Πορτογαλία Λισσαβώνα

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Μάλιστα σκέφτομαι κάποια στιγμή να συνδυάσω οδικώς Porto-Santiago de Compostela.

Αυτό το σκεφτόμαστε και εμείς να το κάνουμε κάποια στιγμή, αφού και το Πόρτο θέλουμε να ξαναδούμε και να πάμε στο Santiago de Compostela.

Όχι τίποτα άλλο, αλλά για να έχουμε και δική μας άποψη, γιατί με τόσα που έχει γράψει ο Γιώργος, να ξέρουμε με τί έχουμε να κάνουμε τελικά... :D
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Εμείς πετάξαμε με Αlitalia και πήγα Πόρτο και επιστρέψαμε από Λισσαβώνα...δε χρειαστηκαμε καθόλου αυτοκίνητο και το Πόρτο - Λισσαβώνα το κάναμε με τρένο το οποίο είναι πολύ φερέγγυο. Eχει δύο τρένα, το γρήγορο (Alfa Pendular) που κάνει 2.30' και το αργό (Intercidades) που είναι λιγο πιο φθηνο και κάνει 3.00'.
Αλλά και Braga (1 ώρα από Πόρτο, μην πάτε όχι κάτι ιδιαίτερο, Guimaraes μάλλον είναι καλύτερα) και Sιntra (50' απο Λισσαβώνα, καταπληκτικό μέρος που αξίζει να πας) πήγαμε με τρένο...
Γενικώς στην Πορτογαλία κινείσαι με άνεση και αρκετά φτηνά με τα τρένα, το αν θέλεις όμως την άνεση του αυτοκινήτου είναι κάτι που το αποφασίζεις εσύ...
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
οδικως εχει παει κανεις απο πορτο για λισαβωνα ή το αντιθετο?εμεις σχεδιαζουμε με το που πατησουμε πορτελα (μια το μεσημερι) να παρουμε το αυτοκινητο και να παμε πορτο (για δυο βραδιες)! κι επειδη στο εξωτερικο το να χαθεις στους δρομους δεν ειναι και σπανιο, γνωριζετε αν η διαδρομη ειναι ευκολη?
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
οδικως εχει παει κανεις απο πορτο για λισαβωνα ή το αντιθετο?εμεις σχεδιαζουμε με το που πατησουμε πορτελα (μια το μεσημερι) να παρουμε το αυτοκινητο και να παμε πορτο (για δυο βραδιες)! κι επειδη στο εξωτερικο το να χαθεις στους δρομους δεν ειναι και σπανιο, γνωριζετε αν η διαδρομη ειναι ευκολη?
πολυ ευκολη, μη σε ανησυχει..
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Α, μάλιστα. Τώρα το βλέπω. Εκεί μόνο σέρρυ και μπράντυ είχε.

@ maltakias : Ωραίες, περιποιημένες εγκαταστάσεις, με ξενάγηση ή χωρίς, γευσιγνωσία και δυνατότητα αγοράς προϊόντων. Δε θυμάμαι αν είχε και κάτι σαν εστιατόριο (πέρασαν και 6 χρόνια, το αλτζχάιμερ με πολιορκεί, καταλαβαίνεις...). Πάντως, δεν ήταν κάτι που να πω "wow" - ίσως γιατί έχω επισκεφθεί αρκετά οινοποιεία ή αποστακτήρια εδώ ή στο εξωτερικό και (σε αρκετά σημεία) έχω και το deja-vu συναίσθημα.

Αντίθετα, μια και τό 'φερε η κουβέντα, εκεί που είπα "wow" ήταν στο μουσείο ρολογιών της Jerez. Αν σας φέρει ποτέ ο δρόμος, μην το χάσετε.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.378
Ποιά κοπέλα;
Εγώ στον fotast απαντάω.
Ευχαριστώ που ξεκαθαρίσαμε οτι ο fotast δεν είναι κοπέλα:lol:Ειχα αρχίσει νά ανησυχώ.

Στα σοβαρά τώρα προσπαθώ ακόμη να προσθέσω μέρες και να συνδυάσω Λισαβώνα και Πόρτο μαζί.Αν δεν μπορέσω θα ξαναρωτήσω για Λισαβώνα σκέτη αν εχω απορίες.Διαβάζω ήδη τις πληροφορίες που υπάρχουν.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
ΠΡΟΣΟΧΗ !!! Όσοι πρόκειται να ταξιδέψετε για Λισαβώνα από Αθήνα με την ΤΑΡ, μάθετε ότι έχουν αλλάξει οι ώρες και οι αριθμοί των πτήσεων (για κάποιες ημερομηνίες - ίσως και όλες). Αν δεν έχετε ήδη ενημερωθεί από την εταιρία, πάρτε τους τηλέφωνο γιατί πρέπει να εκδοθεί νέο εισιτήριο (ακόμη και το ηλεκτρονικό).
 

elen pap

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
μαδριτη λισσαβωνα
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη ριβιερα-παρισι
καλησπερα εχω κλεισει εισητηρια για λισσαβωνα τον αυγουστο. κοιταξα να νοικιασω αυτοκινητο για να παω και πορτο[εχω κλεισει 3 μερες στο πορτο ]μου ζητησαν 340 ευρο.ξερει καποιος απο εσας να μου πε ποσο κοστιζει το τρενο πανε ελα το ατομο?
 

akerboom

Member
Μηνύματα
45
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
το εξεταζω
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
καλησπερα εχω κλεισει εισητηρια για λισσαβωνα τον αυγουστο. κοιταξα να νοικιασω αυτοκινητο για να παω και πορτο[εχω κλεισει 3 μερες στο πορτο ]μου ζητησαν 340 ευρο.ξερει καποιος απο εσας να μου πε ποσο κοστιζει το τρενο πανε ελα το ατομο?
το εισιτηριο με επιστροφη απο Λισσαβωνα για Πορτο κανει 38€ με intercity
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.378
Λοιπόν τελικά κατάφερα να γίνει 8 ημέρες/7 νύκτες.Λέω 3 διανυκτερεύσεις σε Πόρτο και 4 σε Λισαβώνα.Συμφωνείτε?Και μετά διαβάζω τις πληροφορίες.

Η τιμή του αεροπορικού για 20 μέρες πρίν το ταξίδι αρκετά καλή(203,00 ΕΥΡΩ).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom