Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.448
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σας!

Νέο μέλος στην παρέα! Μόλις σας ανακάλυψα και ενώ είμαι σίγουρη πως αν εξοικειωθώ θα μου είναι πολύ πιο εύκολο να βρίσκω τις πληροφορίες που θέλω, εντούτοις χρειάζομαι τη βοήθεια σας λόγω έλλειψης χρόνου να ανατρέξω σε παλιότερες αναρτήσεις, καθώς θέλω να κλείσω άμεσα εισιτήριο και ξενοδοχείο.
Σκεφτόμαστε με τον σύντροφό μου να ταξιδέψουμε στο Λονδίνο στα μέσα Νοέμβρη για 5 μέρες.
Οι πτήσεις που μας βολεύουν είναι Αθήνα-Χίθροου με British Airways καθώς είναι πρωινή και επιστροφή με Easy Jet από Gatwick (μεσημεριανή πτήση).
Έχει νόημα αυτό ή θεωρείται πώς δεν είναι ορθολογικό, η άφιξη και η αναχώρηση να γίνονται από διαφορετικά αεροδρόμια?
Επίσης, έχετε κάποια πρόταση για αξιοπρεπές κεντρικό ξενοδοχείο με ταβάνι τα 100-110 ευρώ ανά διανυκτέρευση?

Θα εκτιμήσω απεριόριστα την παράθεση οποιουδήποτε λινκ που να συγκεντρώνει πληροφορίες για το συγκεκριμένο ταξίδι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Ειρήνη
:)
Καλώς ήρθες!
Δεν υπάρχει πρόβλημα με τα διαφορετικά αεροδρόμια. Το θέμα είναι ότι συνήθως οι one-way πτήσεις σε regular αεροπορικές όπως είναι οι British κοστίζουν αναλογικά περισσότερο από το αν έκλεινες return. Με την Easy δεν τίθεται τέτοιο θέμα.
Για το ξενοδοχείο το ψάξιμο δεν το γλιτώνεις :)
στο παρόν θέμα και σε αυτό
http://www.travelstories.gr/community/threads/Οδηγός-Λονδίνο.204/
και αυτό
http://www.travelstories.gr/community/threads/Ξενοδοχείο-στο-Λονδίνο.14221/
Πειραματίσου με την επιλογή της "Αναζήτησης", πάνω δεξιά.
Για λοιπές πληροφορίες πάλι θέλει ψάξιμο και έχουμε και τον ταξιδιωτικό οδηγό:
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικοί-Οδηγοί.203/?prefix_id=487
 

Eir1n1

Member
Μηνύματα
19
Likes
14
Καλώς ήρθες!
Δεν υπάρχει πρόβλημα με τα διαφορετικά αεροδρόμια. Το θέμα είναι ότι συνήθως οι one-way πτήσεις σε regular αεροπορικές όπως είναι οι British κοστίζουν αναλογικά περισσότερο από το αν έκλεινες return. Με την Easy δεν τίθεται τέτοιο θέμα.
Για το ξενοδοχείο το ψάξιμο δεν το γλιτώνεις :)
στο παρόν θέμα και σε αυτό
http://www.travelstories.gr/community/threads/Οδηγός-Λονδίνο.204/
και αυτό
http://www.travelstories.gr/community/threads/Ξενοδοχείο-στο-Λονδίνο.14221/
Πειραματίσου με την επιλογή της "Αναζήτησης", πάνω δεξιά.
Για λοιπές πληροφορίες πάλι θέλει ψάξιμο και έχουμε και τον ταξιδιωτικό οδηγό:
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικοί-Οδηγοί.203/?prefix_id=487
Ευχαριστώ πολύ!!!
Σχετικά με το αεροπορικό η διαφορά με την British είναι γύρω στα 20 ευρώ, διαφορετικά θα χάσω όλη τη μέρα γιατί η easy jet έχει βραδινή πτήση.
Ευχαριστώ και για τα λινκ, με την πρώτη ευκαιρία θα τα "ξεψαχνίσω".
Όντως το κεφάλαιο "διαμονή" θέλει πολύ ψάξιμο. Έχω αφιερώσει όλο το πρωινό και ακόμη άκρη δεν έχω βγάλει....:D
Τουλάχιστον θα κλείσω το αεροπορικό και έχω χρόνο για το ξενοδοχείο.

Ευχαριστώ και πάλι!!
:)
 

athina73

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο ακόμη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Η ουστερ θελει φωτογραφία;;;
 

cvbill

Member
Μηνύματα
15
Likes
6
Μια ερωτηση ακομα,
Λονδινο θα φτασω τεταρτη βραδυ (23:30).Απο το σταθμο τρενων του stansted νομιζω μπορω να βγαλω την 7day travelcard η οποια ειναι εγκυρη για την προσφορα 1+1.
Το θεμα ειναι οτι εκεινη την ωρα θα ειναι κλειστο το ticket office του σταθμου.Μπορω να βγαλω την 7day travelcard απο μηχανημα?Θα ισχυει για την προσφορα?Ευχαριστω εκ των προτερων για καθε πληροφορια πανω στο θεμα!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Μια ερωτηση ακομα,
Λονδινο θα φτασω τεταρτη βραδυ (23:30).Απο το σταθμο τρενων του stansted νομιζω μπορω να βγαλω την 7day travelcard η οποια ειναι εγκυρη για την προσφορα 1+1.
Το θεμα ειναι οτι εκεινη την ωρα θα ειναι κλειστο το ticket office του σταθμου.Μπορω να βγαλω την 7day travelcard απο μηχανημα?Θα ισχυει για την προσφορα?Ευχαριστω εκ των προτερων για καθε πληροφορια πανω στο θεμα!
7day travelcard δεν βγάζεις απ'το μηχάνημα αλλά από τα εκδοτήρια και επίσης δεν μπορείς να βγάλεις από το σταθμό του stansted.
 

cvbill

Member
Μηνύματα
15
Likes
6
Διαβασα στο londontoolkit οτι συμπεριλαμβανεται στην προσφορα και ο σταθμος του stansted αλλα οχι του heathrow
 

cvbill

Member
Μηνύματα
15
Likes
6
Με συγχωρειται μαλλον λαθος καταλαβα.Εχω διαβασει παρα πολλα για την 7day travelcard που σου δινει την προσφορα 1+1 αλλα εχω ακομα αποριες.
Φτανω με ryanair στο stansted(23:20).Απο κει παω κεντρο και θα ερθει να με παρει ο γνωστος μου στον οποιο και θα μεινω,που βρισκεται στην ζωνη 3.
Φανταζομαι οτι δεν θα υπαρχει προβλημα σε σχεση με την προσφορα αν η 7day travelcard ειναι για zone 1,2,3 και οχι μονο για 1,2.
Eιχα την εντυπωση οτι (σε αντιθεση με το heathrow express),στο σταθμο τρενου του stansted μπορουσα να βγαλω την 7day travelcard (2-4-1).
Οποτε,εχοντας αποκλεισει αυτο το ενδεχομενο,γνωριζεται αν μπορω απο ζωνη 3 να βγαλω απο καπου αυτη την καρτα?

Ενταξει βρηκα τις πληροφοριες!Μονο απο στασεις τρενων τιυ κεντρου γινεται να βγαλεις travelcard 2-4-1
 
Last edited by a moderator:

Nikitasch

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο!!
Γεια σας... Ξέρει κανείς εαν μπορώ να αγοράσω την oyster card φορτομένη με μία travelcard απο την Ελλάδα και να μου την στείλουν ώστε να την έχω οταν φτάσω λονδίνο να μην τρέχω εκεί να την βγάλω. Αλλιώς εκεί που μπορώ να την αγοράσω??
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οχι, ή θα παρεις Visitor Oyster που ειναι pay as you go ή θα βγαλεις Travelcard. Αλλιως σε οποιοδηποτε σταθμο tube ή tram και στα Oyster ticket shops.
 

athina73

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο ακόμη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Εγώ που θα μείνω στο Guildford θέλω να πηγαινοέρχομαι λονδίνο δυο συνεχόμενες μέρες υπάρχει κάποια κάρτα που μου εξασφαλιζει έκπτωση ή κάτι άλλο ή τίποτα;
 

Nikitasch

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο!!
δηλαδή απο τον σταθμό που θα κατέβουμε απο το Stansted express εαν θυμάμαι καλά στο Liverpool station θα μπορούμε να βγάλουμε την oyster με την travel card μέσα...?? Μην αναγκαστούμε να μετακινηθουμε αλλου γτ είναι και η πρώτη μας φορά και δεν τα ξέρουμε καλά....
Οχι, ή θα παρεις Visitor Oyster που ειναι pay as you go ή θα βγαλεις Travelcard. Αλλιως σε οποιοδηποτε σταθμο tube ή tram και στα Oyster ticket shops.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.980
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom