Πορτογαλία Λισσαβώνα

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Το άλλο με τα miradouro ήταν οι καντίνες με τα πορτάκια. Αξία ανεκτίμητη; Πορτάκι, ηλιοβασίλεμα, θέα. Στην τελευταία επίσκεψη δεν τις εντοπίσαμε τις καντίνες από τον πολύ κόσμο.
Αλλα δεν ειναι και ακριβο.
Εγώ έχω και κάτι καβουράκια στις τσέπες :rolleyes: και επιπλέον η κάψα για τικαρίσματα έχει μειωθεί.
 

mika1990

Member
Μηνύματα
33
Likes
81
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΦΙΤΖΙ
εχω γραψει μια ιστορια και εγω.ελπιζω να σου φανει χρησιμη:).μην παραλειψεις τη μουσικη φαντο ;) ειναι κατι το ξεχωριστο! η φωτο που εχω στο προφιλ μου ειναι απο ενα γειτονικο χωριο μεσα σε καστρο ομπιδος ονομαζεται.ο,τι αλλο χρειαστεις με χαρα να σε βοηθησουμε!
 
Μηνύματα
9
Likes
4
Καλησπέρα! Τον Μάιο θα ταξιδέψουμε για 5 μέρες στην όμορφη Πορτογαλία. Το αρχικό πλάνο ήταν να μείνουμε και τις 5 μέρες στην Λισσαβώνα ( 4 για περιπλάνηση στην πόλη και 1 για Σίντρα και πέριξ) . Τώρα σκεφτόμαστε να μείνουμε 3 Λισσαβώνα ( 2 στην πόλη και 1 Σίντρα και πέριξ ) και 2 Πόρτο. Πιστεύετε αξίζει ή λόγω των λίγων ημερών δε θα καταφέρουμε να ευχαριστηθούμε καμία από τις 2 πόλεις ??
 

athens8

Member
Μηνύματα
127
Likes
464
Καλησπέρα! Τον Μάιο θα ταξιδέψουμε για 5 μέρες στην όμορφη Πορτογαλία. Το αρχικό πλάνο ήταν να μείνουμε και τις 5 μέρες στην Λισσαβώνα ( 4 για περιπλάνηση στην πόλη και 1 για Σίντρα και πέριξ) . Τώρα σκεφτόμαστε να μείνουμε 3 Λισσαβώνα ( 2 στην πόλη και 1 Σίντρα και πέριξ ) και 2 Πόρτο. Πιστεύετε αξίζει ή λόγω των λίγων ημερών δε θα καταφέρουμε να ευχαριστηθούμε καμία από τις 2 πόλεις ??
Εγώ θα έλεγα τη πρώτη εκδοχή!!! Να τα χαρείτε με τη ησυχία σας .. Εμείς κάτσαμε 5 βράδια και θέλαμε και άλλο τόσο....

Να πάτε σίγουρα και Quinta da Regaleira θα τρελαθειτε... λες και ήσουν σε παραμύθι
 
Last edited by a moderator:

mika1990

Member
Μηνύματα
33
Likes
81
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΦΙΤΖΙ
κατα τη γνωμη μου το πορτο αξιζει πολυ εστω και για μονοημερη.:clap:ειναι πανεμορφο! στην ιστορια μου γραφω και γι αυτο.αν εχεις σκοπο να το επισκεπτεις αλλη φορα καλως διαφορετικα να το βαλεις στο προγραμμα εστω κ για μια μικρη γευση.:cool:εμεις ειχαμε βρει εισητηρια με την ραιαν με 10 ευρω το ατομο και το συνδυασαμε ετσι.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Καλησπέρα! Τον Μάιο θα ταξιδέψουμε για 5 μέρες στην όμορφη Πορτογαλία. Το αρχικό πλάνο ήταν να μείνουμε και τις 5 μέρες στην Λισσαβώνα ( 4 για περιπλάνηση στην πόλη και 1 για Σίντρα και πέριξ) . Τώρα σκεφτόμαστε να μείνουμε 3 Λισσαβώνα ( 2 στην πόλη και 1 Σίντρα και πέριξ ) και 2 Πόρτο. Πιστεύετε αξίζει ή λόγω των λίγων ημερών δε θα καταφέρουμε να ευχαριστηθούμε καμία από τις 2 πόλεις ??
Ψηφίζω λίγο παραπάνω τρέξιμο στην Λισσαβώνα και να πάτε και Πόρτο.Εκτός αν έχετε σκοπό να ξαναπάτε σύντομα Πορτογαλία και να συνδυάσετε το Πόρτο με άλλα μέρη στον Βορρά.
 
Μηνύματα
9
Likes
4
κατα τη γνωμη μου το πορτο αξιζει πολυ εστω και για μονοημερη.:clap:ειναι πανεμορφο! στην ιστορια μου γραφω και γι αυτο.αν εχεις σκοπο να το επισκεπτεις αλλη φορα καλως διαφορετικα να το βαλεις στο προγραμμα εστω κ για μια μικρη γευση.:cool:εμεις ειχαμε βρει εισητηρια με την ραιαν με 10 ευρω το ατομο και το συνδυασαμε ετσι.

H ράιαν έχει ακόμα πτήσεις για Πόρτο-Λισαβόνα ? Γιατί ψάχνω και δε μου βγάζει πτήσεις :(
 

mika1990

Member
Μηνύματα
33
Likes
81
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΦΙΤΖΙ
χμ ναι δυστυχως.και πετουσε ανα μια ωρα περιπου..εχει βεβαια και την ταπ σαν επιλογη πτησης. δες και το ομπιδος παντως αν σου αρεσουν τα γραφικα σπιτακια. εμας μας αρεσε πολυ και ειδικα οταν περπατουσαμε στα σκαλια πανω στα τειχη και εβλεπες ολη την θεα με τον καμπο και τα κεραμιδοσπιτα

tasca do chico.jpg


σου ανεβαζω παλι τη φωτογραφια απο το ξεχωριστο μαγαζακι tasco do chico και 2 φωτος απο το γλυκουλι χωριουδακι που δεν ειναι πολυ γνωστο ακομα για τους τουριστες..πολυ πιο παραδοσιακο απο το διαφημισμενο κασκαις
 

Attachments

tripakias

Member
Μηνύματα
7.993
Likes
12.058
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
H ράιαν έχει ακόμα πτήσεις για Πόρτο-Λισαβόνα ? Γιατί ψάχνω και δε μου βγάζει πτήσεις :(
Και τρενα υπαρχουν αρκετα καθημερινα και ο σταθμος Sao Bento ειναι στο κεντρο της πολης. Θα εβαζα μια διανυκτερευση στο Πορτο κι εγω.
 

mika1990

Member
Μηνύματα
33
Likes
81
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΦΙΤΖΙ
εγω το ειχα ψαξει για τρενο και ηταν λιγο τσιμπημενο σε σχεση με τα 10 ευρω που ειχα δωσει αεροπορικως.

:airplane:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.993
Likes
12.058
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
εγω το ειχα ψαξει για τρενο και ηταν λιγο τσιμπημενο σε σχεση με τα 10 ευρω που ειχα δωσει αεροπορικως.
Ναι σε σχεση με τα 10 ευρω ειναι πιο ακριβα αλλα τα δεκαρικα απ' οσο θυμαμαι ηταν συνηθως για πολυ πρωινες ή βραδινες πτησης. Επιπλεον οι χρονοι αναμονης στα αεροδρομια και οι μεταφορες απο/προς αυτα κανουν το ταξιδι πιο χρονοβορο.
 
Μηνύματα
9
Likes
4
Καλησπέρα στην ομάδα! Ελπίζω να είστε όλοι υγιείς και ασφαλείς! Λόγω της κατάστασης θα αλλάξουμε τα αεροπορικά ( δωρεάν ευτυχώς ) για Λισσαβώνα.. Λέμε να κλείσουμε για τέλη Αυγούστου ( αν όλα εχουν παει καλα ) με τη σκέψη ότι τοτε δε θα εχει τοσο ζεστη οσο μέσα Ιουλιου - αρχές Αυγούστου. Σεπτέμβρη δε μπορούμε λόγω εξεταστικής και αρχές Ιουλίου το ίδιο.. Τι λετε, εχει πάει κανεις απο 20 Αυγούστου και μετά και μπορεί να εκφράσει καποια γνωμη σχετικα με το πως ειναι τότε και με το αν εχει υπερβολική ζέστη ??
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.743
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom