Κάρπαθος Λιγη βοηθεια για Καρπαθο!

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα στην παρέα !!! Εχω κλείσει για Κάρπαθο για 22-29 Ιουλίου και είμαι σε αναζήτηση ενοικίασης αυτοκινήτου.Οι τιμές που έχω δει online κυμαίνονται σε 100 ευρώ την ημέρα minimum,που μου φαίνεται υπερβολικό .Υπάρχει κάποια βοήθεια ή καθοδήγηση ; Επίσης έχω δει πολύ όμορφα καταλύματα αλλα δεν έχω καταλήξει στην περιοχή ,αν υπάρχει κάποια συμβουλή και γι αυτό! Ευχαριστώ !🙂
Καλησπέρα και σε σένα.
Οι τιμές στα πρακτορεία του νησιού πέρυσι τον Αύγουστο κυμαίνονταν από 40-50€ την ημέρα, ξεκίνα όμως τα τηλέφωνα από τώρα καθώς η διαθεσιμότητα είναι περιορισμένη και το αυτοκίνητο στο νησί άκρως απαραίτητο.
Όσο για τις περιοχές, θα σου πρότεινα να αφιερώσεις τις περισσότερες ημέρες σου κάπου στα πηγάδια ή εκεί κοντά και 1-2 διαμονές στην Όλυμπο, για να δεις και το βορρά του νησιού αλλά και να ζήσεις τη μοναδική εμπειρία του χωριού αυτού!
 

aspen

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καλησπέρα και σε σένα.
Οι τιμές στα πρακτορεία του νησιού πέρυσι τον Αύγουστο κυμαίνονταν από 40-50€ την ημέρα, ξεκίνα όμως τα τηλέφωνα από τώρα καθώς η διαθεσιμότητα είναι περιορισμένη και το αυτοκίνητο στο νησί άκρως απαραίτητο.
Όσο για τις περιοχές, θα σου πρότεινα να αφιερώσεις τις περισσότερες ημέρες σου κάπου στα πηγάδια ή εκεί κοντά και 1-2 διαμονές στην Όλυμπο, για να δεις και το βορρά του νησιού αλλά και να ζήσεις τη μοναδική εμπειρία του χωριού αυτού!
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου .Θα ξεκινήσω τα τηλέφωνα για αυτοκίνητα ,αμέσως.Για διαμονή σκεφτόμαστε Πηγάδια κ ένα βράδυ Όλυμπο ,αν και δεν είμαι σίγουρη αν αξίζεξ η διανυκτέρευση !
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου .Θα ξεκινήσω τα τηλέφωνα για αυτοκίνητα ,αμέσως.Για διαμονή σκεφτόμαστε Πηγάδια κ ένα βράδυ Όλυμπο ,αν και δεν είμαι σίγουρη αν αξίζεξ η διανυκτέρευση !
Και 1 και 2 αξίζει.
 

MIAT

Member
Μηνύματα
416
Likes
1.119
Ονειρεμένο Ταξίδι
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Καλημέρα σε όλους. Για αρχή όσοι πάτε Αυγουστο Καρπαθο καλή τυχη με τον αέρα όπως και στα περισσοτερα νησιά (επι 11) :haha: . H δυτική πλευρά του νησιού είναι πιο εκτεθημένη στον αέρα γενικα.
Για παραλίες :
Λεύκος, Κυρά Παναγιά, Απέλλα. Χωριά Όλυμπος ,'Οθος, και Αρκάσα παραθαλάσσιο πιο τουριστικο.Σπόα έχει ένα καφενεδακι ταβερνακι απλό και με ωραίο φαγητό. Γενικά φάτε γαριδάκι. Και γαριδάκι. Και γαριδάκι...
Οι δρόμοι γενικά έχουν στροφές και είναι στενοί και πεφτουν και κάτι πέτρες αλλά οκ!.Όσοι έχουν έρθει Νότια Κρήτη κάτι τέτοιο...;)
Το Διαφάνι είναι οκ αλλά πολύ απομακρυσμένο απ όλα τα άλλα. Η Σαρία είναι όμορφη αλλά πρέπει να πετύχετε καλό καιρό.
Ελπίζω να βοήθησα.
Για περισσότερες πληροφορίες ρωτήστε ελέυθερα :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
αν και δεν είμαι σίγουρη αν αξίζεξ η διανυκτέρευση !
Έμεινα 2 βράδια στην Όλυμπο και δε το μετάνιωσα στιγμή. Βλέπεις και αντιλαμβάνεσαι το χωριό εντελώς διαφορετικά, ειδικότερα όταν μένουν μόνο οι ντόπιοι.
Για μένα δε λέει τίποτα μια απλή βόλτα με τις τουριστικές ορδές που κατακλυζουν το χωριό ως το μεσημέρι/απόγευμα.
Συν ότι είσαι και πολύ κοντά στα Βόρεια σημεία του νησιού και μπορείς να γεμίσεις τις μέρες σου άνετα (Αγ. Μηνάς, Διαφανι, Σαρία κτλ).
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Που προτείνετε καλύτερα διαμονή,Αρκασα η Πηγάδια;
Χωρίς να υπερασπίζομαι τα Πηγάδια -το θεωρώ άλλωστε απαράδεκτο μέρος- δε θα πήγαινα να μείνω Αρκάσα, εκτός αν ήθελα την ησυχία μου. Νομίζω η διαμονή ελάχιστα έξω απ' τα Πηγάδια είναι το καλύτερο σενάριο.
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Γιατι ειπε κανεις οτι ειναι κρυα τα νερα? ρε τι τραβαμε
Τι ακριβώς σου φάνηκε περίεργο στην ερώτηση μου;Ο γιατρός μου απαγόρευσε το κολύμπι σε κρύα νερά ,αν είναι σαν της Νάξου δυστυχώς θα πρέπει να κοιτάω την θάλασσα με τα κιάλια.Ελα μια βόλτα από Χαλκιδική να δεις τι σημαίνει ζεστή θάλασσα
 

Ria.Va

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Hello!
Φεύγω για Κάρπαθο αύριο με μηχανή.Θα την παλέψω λέτε ή θα έπρεπε να πάρω αμάξι;
Επίσης για την παραλία προτείνετε ομπρέλα ή τέντα;
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Hello!
Φεύγω για Κάρπαθο αύριο με μηχανή.Θα την παλέψω λέτε ή θα έπρεπε να πάρω αμάξι;
Επίσης για την παραλία προτείνετε ομπρέλα ή τέντα;
Καλά να περάσεις ,μόλις χθες επιστρέψαμε από Κάρπαθο.Μια χαρά θα είσαι με την μηχανή και εμείς θέλαμε να πάρουμε αλλά είμαι έγκυος και τελικά νοικιάσαμε αυτοκίνητο .Αν έχεις εμπειρία από οδήγηση σε βουνό με στροφές κτλ δεν θα έχεις πρόβλημα .Όσον αφορά την ομπρέλα η τέντα θα σου έλεγα ότι βολεύει εσένα,κάποιες παραλίες έχουν φυσική σκιά και δεν θα χρειαστεί να κουβαλάς και άλλες όπως ο διακόφτης έχουν αρκετό αέρα οπότε ίσως να μην μπορείς να την ανοίξεις καν
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom