Πορτογαλία Λισσαβώνα

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Οντως εχει χρωμα το ζαχαροπλαστειο που δεν μπορεις να χαρεις απο την πολυκοσμια. Την περιοχη δεν μπορεις να την αποφυγεις λογω του μοναστηριου που αξιζει να το δεις. Γενικα εγω νομιζω οτι στη Λισαβονα πρεπει να πεταξεις τους οδηγους και να κοβεις ατελειωτα χιλιομετρα, ειναι πανεμορφη παντου οπου δεν υπαρχουν τουριστες. Και το λεω μονο για την Λισαβονα επειδη γενικα προτιμω τις πολεις με κοσμο και κινηση.
Η Λισσαβώνα, θα συμφωνήσω, είναι πόλη για να την περπατήσεις. Αξίζει για να χαθείς στα σοκάκια, να κρυφοκοιτάξεις στις ζωές των ανθρώπων της. Είναι μια πόλη που μοιραία σε κάνει συναισθηματικό.
Είναι μια πόλη ξεχασμένη. Κάποιος την ξέχασε τη Λισσαβώνα. Είναι μια γηραιά βασίλισσα. Νιώθεις ότι ανά πάσα στιγμή θα ξεκινήσει το ταξίδι των ανακαλύψεων. Κοιτάς στο λιμάνι μήπως παρ'ελπίδα ο Βάσκο Ντα Γκάμα επιστρέψει. Η Λισσαβώνα, εντέλει, είναι νομίζω ο άερας της.
Απλά, περπατήστε την.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Το καλύτερο μουσείο της Λισαβώνας είναι το μουσείο Gulbenkian, που έχει την συλλογή του μεγάλου ευεργέτη, και αν και δεν είναι μεγάλο σε έκταση, έχει αρκετά αξιόλογα εκθέμετα. Το μουσείο μοντέρνας τέχνης δε μας ενθουσίασε. Τις κυριακές, και τα 2 αυτά μουσεία είναι δωρεάν.
Το Gulbenkian είναι καλό, αλλά όχι τίποτα σπουδαίο από άποψη εκθεμάτων. Αν εξαιρέσει κανείς τη συλλογή με γιαπωνέζικα και κινέζικα κουτιά και βάζα, είναι μάλλον μέτριο. Επειδή, όμως, δεν πηγαίνεις στη Λισσαβώνα για την Ασιατική κουλτούρα, νομίζω ότι θα μπορούσες να μην το επισκεφθείς καν το μουσείο. Η εγκατάσταση είναι εντυπωσιακή, ναι: σαν γιαπωνέζικος κήπος καπου-καπου.
ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ-θα το ξαναπω- το εθνικό μουσείο Αζουλεζου. Οπωσδήποτε!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Το Gulbenkian είναι καλό, αλλά όχι τίποτα σπουδαίο από άποψη εκθεμάτων. Αν εξαιρέσει κανείς τη συλλογή με γιαπωνέζικα και κινέζικα κουτιά και βάζα, είναι μάλλον μέτριο. Επειδή, όμως, δεν πηγαίνεις στη Λισσαβώνα για την Ασιατική κουλτούρα, νομίζω ότι θα μπορούσες να μην το επισκεφθείς καν το μουσείο. Η εγκατάσταση είναι εντυπωσιακή, ναι: σαν γιαπωνέζικος κήπος καπου-καπου.
ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ-θα το ξαναπω- το εθνικό μουσείο Αζουλεζου. Οπωσδήποτε!
Το Μουσειο αυτό βρισκεται σε λαθος περιοχη και σε λαθος κτηριο, ειχα την ευκαιρια να το δω καλα μεσα απο τη διαδικασια για το European Museum of the Year Award 2010. H συλλογη του και η εκθεση ειναι πολυ καλη.
Συμφωνω για το Αζουλεζου οτι ειναι το πιο συναρπαστικο Μουσειο της Λισαβονας.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Η Λισαβώνα είναι από τις αγαπημένες μου πόλεις..είναι πολη που μπορείς να περάσεις πολύ καλά..
το Gulbenkian είναι ίσως το χειρότερο μουσείο που έχω πάει..
η καλύτερη περιοχή για να μείνει κανείς πιστεύω ότι είναι το Bairro Alto..
αυτό το Β&Β που θα προτείνω είναι σε πολύ καλό σημείο στο Chianto.. ο τύπος που το έχει είναι φοβερός(εμεις μειναμε σε ένα διαμέρισμα του ίδιου..)
ZUZABED & breakfast
τα pasteis de Belem είναι πολύ νόστιμα...απορώ που κάποιος έγραψε παραπάνω ότι είναι άθλια..ναι το ζαχαροπλαστείο έχει τρελό κόσμο και αυτό είναι όντως ενοχλητικό αλλά από όσους ξέρω που τα έχουν φάει, κανένας δε μου είπε ότι δεν του άρεσαν.
Νομίζω όμως ότι 7 μέρες είναι πολλές..θα σου πρότεινα να πας τις δύο μέρες στο Πόρτο (μη σου πω 3 στο Πόρτο και 4 στη Λισαβώνα..από το Πόρτο μπορείς να επισκεφτείς το Aveiro, το Guimaraes ή την Braga..όλες πολύ κοντά στο Πόρτο και όλες κούκλες..) Σε περίπτωση που μείνεις όλες τις μέρες στη Λισαβώνα μπορείς να πας μια ημερήσια εκδρομή στην Evora..και φυσικά στη Sintra.
Πωπω τώρα που τα ξαναθυμάμαι θέλω να ξαναπάω σαν τρελή...πραγματικά το καλύτερο μου ταξίδι..
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Θέλω κι εγώ Πόρτο...:(
Δεν έχω πάει και θέλω πολύ πολύ να παω...
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
επίσης..το χειρότερο σημείο να μείνει κανείς είναι στα περιξ του Parque Eduardo VII, έχει πολλά ξενοδοχεία και καλή τιμή αλλά χάνεις όλη τη μαγεία της πόλης.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Εμείς είχαμε μείνει στο Veneza Hotel στην avenida da libertade.
Το σημείο πολύ βολικό για τα πάντα και το ξενοδοχείο αρκετά καλό.

Hotel Vip Inn Veneza, Lisbon City, Portugal. Rooms from €49.00

Όπως ανέφεραν και άλλοι, η πόλη έχει μια ιδιαίτερη γοητεία την οποία εισπράτεις με τις ατέλειωτες βόλτες στις γειτονιές της.

Και για μένα είναι μια από τις αγαπημένες μου πόλεις, όχι τόσο για την ομορφιά της, αλλά για την "περίεργη" άισθηση που σου αφήνει.

Και.....αφού θα είσαι στη γειτονιά, δες μήπως μπορέσεις και βάλεις στο πρόγραμμα το Πόρτο. Είναι μοναδικό.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Άραγε, για Πόρτο υπάρχουν πτήσεις από Ελλάδα; Θέλω να πω, χωρίς να πρέπει να περάσω από τη Λισσαβώνα. Ίσως η tap μας ενώνει. Ή κάποια άλλη αεροπορική μέσω άλλου ευρωπαϊκού σταθμού. Γνωρίζει κανείς;
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Άραγε, για Πόρτο υπάρχουν πτήσεις από Ελλάδα; Θέλω να πω, χωρίς να πρέπει να περάσω από τη Λισσαβώνα. Ίσως η tap μας ενώνει. Ή κάποια άλλη αεροπορική μέσω άλλου ευρωπαϊκού σταθμού. Γνωρίζει κανείς;

Υπάρχει συνδυασμός Tap με Aegean, Lufthansa μέσω Γερμανίας και Iberia μέσω Ισπανίας.

Οι τιμές όμως συνήθως δεν είναι ιδιαίτερα προσιτές.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Άραγε, για Πόρτο υπάρχουν πτήσεις από Ελλάδα; Θέλω να πω, χωρίς να πρέπει να περάσω από τη Λισσαβώνα. Ίσως η tap μας ενώνει. Ή κάποια άλλη αεροπορική μέσω άλλου ευρωπαϊκού σταθμού. Γνωρίζει κανείς;

Απευθείας πτήσεις δεν υπάρχουν...μέσω άλλων ευρωπαϊκών πόλεων όμως υπάρχουν πάρα πολλές (Φρανκφούρτη, Ρώμη, Βρυξέλλες, Μιλάνο, Γενεύη...) Αλλά από τιμές μην περιμένεις κάτι πολύ οικονομικό!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.752
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom