Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Εγω την πρωτη φορα που πηγα ειχα βραδυνη πτηση οπως τη δικη σου. Εμεινα λοιπον διπλα στο αεροδρομιο στο Radisson hotel και το πρωι μετα απο ενα υπεροχο πρωινό...πηγα Λονδινο με την ησυχια μου.. ;)
Νομίζω αυτό είναι ότι καλύτερο! Γιατί γλυτώνεις και την ταλαιπωρία να φτάσεις μετά τα μεσάνυχτα στο κέντρο τουΛονδίνου, όπου θα χρειαστεί να πάρεις ή ταξί ή νυχτερινό λεωφορείο (μεγάλη ταλαιπωρία αλλά και επιπλέον έξοδα) και αφετέρου δεν χάνεις και τίποτα από την περιήγηση στο Λονδίνο αφού έτσι κι αλλιώς με την πολύ νυχτερινή άφιξη η πρώτη μέρα είναι χαμένη.
 

Katjim

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Καλησπέρα κ καλη χρονια σε όλους. Θα ήθελα αρκετή βοήθεια . Φτάνω στο Λονδίνο στος 02/02 για πρωτη φορά για 4 ημερ Έχω ενα τρελο πονοκέφαλο γιατι δεν μπορω να καταλάβω 1.τι διάφορα εχει η travel με την oyster
2.london pass ? εχει κ την μετακίνηση μεσα;
3.κ αντε κ αποφάσισα μπορω να τα πάρω σε κάποιο γραφείο στο αεροδρόμιο οταν φτάσω;
4. Χρήματα; Τα αλλάζω εδω; Σε ποια τράπεζα;
Ναι δε ξερω τίποτα . Και υποτίθεται οτι εγω έχω οργανώσει το ταξίδι. Τελικά δεν ηταν μονο να κλεισω τα εισητηρια . Βοήθειαααααααααα
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλησπέρα κ καλη χρονια σε όλους. Θα ήθελα αρκετή βοήθεια . Φτάνω στο Λονδίνο στος 02/02 για πρωτη φορά για 4 ημερ Έχω ενα τρελο πονοκέφαλο γιατι δεν μπορω να καταλάβω 1.τι διάφορα εχει η travel με την oyster
2.london pass ? εχει κ την μετακίνηση μεσα;
3.κ αντε κ αποφάσισα μπορω να τα πάρω σε κάποιο γραφείο στο αεροδρόμιο οταν φτάσω;
4. Χρήματα; Τα αλλάζω εδω; Σε ποια τράπεζα;
Ναι δε ξερω τίποτα . Και υποτίθεται οτι εγω έχω οργανώσει το ταξίδι. Τελικά δεν ηταν μονο να κλεισω τα εισητηρια . Βοήθειαααααααααα
1.Με την πρώτη μπορείς, εφόσον πάτε 2 άτομα, να μπείτε σε διάφορα αξιοθέατα στην τιμή του ενός. Άσε που αν πας για περισσότερες από 3 μέρες σε συμφέρει να πάρεις 7day travelcard. Δες εδώ http://www.daysoutguide.co.uk/2for1-london
2.Τζάμπα λεφτά.
3. όχι
4. Καλύτερα να τραβάς από ατμ εκεί. Ειδικά αν έχεις κάρτα της εθνικής σε συμφέρει περισσότερο.

Μια χαρά είσαι, αυτά δεν είναι προβλήματα, άσε που έχουν γραφτεί δεκάδες φορές εδώ μέσα.
 

natalia-p

Member
Μηνύματα
20
Likes
4
Παιδιά καλησπέρα,
Φεύγω Παρασκευή για Λονδίνο και σκέφτομαι αν είναι καλύτερο να αλλάξω λεφτά στην Τράπεζα της Ελλάδας εδώ η να κάνω τα πάντα με την κάρτα. Δεν είναι prepaid βέβαια και με αγχώνει τι προμήθεια θα κρατάει σε κάθε αγορά. Τι προτείνετε?
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Δεν είναι prepaid βέβαια και με αγχώνει τι προμήθεια θα κρατάει σε κάθε αγορά. Τι προτείνετε?
Εφόσον είναι πιστωτική δεν θα σου κρατάει καμμία προμήθεια. Όπως σου είπε και ο Sokratis όλες τις συναλλαγές σου να τις κάνεις με κάρτα.
 

Olive Oil

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι εντελώς νιούμπι στην παρέα σας. Πετάω 06:30 αύριο με Ryanair για Λονδίνο. Θα είμαστε 3 ζευγάρια και θα μείνουμε στο Ibis Hotel Wembley. Επιστρέφουμε Δευτέρα μεσάνυχτα. Λόγω φόρτου εργασίας δεν πρόλαβα να κάνω μια ολοκληρωμένη έρευνα για το ταξίδι και να το οργανώσω όπως θα ήθελα. Οπότε...οποιαδήποτε πληροφορία από σας είναι more than welcome. Θα ήθελα και πληροφορίες για το ξενοδοχείο αν το γνωρίζει κανείς... Είναι για όλους μας η πρώτη φορά στο Λονδίνο ;-) Επίσης...λόγω των τελευταίων γεγονότων πιστεύετε πως έχουμε λόγο να ανησυχούμε για την ασφάλειά μας? Γιατί έχω καοιες ανησυχίες για όλα αυτά... Σας ευχαριστώ!!!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καλωσήρθες olive oil! Mας γράφεις κυριολεκτικά τελευταία στιγμή και το Λονδίνο είναι ένας προορισμός που θέλει πολύ ψάξιμο και οργάνωση για να προλάβεις να δεις έστω τα βασικά.. Πιστεύω θα σε βοηθήσει να διαβάσεις ταξιδιωτικές ιστορίες για να πάρεις ιδέες από το πρόγραμμα άλλων μελών του φόρουμ:

http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=37

Το ξενοδοχείο σας είναι αρκετά μακριά από το κέντρο οπότε θα στηριχτείτε στην συγκοινωνία. Το μετρό απόσο βλέπω είναι 1χλμ από το ξενοδοχείο, άρα θα έχει περπάτημα. Κοίταξέ το μήπως βολέψει περισσότερο κάποιο λεωφορείο.

Καλά να περάσετε στο υπέροχο Λονδίνο!
 

Olive Oil

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Καλωσήρθες olive oil! Mας γράφεις κυριολεκτικά τελευταία στιγμή και το Λονδίνο είναι ένας προορισμός που θέλει πολύ ψάξιμο και οργάνωση για να προλάβεις να δεις έστω τα βασικά.. Πιστεύω θα σε βοηθήσει να διαβάσεις ταξιδιωτικές ιστορίες για να πάρεις ιδέες από το πρόγραμμα άλλων μελών του φόρουμ:

http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=37

Το ξενοδοχείο σας είναι αρκετά μακριά από το κέντρο οπότε θα στηριχτείτε στην συγκοινωνία. Το μετρό απόσο βλέπω είναι 1χλμ από το ξενοδοχείο, άρα θα έχει περπάτημα. Κοίταξέ το μήπως βολέψει περισσότερο κάποιο λεωφορείο.

Καλά να περάσετε στο υπέροχο Λονδίνο!
Σε ευχαριστώ πολύ :)
 
Last edited by a moderator:

Pontikaki

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Παιδια καλημερα! Βοηθεια!!!!!
Φτανω στο Λονδινο στις 30/1/15 και θα χρειαστει απο τον σταθμο του μετρο που θα κατεβω να παρω λεωφορειο για το ξενοδοχειο. Το προβλημα μου ειναι οτι δεν προλαβαινω να βγαλω oyster την ωρα που φτανω. Εχω contactless καρτα της alphabank αλλα η τραπεζα μου ειπε οτι στο εξωτερικο, μετα απο μια contactless συναλλαγη στην επομενη θα πρεπει να παταω pin. Θα ταξιδεψουμε μαζι με τον φιλο μου κ ηθελα να χρησιμοποιουμε κ οι δυο μας την καρτα μου στα μεσα. Εχει καποιος καποια εμπειρια σε αυτο? Υπαρχει η δυνατοτητα εισαγωγης pin στα λεωφορεια ή στις αποβαθρες των τραινων? Διαφορετικα θα μας φαει ο ποδαροδρομος βραδιατικα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom