Πορτογαλία Λισσαβώνα

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.454
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Η γνώμη μου είναι ότι με 5 μέρες, έστω και καθαρές, ταξίδι δεν προλαβαίνεις να χωρέσεις και Πόρτο. Ούτε με μια μέρα επιπλέον. Λισσαβόνα - Πόρτο είναι 3 ώρες με το τρένο.
Καλύτερα να περιοριστείς σε ημερήσιες εκδρομές γύρω από τη Λισσαβόνα: Sintra, Cascais κτλ. ή σε πιο κοντινές πόλεις (η μόνη που μου έρχεται είναι η Evora αλλά προσωπικά δεν θα ξαναπήγαινα).
Πάντως και στη Λισσαβόνα να μείνεις όλες τις μέρες δε θα βαρεθείς.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κι εγώ νομίζω ότι είναι πολύ πιεσμένο για να πας και Πόρτο.

Αλλά ημερήσια στην Sintra πρέπει να πας ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.334
Η γνώμη μου είναι ότι με 5 μέρες, έστω και καθαρές, ταξίδι δεν προλαβαίνεις να χωρέσεις και Πόρτο. Ούτε με μια μέρα επιπλέον. Λισσαβόνα - Πόρτο είναι 3 ώρες με το τρένο.
Καλύτερα να περιοριστείς σε ημερήσιες εκδρομές γύρω από τη Λισσαβόνα: Sintra, Cascais κτλ. ή σε πιο κοντινές πόλεις (η μόνη που μου έρχεται είναι η Evora αλλά προσωπικά δεν θα ξαναπήγαινα).
Πάντως και στη Λισσαβόνα να μείνεις όλες τις μέρες δε θα βαρεθείς.
Μάλιστα.Με τρένο είχα σκοπό να πάω γιατί για κάποιους λόγους δεν οδηγώ στο εξωτερικό.΄Ωστε να περιορισθώ στήν Λισαβώνα?Ευχαριστώ για την άποψη σου.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.334
Κι εγώ νομίζω ότι είναι πολύ πιεσμένο για να πας και Πόρτο.

Αλλά ημερήσια στην Sintra πρέπει να πας ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ
Την ιδια άποψη και σύ.Πρέπει να το ξανασκεφτώ λοιπόν.Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Να κανω μια ερωτηση και γω.
Ας υποθεσουμε οτι καποιος βρισκεται στην χωρα για 12 μερες και δεν θελει να νοικιασει αυτοκινητο. Πως ειναι οι συγκοινωνιες στην Πορτογαλια?? Μπορεις δηλαδη να "υπολογιζεις" στο τρενο ή θα σου σπασουν τα νευρα??
Γιατι απο τη Λισαβωνα στο Πορτο και μετα στο νοτο ,ξεπατωνεσαι στην οδηγηση ολιγον τι...

Υ.Γ Παρακαλω η mary_a να μην απαντησει (δεν θελουμε τη γνωμη της:bleh::bleh:)
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Να κανω μια ερωτηση και γω.
Ας υποθεσουμε οτι καποιος βρισκεται στην χωρα για 12 μερες και δεν θελει να νοικιασει αυτοκινητο. Πως ειναι οι συγκοινωνιες στην Πορτογαλια?? Μπορεις δηλαδη να "υπολογιζεις" στο τρενο ή θα σου σπασουν τα νευρα??
Γιατι απο τη Λισαβωνα στο Πορτο και μετα στο νοτο ,ξεπατωνεσαι στην οδηγηση ολιγον τι...

Υ.Γ Παρακαλω η mary_a να μην απαντησει (δεν θελουμε τη γνωμη της:bleh::bleh:)

προτείνω να πας με γκρουπ 12ημερη εκδρομη το γύρο της Μακεδονίας, με εμφαση στο προσκύνημα στην Παναγία Σουμελά..στην επιστροφή τσάι και σνακ στην παραλία Λιτοχωρου...ειναι αρκετα ξεκουραστα για σενα?
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
προτείνω να πας με γκρουπ 12ημερη εκδρομη το γύρο της Μακεδονίας, με εμφαση στο προσκύνημα στην Παναγία Σουμελά..στην επιστροφή τσάι και σνακ στην παραλία Λιτοχωρου...ειναι αρκετα ξεκουραστα για σενα?
Αν αυριο δεν μπορεις να μπεις στον λογαριασμο σου μην απορησεις.... θα ειναι γιατι θα σε εχω κανει αναφορα και μπαν:haha::haha:
Ρε κοπελια, να μην παρουμε καμια αλλη γνωμη δηλαδη?? Αν θελω να πιω τα porto μου και τα sandeman πως θα τα πιω γνωριζοντας οτι μετα θα πρεπει να οδηγησω 5 ωρες για να παω σε αλλη πολη?? εεεεε?
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Αν αυριο δεν μπορεις να μπεις στον λογαριασμο σου μην απορησεις.... θα ειναι γιατι θα σε εχω κανει αναφορα και μπαν:haha::haha:
Ρε κοπελια, να μην παρουμε καμια αλλη γνωμη δηλαδη?? Αν θελω να πιω τα porto μου και τα sandeman πως θα τα πιω γνωριζοντας οτι μετα θα πρεπει να οδηγησω 5 ωρες για να παω σε αλλη πολη?? εεεεε?
δεν θα πινεις τα Porto σου πριν οδηγήσεις...ετσι κι αλλιως μιλάμε για τρεις μερες από ούτε 4-5 ώρες οδήγηση..
δεν θα το ευχαριστηθείς το ίδιο χωρίς αυτοκίνητο...
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Ρε κοπελια, να μην παρουμε καμια αλλη γνωμη δηλαδη?? Αν θελω να πιω τα porto μου και τα sandeman πως θα τα πιω γνωριζοντας οτι μετα θα πρεπει να οδηγησω 5 ωρες για να παω σε αλλη πολη?? εεεεε?
εναλλακτικά σου προτείνω την περίπτωση του interrail...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Απάντηση σε όλα.

Τα τρένα τους τα βρήκα σχετικά αξιόπιστα οπότε θεωρώ μπορεί κάποιος να προγραμματίσει βάσει αυτών.

Δεν είναι τόσο η απόσταση όσο το περιορισμένο των ημερών.Κι εγώ έχω κάνει ημερήσια Βαρκελώνη-Βαλένθια αλλά σε 10ήμερη παραμονή.Θεωρώ εξάλλου ότι αν πας Πόρτο αξίζει και να μείνεις 1-2 μέρες οπότε ασ'το καλύτερα.Η σωστή ερώτηση θα ήταν τι προτείνουμε για να γεμίσεις τις μέρες σου στη Λισσαβώνα,η οποία παρεμπιπτόντως είναι τόσο όμορφη που αποκλείεται να την βαρεθείς σε ένα 6ήμερο.

υ.γ. Όποιος πάει μέχρι το Πόρτο για να πιεί Sandeman απλώς χαραμίζει τα λεφτά του.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Πάντως αν έχει ένα 6ήμερο ή 7ήμερο μια χαρά προλαβαίνει να δει και τις δύο πόλεις. Δύο μέρες Πόρτο είναι αρκετές και οι υπόλοιπες στη Λισσαβώνα.

Πολύ δύσκολα θα ξαναφτιάξει πρόγραμμα για Πορτογαλία μόνο για να πάει στο Πόρτο. Και το να είναι εκεί και να μην το δει, για μένα είναι μεγάλο κρίμα.

Φυσικά εξαρτάται πάντα από το τί θέλει ο καθένας να κάνει στα ταξίδια του. Αν θέλει να δει όλα τα μουσεία και γωνιές της κάθε πόλης, βέβαια χρειάζεται πολλές μέρες. Αν θέλει όμως να πάρει μια απλή χορταστική γεύση, τότε μια χαρά συνδυάζονται επιλογές τέτοιου τύπου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom