Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Καλησπέρα! Είναι η πρώτη μου φορά στο σάιτ και τα έχω κάπως χαμένα...Μήπως μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει πως μπορώ να πάω από το αεροδρόμιο του Heathrow στο Camden Town?
Καλησπέρα και καλωσόρισες στην μεγάλη παρέα του Travelstories.
Ο ευκολότερος και πιό βολικός τρόπος είναι με το μετρό από το αεροδρόμιο. Εάν φτάνεις με την Aegean είσαι στο τέρμιναλ 2 και με την British στο 5. Αυτό δεν έχει σημασία γιατί το μετρό περνά από όλα τα τέρμιναλ.
Από το αεροδρόμιο παίρνεις το μετρό και κατεβαίνεις στο σταθμό Leicester Square, από εκεί αλλάζεις εσωτερικά γραμμή και παίρνεις την Northern (μαύρη γραμμή) με κατεύθυνση Edgware και σε 6 στάσεις μετά φτάνεις στο Camden Town.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλησπέρα! Είναι η πρώτη μου φορά στο σάιτ και τα έχω κάπως χαμένα...Μήπως μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει πως μπορώ να πάω από το αεροδρόμιο του Heathrow στο Camden Town?
Καλησπερα! Δεν τα εχεις καθολου χαμενα. Αν τα ειχες χαμενα το μηνυμα σου θα εμφανιζοταν καπως ετσι:

"Καλσπέα! Είνι η πρτη μυ φοά στο σιτ και τα χω άπως χαμέα...Μήως μπρεί κάοιος να με δαφωίσει πως μορώ να πάω αό το αρορόμιο του Hethrw στο Camen Ton?"

ΥΓ British humor μην δινεις σημασια...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλησπέρα! Είναι η πρώτη μου φορά στο σάιτ και τα έχω κάπως χαμένα...Μήπως μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει πως μπορώ να πάω από το αεροδρόμιο του Heathrow στο Camden Town?
Η απάντηση για τις μεταφορές στο Λονδίνο είναι σε αυτό το site
https://www.tfl.gov.uk
 

flower5

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Δεν έχω λόγια να σας ευχαριστήσω όλους!

Μπήκα σε αυτό το σάιτ με τις μεταφορές και μου έβγαλε τα ακόλουθα:
23 mins
national-rail
Heathrow Connect to London Paddington Rail Station
8 mins

walking
Walk to Paddington
8 mins

tube
Bakerloo line to Oxford Circus Underground Station
2 mins

tube
Victoria line to Euston Underground Station
2 mins

tube
Northern line to Camden Town Underground Station
11 mins

walking
Walk to 34 Chalk Farm Road, Camden Town (London)


Ήθελα να σας ρωτήσω είναι εύκολο να μετακινηθείς με αποσκευές (υπάρχουν κυλιόμενες ή ασανσέρ) σε αυτή τη διαδρομή γιατί δεν τα πάω καλά με τις σκάλες....αφού οι αποσκευές είναι πιο βαριές από εμένα!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πλακα κανεις. Θα παρεις τη Piccadilly line απο το Heathrow μεχρι Leicester Square ή μεχρι King's Cross St Pancras και μετα παιρνεις τη Northern line για το Camden Town. Στα ειπε και ο vasnorth παραπανω μην τα επαναλαμβανουμε.
 

flower5

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Α! και κάτι ακόμη....θα μείνω στο Camden Studio...μήπως κάποιος γνωρίζει αν είναι καλή ηπεριοχή και ο ξενώνας; Γιατί μου το έκλεισαν μέσω κολλεγίου και μία αγωνία την έχω!!!
 

flower5

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Α! κατάλαβα...αγνοώ τις οδηγίες του σάιτ. Ο.κ.!! Χίλια ευχαριστώ! Αυτό με τις σκάλες μήπως κανείς ξέρει κάτι;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Βασικά για να μην κάνεις όλες αυτές τις αλλαγές, μπορείς εκεί που λέει edit να το πατήσεις και σου βγάζει Travel options και να βγάλεις από τις επιλογές το national rail.

Σου βγάζει λοιπόν με απλά λόγια να πάρεις μόνο το μετρό από το terminal που θα σταματήσεις στο Heathrow και όχι το πανάκριβο Heatrow express, και με μία αλλαγή στη leicester square είσαι στον προορισμό σου.

Δες και τους χάρτες από το προηγούμενο site για να καταλάβεις που πρέπει να πας και ποιες γραμμές πρέπει ν' αλλάξεις.
 

flower5

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Δεν έχω λόγια!!! Το έκανα όπως μου είπες! Για την περιοχή που είναι ο ξενώνας μήως ξέρεις κάτι;
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Ειχα ακουσει οτι το OxfordTube ηταν πολυ οικονομικό αν θες να πας Οξφορδη.. http://www.oxfordtube.com/tubefares.aspx Βεβαια εγω ειχα ακουσει γι κατι 5-10 λιρες..τελος παντων υπαρχει και καποιο αλλο λεωφορειο για Οξφορδη εκτος απο αυτό?
 

giorgos_i20

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ (?)
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΚΙΟ
Χαίρεται.
Μπορεί κάποιος να μου πεί τί εισιτήρια συμφέρει να βγάλω ώστε:
-Σάββατο πρωί να μετακινηθώ από Stansted στο Λονδίνο
-Συνεχείς μετακινήσεις στο Λονδίνο το σαββατοκύριακο
-Κυριακή απόγευμα από Λονδίνο στο Stansted
:reading:
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Χαίρεται.
Μπορεί κάποιος να μου πεί τί εισιτήρια συμφέρει να βγάλω ώστε:
-Σάββατο πρωί να μετακινηθώ από Stansted στο Λονδίνο
-Συνεχείς μετακινήσεις στο Λονδίνο το σαββατοκύριακο
-Κυριακή απόγευμα από Λονδίνο στο Stansted
:reading:
Αν και υπαρχουν αλλοι πιο ψαγμενοι με το Λονδινο θα σου απαντησω...για να δω και απο τα περαιτέρω σχολια αν τα εχω καταλάβει καλα...
Απο Αεροδρομιο στο Λονδινο μπορεις να πας πχ με www.terravision.com υπαρχουν και καποιες αλλες αλλα εμενα μου αρεσει αυτη και απο αλλα ταξιδια.
και αν παρεις και 2 ημερησιες Travel card νομιζω βολεύεσαι

1 Day Travelcards
A 1 Day Travelcard is a paper ticket which allows you to travel as much as you like, as often as you like, for a single day. You can use it on the bus, Tube, DLR, tram, London Overground and mostNational Rail services within London.

Get a third off the normal fee on most river boat services with a Travelcard. You can also get a 25% discount on fares for the Emirates Air Line cable car.

You can buy 1 Day Travelcards for the following zones:

  • Zones 1-4 (only Anytime Day Travelcards are available for these zones)
  • Zones 1-6
  • Zones 1-9
  • Zones 1-9 including Watford Junction
For Anytime tickets peak travel is between 6.30-9:30am and 4-7pm, Monday-Friday. Off-peak travel is at all other times (including bank holidays).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.840
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom