Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο - Οξφόρδη - Στοουνχεντζ

sofiatfios

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Λοιπόν, Oxford θα φτάσεις με megabus megabus.com | Low cost inter city bus and train travel throughout the UK , εαν το κλείσεις εγκαίρως θα το βρεις στη 1 λίρα, εαν το κλείσεις επιτόπου γύρω στις 10 λίρες. Διάρκεια διαδρομής 1.45'. Σε παίρνει και σε αφήνει Victoria στο κεντρικό Λονδίνο και στο κέντρο της Οξφόρδης αντίστοιχα. Η Οξφόρδη δε θα σε ξετρελλάνει, εκτός κι αν την επισκεπτείς άνοιξη.

Stonehenge είναι πολύ δύσκολο να φτάσεις χωρίς δικό σου μέσο και οι οργανωμένες εκδρομές στοιχίζουν πολύ και σου επιτρέπουν ελάχιστο χρόνο στο εκάστοτε αξιοθέατο. Ωστόσο εντυπωσιακότατο.

Προσωπικά, στη θέση σου, θα άφηνα όλες μου τις μέρες Λονδίνο και θα έκανα μόνο μία μονοήμερη στο Bath, κατ'εμέ μακράν ομορφότερο και αντιπροσωπευτικότερο. Μπορείς να κάνεις μια ακόμη εξόρμηση στο κοντινό Greenwich, είναι ουσιαστικά στα όρια του Λονδίνου και προσεγγίζεται πολύ εύκολα αλλά δίνει την εντύπωση μονοήμερης εκδρομής.

Να περάσετε πολύ όμορφα.
συγνωμη ηθελα να ρωτησω.απο λονδινο πως μπορω να παω στο μπαθ; και ποσο ειναι το ποσο για το πηγαινελα;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
συγνωμη ηθελα να ρωτησω.απο λονδινο πως μπορω να παω στο μπαθ; και ποσο ειναι το ποσο για το πηγαινελα;
Είτε με τραίνο που είναι η γρηγορότερη επιλογή (1μιση-2 ώρες, www.gwr.com) είτε λεωφορείο (3 ώρες, www.nationalexpress.com). Οι τιμές, του λεωφορείου από 10-15 λίρες μέχρι 30-35, και του τραίνου από 25-30 μέχρι 50 (για συγκεκριμένες ώρες αναχώρησης καθημερινές, κυρίως πριν τις 9μιση γίνεται πολύ ακριβότερο), ανάλογα με το πόσο νωρίς τα κλείσετε, και στην περίπτωση του τραίνου αν ταξιδέψετε με συγκεκριμένο δρομολόγιο η το έχετε ανοιχτό.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Και με megabus, αν και νομίζω το συγκεκριμένο δρομολόγιο το εκτελεί σε συνεργασία με τρένο.
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Μια βοήθεια σας παρακαλώ.6ημερη εκδρομή .Τεσσερες ημέρες λονδινο και δυο ημέρες για εκδρομή σε Windsor-Oxford-Bath,πως μπορώ να το προγραμματίσω .Αν και μπορώ δεν θέλω να νοικιάζω αυτοκινητο επειδή φοβάμαι την ανάποδη οδήγηση.Πως γίνεται να παω σε όλα αυτά τα μέρη με τραινο η λεωφορείο.Σας ευχαριστω εκ των προτέρων.
 

sofiatfios

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Μια βοήθεια σας παρακαλώ.6ημερη εκδρομή .Τεσσερες ημέρες λονδινο και δυο ημέρες για εκδρομή σε Windsor-Oxford-Bath,πως μπορώ να το προγραμματίσω .Αν και μπορώ δεν θέλω να νοικιάζω αυτοκινητο επειδή φοβάμαι την ανάποδη οδήγηση.Πως γίνεται να παω σε όλα αυτά τα μέρη με τραινο η λεωφορείο.Σας ευχαριστω εκ των προτέρων.
ναι κι ργω ενδιαφερομαι αν καποιος μπορει να βοηθησει
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
ναι κι ργω ενδιαφερομαι αν καποιος μπορει να βοηθησει
Τις απαντήσεις τη δική μου και του @jimp ακριβώς από πάνω τις διάβασες;

Για τραίνα και για τα 3 (για Windsor μόνο το τραίνο βολεύει):
www.gwr.com

Για λεωφορεία:
www.nationalexpress.com
www.megabus.com (αν και για Μπαθ το εκτελεί με τραίνο)
www.oxfordtube.com
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Ίσως δεν μπόρεσα να σου δώσω να καταλάβεις τι ακριβώς θέλω.

LONDON -OXFORD-BATH . ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ


BATH-WINDSOR -LONDON
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ίσως δεν μπόρεσα να σου δώσω να καταλάβεις τι ακριβώς θέλω.

LONDON -OXFORD-BATH . ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ


BATH-WINDSOR -LONDON
Λοιπόν, για το Λονδίνο Οξφόρδη θα πάρετε είτε τραίνο είτε λεωφορείο. Από Οξφόρδη για Μπαθ θα πάρετε το τραίνο (με μετεπιβίβαση στο Didcot). Απο Μπαθ για Windsor πάλι τραίνο με δύο αλλαγές στο Reading και Slough. Από Windsor για Λονδίνο τραίνο ξανά είτε απευθείας για το σταθμό Waterloo είτε μέσω Slough για τον Paddington.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Για οξφορδη ψαχνω με megabus και λεει οτι τα δρομολογια τα κανει συνεργασια με την oxford tube αλλα τα πουλα πιο φθηνα!κανονικα αφου ειναι μεταπωλητης πιο ακριβα δε θα πρεπε να τα πουλα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.163
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom