Πορτογαλία Λισσαβώνα

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
χμ δεν είναι και η καλύτερη επιλογή για Λισαβόνα. Είναι κοντά στην άχαρη περιοχή του σταθμού Cais do Sodre. Το θετικό ότι έχει κοντά στάση που περνάει το τραμ 28 και 25 που θα σε πάνε στα πιο κεντρικά και δημοφιλή σημεία της πόλης. Αν και φαίνεται ωραίο διαμέρισμα δεν θα το επέλεγα λόγω θέσης. Καλύτερα να είσαι χαμηλά στην πόλη. Ψάξε γύρω από την Restauradores και την Rossio.
Σε ευχαριστώ,συνεχίζω την αναζήτηση λοιπόν ,κάτι τελευταίο η πτήση της επιστροφής θα είναι βράδυ γνωριζει κάποιος που θα μπορούσα να κλείδωσω τα πράγματα μας μέχρι να φύγουμε;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Σε ευχαριστώ,συνεχίζω την αναζήτηση λοιπόν ,κάτι τελευταίο η πτήση της επιστροφής θα είναι βράδυ γνωριζει κάποιος που θα μπορούσα να κλείδωσω τα πράγματα μας μέχρι να φύγουμε;
Σχεδόν όλα τα καταλύματα έχουν χώρο φύλαξης αποσκευών. Διαφορετικά σε μεγάλους σταθμούς μετρό ή τρένων. όπως ο Oriente.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Σε ευχαριστώ,συνεχίζω την αναζήτηση λοιπόν ,κάτι τελευταίο η πτήση της επιστροφής θα είναι βράδυ γνωριζει κάποιος που θα μπορούσα να κλείδωσω τα πράγματα μας μέχρι να φύγουμε;
Ζητησε να τα κρατησουν στο ξενοδοχειο σου.
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Θα μένω σε διαμέρισμα τελικά ,δεν θα έρθω καθόλου σε επαφή με τον ιδιοκτήτη και δεν νομίζω να μπορώ να τα αφήσω στο διαμέρισμα
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Θα μένω σε διαμέρισμα τελικά ,δεν θα έρθω καθόλου σε επαφή με τον ιδιοκτήτη και δεν νομίζω να μπορώ να τα αφήσω στο διαμέρισμα
Αυτό μπορείς να το συνεννοηθείς με τον ιδιοκτήτη αν μπορεί να σε εξυπηρετήσει. Διαφορετικά όπως σου είπα σε μεγάλους σταθμούς. Δες στον Rossio αν έχουν φύλαξη αποσκευών. Μπορείς για τελευταία μέρα να αφήσεις το Πάρκο των Εθνών. Θα κατεβείτε στον σταθμό Oriente, θα φυλάξετε τις αποσκευές σας, θα περιπλανηθείτε στο Parque das Nacoes και θα φύγετε για το αεροδρόμιο από τον Oriente.
 
Μηνύματα
95
Likes
65
θα σας δωσω ενα tip για τη λισαβωνα με την ευκαιρια αυτη με το εισιτηριο του αεροδρομιου δικαιουστε 24 ωρες δωρεαν μεσα μεταφορας και ολουσ τους ανελκιστυρες οποτε εμεις μπαιναμε καθε πρωι στο λεωφορειο του αεροδρομιου βγαζαμε εισιτηριο και κατεβαιναμε στην επομενη σταση
 
Last edited by a moderator:

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Επίσης αν κάποιος ενδιαφέρεται για επίσκεψη στο ζωολογικό της Λισσαβώνας, στα εκδοτήρια της Rede Expressos είχαν εκπτωτικό κουπόνι, οπότε αν κάνετε κάποια εκδρομή με την εταιρία, πάρτε και το κουπόνι με την ευκαιρία.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.079
Ειναι ενα χοτέλι εις την λεωφορον Almirante Reis 106, περιοχη θαρρω Arroios. Το αντιτιμο για τεσσερις νυκτες ισον 140 εουρος. Βλεπων εν συνεχειᾳ τα κοστη στα επιλοιπα τα χοτελια της πολεως (LIS) περιεργευθην καργα! Ειδον και τα λιαν αξιοπρεπα σχολια των επισκεπτων στο εν λογῳ το χοτελι και ετι παραξενευομαι. Γιατι τοοοοσο φθηνο; Δεν μου φαινεται να κειται μακραν του κεντρου. Μηπως καθ’εκαστην, ο ρεσεψιονιστ σου ζητει να καταθετεις κι απο ενα δαχτυλο; (ειναι τεσσερις αι νυκτες, ελπιζω να γλυτωσω τον αντιχειρα). Ἢ μηπως πλην χοτελ ειναι και πετ σοπ η (διαζευκτικο) χοτ σποτ οπου φιλοξενουνται μαυρα και γκριζα τρωκτικα αρτι αφιχθεντα εκ των υπονομων της λισαβωνος; Κανενας αρουραιος αλλως τε δεν ειναι λαθραιος. Και επειδης παντου διαβαζω περι της σπουδαιας ατμοσφαιρος της πολεως, μου βγαινει μια επιτακτικοτης να εχω υπομαλης, καθως θα ανεβαινω (ασθμαινων) σκαλοπατια, ανεβαινω ανηφοριες, τον αξεπεραστο (και ομοϊδεατη συν τοις αλλοις) που ακουει στο ονομα Πεσσοας! Οχι τον ιδιο βεβαιως, αλλα καποιο πονημα του αποτυπωθεν σε οιονει πτωμα δενδρου. Μα πλην του αναρχικου τραπεζιτου, δεν εχω διαβασει ετι μαλλον! Ποια αλλη νουβελα του, προτεινετε ολοι υμεις οι επαϊοντες μα και διαβαστερως καλλιεργημενοι (ειστε ολοι, ειμαι βεβαιος) περι της Λισσαβωνος (τονος στην ληγουσα) ;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ειναι ενα χοτέλι εις την λεωφορον Almirante Reis 106, περιοχη θαρρω Arroios. Το αντιτιμο για τεσσερις νυκτες ισον 140 εουρος. Βλεπων εν συνεχειᾳ τα κοστη στα επιλοιπα τα χοτελια της πολεως (LIS) περιεργευθην καργα! Ειδον και τα λιαν αξιοπρεπα σχολια των επισκεπτων στο εν λογῳ το χοτελι και ετι παραξενευομαι. Γιατι τοοοοσο φθηνο;
Είναι μακριά από το κέντρο και αυτή είναι η αιτία από άποψη τοποθεσίας. Θα χρειάζεσαι μινιμουμ 25' για να φτάσεις στα όρια του (τουριστικού) κέντρου που για εμένα είναι η Restauradores.
Άρχισε Σαραμάγκου. Αν αντέχεις αυτό: https://www.travelstories.gr/commun...-βήματα-του-Ρικάρντο-Ρέις-στη-Λισαβόνα.50515/
ή την "Ιστορία της πολιορκίας της Λισαβόνας" για να υπάρχει και σχέση με την πόλη, αλλιώς ό,τι βρεις.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ειναι ενα χοτέλι εις την λεωφορον Almirante Reis 106, περιοχη θαρρω Arroios. Το αντιτιμο για τεσσερις νυκτες ισον 140 εουρος. Βλεπων εν συνεχειᾳ τα κοστη στα επιλοιπα τα χοτελια της πολεως (LIS) περιεργευθην καργα! Ειδον και τα λιαν αξιοπρεπα σχολια των επισκεπτων στο εν λογῳ το χοτελι και ετι παραξενευομαι. Γιατι τοοοοσο φθηνο; Δεν μου φαινεται να κειται μακραν του κεντρου. Μηπως καθ’εκαστην, ο ρεσεψιονιστ σου ζητει να καταθετεις κι απο ενα δαχτυλο; (ειναι τεσσερις αι νυκτες, ελπιζω να γλυτωσω τον αντιχειρα). Ἢ μηπως πλην χοτελ ειναι και πετ σοπ η (διαζευκτικο) χοτ σποτ οπου φιλοξενουνται μαυρα και γκριζα τρωκτικα αρτι αφιχθεντα εκ των υπονομων της λισαβωνος; Κανενας αρουραιος αλλως τε δεν ειναι λαθραιος. Και επειδης παντου διαβαζω περι της σπουδαιας ατμοσφαιρος της πολεως, μου βγαινει μια επιτακτικοτης να εχω υπομαλης, καθως θα ανεβαινω (ασθμαινων) σκαλοπατια, ανεβαινω ανηφοριες, τον αξεπεραστο (και ομοϊδεατη συν τοις αλλοις) που ακουει στο ονομα Πεσσοας! Οχι τον ιδιο βεβαιως, αλλα καποιο πονημα του αποτυπωθεν σε οιονει πτωμα δενδρου. Μα πλην του αναρχικου τραπεζιτου, δεν εχω διαβασει ετι μαλλον! Ποια αλλη νουβελα του, προτεινετε ολοι υμεις οι επαϊοντες μα και διαβαστερως καλλιεργημενοι (ειστε ολοι, ειμαι βεβαιος) περι της Λισσαβωνος (τονος στην ληγουσα) ;
Δεν είναι ξενοδοχείο γι'αυτό. Επίσης είναι σε μια από τις πιο άχαρες περιοχές του κέντρου και λίγο πιο υποβαθμισμένη από τις υπόλοιπες, χωρίς όμως να τίθεται θέμα ασφάλειας ειδικά αν δεν πάτε στα στενάκια τριγύρω αργά το βράδυ. Επίσης αν και λογίζεται ως κέντρο της πόλης, δεν είναι στο τουριστικό κέντρο με ότι αυτό συνεπάγεται όπως είπε η @katkats . Αν θέλετε κάτι οικονομικό θα κοιτούσα καλύτερα για κάτι γύρω από τις στάσεις, saldanha, sao sebastao, parque κλπ, καθοτι σαν περιοχές αν και όχι ιδιαίτερα πιο κεντρικες είναι σαφώς καλύτερες.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.079
Άρχισε Σαραμάγκου. Αν αντέχεις αυτό: https://www.travelstories.gr/community/threads/Ακολουθώντας-τα-βήματα-του-Ρικάρντο-Ρέις-στη-Λισαβόνα.50515/
ή την "Ιστορία της πολιορκίας της Λισαβόνας" για να υπάρχει και σχέση με την πόλη, αλλιώς ό,τι βρεις.
αμφοτερα εξηντλημενα. :(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom