Κάρπαθος Λιγη βοηθεια για Καρπαθο!

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Και οι ανυπαντρες που τα βρισκουν αυτα βρε Αντωνη?Ειναι προικα απο τις μαναδες τους?
Και μια αλλη ερωτηση.Οι γυναικες της Ολυμπος κατεβαινουν στη Χωρα και οταν το κανουν ντυνονται με κανονικα ρουχα ή παντα φορουν τις στολες τους?
Ναι, είναι προίκα. Ή τα έχουν ήδη οι μητέρες απο τις μητέρες τους και πάνε απο γενιά σε γενιά ή αν δεν ήταν τόσο ευκατάστατοι οι παππούδες ας πούμε, κανονίζουν να πάρουν οι γονείς (όπως πχ οι αδερφές μου-δεν είχαν ούτε 1 λίρα οι γονείς μου απο γιαγιάδες).
Δε βγάζουν ποτέ τη στολή όσες φοράνε (είναι πολλές πλέον που δε φοράνε). Η γιαγιά μου βρίσκεται στην Αμερική τώρα, πάντα φορώντας την στολή. Και της θείας μου η πεθερά είχε πάει στον Λευκό Οίκο με την στολή. Δε νομίζω πως μπορούν να φανταστούν τον εαυτό τους να φορούν κάτι άλλο...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Σοβαρα μιλας ?Αυτο ειναι απιστευτο!!
Καλα και κυκλοφορει στην Αμερικη με τη στολη?
Αντιδρασεις?
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Σοβαρα μιλας ?Αυτο ειναι απιστευτο!!
Καλα και κυκλοφορει στην Αμερικη με τη στολη?
Αντιδρασεις?
Να σου πω την αλήθεια;
Δεν ξέρω...δεν παρατηρώ...μου φαίνεται φυσιολογικό. Δεν ξέρω πως κοιτάζει ή τι σκέφτεται ο κόσμος.
Πάντως πήγαμε με τη γιαγιά (κοντεύει τα 90) στα mall, για πρωϊνό, για φαγητό...παντού. Αλλά μόλις τώρα που το ανέφερες σκέφτηκα ότι μάλλον θα φαίνεται περίεργη σε πολλούς! Έχω και φωτογραφίες, έπρεπε να είχα βάλει στην ιστορία μου!!
''Μια Ολυμπίτισα με καβάι, στην Αμερική", πάταγο θα έκανε!!!! :haha::haha::haha:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ναι ρε συ.Βαλε τωρα !Ποτε δεν ειναι αργα!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πάω για νάναι τώρα...
Θα βάλω με την πρώτη ευκαιρία. Αν μπορέσω (και δεν ξεχάσω) αύριο!! Απο mall δεν έχω, αλλά έχω νομίζω απο εκεί που φάγαμε πρωϊνό ή μεσημεριανό. KLEO στα έχω πεί όλα και στο τέλος θα μου πείς, τι να'ρθω να κάνω Κάρπαθο; Είναι σα να χω έρθει... Κανόνισε!! :D
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μπα εχει κρυμενα μυστικα το νησι.Με πρωτη ευκαιρια βαλε φωτο στην ιστορια σου.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Ναι, η Όλυμπος είναι όπως το λές...τόσο τέλεια... Όχι ότι είμαι 50% απο εκεί, αλλά ρε παιδί μου είναι ξεχωριστή!! Και όσο πιο νωρίς έρθει κάποιος, τόσο το καλύτερο - είναι ένα χωριό που αλλάζει συνεχώς και δυστυχώς όποιος σκεφτεί να έρθει ας πούμε σε 5-10 χρόνια, θα έχει χάσει πολλάαααα!!
Καλή είναι και η μία εβδομάδα αν και αν έχετε χρόνο, επεκτείνετέ το λίγο. Οι τιμές είναι καλύτερες απο άλλα νησιά, οπότε μπορείτε να εξισορροπίσετε εκεί τη διαφορά αν μείνετε περισσότερες μέρες. Πέρυσι μια φίλη είχε κλείσει 2κλινο στην πρωτεύουσα, πάνω στη θάλασσα, 50?. Studios βέβαια, όχι πισίνες κλπ. Αν νοικιάσετε αμάξι, μπορείτε να μείνετε και Αμμοωπή (10' απόσταση). Αλλά γενικά προτείνω πρωτεύουσα, έτσι επειδή εδώ είναι οι περισσότερες καφετέρειες-εστιατόρια κλπ θα σας βολέψει να είστε εδώ, μην έχετε να επιστρέφετε αλλού το βράδυ.
Το αμάξι δεν είμαι βέβαιος, νομίζω κανένα 40ρι/μέρα, λόγω high season. Αν κανονίσουμε απο νωρίς, θα προσπαθήσω να βρώ κάτι καλύτερο σε τιμές... Αν και όλοι τότε λένε: ''ε, και μείς τώρα περιμένουμε να δουλέψουμε''.
Χίλια ευχαριστώ ξανά, Αντώνη. Τα ίδια σκέφτομαι για Όλυμπο κι εγώ. Την έχει σώσει η απόσταση από την πρωτεύουσα.
Δε μας νοιάζουν οι χλίδες, πισίνες κτλ για επιλογή δωματίου. Μάλλον για πρωτεύουσα θα έκλινα κι εγώ, να μπορεί κι ο/η οδηγός να πιει ένα ποτάκι το βράδυ, δεν υπάρχει εκνευριστικότερο από το 'Απόψε πίνω εγώ, αύριο εσύ'. :haha:
Θα τα πούμε κι από πμ αλλά όταν λες 'νωρίς' για κράτηση, πότε περίπου εννοείς;
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.316
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Αντώνη, να τις ντύσεις και τις δυο Καρπαθιώτισες και μας τις στείλεις εδώ

να δούμε και τις φορεσιές
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Καπετάνιε αγαπημένε, μη του ζητάμε και πολλά, αλλά για μια ξενάγηση στο ξεχασμένο από τον χρόνο χωριό του ελπίζουμε να προσφερθεί να μας κάνει! Του χρόνου να'μαστε καλά, θα μας ξεναγήσεις εσύ στη λεβεντογέννα που δεν έχουμε δει ακόμη!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Θα τα πούμε κι από πμ αλλά όταν λες 'νωρίς' για κράτηση, πότε περίπου εννοείς;
Απ'ότι μου είχες πεί, λέτε για μέσα-τέλος Ιουλίου, ε; Πιστεύω μες τον Μάιοι πρέπει να το δούμε...


Αντώνη, να τις ντύσεις και τις δυο Καρπαθιώτισες και μας τις στείλεις εδώ

να δούμε και τις φορεσιές
Συνονόματε δεν είχες πάει Όλυμπο να δεις απο κοντά; Δεν θυμάμαι...

Καπετάνιε αγαπημένε, μη του ζητάμε και πολλά, αλλά για μια ξενάγηση στο ξεχασμένο από τον χρόνο χωριό του ελπίζουμε να προσφερθεί να μας κάνει!
Αυτό έλειπε! Νόμιζες ότι μπορεί και να γλιτώνατε;;; :haha:
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Αυτό έλειπε! Νόμιζες ότι μπορεί και να γλιτώνατε;;; :haha:
Οποία τιμή! Ελπίζω μετά το Πάσχα να έχω και το τελικό ΟΚ της παρέας για να μπορέσουμε να προχωρήσουμε και με τα περαιτέρω. Ευχαριστούμε ξανά, αν μπορείς ανέβασε και καμιά φωτό από το παραδοσιακό Καρπαθιώτικο Πάσχα!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ευχαριστούμε ξανά, αν μπορείς ανέβασε και καμιά φωτό από το παραδοσιακό Καρπαθιώτικο Πάσχα!
Κατ' αρχήν μην ευχαριστείς, σιγά το πράγμα! Όταν με γνωρίσεις θα μετανιώσεις για όλα!! :bleh:
Δυστυχώς δε μπορώ να βγάλω φωτογραφίες...σηκώνω τον σταυρό συνήθως... :rolleyes: Αλλά είμαι στην πρωτεύουσα έτσι κι αλλιώς, όχι στο χωριό. οπότε πάνω κάτω είναι όπως παντού κι εδώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom