Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

taniakar

Member
Μηνύματα
244
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Για πείτε μου λιγάκι γιατί χάθηκα και έχω παρά πολλά χρόνια που πήγα Λονδίνο και δε θυμάμαι τι είχα κάνει την τελευταία φορά.. φτάνω stansted από όπου παω στο premier inn southwark station. Στην επιστροφή πετάω από gatwick. Είμαστε οικογένεια με παιδάκια 7 και 11 ετών. Τι βολεύει να πάρω από stansted για ξενοδοχείο, από ξενοδοχείο για gatwick και τι κάρτα να χρησιμοποιήσω για τις εντός πόλης μετακινήσεις μας.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Για πείτε μου λιγάκι γιατί χάθηκα και έχω παρά πολλά χρόνια που πήγα Λονδίνο και δε θυμάμαι τι είχα κάνει την τελευταία φορά.. φτάνω stansted από όπου παω στο premier inn southwark station. Στην επιστροφή πετάω από gatwick. Είμαστε οικογένεια με παιδάκια 7 και 11 ετών. Τι βολεύει να πάρω από stansted για ξενοδοχείο, από ξενοδοχείο για gatwick και τι κάρτα να χρησιμοποιήσω για τις εντός πόλης μετακινήσεις μας.
Από Stansted για το ξενοδοχείο θα πάρετε λεωφορείο για Stratford (είτε national express είτε airport bus express) και από εκεί τα πάρετε το μέτρο τη γκρι γραμμή (Jubilee line) και θα κατεβείτε στη στάση Southwark.

Για το Gatwick θα πάρετε την ίδια γραμμή αυτή τη φορά προς τη στάση London Bridge στην οποία θα κατεβείτε. Και από εκεί τρένο για Gatwick. Τις ώρες των τρένων τις βλέπετε στο national rail. Επίσης μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και απλή πιστωτική κάρτα για τα εισιτήρια ή oyster.

Για τις μετακινήσεις σας για τα παιδιά ταξιδεύουν δωρεάν αν κάνετε αυτά που λέει εδώ 5-10 Zip Oyster photocards

Για εσάς είτε ανέπαφα μέσω κάρτας είτε βγάζετε μια oyster.

Για το παιδί που είναι 11 υπάρχει ανάλογη διαδικασία 11-15 Zip Oyster photocards
 

taniakar

Member
Μηνύματα
244
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Από Stansted για το ξενοδοχείο θα πάρετε λεωφορείο για Stratford (είτε national express είτε airport bus express) και από εκεί τα πάρετε το μέτρο τη γκρι γραμμή (Jubilee line) και θα κατεβείτε στη στάση Southwark.

Για το Gatwick θα πάρετε την ίδια γραμμή αυτή τη φορά προς τη στάση London Bridge στην οποία θα κατεβείτε. Και από εκεί τρένο για Gatwick. Τις ώρες των τρένων τις βλέπετε στο national rail. Επίσης μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και απλή πιστωτική κάρτα για τα εισιτήρια ή oyster.

Για τις μετακινήσεις σας για τα παιδιά ταξιδεύουν δωρεάν αν κάνετε αυτά που λέει εδώ 5-10 Zip Oyster photocards

Για εσάς είτε ανέπαφα μέσω κάρτας είτε βγάζετε μια oyster.

Για το παιδί που είναι 11 υπάρχει ανάλογη διαδικασία 11-15 Zip Oyster photocards
Για τα παιδιά δεν προλαβαίνω να κάνω τη διαδικασία, έπρεπε να το έχω δει νωρίτερα. Άρα πληρώνουν κανονικά? Με την ανέπαφη μου μπορώ να πληρώνω και για αυτά η μόνο για 1 άτομο? Και αν είναι έτσι, πως μπορώ να πληρώνω για τα παιδιά? Επίσης στο λεωφορείο από stansted και στο τρένο για gatwick πάλι πληρώνω με την ανέπαφη η αγοράζω ξεχωριστό εισιτήριο?
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.348
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Για τα παιδιά δεν προλαβαίνω να κάνω τη διαδικασία, έπρεπε να το έχω δει νωρίτερα. Άρα πληρώνουν κανονικά? Με την ανέπαφη μου μπορώ να πληρώνω και για αυτά η μόνο για 1 άτομο? Και αν είναι έτσι, πως μπορώ να πληρώνω για τα παιδιά? Επίσης στο λεωφορείο από stansted και στο τρένο για gatwick πάλι πληρώνω με την ανέπαφη η αγοράζω ξεχωριστό εισιτήριο?
Όταν πήγα εγώ με την κόρη μου το 2019 η κόρη μου ήταν 14 ετών, οπότε στον πρώτο σταθμό του μετρό που βρήκαμε το είπα σε έναν υπάλληλο. Ο οποίος μας εξήγησε πως να βγάλουμε μία Oyster από το μηχάνημα, να την φορτίσουμε με χρήματα και έπειτα μας ρώτησε μέχρι πότε θα είμαστε στο Λονδίνο, μπήκε με τους κωδικούς του στο μηχάνημα και ενεργοποίησε την κάρτα να έχει την έκπτωση για παιδιά 11 ως 15 μέχρι μία ημέρα αφότου φύγουμε.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Για τα παιδιά δεν προλαβαίνω να κάνω τη διαδικασία, έπρεπε να το έχω δει νωρίτερα. Άρα πληρώνουν κανονικά? Με την ανέπαφη μου μπορώ να πληρώνω και για αυτά η μόνο για 1 άτομο? Και αν είναι έτσι, πως μπορώ να πληρώνω για τα παιδιά? Επίσης στο λεωφορείο από stansted και στο τρένο για gatwick πάλι πληρώνω με την ανέπαφη η αγοράζω ξεχωριστό εισιτήριο?
Καλά ας έχεις μαζί σου από μια φωτογραφία τους, και τη βγάζεις εκεί σε ένα γκισέ.

Στο λεωφορείο από Stansted πληρώνεις αυτά που σου γράφουν τα site των εταιρειών που σου είπα παραπάνω. Βάζεις άτομα και ηλικίες και θα σου βγάλει.

Στο τρένο για Gatwick τα παιδιά πληρώνουν παιδικό εισιτήριο.

Τώρα να είστε δύο ενήλικες και θέλετε να πάτε σε κάποιο από τα αξιοθέατα της προσφοράς 2 for 1 λογικά θα σας συμφέρει εσείς οι ενήλικες να βγάλετε 7 day travelcard.
 

funnybone

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Γνωρίζετε αν όλες οι κάρτες (πιστωτικές ή χρεωστικές) των ελληνικών τραπεζών γίνονται αποδεκτές στο μετρό; Ρωτάω γιατί διάβασα στο tfl.gov.uk:
Visa and V PAY (some cards issued outside the UK aren't accepted)
Ευχαριστώ!
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
Δε σε συμφέρει να χρησιμοποιείς ελληνικές κάρτες για τη δουλειά αυτή. Έχουν μεγάλη προμήθεια μετατροπής συναλλαγματος. Καλύτερα oyster travelcard η revolut
 

funnybone

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Δε σε συμφέρει να χρησιμοποιείς ελληνικές κάρτες για τη δουλειά αυτή. Έχουν μεγάλη προμήθεια μετατροπής συναλλαγματος. Καλύτερα oyster travelcard η revolut
Επειδή θα χρησιμοποιήσω συγκοινωνία 2-3 φορές θα χρησιμοποιήσω κάρτα. Υπάρχει περίπτωση να μην γίνονται αποδεκτές κάποιες κάρτες ελληνικών τραπεζών;
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια κάρτα για ένα άτομο. Αρα θέλεις τόσες κάρτες όσα και τα άτομα. Συν τη προμήθεια για κάθε συναλλαγή. Αν είναι όμως για μόνο 2, 3 διαδρομές οκ.
 

funnybone

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια κάρτα για ένα άτομο. Αρα θέλεις τόσες κάρτες όσα και τα άτομα. Συν τη προμήθεια για κάθε συναλλαγή. Αν είναι όμως για μόνο 2, 3 διαδρομές οκ.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες αλλά η ερώτησή μου είναι αν υπάρχει περίπτωση να μην γίνονται αποδεκτές κάποιες κάρτες ελληνικών τραπεζών
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.775
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom