Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο για αρχάριους!!!!!!

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Εγώ πάντως όσες φορές έχω ψωνίσει, χωρίς ιδιαίτερο λόγο, βγάζω τα ταμπελακια. Όχι μην με σταματήσει κανένας αλλά από συνήθεια.
Μωρ κ εγω το εκανα αλλα αν ειναι να με περασουν ελεγχο μηπως ειναι λιγο ανουσιο?οχι οτι θα ψωνισω τα απειρα βεβαια αλλα το χω στο μυαλο μου οτι ανοιγουν μια μια τις βαλιτσες ολων των επιβατων
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Μωρ κ εγω το εκανα αλλα αν ειναι να με περασουν ελεγχο μηπως ειναι λιγο ανουσιο?οχι οτι θα ψωνισω τα απειρα βεβαια αλλα το χω στο μυαλο μου οτι ανοιγουν μια μια τις βαλιτσες ολων των επιβατων
Τι να σου πω, πόσες πτήσεις Λονδίνο Αθήνα και ούτε καν είδα κάποιον να τσεκαρει βαλίτσες
 

manos777

Member
Μηνύματα
25
Likes
29
Το Λονδίνο το λατρεύω, έχω πάει πολλές φορές λόγω δουλειάς μεταξύ 2007-2017. Είμαι σίγουρος πως 5-6 χρόνια μετά θα έχει αλλάξει πολύ,κάθε χρόνο έβλεπα τεράστιες αλλαγές. Λοιπόν αν πηγαίνεις για πρώτη φορά κατά την γνώμη μου δεν αξίζει να πας για λιγότερες από 6 ημέρες. Must to see Αββαείο του Ουεστμίνστερ, Μπιγκ Μπεν, Κοινοβούλιο, όλες οι γέφυρες...London bridge, γέφυρα του Λονδίνου, Γέφυρα του Ουεστμίνστερ κ.α, London eye, London aquarium, London Dungeon, για πρώτη και δεύτερη μέρα, μονοήμερη εκδρομουλα κρουαζιέρα στον Τάμεση με προορισμό το πανέμορφο Greenwich( Cutty Sark-Παλατια-Πανεπιστημια-Αστεροσκοπειο...) και επιστροφή με το υπέργειο αυτόματο τρενάκι με προορισμό το City of London βγαίνοντας στο πρακτορείο Ρόιτερς με τους ουρανοξύστες και το μεγαλύτερο χρηματοπιστωτικό κέντρο της Ευρώπης. Μια ολόκληρη μέρα θέλεις για τα Μουσεία Βρετανικό Μουσείο, Φυσικής ιστορίας, Πινακοθήκη, Άλμπερτ και Βικτορίας, Τσόρτσιλ, Warner Bros Harry potter Studio Tour κ.α. Μια μέρα ίσως και δεύτερη για αλλαγή φρουράς στο Μπάκιγχαμ Πάλας, στο βασιλικό Πάρκο Saint's James park, Trafalgar Square, Πύργος του Λονδίνου, covent garden, Piccadilly Circus, Russell Square παρακολουθωντας μια θεατρική παράσταση, China town. Μια ολόκληρη μέρα θέλεις για ψώνια και διάσημα πολυκαταστηματα και φοβερές αγορές, must see Harrod's κ Selfridge's, Camden town, Porto Bello. Extra: Ονειρο για τους ποδοσφαιρόφιλους μια παρακολούθηση αγώνα Πρέμιερ λιγκ, στο Λονδίνο υπάρχουν διάσημα γήπεδα και σπουδαίες ομάδες όπως η Άρσεναλ, η Τότεναμ και η Τσέλσι, πραγματικά αξίζει το ποδόσφαιρο στην Αγγλία, και μια επίσκεψη στον μοναδικό ουρανοξύστη Shard
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πολλές φορές η Tower Bridge λανθασμένα αποκαλείται London Bridge. Στα ελληνικά σχεδόν έχει καθιερωθεί από οδηγούς, ταξιδιωτικά γραφεία κλπ. όταν λένε Γέφυρα του Λονδίνου να εννοούν την Tower Bridge και όχι την London Bridge.
 

manos777

Member
Μηνύματα
25
Likes
29
Προφανώς εννοούσα την Tower Bridge, την πιο εντυπωσιακή. Και γενικότερα τώρα που το ξανά διαβάζω δύσκολα βγαίνουν όλα αυτά σε 6 μέρες αλλά αξίζει η προσπάθεια, θέλει βέβαια τρελό τρέξιμο. Και φυσικά θα μπορούσα να γράψω άλλα τόσα, π.χ ξέχασα βασικά αξιοθέατα, τον καθηλωτικό καθεδρικό ναό του Αγίου Παύλου, το παλάτι του Κένσινγκτον αλλά και οι κήποι του..., επίσης για Μουσεία όντας λάτρης θα πρότεινα και Αυτοκρατορικό Πολεμικό μουσείο, Bank of England, Μουσείο Επιστημών, Tate Modern για τους λάτρεις της τέχνης, πραγματικά έχει θησαυρούς, ένα 10οροφο μουσείο με εκπληκτική θέα στον Τάμεση και σίγουρα θα πετύχετε και λαιβ έκθεση. Και μια ηλιόλουστη μέρα αξίζει με 1000 το γραφικό Richmond με το υπέροχο πάρκο που πραγματικά σε γαληνεύει, δεν έχει την βουή του Hyde park και περπατώντας συναντάς και σπάνια ήδη ζώων και μοναδικά ελαφάκια, όπως επίσης και Hampton Court Palace and park αλλά ξεφεύγουμε στο μισάωρο με το τρένο από το κέντρο....και γενικά μπορώ να γράφω μέρες για το Λονδίνο! είναι τεράστιο και μοναδικό!
 
Μηνύματα
19
Likes
2
επειδη η κατασταση ειναι χαοτικη για Λονδινο οποιος μπορει να προσφερει βοηθεια καλοδεχουμενη :D
θα παω Λονδινο 12 ημερες τον Αυγουστο, τι προτεινεται για τις μετακινησεις εντος Λονδινου?? ζωνη 1-2 λογικα? τι προτεινετε για μετακινησεις και αξιοθεατα??? ( θεωρω καθημερινοτητα το μετρο και 1-2 αξιοθεατα την μερα) απλα εχω μπερδευτει με τις καρτες ouster travell pass london pass για αξιοθεατα κτλ κτλ και δεν καταλαβαινω αν καποια πχ τ εχει ολα μεσα αν συμεφερουνε 10ημερες καρτες κτλ κτλ
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Ποιες θεατρικές παραστάσεις/musical θα προτείνατε να δούμε;
Ανάλογα με τα γούστα...Τα διαχρονικά Φάντασμα της ΄Οπερας ακι ΄Αθλιοι(οι συντελεστές αλλάζουν συνέχεια απο χρόνο σε χρόνο).Επίσης Hamilton και Cabaret η Moulin Rouge.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom