Πορτογαλία Λισσαβώνα

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
εχει κανεις προταση για διαμονη στο πορτο?
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
κατι τελευταιο!!επειδη θα εχουμε αυτοκινητο υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξουμε? ας πουμε στην ιταλια υπαρχει δακτυλιος στις πολεις και ειναι ευκολο να σε γραψουμ.
επσιης η γεφυρα vasko da gama εχει εισιτηριο για να περασεις απεναντι? κατι σαν το δικο μας ριο - αντιρριο
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
κατι τελευταιο!!επειδη θα εχουμε αυτοκινητο υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξουμε? ας πουμε στην ιταλια υπαρχει δακτυλιος στις πολεις και ειναι ευκολο να σε γραψουμ.
επσιης η γεφυρα vasko da gama εχει εισιτηριο για να περασεις απεναντι? κατι σαν το δικο μας ριο - αντιρριο
έχει κάτι λίγα διόδια μόνο προς τη μια κατευθυνση..δεν θυμάμαι ακριβώς πόσα, πάντως όχι πολλά!
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
ευχαριστω πολυ!επειδη σε βλεπω πολυ ψαγμενη απο πορτογαλια τι αξιζει να δω στο πορτο (θα μεινω 2 βραδιες)?
συγνωμη γινομαι κουραστικος αλλα αγχωνομαι με το πορτο γιατι δεν βρηκα ταξιδιωτικο οδηγο της πολης. επιλεγω τον τοπ 10 του dk και μαλλον δεν εχει για το πορτο
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
ευχαριστω πολυ!επειδη σε βλεπω πολυ ψαγμενη απο πορτογαλια τι αξιζει να δω στο πορτο (θα μεινω 2 βραδιες)?
συγνωμη γινομαι κουραστικος αλλα αγχωνομαι με το πορτο γιατι δεν βρηκα ταξιδιωτικο οδηγο της πολης. επιλεγω τον τοπ 10 του dk και μαλλον δεν εχει για το πορτο

Δε χρειάζεται να πας και πολύ διαβασμένος για το μέρος. Μια μικρή αναζήτηση στο ιντερνετ και στο forum (υπάρχουν κάποιες πληροφορίες και ταξιδιωτικές ιστορίες), θα σε καλύψουν. Το μέρος είναι για βόλτες, βόλτες και πάλι βόλτες.

Εικόνες σαν την παρακάτω δε θα μπορείς να σταματήσεις να τις κοιτάς.



Δες και στα παρακάτω για πληροφορίες:
Porto, Portugal - Tourism Information

PORTO (Oporto) Portugal Tourism & City Guide: Cheap Hotels, Hostels, Apartments, Sights, Tours in Porto & Douro Valley
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
ευχαριστω πολυ!επειδη σε βλεπω πολυ ψαγμενη απο πορτογαλια τι αξιζει να δω στο πορτο (θα μεινω 2 βραδιες)?
συγνωμη γινομαι κουραστικος αλλα αγχωνομαι με το πορτο γιατι δεν βρηκα ταξιδιωτικο οδηγο της πολης. επιλεγω τον τοπ 10 του dk και μαλλον δεν εχει για το πορτο
δεν είμαι και πολύ ψαγμένη..απλά αγαπάω πολύ την Πορτογαλία!
καταρχήν ρίξε μια ματιά εδώ PORTO (Oporto) Portugal Tourism & City Guide: Cheap Hotels, Hostels, Apartments, Sights, Tours in Porto & Douro Valley να πάρεις μια ιδέα.
θα σου πω τι κάναμε εμείς..μείναμε 3 βράδια.
εκτός από βόλτες στην παλιά πόλη, επισκεφτήκαμε μόνο ένα οινοποιείο, συγκεκριμένα: SANDEMAN :: WELCOME
υπάρχουν πολλά που μπορείς να επισκεφτείς, εμείς προτιμήσαμε αυτό.
Θα πας στη Vila Nova de Gaia όπου βρίσκονται όλα και θα διαλέξεις..και μετά θα κάτσεις στα παγκάκια και θα χαλαρώσεις μέχρι να βαρεθείς χαζεύοντας την παλιά πόλη του Πόρτο απέναντι..και να βγάλεις όσες φωτογραφίες τραβάει η ψυχή σου..πραγματικά με το που βλέπεις τη πόλη θες σαν τρελός να φωτογραφίσεις..ακόμη κι εγώ που δεν κόβομαι και τρελά για να φωτογραφίζω.
http://www.gooporto.com/images/IMG_2529.JPG
επίσης πήγαμε στο γήπεδο της Πόρτο (επιθυμία των αρσενικών)
κατά τα άλλα κάναμε εκδρομές εκτός Πόρτο..
Συγκεκριμένα την πρώτη μέρα κάτσαμε στο Πόρτο και τις τις άλλες δύο κάναμε ημερήσιες εκδρομές και επιστρέφαμε το απόγευμα στο Πόρτο.
Η μία εκδρομή ήταν Guimaraes-Braga και επιστροφή παραλιακά και η άλλη ήταν στο Aveiro..και οι τρεις πόλεις αξίζουν μια επίσκεψη.
μετά το Aveiro πήγαμε μέχρι τον ωκεανό σε κάποιο τουριστικό θέρετρο το οποίο όμως ευτυχώς ήταν άδειο από κόσμο(Οκτώβρης) και περπατήσαμε στη τεράστια παραλία..συγκεκριμένα στη Costa Nova με τα χαρακτηριστικά σπιτάκια http://3.bp.blogspot.com/_70JElYVm9...AAEzU/H72yJc5hObs/s1600/aveiro-costa-nova.jpg

Όταν μετά το Πόρτο κατηφορίζαμε προς τη Λισαβόνα σταματήσαμε στην Nazare..θέλαμε να σταματήσουμε και στο Obidos, αλλά χάσαμε πολύ χρόνο στη Nazare και τελικά δε σταματήσαμε!!
πωπω μονο που τα γράφω φτιάχνει η διάθεσή μου! το αγαπημένο μου ταξίδι!
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας!κι εμεις σχεδιαζουμε εξορμηση σε αβειρο-κοιμπρα!θα δειξει τι θα κανουμε!
και παλι ευχαριστω
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Και εννοείται πως θα επισκεφτείς το λιγότερο 2-3 οινοποιεία.

Κι αν είσαι αληθινός φίλος του port ή γίνεις εκεί αξίζει να πας και για ένα ποτηράκι εδώ
Instituto dos Vinhos do Douro e Porto
Solar Vinho do Porto - Porto - Reviews of Solar Vinho do Porto - TripAdvisor
συμφωνω οτι ειναι κατι το ξεχωριστο η παραγωγη του κρασιου!ομως τυγχανει να ειμαι νησιωτης -κρητικος- και να εχω αμπελι με το δικο μου κρασι. οποτε πιστευω οτι δεν θα ειναι κατι το πρωτογνωρο για μενα!παντως παρολα αυτα θα ακουσω τη συμβουλη σου και κατι θα επισκευτουμε!αξιζει να δουμε κι αν υπαρχουν διαφορες μεταξυ των δυο περιοχων στη διαδικασια παραγωγης κρασιου.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κοίτα να δείς,οι αμπελώνες πέφτουν λίγο μακριά,οπότε θα βολευτείς με τα κελάρια παλαίωσης.Το port τώρα,ως κρασί είναι κάτι μοναδικό και μεγαλειώδες στον κόσμο των κρασιών.Δοκίμασε αν μπορέσεις οτιδήποτε λίγο καλύτερο απ'το απλό Tawny(την χαμηλότερη κατηγοριοποίηση των port) κι όταν με το καλό επιστρέψετε θέλω να ακούσω τη γνώμη σου.

Να έχεις υπόψη σου ότι μιλάμε για ενισχυμένο οίνο.Γλυκό με απλά λόγια.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom