Πορτογαλία Λισσαβώνα

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
αν θες πιο οικονομικά μπορείς να πας και με easy μέσω μιλάνου αν βρείς καλή ανταπόκριση.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Με δεδομένο ότι τα αεροπορικά είναι πολύ ακριβά σε σχέση με άλλες ευρωπαικές πόλεις, δεν αξίζει να πας μόνο στο Πόρτο.. Εμείς πετάξαμε με Iberia μεσω Μαδρίτης, πήγαμε στο Πόρτο και γυρίσαμε από Λισαβώνα με τιμή γύρω στα 300 ευρω
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Με δεδομένο ότι τα αεροπορικά είναι πολύ ακριβά σε σχέση με άλλες ευρωπαικές πόλεις, δεν αξίζει να πας μόνο στο Πόρτο..
Προφανώς, δεν θα με χαλούσε να ξαναπάω στη Λισσαβώνα, αλλά τότε θα χρειαστώ περισσότερες μέρες...
Θα δω τι μπορώ να κάνω. Ίσως χρησιμοποιήσω τη swiss για Λισσαβώνα και από εκεί με την tap για πόρτο, οπότε παίρνω και τα μίλια μου!:clap:
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Η μιση Ελλαδα παντως πηγε Πορτογαλια το 2004 στο Ευρο!Ολο και καποιος θα βρεθει να γραψει καποια ιστορια με τις εμπειριες του στην Πορτογαλια(Λισαβωνα)
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Εμείς μείναμε στο ξενοδοχείο Bairro Alto, στην ομώνυμη περιοχή, και ήταν αρκετά βολικό για τις μετακίνησεις, και η ίδια η περιοχή προσφέρεται για βόλτες και αγορές. .
Marquis αν θελεις πες μας τις εντυπωσεις σου απο το ξενοδοχειο Barrio Alto.. Σαν τοποθεσια ειναι σιγουρα κεντρικοτατη αλλα απο εκει και περα τα δωματια,η θεα, το πρωινο, οι κοινοχρηστοι χωροι.. αξιζει τα λεφτα του γιατι ειδικα για τα δεδομενα της Λισαβωνας ειναι ακριβουτσικο..
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Marquis αν θελεις πες μας τις εντυπωσεις σου απο το ξενοδοχειο Barrio Alto.. Σαν τοποθεσια ειναι σιγουρα κεντρικοτατη αλλα απο εκει και περα τα δωματια,η θεα, το πρωινο, οι κοινοχρηστοι χωροι.. αξιζει τα λεφτα του γιατι ειδικα για τα δεδομενα της Λισαβωνας ειναι ακριβουτσικο..
Το ξενοδοχείο είναι αρκετά καλό, δεν είναι το τυπικό 5στερο, με βαριά επίπλωση, μεγαλεπίβολη αρχιτεκτονική και παλιομοδίτικο διάκοσμο, αλλά είναι αρκετά διακριτικό, με μία κλασική μοντέρνα διακόσμηση, διατηρώντας όμως παραδοσιακές πινελιές, είναι δηλαδή ένα πολύ καλό boutique hotel. Το πρωινό ήταν τυπικό αλλά καλό, το δωμάτιο(superior) ευρύχωρο, με λίγο μικρό μπάνιο για 5στερο, αλλά με όμορφη θέα στην πλατεία μπροστά. Το προσωπικό ήταν αρκετά ευγενικό. Τα τελευταία 2 χρόνια φιγουράρει και στη Gold List του Conde Nast. Η ταράτσα έχει πολύ όμορφη θέα στον Τάγο. Θα ξαναέμενα εκεί λόγω της τοποθεσίας και της ατμόσφαιρας του ξενοδοχείου, και θα έδινα μέχρι 150-200ευρώ. Αν θες κάτι πιο μεγαλοπρεπές, καλύτερα να κοιτάξεις αλλού.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Η μιση Ελλαδα παντως πηγε Πορτογαλια το 2004 στο Ευρο!Ολο και καποιος θα βρεθει να γραψει καποια ιστορια με τις εμπειριες του στην Πορτογαλια(Λισαβωνα)
Με ενέπνευσες και είπα να γράψω τη δική μου ιστορία για τη Λισσαβώνα. Δεν έχει, όμως, καμία σχέση με το ποδόσφαιρο. Ελπίζω να βοηθήσει...
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Με ενέπνευσες και είπα να γράψω τη δική μου ιστορία για τη Λισσαβώνα. Δεν έχει, όμως, καμία σχέση με το ποδόσφαιρο. Ελπίζω να βοηθήσει...

δεν το ειπα για το ποδοσφαιρο,καμια σχεση!απλα οτι τοσοι πηγαν με αφορμη το γεγονος...περιμενουμε λοιπον:clap:
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
ευχαριστω για τις προτασεις για τα ξενοδοχεια, ομως εχουμε κλεισει ηδη τρια και μεχρι να παμε εχουμε χρονο να διαλεξουμε το καλυτερο. καναμε κρατηση στο corinthia στο real palacio και αλλο ενα επισης 5στερο αλλα δε θυμαμαι ποιο. οι τιμες δε το συζητω εξευτελιστικες σε σχεση με την ελλαδα-στα ξενοδοχεια τουλαχιστον.
οσο αναφορα το πορτο θα μεινουμε κι εκει τρεις μερες. εχουμε κανει κρατηση και σε αυτοκινητο για να το χρησιμοποιησουμε στις μετακινησεις.
ξερετε αν θα εχω προβλημα με το parking στο πορτο και στη λισαβωνα?
υστερα απο φαγητο εκτος απο θαλασσινο- εχω μαθει τις ιστοριες του μπακαλιαρου- τρωνε κρεας γιατι με τα θαλασσινα ειμαι εχθρος?
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
ευχαριστω για τις προτασεις για τα ξενοδοχεια, ομως εχουμε κλεισει ηδη τρια και μεχρι να παμε εχουμε χρονο να διαλεξουμε το καλυτερο. καναμε κρατηση στο corinthia στο real palacio και αλλο ενα επισης 5στερο αλλα δε θυμαμαι ποιο. οι τιμες δε το συζητω εξευτελιστικες σε σχεση με την ελλαδα-στα ξενοδοχεια τουλαχιστον.
οσο αναφορα το πορτο θα μεινουμε κι εκει τρεις μερες. εχουμε κανει κρατηση και σε αυτοκινητο για να το χρησιμοποιησουμε στις μετακινησεις.
ξερετε αν θα εχω προβλημα με το parking στο πορτο και στη λισαβωνα?
υστερα απο φαγητο εκτος απο θαλασσινο- εχω μαθει τις ιστοριες του μπακαλιαρου- τρωνε κρεας γιατι με τα θαλασσινα ειμαι εχθρος?
το corinthia είναι πολύ μακρία από το κέντρο..
το real palacio είναι πιο κοντά, αλλά όχι στο παλιό κομμάτι της πόλης που είναι εκπληκτικό..
στο παρκιγκ τώρα..μεσα στη Λισαβώνα είναι αδύνατον να κυκλοφορήσεις με αυτοκίνητο (στο κέντρο)..εμείς το κρατήσαμε το αυτοκινητο ενα μόνο βράδυ, για να πάμε την επόμενη μέρα στη Sintra και μετά το επιστρέψαμε.
Στο Πόρτο δεν είχαμε ιδιαίτερο πρόβλημα στο παρκινγκ, αλλά δεν μέναμε κέντρο..οπότε δεν μπορώ να σου πω σίγουρα.
Το φαγητό τώρα..εννοείται ότι τρώνε κρέας..η κουζίνα τους είναι καλή γενικά, δεν θα έχετε πρόβλημα.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
ευχαριστω για τις προτασεις για τα ξενοδοχεια, ομως εχουμε κλεισει ηδη τρια και μεχρι να παμε εχουμε χρονο να διαλεξουμε το καλυτερο. καναμε κρατηση στο corinthia στο real palacio και αλλο ενα επισης 5στερο αλλα δε θυμαμαι ποιο. οι τιμες δε το συζητω εξευτελιστικες σε σχεση με την ελλαδα-στα ξενοδοχεια τουλαχιστον.
οσο αναφορα το πορτο θα μεινουμε κι εκει τρεις μερες. εχουμε κανει κρατηση και σε αυτοκινητο για να το χρησιμοποιησουμε στις μετακινησεις.
ξερετε αν θα εχω προβλημα με το parking στο πορτο και στη λισαβωνα?
υστερα απο φαγητο εκτος απο θαλασσινο- εχω μαθει τις ιστοριες του μπακαλιαρου- τρωνε κρεας γιατι με τα θαλασσινα ειμαι εχθρος?
Το Corinthia αν και αρκετά καλό είναι πολύ μακριά για κάποιον που επισκέπτεται πρώτη φορά την πόλη, και το Real σε μία μέτριας ομορφιάς περιοχή, κοντά στο πάρκο του Εδουαρδου, το πολυκατάστημα El Corte Ingles, και τα μουσεία της fondacion Gulbenkian, κανένα από τα οποία δε συγκρίνεται με τη μαγεία του να περπατάς στα σοκάκια της Alfama και του Bairro Alto, ή να βλέπεις πως μεταμορφώθηκε η περιοχή της Baixa μετά το μεγάλο σεισμό. Καλύτερα να βρείτε ένα πιο κεντρικό ξενοδοχείο. Σίγουρα θα υπάρχει κάτι αξιόλογο και σε λογικά πλαίσια τιμής.
Για το κρέας όπως ειπώθηκε δεν θα έχεις πρόβλημα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.329
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom