Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Εννοείται πως θα αφήσεις το μουσείο των κέρινων αν δεν προλαβαίνεις και θα πας στα υπόλοιπα που αναφέρεις... και πόσα άλλα είναι που προηγούνται.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
σχεδον ετοιμο το προγραμμα!!!! πως σας φαινονται; εχω βαλει πολλα μαλλον, δεν ξερω αν θα τα προλαβουμε ολα.... οσα μπορεσουμε.... θελει αλλαγες;

1η μερα: Τετάρτη (απο 15:00 και μετα….)
covent garden
Leicester
Trafalgar square
Westminster abbey
House of parliament
Big ben
Piccadilly circus
China town
Bond street
Madame tussaud (απ εξω)
Regent street
Little Venice
2η μερα: Πέμπτη
μουσειο Φυσικων Επιστημων
μουσειο φυσικης ιστοριας
Buckingham palace
London eye
Περναω millennium bridge
Tate
London bridge και καταδρομικο HMS belfast
St paul cathedral
City hall
TowerBridge
Tower of London
Shard

3η μερα: Παρασκευή
Βρετανικό Μουσειο
Camdem market
Spitalfields Market (10.00-17.00)
Dlr για Greenwich
Αστεροσκοπειο (απ εξω)
Cutty sark
Canarywharf
Docklands
(επιστροφη με river bus?????)
θεατρο αν προλαβουμε... ???? les miserables ή το wicked

4η μερα: Σαββατο

Εθνική πινακοθήκη
Brick lane market (10:00-18:00)
Tate
Hyde park
Notting hill
Portobello market
Kensington gardens
Kesigton palace
Αγια Σοφια
Serpentine memorial fontain
Royal albert hall
Albert memorial

5η μέρα: Κυριακη πτηση
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
σχεδον ετοιμο το προγραμμα!!!! πως σας φαινονται; εχω βαλει πολλα μαλλον, δεν ξερω αν θα τα προλαβουμε ολα.... οσα μπορεσουμε.... θελει αλλαγες;

1η μερα: Τετάρτη (απο 15:00 και μετα….)
covent garden
Leicester
Trafalgar square
Westminster abbey
House of parliament
Big ben
Piccadilly circus
China town
Bond street
Madame tussaud (απ εξω)
Regent street
Little Venice
2η μερα: Πέμπτη
μουσειο Φυσικων Επιστημων
μουσειο φυσικης ιστοριας
Buckingham palace
London eye
Περναω millennium bridge
Tate
London bridge και καταδρομικο HMS belfast
St paul cathedral
City hall
TowerBridge
Tower of London
Shard

3η μερα: Παρασκευή
Βρετανικό Μουσειο
Camdem market
Spitalfields Market (10.00-17.00)
Dlr για Greenwich
Αστεροσκοπειο (απ εξω)
Cutty sark
Canarywharf
Docklands
(επιστροφη με river bus?????)
θεατρο αν προλαβουμε... ???? les miserables ή το wicked

4η μερα: Σαββατο

Εθνική πινακοθήκη
Brick lane market (10:00-18:00)
Tate
Hyde park
Notting hill
Portobello market
Kensington gardens
Kesigton palace
Αγια Σοφια
Serpentine memorial fontain
Royal albert hall
Albert memorial

5η μέρα: Κυριακη πτηση

Αυτό το πρόγραμμα έχει μόνο τρέξιμο, και είναι υπερβολικά φιλόδοξο. Φαντάζομαι πολλά αξιοθέατα που γράφετε θα τα δείτε μόνο απέξω.

Αν φτάνετε την πρώτη μέρα 1μιση όπως είπες στο Γκατγουικ, υπολογίστε χωρίς καθυστέρηση να ξεμπερδέψετε με ξενοδοχείο κλπ. καλές 4.

Θα περπατούσα τον άξονα Oxford Circus-Regent Street-Piccadilly Circus-Soho/Chinatown-Leicester Square-Covent Garden, το οποίο χαζεύοντας εδω κι εκεί θα σας πάρει αρκετή ώρα. Το Madame Tussaud's δε λέει κάτι απέξω, ούτε και η Bond Street, στην οποία μπορείτε να πάτε πριν ή μετά το Oxford Circus (εξαρτάται με ποια σειρά θα τα πάρετε). Προσωπικά θα έβγαζα εκτός και τη Little Venice.

Τη Δεύτερη μέρα μετά τα Μουσεία και το Μπάκιγχαμ μπορείτε να περπατήσετε μέσω του St James Park και να φτάσετε στο Κοινοβούλειο/Αβαείο/Μπιγκ Μπεν, από που μετά περνάτε τη γέφυρα για το London Eye. Aπό εκεί θα περπατούσα κατά μήκος του ποταμού περνώντας μόνο τη Millennium Bridge για τον Αγ. Πάυλο, και έτσι θα περάσετε από όλα όσα αναφέρετε (είναι μια ωραία βόλτα ειδικά αν έχει καλό καιρό).

Τη 3η μέρα μετά το Βρετανικό πάτε Greenwich απεύθειας. Είναι ψιλομακριά και έχει απόσταση (αν έχει κακό καιρό βέβαια καλύτερα να βρείτε και μια εναλλακτική). Από εκεί μετά πηγαίνετε Canary Wharf και μετά πάρτε το καραβάκι. Ίσως σας μείνει χρόνος για μιούζικαλ αργότερα. ΥΓ. το ξέρω ότι θα είναι σκότωμα αλλά επειδή για το Σάββατο έχετε συμπεριλάβει της παναγιάς τα μάτια μέτα, η Πινακοθήκη είναι ανοιχτή μέχρι τις 9 τις Παρασκευές (έτσι θα δείτε και την Τραφάλγκαρ).

Την 4η μέρα πηγαίνετε το πρωί (που δε θα έχει τόσο κόσμο) είτε Camden είτε Spitalfields με Brick Lane (αν και επικεντρώνονται πιο πολύ στο φαγητό και θα τα προτιμούσα μεσημέρι, λόγω χρόνου πάτε όταν ανήγουν, θα αποφύγετε και τα πλήθη). Μετά κατεβείτε Landbroke Grove και περπατήστε προς Νοτιν Χιλ και στη συνέχεια προς Hyde Park, όπου θα δείτε τα υπόλοιπα της λίστας για τη μέρα (ίσως η Αγία Σοφία είναι σε άτοπο σημείο, την οποία δεν χάνετε και κάτι αν δεν τη δείτε, προσωπικά).

ΥΓ. υπέθεσα ότι παραπάνω απο 2 ώρες δε θα μείνετε σε κανένα μουσείο, γιατί αν θέλετε να τα δείτε σοβαρά, θα πρέπει να κόψετε κάποια.
 
Last edited:

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
ναι... ειναι οντως σκοτωμα, αλλα εκει εχω ολα οσα θελω να δω.... οτι προλαβουμε.... απο μουσεια θα παμε να δουμε καλα Επιστημων και Βρετανικο. Τατε και Φυσικης και πινακοθηκη στα γρηγορα.... Χωρις να αγχωνομαστε για το προγραμμα, οτι προλαβουμε απο αυτα... ειναι λιγες οι μερες....

μπορεις να χρησιμοποιησεις πιστωτικη στα περισσοτερα μαγαζια; σε προχειρο φαγητο, αγορες και παμπ; μετρητα ;
 
Last edited by a moderator:

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
ναι... ειναι οντως σκοτωμα, αλλα εκει εχω ολα οσα θελω να δω.... οτι προλαβουμε.... απο μουσεια θα παμε να δουμε καλα Επιστημων και Βρετανικο. Τατε και Φυσικης και πινακοθηκη στα γρηγορα.... Χωρις να αγχωνομαστε για το προγραμμα, οτι προλαβουμε απο αυτα... ειναι λιγες οι μερες....

μπορεις να χρησιμοποιησεις πιστωτικη στα περισσοτερα μαγαζια; σε προχειρο φαγητο, αγορες και παμπ; μετρητα ;
Παντού σχεδόν, ακόμη και για μισή λίρα. Δε θυμάμαι πότε έκανα ανάληψη τελευταία φορά. Μόνη εξαίρεση το φαγητό του δρόμου ή σε αγορές (πχ. Brick Lane) που θα χρειαστείτε μετρητά εκεί, ή κάτι μικρά μαγαζάκια που έχουν μίνιμουμ για αγορά (πχ. Chinatown πολλά δέχονται κάρτες από 10 λίρες και πάνω).
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Μετά από πολύ πρόσφατη επίσκεψή μου στο Λονδίνο θα ήθελα να αναφέρω τα εξής:

- Αν μείνετε από πέντε μέχρι εφτά μέρες στο Λονδίνο, σίγουρα συμφέρει να βγάλετε την travelcard (χάρτινη από σταθμό τρένων στο κέντρο του Λονδίνου-ζητείται μια φωτογραφία). Πέραν του ότι γλιτώνετε χρήματα από μετακινήσεις, επωφελείστε από την προσφορά 2for1, με την οποία σε ορισμένα αξιοθέατα μπαίνουν δυο άτομα, αλλά πληρώνει το ένα.

- Αν το επισκεφθείτε με χαμηλό budget και δεν θέλετε να δειπνήσετε απαραίτητα σε ακριβά - πολυτελή εστιατόρια, μπορείτε να γευματίσετε οικονομικά σε πιτσαρίες Pizza Hut. Με 7,5 λίρες παίρνετε όση πίτσα, ό,τι είδους θέλετε, απεριόριστη σαλάτα και απεριόριστα πιάτα ζυμαρικών. Νόστιμα φαγητά! Νερό υπάρχει στον καταψύκτη και είναι δωρεάν! Επίσης, αν διαθέτετε φούρνο μικροκυμάτων, μπορείτε να αγοράσετε από τα Lidl κατεψυγμένες μερίδες φαγητού με το πολύ δυο λίρες. (Δοκιμάσαμε και δεν πάθαμε τίποτα :p )

- Eκτός από τα κλασικά (π.χ. Big Ben), αξίζει να επισκεφθείτε το Αββαείο Westminster, το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας, το Βρετανικό Μουσείο, την Tower Bridge, τα πάρκα της πόλης, να δείτε κάποια θεατρική παράσταση, να περπατήσετε από την China Town μέχρι το Covent Garden, από το Κοινοβούλιο ως την Trafalgar Square κι έπειτα προς το Piccadily Circus ή στις όχθες του Τάμεση. Γενικά, προσπαθήστε να διανύσετε όσο μεγαλύτερες αποστάσεις μπορείτε με τα πόδια για να γνωρίσετε καλύτερα την πόλη. Άμα κουραστείτε και βρίσκεστε κοντά σε κάποιο πάρκο, κατευθυνθείτε προς τα εκεί και καθίστε ή ξαπλώστε στο καθαρό γκαζόν (αν δεν βρέχει φυσικά). Το διάλειμμα αυτό θα σας δώσει δύναμη να συνεχίσετε :)

- Παρατήρησα ότι στο Λονδίνο έχει πολλή κίνηση, οπότε καλύτερα να προτιμήσετε το μετρό ή το τρένο αν βιάζεστε ή αν δεν είστε υπομονετικοί.

- Μπορείτε να πληρώσετε παντού με κάρτα κι έτσι να μην μπλέκετε με ουρές σε ΑΤΜ, μετρητά κλπ.

- Είναι πολύ όμορφα να βρεθείτε το βράδυ στη γέφυρα Westminster και να παρατηρήσετε την πόλη φωτισμένη...
 

keli

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Πρωτη φορά στο Λον δίνο. Δεν ξέρω τιποτα. Που θα φαμε, σε ποιες παμπ θα παμε, πως θα κινούμαστε. Το ξενοδοχείο βρίσκεται στο hyde park. Are you ok?
Informations please
 

marianix83

Member
Μηνύματα
22
Likes
11
Γειά και απο εμένα σε όλη την παρέα που ταξιδεύει κυριολεκτικά και μεταφορικά... help help help έκλεισα εισητήρια για Λονδίνο με το σύζυγο απο Σόφια (διότι μένουμε Ορεστιάδα) με ryanair απο 30/11-07/12 με 47 ευρώ πάνε έλα τα 2 άτομα...!!! Εχω διαβάσει σχεδόν όλες τις σχετικές ταξιδιωτικές ιστοριές και έχω γεμίσει πληροφορίες αλλά αυτό που δεν κατάλαβα ακόμη είναι για την κάρτα για ΜΜΜ πως λειτουργεί και πώς τη πληρώνεις???? Επίσης βρήκα ενα ξενοδοχείο 4,6 χιλ απο το κέντρο (αλλά καλή τιμή και βαθμολογία) αξίζει να μείνουμε τόσο μακριά ή θα φάμε τα λεφτά της διαφοράς στα εισητήρια? Αν παμε και επιστρέψουμε με το καλό (φοβάμαι τις πτήσεις!!!) θα γράψω και την πρώτη μου ταξιδιωτική ιστορία γιατί μετά απο κάθε ταξίδι έτσι λέω και ποτέ δεν το κάνω...αυτή τη φορά είμαι αποφασισμένη....χοχοχο!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Γειά και απο εμένα σε όλη την παρέα που ταξιδεύει κυριολεκτικά και μεταφορικά... help help help έκλεισα εισητήρια για Λονδίνο με το σύζυγο απο Σόφια (διότι μένουμε Ορεστιάδα) με ryanair απο 30/11-07/12 με 47 ευρώ πάνε έλα τα 2 άτομα...!!! Εχω διαβάσει σχεδόν όλες τις σχετικές ταξιδιωτικές ιστοριές και έχω γεμίσει πληροφορίες αλλά αυτό που δεν κατάλαβα ακόμη είναι για την κάρτα για ΜΜΜ πως λειτουργεί και πώς τη πληρώνεις???? Επίσης βρήκα ενα ξενοδοχείο 4,6 χιλ απο το κέντρο (αλλά καλή τιμή και βαθμολογία) αξίζει να μείνουμε τόσο μακριά ή θα φάμε τα λεφτά της διαφοράς στα εισητήρια? Αν παμε και επιστρέψουμε με το καλό (φοβάμαι τις πτήσεις!!!) θα γράψω και την πρώτη μου ταξιδιωτική ιστορία γιατί μετά απο κάθε ταξίδι έτσι λέω και ποτέ δεν το κάνω...αυτή τη φορά είμαι αποφασισμένη....χοχοχο!
Υπαρχει σχετικο τοπικ για τις καρτες μεταφορων που γραφουμε αναλυτικα τι και πως, διαβασε το και αν δεν βγαλεις ακρη ξαναρωτα. Για το ξενοδοχειο αν δεν βαλεις το λινκ να δουμε που ειναι, τι να σου απαντησουμε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.864
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom