Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο για αρχάριους!!!!!!

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.062
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Θα έχω 5 μέρες γεμάτες, πιστεύετε αξίζει να πάω στο Windsor castle? Έλεγα να βγάλω london pass αλλά δεν θέλουμε να πηξουμε στα μουσεία κλπ.
Όχι, αν σας περισσέψει χρόνος από το κεντρικό Λονδίνο μπορείτε να επισκεφθείτε περιοχές όπως Greenwich, Canary Wharf, Hampstead Heath, Clapham Common etc.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Καλό το Windsor δε λέω, αλλά εγώ να πω ότι επισκέφθηκα το παλάτι του Ερρίκου 8ου στο προάστιο Hampton Court (Hampton court Palace) και ήταν φοβερό! Μέχρι λαβύρινθο είχε στους κήπους (όπου χαθήκαμε όλοι). Έχει σταθμό τρένου σχετικά κοντά όπου πας με τα πόδια ως το παλάτι. Εγώ τότε έμενα κοντά στο Waterloo οπότε πήγα από εκεί.
Και μετά αν έχετε χρόνο μπορείτε να πάρετε λεωφορείο να πάτε μέχρι το προάστιο Richmond, να κάνετε μια ωραία βόλτα κι επιστροφή με μετρό από εκεί ή μπορείτε να πάτε ως τους Kew Gardens και επιστροφή κέντρο με μετρό από εκεί

Αυτά για όσους έχουν χρόνο και θέλουν κάτι έξτρα φυσικά

Αλλά όπως και νάχει το παλάτι Hampton Court αξίζει!
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!! Διαβάζοντας 3-4 ιστορίες μελών του φόρουμ ,συνειδητοποίησα ότι το Λονδίνο είναι για μια εβδομάδα ώστε να το δεις . Την έκτη μέρα έχω βάλει διανυκτέρευση Cambridge, ίσως το μετανιώνω λίγο , αλλά φαίνεται και αυτό ωραίο!
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Εγώ που οργανώνω τώρα ταξίδι για Λονδίνο ,θα επιλέξω Βρετανικό και φυσικής ιστορίας!
Και το Imperial War Museum είναι φανταστικό εαν σου αρέσει ο Β Παγκόσμιος Πόλεμος. Είναι από τα ποιο ωραία μουσεία που έχω δει τέτοιου θέματος
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.062
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Και μετά αν έχετε χρόνο μπορείτε να πάρετε λεωφορείο να πάτε μέχρι το προάστιο Richmond, να κάνετε μια ωραία βόλτα
Να πάτε Richmond να δείτε πως ζουν οι Άγγλοι celebs
 

xalara

Member
Μηνύματα
216
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bora-bora
Και το Imperial War Museum είναι φανταστικό εαν σου αρέσει ο Β Παγκόσμιος Πόλεμος. Είναι από τα ποιο ωραία μουσεία που έχω δει τέτοιου θέματος
Ειχε και χειροβομβίδες απο τους Κύπριους "τρομοκράτες" της ΕΟΚΑ οταν ειχαμε παει...
 

girl@Wanderlust

New Member
Μηνύματα
3
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νότια & Κεντρική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το γύρο του κόσμου!
Καλημερα

Θα συμφωνησω οτι το Earls Court δεν ειναι και η πιο βολικη περιοχη απο πλευρας μεταφορων. Ειναι κεντρικη σχετικα και με πιο οικονομιλα ξενοδοχεια απο τις αλλες ομως! Οποτε αν βρειτε κατι καλυτερο καπου αλλου θα ηταν προτιμοτερο - χωρις ομως να ειναι αναγκαιο.

Θα προτεινα να επισκεφτειτε και το Imperial war museum που ειναι καταπληκτικο. Γενικα ολα τα μουσεια στο λονδινο ειναι interactive και ενδιαφεροντα με εκθεματα και παρουσιασεις που δεν ειναι βαρετα. Και αρκετα με δωρεαν εισοδο!

Επισης τα μιουζικαλ αξιζουν - ειναι μια λονδρεζικη εμπειρια και μπορειτε να βρειτε οικονομικα last minute ticket σε booth γυρω απο piccadilly square κλπ

Και τα highlights νομιζω ειναι τα παρκα και τα markets!!!

Να περασετε τελεια!!
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Ψάχνω και ένα μέρος για ψώνια με καλές τιμές - εκπτώσεις.. μου είπε ένας φίλος για το Brixon.. εγώ βρήκα ένα designer outlet στο Wembley . Ξέρετε τι παίζει???
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.937
Likes
40.784
Την έκτη μέρα έχω βάλει διανυκτέρευση Cambridge, ίσως το μετανιώνω λίγο , αλλά φαίνεται και αυτό ωραίο!
Η καλυτερη αποφαση. Κρατα λεφτα για τις εισοδους σε καναδυο πολυ ιστορικα κολεγια και σιγουρα να κανετε τη βαρκαδα με βαρκαρη φοιτητη να σας δειξει τα παντα.
Φαγητο στο Eagle που κερασαν ολο τον κοσμο οι νομπελιστες που ανακαλυψαν το DNA και εχουν αφησει ενθυμια πιλοτοι του πολεμου στα ταβανια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.767
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom