Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο - πρώτη φορά!!!!

tatis

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ο επόμενος που θα πάω!!!
Γεια σας! Θα ήθελα τα φώτα σας!!
Έχω ταξιδέψει σε αρκετές χώρες της Ευρώπης κ θα έλεγα ότι είμαι τύπος του γκρουπ. Όμως είπαμε με τον άντρα μου να δοκιμάσουμε κ τν εμπειρία να ταξιδεύψουμε μόνοι μας σε μια χώρα που θα είναι κ εύκολο να συννενοηθούμε. Το θέμα είναι ότι το θέμα τις οργάνωσης "πέφτει" σε μένα κ με έχει πιάσει φοβερό άγχος.
Από που ξεκινάμε, πώς κλείνουμε δωμάτιο, πώς το οργανώνουμε γενικότερα. Έχω τέτοιο άγχος που λέω αν τελικά αξίζει όλο αυτό.
Βοηθήστε με!!!:) Σας ευχαριστώ πολύ!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πριν απ΄όλα, χαλάρωσε για να το απολαύσεις...:)

-Ψάχνεις τις αεροπορικές εταιρίες για φθηνό ναύλο, με πρώτη επιλογή την easyjet
-Πας στην TravelPedia και διαβάζεις εξαιρετική διατριβή για το Λονδίνο
-Κλείνεις από το booking.com ξενοδοχείο της επιλογής σου, στην περιοχή που θα καταλήξεις, ότι θέλεις να μείνεις
-Δίνεις στην αναζήτηση (δεξιά επάνω) "Λονδίνο" και διαβάζεις επιπλέον πληροφορίες για τον προορισμό σου

και μετά, σε βλέπω έτοιμη για αναχώρηση...:xalara:
 

tatis

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ο επόμενος που θα πάω!!!
Aαααααααααααα σας ευχαριστώ πολύ! Έχω να ρίξω διάβασμα...για ότι απορία έχω πάλι θα σας ρωτήσω...Φιλάκια
 

htz_markos

Member
Μηνύματα
39
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο-Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κέιπ Τάουν
Εγώ πάλι που είμαι ανθρωπος που κηνυγάει το ευέλικτο, σου προτείνω να μπεις στο Cheap flights to Spain, France, Germany, Italy and more - easyJet.com να οπλιστείς με υπομονή και να αναζητήσεις μια φτηνη πτήση για Λονδίνο, εγώ έκλεισα με 96 Ε μετ επιστροφης. Επίσης επειδή στην easyjet υπάρχουν εξτρα χρεώσεις για τις αποσκευες της τάξης των 22 ευρω για τον καθενα σας μπορεις να κάνεις κράτηση για 2 άτομα ταυτόχρονα και να χρεωθείτε μια βαλίτσα μόνο και οι δυο με 12 κιλα έξτρα επιτρεπόμενο βάρος.
Δε θα σου πρότεινα να χάσεις τοσο χρόνο διαβάζοντας για τα αξιοθέατα και την ιστορία τους ή να ψάχνεις φωτογραφίες. Ασε να τα δεις από κόντα, θα είναι πολύ καλύτερα. Το booking.com έχει εξαιρετικές προσφορές σε δωμάτια. Θα σου πρότεινα πριν κλείσεις να ελέγξεις να λέει ¨ΕΠΙΣΤΡΕΨΙΜΗ ΧΡΕΩΣΗ" η κρατηση σου έτσι ώστε να πήρώσεις αφού μείνεις στο ξενοδοχείο κι όχι μεσω πιστωτικής όταν κάνεις την κράτηση (είναι σημαντικο αυτό γιατί μπορείς να κάνεις ακύρωση κράτησης χωρις χρέωση).

Φροντισε να μείνεις στο κέντρο γιατί θα είστε μόνοι σας και μπορεί να δυσκολευτείτε σε μεγάλες διαδρομές προς / απο το κέντρο. Η καλύτερη περιοχή είναι το Chelsea πληροφοριακά, γιατί το Λονδίνο έχει πολλές κακόφημες περιοχές. Τέλος, έλεγξε για τρόπους και ώρες μεταφοράς απο/προς το αεροδρόμιο. Αν δεν έχετε περιορισμένο προυπολογισμο ώστε να επιλέξετε easyjet, η AEGEAN είναι η καλύτερη εναλλακτική, και γιατι πέταει προς Λονδίνο πρωί, και έτσι χαιρεσαι όλη τη μέρα, και γιατί επιστρέφεις βράδυ ώστε να ξεκουραστείς εδώ.Και επίσης γιατί πάει στο Heathrow που απέχει μόλις 15 λεπτά από την πόλη σε αντίθεση με τα αεροδρόμια της easyjet που απέχουν περίπου μια ώρα.

Αυτά είχα να πώ, ελπίζω να βοήθησα. ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ!
 

tatis

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ο επόμενος που θα πάω!!!
htz_markos σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Πολύ χρήσιμες, πραγματικά. Έχω χωθεί στους συνδέσμους κ διαβάζω μανιωδώς!!!
Απλά θα ήθελα να επιβεβαιώσω αν το "Εύελικτη τιμή" είναι το αντίθετο του "Μη Επιστρέψιμη χρέωση"
 

tatis

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ο επόμενος που θα πάω!!!
ΥΓ πότε΄θέλετε να πάτε ???
αρχικά λέγαμε για μέσα Νοέμβρη, αλλά νιώθω ότι δν προλαβαίνω να κάνω έρευνα αγοράς! Μετά είπαμε για αρχές του νέου έτους (μαζί με τις εκπτώσεις), αλλά άρχισαν δεξια κ αριστερά να μας λένε ότι ο καιρός θα είναι χάλια κλπ κλπ.
Ααααααααααααααααααχ κ επειδή θα είναι η πρώτη φορά που θα πάμε εξωτερικό μόνοι μας, έχω "ψαρώσει". Εγώ λεώ να κλείσουμε τα αυτιά μας κ να πάμε αρχές του έτους.
Τώρα κοιτάω για δωμάτιο κ μετά θα ψάξω για εισητήρια, λίγο ανορθόδοξο έ? Είμαι "ψάρακας", λέμε!!!:lol::lol::lol:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
άρχες του χρόνου και όχι ΠΣΚ έχεις πιθανότητες για φθηνα αεροπορικά
το λονδίνο είναι απλά υπέροχο οτι καιρό και αν κάνει .
κλέιστε πρώτα τα αεροπορικά οσο είναι καιρός και για ξενοδοχείο μην αγχώνεσαι απο τώρα .

με easyjet που το κοίταξα για ημερομηνίες 12 γενάρη με 18 θα σου βγούν 110 ευρώ το άτομο με επιστροφή . με aegean περίπου τα διπλά
ψάξε λίγο τις ημερομηνίες που θές
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
γεια σου tatis. να σου πω και γω με τη σειρα μου οτι το Λονδινο ειναι υπεροχο ολο το χρονο! και μην ανησυχεις καθολου που θα πας χωρις γκρουπ. να σου πω την αληθεια νομιζω οτι θα ναι καλυτερα. εγω οταν πηγα Λονδινο, πηγα με πρακτορειο και περα απο την εκδρομη στην Οξφορδη που καναμε, δεν ακολουθησα το γκρουπ. Το Λονδινο εχει τοσο καλη οργανωση οσον αφορα το θεμα των μετακινησεων, με τα λεοφωρεια και το μετρο (που αν δεν κανω λαθος ειναι το μεγαλυτερο στον κοσμο) που δεν θα εχεις κανενα προβλημα απο αυτη την αποψη. οσο για τα αξιοθεατα, οπως ειπαν και τα παιδια εδω θα βρεις πολλες πληροφοριες και σε συνδυασμο με εναν καλο ταξιδιωτικο οδηγο θα δεις αυτα που πρεπει. κατα τη γνωμη μου καλυτερα να κλεισεις πρωτα τα αεροπορικα και μετα το ξενοδοχειο.κατα τα αλλα, σου ευχομαι να περασεις υπεροχα και να απολαυσεις καθε στιγμη του ταξιδιου σου!!!
 

htz_markos

Member
Μηνύματα
39
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο-Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κέιπ Τάουν
htz_markos σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Πολύ χρήσιμες, πραγματικά. Έχω χωθεί στους συνδέσμους κ διαβάζω μανιωδώς!!!
Απλά θα ήθελα να επιβεβαιώσω αν το "Εύελικτη τιμή" είναι το αντίθετο του "Μη Επιστρέψιμη χρέωση"
Ναι, ευέιλικτη τιμή εννοεί ότι θα κάνεις την κράτηση σου τώρα, θα δώσεις βέβαια τον αριθμό της πιστωτικής σου για ασφάλεια αλλά δεν θα σου τραβήξουν χρήματα, και θα πληρώσεις αφού κάνεις check out. Αντίθετα στη ΜΗ ΕΠΙΣΤΡΕΨΙΜΗ ΧΡΕΩΣΗ, προσφέρεται μεν για το ίδιο ακριβώς δωμάτιο φθηνότερη τιμή, αλλά θα αναγκαστείς να πληρώσεις ταυτόχρονα με την κρατησή σου το ποσό για τη διαμονή σου. ΚΑι οι δυο μεθόδοι εχουν τα καλά και τα κακά τους.Εσυ αποφασίζεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.888
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom