τις στολές, χορεύουν, γλεντούν αληθινά... Στην Νότια Κάρπαθο όπως την λέμε, δεν είναι το ίδιο...πολύ πιο επιφανειακά όλα. Αυτά όσον αφορά την παράδοση.
ποιος μπορεί να πει ποιο είναι το ''επιφανειακό'' και ποιο το γνήσιο στο κάθε μέρος? για την όλυμπο δεν ξέρω αλλά στην νότια κάρπαθο μπορώ να πω ότι ούτε παλιότερα δεν μαδούσαν τα μαλλιά τους και δεν φώναζαν στις κηδείες. τώρα τι γίνεται στην όλυμπο, μπρος και πίσω απ΄τις κάμερες και πόσο βαθύ είναι ... για μένα είναι ένας τρόπος προβολής μιας ιδιαίτερης παράδοσης χρησιμοποιόντας κάποια ακραία στοιχεία. πάντως η κάρπαθος ήταν πάντα δυο νησιά σε ένα, δεν νομίζω πως μπορεί να μιλήσει κανείς για γνήσιο και επιφανειακό αλλά για διαφορετικό.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
ποιος μπορεί να πει ποιο είναι το ''επιφανειακό'' και ποιο το γνήσιο στο κάθε μέρος? για την όλυμπο δεν ξέρω αλλά στην νότια κάρπαθο μπορώ να πω ότι ούτε παλιότερα δεν μαδούσαν τα μαλλιά τους και δεν φώναζαν στις κηδείες. τώρα τι γίνεται στην όλυμπο, μπρος και πίσω απ΄τις κάμερες και πόσο βαθύ είναι ... για μένα είναι ένας τρόπος προβολής μιας ιδιαίτερης παράδοσης χρησιμοποιόντας κάποια ακραία στοιχεία. πάντως η κάρπαθος ήταν πάντα δυο νησιά σε ένα, δεν νομίζω πως μπορεί να μιλήσει κανείς για γνήσιο και επιφανειακό αλλά για διαφορετικό.
Όταν υπάρχει σύγκριση μεταξύ 2 πραγμάτων, φαινομένων, γεγονότων ή οτιδήποτε τέλος πάντων, μπορείς να πείς αν κάτι είναι πιο γνήσιο απο κάτι άλλο. Και λέω κάτι απλό, (δε χρειάζεται να φέρνω παράδειγμα το αν μαδάνε τα μαλλιά τους και γιατί το οποίο είναι άσχετο πιστεύω) αλλά όταν στην νότια Κάρπαθο δε φοράνε στολές, σίγουρα είναι λιγότερο παραδοσιακή, συγκρίνοντας την Όλυμπο που φοράνε (και δε νομίζω ότι παίζουν ρόλο οι κάμερες...). Όταν στην Όλυμπο φουρνίζουν στους φούρνους της γειτονιάς, κάθε νοικοκυριό το ψωμί του και στη νότια όχι, σίγουρα στη νότια Κάρπαθο τα πράγματα έχουν γίνει λιγότερο βαθυά. Άλλη η χρήσιμότητα της λέξης διαφορετικό και άλλη η χρήσιμότητα της λέξης γνήσιο και επιφανειακό. Το ότι όμως σε ολόκληρο το νησί διατηρούν ακόμη κάποια στοιχεία παράδοσης (ας μην καθίσω να αναφέρω) σίγουρα αποτελεί κάποια γνησιότητα. Και ξαναλέω ότι η διαφορετικότητα είναι άλλο χαρακτηριστικό.
 

Ellinaras

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΣΚΩΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
Επειδή σκεφτόμαστε για Κάρπαθο για αρχές Ιουνίου θα θελα να ρωτήσω κάτι εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα.Θέλουμε να πάμε στο νησάκι Αρμάθια (για μπάνιο) που ναι απέναντι από την Κάσο.
Γίνεται να πάμε αυθημερόν με καραβάκι από Κάρπαθο είτε απευθείας είτε μέσω Κάσου?
Αν τελικά δεν "γλιτώσουμε" την διανυκτέρευση στην Κάσο, τι παίζει με τα δρομολόγια Καρπάθου-Κάσου.Εννοώ πόσο συχνά είναι και από που φεύγουν.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Επειδή σκεφτόμαστε για Κάρπαθο για αρχές Ιουνίου θα θελα να ρωτήσω κάτι εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα.Θέλουμε να πάμε στο νησάκι Αρμάθια (για μπάνιο) που ναι απέναντι από την Κάσο.
Γίνεται να πάμε αυθημερόν με καραβάκι από Κάρπαθο είτε απευθείας είτε μέσω Κάσου?
Αν τελικά δεν "γλιτώσουμε" την διανυκτέρευση στην Κάσο, τι παίζει με τα δρομολόγια Καρπάθου-Κάσου.Εννοώ πόσο συχνά είναι και από που φεύγουν.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Λοιπόν...στα Αρμάθια δεν έχω πάει ούτε εγώ, αλλά οι ψαράδες μου έχουν πει πως είναι υπέροχα. Γιατί θες να πας οπωσδήποτε όμως; Ρωτάω, γιατί έχει τόσες υπέροχες παραλίες η Κάρπαθος, που συνήθως μόνο κάποιος που έχει πάει σε όλες και μάλιστα τις έχει βαρεθεί θα ψάξει να πάει εκεί. Να διανυκτερεύσεις αποκλείεται, δεν έχει τίποτα. Αλλά θα το ψάξουμε αν είναι και είναι και ευκαιρία να σας φορτωθώ!! :bleh: Πλάκα κάνω, μην τρομάξεις!:haha: Για Κάσο, έχει αεροπλάνο, πλοίο, καραβάκια, ειδικά καλοκαίρι, δεν υπάρχει πρόβλημα, μάλλον αυθημερόν θα το κάνετε. Το θέμα είναι ότι πρέπει να βρούμε κάποιον που να πηγαίνει Αρμάθια. Στην τελική αν θελετε οπωσδήποτε, βάζουμε στον γείτονά μου κανένα 100ρικο στο σκάφος του, αν θέλει και εκείνος και έχει χρόνο, να πάμε έτσι. Έχει πάει αρκετές φορές, αλλά ποτέ δε μπόρεσα να πάω μαζί...
 

vastsak

Member
Μηνύματα
46
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
τι κανεις βρε αντωνη?επιτελους εχθες κλεισαμε αεροπορικα και ξενοδοχειο και θαρθουμε στο ομορφο νησι σου στις 28 ιουλιου.θα παμε πρωτα αγιο νικολαο κρητης και μετα απο σητεια-καρπαθο.θα μεινουμε τελικα στο apolis,ειπες οτι ειναι ωραιο.αυτο που με δυσκολευει ειναι η ενοικιαση αυτοκινητου.κανεις δεν γραφει τιμες στο σαιτ του.μπορεις να μας βοηθησεις?
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
τι κανεις βρε αντωνη?επιτελους εχθες κλεισαμε αεροπορικα και ξενοδοχειο και θαρθουμε στο ομορφο νησι σου στις 28 ιουλιου.θα παμε πρωτα αγιο νικολαο κρητης και μετα απο σητεια-καρπαθο.θα μεινουμε τελικα στο apolis,ειπες οτι ειναι ωραιο.αυτο που με δυσκολευει ειναι η ενοικιαση αυτοκινητου.κανεις δεν γραφει τιμες στο σαιτ του.μπορεις να μας βοηθησεις?

Αααα....τι καλά! Έρχεστε ακριβώς στο pick της high season, ε; Πανικός θα γίνεται!
Εγώ εδώ θα είμαι, δεν πάω πουθενά φέτος το καλοκαίρι. Ναι, αυτό το ξενοδοχείο είναι πολύ καλό, ωραία θέα, πρώτη χρονιά λειτούργησε το περασμένο καλοκαίρι.
Νομίζω ότι θα γράψω τις οδηγίες και θα τις εκτυπώσω πολλές φορές για όλους,να σας τις δίνω όταν έρχεστε, γιατί ειδικά φέτος θα έχω πολλούς να ενημερώσω για το που ακριβώς να πάνε και τι να κάνουν μη τις λέω κάθε φορά!! :D
Θα σου στείλω πμ να δούμε για αμάξι.
 

vastsak

Member
Μηνύματα
46
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Αααα....τι καλά! Έρχεστε ακριβώς στο pick της high season, ε; Πανικός θα γίνεται!
Εγώ εδώ θα είμαι, δεν πάω πουθενά φέτος το καλοκαίρι. Ναι, αυτό το ξενοδοχείο είναι πολύ καλό, ωραία θέα, πρώτη χρονιά λειτούργησε το περασμένο καλοκαίρι.
Νομίζω ότι θα γράψω τις οδηγίες και θα τις εκτυπώσω πολλές φορές για όλους,να σας τις δίνω όταν έρχεστε, γιατί ειδικά φέτος θα έχω πολλούς να ενημερώσω για το που ακριβώς να πάνε και τι να κάνουν μη τις λέω κάθε φορά!! :D
Θα σου στείλω πμ να δούμε για αμάξι.
γιατι δεν μπορω να στειλω προσωπικο μνμ?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.796
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom