Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες αλλά η ερώτησή μου είναι αν υπάρχει περίπτωση να μην γίνονται αποδεκτές κάποιες κάρτες ελληνικών τραπεζών
Visa k mastercard, δεν υπάρχει περίπτωση να μην γινουν δεκτες.
 

tauntaun13

Member
Μηνύματα
7
Likes
6
Χαζή μάλλον ερώτηση, αλλά επειδή φτιάχνουμε βαλίτσες για αυριανή επιστροφή από Λονδίνο, παίζει τίποτα με τα ψώνια που κάναμε (ρούχα, αναμνηστικά, βιβλία) για ελέγχους σε αεροδρόμια; Πρέπει να έχουμε τις αποδείξεις, να δηλώσουμε κατι, κλπ;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Χαζή μάλλον ερώτηση, αλλά επειδή φτιάχνουμε βαλίτσες για αυριανή επιστροφή από Λονδίνο, παίζει τίποτα με τα ψώνια που κάναμε (ρούχα, αναμνηστικά, βιβλία) για ελέγχους σε αεροδρόμια; Πρέπει να έχουμε τις αποδείξεις, να δηλώσουμε κατι, κλπ;
Όχι, τι να παίζει; Μην σας ελέγξει κανένας στο αεροδρόμιο τα ψώνια;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Χαζή μάλλον ερώτηση, αλλά επειδή φτιάχνουμε βαλίτσες για αυριανή επιστροφή από Λονδίνο, παίζει τίποτα με τα ψώνια που κάναμε (ρούχα, αναμνηστικά, βιβλία) για ελέγχους σε αεροδρόμια; Πρέπει να έχουμε τις αποδείξεις, να δηλώσουμε κατι, κλπ;
Περιορισμοί υπάρχουν σε τσιγάρα και αλκοόλ. Νομίζω πως υπάρχει κι ένα όριο αγορών 430€ ανά επιβάτη για είσοδο προϊόντων από τρίτες χώρες στην ΕΕ. Αλλά δεν ελέγχει κανείς. Εκτός κι αν έχουν σήμα από Interpol ή Europol.
 

Soozy

Member
Μηνύματα
56
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλία
Καλησπέρα σας 🤗 τέλη Ιουνίου θα πάω στο Λονδίνο, μένει εκεί κοντινό μου οικογενειακό πρόσωπο οποτε η διαμονή είναι εξασφαλισμένη, και αυτές τις μέρες ψάχνω κ για οικονομικά εισιτήρια!!!! Είναι η πρώτη φορά που ταξιδεύω στο εξωτερικό (με εξαίρεση την Βουλγαρία) οπότε θα ήθελα να μου δώσετε αν μπορείτε κάποιες συμβουλές για το μέρος αν έχετε πάει , τιπς για φθηνά αεροπορικά, πόσο θα κοστίσει περίπου η κάθε μέρα κλπ !!! Σας ευχαριστώ ☺
 

Shadowrunner

Member
Μηνύματα
11
Likes
13
Καλησπέρα σας 🤗 τέλη Ιουνίου θα πάω στο Λονδίνο, μένει εκεί κοντινό μου οικογενειακό πρόσωπο οποτε η διαμονή είναι εξασφαλισμένη, και αυτές τις μέρες ψάχνω κ για οικονομικά εισιτήρια!!!! Είναι η πρώτη φορά που ταξιδεύω στο εξωτερικό (με εξαίρεση την Βουλγαρία) οπότε θα ήθελα να μου δώσετε αν μπορείτε κάποιες συμβουλές για το μέρος αν έχετε πάει , τιπς για φθηνά αεροπορικά, πόσο θα κοστίσει περίπου η κάθε μέρα κλπ !!! Σας ευχαριστώ ☺
Για φτηνότερα αεροπορικά μπορείς να κοιτάξεις τις μέρες Τρίτη με Πέμπτη. Ψάξε συνδυαστικά, και στις low cost τους όπως η easy jet και σε site όπως sky scanner. Το Λονδίνο γενικά είναι ακριβή πόλη. Η μετακίνηση σου θα γίνεται με αυτοκίνητο ή με το μέτρο; Την ημέρα υπολόγισε 50-60 ευρώ σίγουρα αν δεν τρώτε συνέχεια έξω και υπολογίσεις μόνο εισόδους σε μουσεία, κανένα ποτό κλπ. Τιπς για το μέρος θα αφήσω κάποιον άλλον να πει, διότι έχουν περάσει χρόνια από όταν πήγα εγώ.
 

Soozy

Member
Μηνύματα
56
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλία
Για φτηνότερα αεροπορικά μπορείς να κοιτάξεις τις μέρες Τρίτη με Πέμπτη. Ψάξε συνδυαστικά, και στις low cost τους όπως η easy jet και σε site όπως sky scanner. Το Λονδίνο γενικά είναι ακριβή πόλη. Η μετακίνηση σου θα γίνεται με αυτοκίνητο ή με το μέτρο; Την ημέρα υπολόγισε 50-60 ευρώ σίγουρα αν δεν τρώτε συνέχεια έξω και υπολογίσεις μόνο εισόδους σε μουσεία, κανένα ποτό κλπ. Τιπς για το μέρος θα αφήσω κάποιον άλλον να πει, διότι έχουν περάσει χρόνια από όταν πήγα εγώ.
Αεροπορικά ψάχνω προς το παρόν μέσω της google , επίσης έχω ακούσει ότι τις βραδινές ώρες είναι πιο οικονομικα , ισχύει ?
Θα μετακινούμαστε με το μετρό!!
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Κοίτα σύμπτωση, τέλη Ιούνη κανόνιζα κι εγώ: δεν έχω ξαναπάει Λoνδίνo, και το ερώτημα ήταν αν θα το έκανα Παρίσι με εκδρομή Λoνδίνo ή το αντίστροφο. Τελικά η βάση μου θα είναι το Παρίσι.

Φθηνά αεροπορικά δεν νομίζω να βρεις, καθώς κι εγώ τα έψαχνα ακριβώς για τέλη Ιούνη. Αν είχες ευελιξία και πήγαινες off-season ίσως να έβρισκες τα 30-40 άρια πήγαινε-έλα (Wizz, Ryanair), αλλά για τις μέρες αυτές δεν... :cry:

Τώρα για συμβουλές και κόστη, δεν είμαι ο πιο αρμόδιος. Θα είμαι όλη τη μέρα στο πόδι, μιας και είναι η πρώτη μου φορά και η πόλη βρίθει αξιοθεάτων... :cool:

Λονδίνο θα είμαι 26/6, οπότε αν το "τέλη Ιούνη" είναι πιο μετά, περίμενε τις εντυπώσεις :D
 
Last edited:

Shadowrunner

Member
Μηνύματα
11
Likes
13
Αεροπορικά ψάχνω προς το παρόν μέσω της google , επίσης έχω ακούσει ότι τις βραδινές ώρες είναι πιο οικονομικα , ισχύει ?
Θα μετακινούμαστε με το μετρό!!
Κατά βάση ναι, οι "δύσκολες ώρες" κοστολογούνται και λιγότερο συνήθως. Μπες και skyscanner και στις low cost όπως σου είπα. Επίσης μην ξεχνάς να μπαίνεις incognito, εάν το σύστημα "καταλάβει" ότι έχει ζήτηση ανεβαίνουν οι τιμές. Μετρο βγάλε κάρτα κάποιων ημερών, σε συμφέρει από το να χτυπάς συνεχώς καινουργιο εισιτήριο.
 
Last edited:

Shadowrunner

Member
Μηνύματα
11
Likes
13
Κοίτα σύμπτωση, τέλη Ιούνη κανόνιζα κι εγώ: δεν έχω ξαναπάει Λoνδίνo, και το ερώτημα ήταν αν θα το έκανα Παρίσι με εκδρομή Λoνδίνo ή το αντίστροφο. Τελικά η βάση μου θα είναι το Παρίσι.

Φθηνά αεροπορικά δεν νομίζω να βρεις, καθώς κι εγώ τα έψαχνα ακριβώς για τέλη Ιούνη. Αν είχες ευελιξία και πήγαινες off-season ίσως να έβρισκες τα 30-40 άρια πήγαινε-έλα (Wizz, Ryanair), αλλά για τις μέρες αυτές δεν... :cry:

Τώρα για συμβουλές και κόστη, δεν είμαι ο πιο αρμόδιος. Θα είμαι όλη τη μέρα στο πόδι, μιας και είναι η πρώτη μου φορά και η πόλη βρίθει αξιοθεάτων... :cool:

Λονδίνο θα είμαι 26/6, οπότε αν το "τέλη Ιούνη" είναι πιο μετά, περίμενε τις εντυπώσεις :D
Τι τιμές σου βγαίνουν;
 

Shadowrunner

Member
Μηνύματα
11
Likes
13
Αεροπορικά ψάχνω προς το παρόν μέσω της google , επίσης έχω ακούσει ότι τις βραδινές ώρες είναι πιο οικονομικα , ισχύει ?
Θα μετακινούμαστε με το μετρό!!
Έψαξα στα γρήγορα πτήσεις υποθετικά 23-28 Ιουνίου και οι τιμές που μου βγάζει είναι από 130 ευρώ, αλλά μεγάλη ταλαιπωρία γιατί έχει ανταπόκριση (τύπου 12 ώρες και άλλες τόσες να γυρίσεις). Υπάρχει απευθείας πτήση στα 210 πήγαινε έλα. Είσαι μέσα στη σεζόν όποτε δεν νομίζω να βρεις κάτι καλύτερο, (αλλά μπορεί κιόλας με ψαξιμο, συν ότι οι τιμές που σου λέω είναι ενδεικτικές γιατί είμαι στο Ιράν αυτή τη στιγμή, όποτε πιθανότατα να σου βγάλει λίγο διαφορετικές). Συνδύασε αεροπορικές από kayak ή από scyscanner. Μπορείς να πας με wizz πχ και να γυρίσεις με ή ρυαν (που είναι και η πτήση που σου λέω) ή και άλλους τέτοιους συνδυασμούς. Εγώ συνήθως μπαίνω από τα σάιτ που σου είπα, τσεκαρω τιμές και στη συνέχεια κλείνω από το official site και όχι από αυτά. Τα χρησιμοποιώ μόνο για αναζήτηση, κατάλαβες.
 
Last edited:

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Τι τιμές σου βγαίνουν;
Αρχές Μάρτη κοντά στο κατοστάρικο για Λονδίνο (δεν θυμάμαι εταιρίες). Και γύρω στα 180 το Παρίσι (Transavia αλλά στην πορεία δεν βόλευαν οι ώρες).

Επειδή δεν ήξερα αν θα πήγαινα με παρέα, τα άφησα και τελικά τα έκλεισα (για Παρίσι) 210 αν θυμάμαι καλά αρχές Απρίλη. Τώρα οι ίδιες πτήσεις είναι 350+. Γενικά, το Παρίσι έχω προσέξει είναι ακριβότερο στα αεροπορικά (φαντάζομαι λόγω μικρότερου ανταγωνισμού).

Το θέμα είναι ότι είχα διάφορους περιορισμούς: απογευματινή πτήση στο πήγαινε, όσο πιο αργά το βράδυ στο γύρνα, το ΠΣΚ γύρω από τις 25 στο Παρίσι κλπ. Συν ότι για μια τρίωρη πτήση και τις λίγες μέρες που θα έχω, δεν ήθελα να μπλέξω με ανταποκρίσεις και περιφερειακά αεροδρόμια (κοίταζα και Σαρλερουά / Γενεύη / Λιλ αλλά δεν άξιζε τον κόπο).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.304
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom