Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Να εχεις στο μυαλο σου οτι ενδεχομενος να σε ψαξουν πολυ μολις φτασεις στο Λουτον, με την ταυτοτητα εαν ειναι χειρογραφη η ταλαιπωρημενη. Προτεινω αντικατασταση της, εχεις αρκετο χρονο, στην αναγκη κατεστρεψε την και πες οτι στην κλεψαν η οτι την εχασες. Τους φαινεται αδιανοητο στο Ην.Βασιλειο που εχουμε ακομη χειρογραφα εγγραφα
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Να εχεις στο μυαλο σου οτι ενδεχομενος να σε ψαξουν πολυ μολις φτασεις στο Λουτον, με την ταυτοτητα εαν ειναι χειρογραφη η ταλαιπωρημενη. Προτεινω αντικατασταση της, εχεις αρκετο χρονο, στην αναγκη κατεστρεψε την και πες οτι στην κλεψαν η οτι την εχασες. Τους φαινεται αδιανοητο στο Ην.Βασιλειο που εχουμε ακομη χειρογραφα εγγραφα
Θα συμφωνήσω για τη χειρόγραφη. Κ εγώ χειρόγραφη έχω ακόμα, κ όταν πρωτοπήγα Λονδίνο (Χίθροου) το Δεκέμβριο του 2013, είχαν τέτοια ξινίλα στον έλεγχο όταν την έδειχνα που από τότε όποτε πετάω Ηνωμένο Βασίλειο δείχνω διαβατήριο.. Κ γενικότερα δηλαδή, από τότε άρχισα να δείχνω μόνο διαβατήριο στα εκτός Ελλάδος ταξίδια, ακόμα κ αν ξέρω ότι περνάει η ταυτότητα. Πολλές φορές ακόμα και στα ξενοδοχεία προτιμάνε το διαβατήριο. Πχ στη Βενετία φέτος το καλοκαίρι, όταν έδειξα ταυτότητα στη ρεσεψιόν τη κοίταγαν καλά-καλά και τους είπα να δώσω διαβατήριο να τελειώνουμε
 

agrotisa

Member
Μηνύματα
26
Likes
9
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Θα συμφωνήσω για τη χειρόγραφη. Κ εγώ χειρόγραφη έχω ακόμα, κ όταν πρωτοπήγα Λονδίνο (Χίθροου) το Δεκέμβριο του 2013, είχαν τέτοια ξινίλα στον έλεγχο όταν την έδειχνα που από τότε όποτε πετάω Ηνωμένο Βασίλειο δείχνω διαβατήριο.. Κ γενικότερα δηλαδή, από τότε άρχισα να δείχνω μόνο διαβατήριο στα εκτός Ελλάδος ταξίδια, ακόμα κ αν ξέρω ότι περνάει η ταυτότητα. Πολλές φορές ακόμα και στα ξενοδοχεία προτιμάνε το διαβατήριο. Πχ στη Βενετία φέτος το καλοκαίρι, όταν έδειξα ταυτότητα στη ρεσεψιόν τη κοίταγαν καλά-καλά και τους είπα να δώσω διαβατήριο να τελειώνουμε
Και ο αντρας μου εχει μια ταυτοτητα χιλιο-ταλαιπωρημενη. Βγαλαμε διαβατηριο( παροτι αν ταξιδευεις μονο ευρωπη ειναι πεταμενα λεφτα) και εχουμε το κεφαλι μας ησυχο. Στο λονδινο το 2014 ετυχε να δουμε περιστατικο αναλογο αυτου που αναφερεις.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Να πω επίσης πως η O2 που συνεργάζεται με τη wind είχε το πιο απαράδεκτο δίκτυο. Δε είδαμε πουθενά πάνω από Η+ με συνεχείς αποσυνδεσεις. Αν έχετε WIND πάρτε κάτι άλλο έστω και κάρτα.
 

Aggelosg

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους.

Τα τελευταία χρόνια διαβάζω διάφορες ιστορίες για τα ταξίδια μου στο εξωτερικό και έχω να πω ότι μπράβο σε όλους όσους κάνουν πραγματικά πολύ καλή δουλειά.

Έχοντας διαβάσει αυτή τη δημοσίευση αλλά και αρκετές άλλες για το Λονδίνο το οποίο πρόκειται να επισκεφτώ μέσα στον Ιούλιο θα ήθελα να αναφέρω κάτι αν το γνωρίζει κάποιος που να ταξίδευσε στο Λονδίνο τελευταία.

Ένας γνωστός μου που πήγε πρόσφατα στο Λονδίνο λέει ότι δεν αγόρασε κάποια κάρτα τύπου travelcard ή οyster αλλά χρησιμοποιούσε σε όλα τα μέσα που χρησιμοποίησε σε Ζώνη a+b τη χρεωστική κάρτα του της Εθνικής Τράπεζας και λέει οτι μπορείς σε μια μέρα να κάνεις απεριόριστες διαδρομής και το περισσότερο κόστος που σου κρατάει είναι 8.5 ευρώ την ημέρα. Άν κάνεις λιγότερες διαδρομές μπορεί να σου φάει λιγότερο αλλά στις περισσότερες μέχρι 8,5 ευρώ.
Εγώ θα είμαι για περίπου 7 ημέρες στο Λονδίνο και αναρωτιέμαι τι να κάνω.

Ο γνωστός μου είπε ότι δεν το ξέρουν πολύ πολύ οι τουρίστες αυτό και ότι το χρησιμοποιούν εκεί οι Λονδρέζοι.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
αναρωτιέμαι τι να κάνω.
Υπάρχει θέμα ειδικά για το ερώτημα που θέτεις.
https://www.travelstories.gr/community/threads/oyster-or-travelcard.46468/page-30

Αν επιλέξεις να χρησιμοποιήσεις ελληνική κάρτα, βεβαιώσου πρώτον ότι είναι ανέπαφη και δεύτερον ότι δεν έχει κάποια επιπλέον χρέωση όταν την χρησιμοποιείς.
 

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
659
Καλησπέρα σε όλους.

Τα τελευταία χρόνια διαβάζω διάφορες ιστορίες για τα ταξίδια μου στο εξωτερικό και έχω να πω ότι μπράβο σε όλους όσους κάνουν πραγματικά πολύ καλή δουλειά.

Έχοντας διαβάσει αυτή τη δημοσίευση αλλά και αρκετές άλλες για το Λονδίνο το οποίο πρόκειται να επισκεφτώ μέσα στον Ιούλιο θα ήθελα να αναφέρω κάτι αν το γνωρίζει κάποιος που να ταξίδευσε στο Λονδίνο τελευταία.

Ένας γνωστός μου που πήγε πρόσφατα στο Λονδίνο λέει ότι δεν αγόρασε κάποια κάρτα τύπου travelcard ή οyster αλλά χρησιμοποιούσε σε όλα τα μέσα που χρησιμοποίησε σε Ζώνη a+b τη χρεωστική κάρτα του της Εθνικής Τράπεζας και λέει οτι μπορείς σε μια μέρα να κάνεις απεριόριστες διαδρομής και το περισσότερο κόστος που σου κρατάει είναι 8.5 ευρώ την ημέρα. Άν κάνεις λιγότερες διαδρομές μπορεί να σου φάει λιγότερο αλλά στις περισσότερες μέχρι 8,5 ευρώ.
Εγώ θα είμαι για περίπου 7 ημέρες στο Λονδίνο και αναρωτιέμαι τι να κάνω.

Ο γνωστός μου είπε ότι δεν το ξέρουν πολύ πολύ οι τουρίστες αυτό και ότι το χρησιμοποιούν εκεί οι Λονδρέζοι.
Ισχύει..πήγαινε τέρμα κάτω στη σελίδα https://www.londontoolkit.com/briefing/contactless_cards.html
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Αυτό έκανα κ εγώ που πήγα για ένα τριήμερο. Πλήρωνα με την χρεωστική και με χρέωνε εως 7 λίρες την ημέρα. Επειδή όμως πας αρκετές μέρες, η σύσταση στο επίσημο site είναι η ακόλουθη


"A weekly cap is calculated for journeys using contactless (card or device) or an Oyster card (bus and tram journeys only), that start on Monday and end on a Sunday.


If you don't travel on these days, for example if your travel starts on Thursday and ends on Wednesday the next week, it may be better value to buy a 7 Day Travelcard.


To get the weekly cap, use the same contactless card or device, or Oyster card from Monday to Sunday"


Δες τις χρεώσεις στο παρακάτω λίνκ

https://tfl.gov.uk/fares/find-fares/tube-and-rail-fares/caps-and-travelcard-prices

 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Υπόψην ότι η χρεωστική της Εθνικής χρεώνει και 2% προμήθεια για τις συναλλαγές σε λίρες (μόνο στις πιστωτικές της ίδιας τράπεζας είναι όμως καλύτερα, από Ελληνικές. Όλες οι άλλες κλέβουν ακόμα περισσότερο).
 

DePuy

Member
Μηνύματα
28
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία
Προσπαθώντας να κλείσω την δωρεάν επίσκεψη στο sky garden διαπίστωσα ότι τις ημέρες που με ενδιαφέρουν δεν τις δίνει (22 και 23 Ιουνίου για λόγους συντήρησης - αν κατάλαβα καλά και 24 δεν ξέρω γιατί.)
Υπάρχει άλλος τρόπος να ανέβω δωρεάν στον ουρανοξύστη αυτές τις ημέρες ή να προσανατολίζομαι για το London Eye;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Προσπαθώντας να κλείσω την δωρεάν επίσκεψη στο sky garden διαπίστωσα ότι τις ημέρες που με ενδιαφέρουν δεν τις δίνει (22 και 23 Ιουνίου για λόγους συντήρησης - αν κατάλαβα καλά και 24 δεν ξέρω γιατί.)
Υπάρχει άλλος τρόπος να ανέβω δωρεάν στον ουρανοξύστη αυτές τις ημέρες ή να προσανατολίζομαι για το London Eye;
Αν ειναι κλειστος για συντηρηση και 24 εχει καποιο εβεντ δυσκολο το κοβω να ανεβεις καπως...και στο shard μπορεις να προσανατολιστεις αν θες κατι με πανοραμικη θεα και οχι τις ουρες του London eye
 

DePuy

Member
Μηνύματα
28
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία
Αν ειναι κλειστος για συντηρηση και 24 εχει καποιο εβεντ δυσκολο το κοβω να ανεβεις καπως...και στο shard μπορεις να προσανατολιστεις αν θες κατι με πανοραμικη θεα και οχι τις ουρες του London eye
Θα βρω λες ουρές στο London eye!!!
Βλέπω να την αφήνουμε για άλλη φορά τη θέα από ψηλά:(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom