Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εγώ που θα μείνω στο Guildford θέλω να πηγαινοέρχομαι λονδίνο δυο συνεχόμενες μέρες υπάρχει κάποια κάρτα που μου εξασφαλιζει έκπτωση ή κάτι άλλο ή τίποτα;
Εκεινο που μπορεις να κανεις ειναι να αγορασεις εισιτηριο + travelcard μαζι.

δηλαδή απο τον σταθμό που θα κατέβουμε απο το Stansted express εαν θυμάμαι καλά στο Liverpool station θα μπορούμε να βγάλουμε την oyster με την travel card μέσα...?? Μην αναγκαστούμε να μετακινηθουμε αλλου γτ είναι και η πρώτη μας φορά και δεν τα ξέρουμε καλά....
Τι δεν τα ξερετε καλα; Τιποτα δεν ξερετε...Ναι, στον Liverpool Street θα μπορεσετε να βγαλετε.
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.081
Εγώ που θα μείνω στο Guildford θέλω να πηγαινοέρχομαι λονδίνο δυο συνεχόμενες μέρες υπάρχει κάποια κάρτα που μου εξασφαλιζει έκπτωση ή κάτι άλλο ή τίποτα;
Αν χρησιμοποιείς τρένο και η επιστροφή είναι την ίδια μέρα, υπάρχει εισιτήριο με ελάχιστη επιβάρυνση που περιέχει και ημερήσια travelcard για την ημέρα του ταξιδιου (αν θυμάμαι καλά από Cambridge ήταν 1 λίρα επιπλέον). Το ζητάς από το σταθμό κατά την έκδοση.
 
Last edited:

Nikitasch

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο!!
Εκεινο που μπορεις να κανεις ειναι να αγορασεις εισιτηριο + travelcard μαζι.



Τι δεν τα ξερετε καλα; Τιποτα δεν ξερετε...Ναι, στον Liverpool Street θα μπορεσετε να βγαλετε.
Ευχαριστω να σαι καλα...δεν θέλει τίποτα φωτογραφίες?? γιατί κάτι τέτοιο είχα διαβάσει σε ένα site
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.081
Όχι. Εξάλλου θα πάρεις ένα εισιτήριο που θα μοιάζει με του μετρό και θα περνάει και στο στο μηχάνημα ελέγχου του τρένου και στου μετρό όλη μέρα. Δεν θα είναι κάρτα. Αν προτιμήσεις το εισιτήριο εκτος rush hour- μετά τις 9.30 το πρωί και βραδινή επιστροφή-θα είναι και φτηνότερο.
 

Nikitasch

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο!!
Εγώ από αυτά που έχω διαβάσει στο site τους (και πείτε μου εάν κάνω λάθος) είναι ότι βγάζεις την oyster και ζητάς να την φορτώσεις με μία travelcard και μετά έχεις απεριόριστες διαδρομές με τρένο μετρό στις ζώνες που έχεις διαλέξει και λεωφορείο παντού όλη μέρα (7ήμερη θέλουμε) . Η oyster ξέρω είναι μια πλαστική κάρτα σωστά??
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Εγώ από αυτά που έχω διαβάσει στο site τους (και πείτε μου εάν κάνω λάθος) είναι ότι βγάζεις την oyster και ζητάς να την φορτώσεις με μία travelcard και μετά έχεις απεριόριστες διαδρομές με τρένο μετρό στις ζώνες που έχεις διαλέξει και λεωφορείο παντού όλη μέρα (7ήμερη θέλουμε) . Η oyster ξέρω είναι μια πλαστική κάρτα σωστά??
Κάνεις εν μέρει λάθος. Εφόσον θα κινηθείτε αποκλειστικά με την travelcard 7 ημερών δεν υπάρχει νόημα να πληρώσετε το refundable deposit προκειμένου να βγάλετε την oyster, μιας και η travelcard μπορεί να βγει σε αυτοτελή χάρτινη μορφή την οποία θα περνάτε από τα μηχανήματα κάθε φορά.

http://visitorshop.tfl.gov.uk/travelcards/7-day/product/7-day-travelcard.html
 

Nikitasch

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο!!
Κάνεις εν μέρει λάθος. Εφόσον θα κινηθείτε αποκλειστικά με την travelcard 7 ημερών δεν υπάρχει νόημα να πληρώσετε το refundable deposit προκειμένου να βγάλετε την oyster, μιας και η travelcard μπορεί να βγει σε αυτοτελή χάρτινη μορφή την οποία θα περνάτε από τα μηχανήματα κάθε φορά.

http://visitorshop.tfl.gov.uk/travelcards/7-day/product/7-day-travelcard.html
ναι οκ το ξέρω αυτό αλλά αυτό που περιέγραψα γίνεται σωστά??το ξέρω για το ποσό τα 5 pounds δεν λες??

Κάνεις εν μέρει λάθος. Εφόσον θα κινηθείτε αποκλειστικά με την travelcard 7 ημερών δεν υπάρχει νόημα να πληρώσετε το refundable deposit προκειμένου να βγάλετε την oyster, μιας και η travelcard μπορεί να βγει σε αυτοτελή χάρτινη μορφή την οποία θα περνάτε από τα μηχανήματα κάθε φορά.

http://visitorshop.tfl.gov.uk/travelcards/7-day/product/7-day-travelcard.html
Άπλα εάν χρειαστεί να πάμε και κάπου άλλου εκτός της ζώνης 1-2 δεν είναι καλύτερα να έχουμε την oyster??
 
Last edited by a moderator:

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Εγώ από αυτά που έχω διαβάσει στο site τους (και πείτε μου εάν κάνω λάθος) είναι ότι βγάζεις την oyster και ζητάς να την φορτώσεις με μία travelcard και μετά έχεις απεριόριστες διαδρομές με τρένο μετρό στις ζώνες που έχεις διαλέξει και λεωφορείο παντού όλη μέρα (7ήμερη θέλουμε) . Η oyster ξέρω είναι μια πλαστική κάρτα σωστά??
Διάβασε προσεχτικά τι έγραψα. Υπάρχουν 2 επιλογές.
1. Βγάζετε μόνο την travelcard η οποία είναι σε χάρτινη μορφή και μοιάζει με αυτή στη φωτογραφία της ιστοσελίδας που παρέθεσα.
Ή
2. Βγάζετε oyster και μετά την φορτώνετε με την travelcard πράγμα το οποίο δεν έχει ιδιαίτερο νόημα αν σκοπεύετε να χρησιμοποιησετε μόνο την travelcard.
 

Nikitasch

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο!!
Διάβασε προσεχτικά τι έγραψα. Υπάρχουν 2 επιλογές.
1. Βγάζετε μόνο την travelcard η οποία είναι σε χάρτινη μορφή και μοιάζει με αυτή στη φωτογραφία της ιστοσελίδας που παρέθεσα.
Ή
2. Βγάζετε oyster και μετά την φορτώνετε με την travelcard πράγμα το οποίο δεν έχει ιδιαίτερο νόημα αν σκοπεύετε να χρησιμοποιησετε μόνο την travelcard.
οκ Ευχαριστώ πολύ!!!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Άπλα εάν χρειαστεί να πάμε και κάπου άλλου εκτός της ζώνης 1-2 δεν είναι καλύτερα να έχουμε την oyster??
Και πάλι θα πρέπει να πληρώσεις τη διαφορά για τις υπόλοιπες ζώνες. Αν είστε 2 άτομα σε συμφέρει να βγάλεις τη χάρτινη 7 day travelcard(για την οποία θα χρειαστείς και μία φωτογραφία) και να χρησιμοποιήσετε την προσφορά 2 for 1.
 

Nikitasch

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο!!
Και πάλι θα πρέπει να πληρώσεις τη διαφορά για τις υπόλοιπες ζώνες. Αν είστε 2 άτομα σε συμφέρει να βγάλεις τη χάρτινη 7 day travelcard(για την οποία θα χρειαστείς και μία φωτογραφία) και να χρησιμοποιήσετε την προσφορά 2 for 1.
Ναι άπλα δεν ισχύει κάποια έκπτωση στις single διαδρομές με την oyster??
 

Eir1n1

Member
Μηνύματα
19
Likes
14
Καλησπέρα σας!!

Έχει κάποιος απ'την παρέα άποψη για τα συγκεκριμένα ξενοδοχεία?

http://www.booking.com/hotel/gb/centralparklondon.el.html

http://www.booking.com/hotel/gb/oliverplazahotel.el.html

Οι τιμές και των δύο για 4 διανυκτερεύσεις είναι γύρω στα 480 ευρώ με πρωινό.
Πιο σημαντικό κριτήριο για την επιλογή θεωρώ την τοποθεσία σε σχέση με τα μέσα μεταφοράς.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Ειρήνη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom