Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο - πρώτη φορά!!!!

efiVa

Member
Μηνύματα
51
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
Cuba
Λοιπον παιδια γυρισα σημερα απο Λονδινο!!!!
Ο καιρος πολυ καλος, σχετικο κρυο οχι τρελα πραγματα!!Τωρα εχουν και Halloween εκει και φανταζεσται τι γινεται στους δρομους!!!!

Σημαντική πληροφόρηση για όποιον ενδιαφέρει να πάει Λονδίνο...λόγω Ολυμπιακών αγώνων 2012 έχουν ξεκινήσει και κάθε ΣΚ κόβουν κομματια στον tube προκειμενου να κανουν ανανεωση γραμμων (αν καταλαβα καλά). Εμεινα Notting Hill, φοβερη περιοχη!!!!

Πήγα στο Μουσειο Φυσικης Ιστορίας και ήταν παραμύθι για πιτσιρίκια πιο πολύ!!!!Πήγα Βρετανικό και με έπιασε η καρδιά μου με τα ελληνικά αρχαία που είδα καλά και από τους Αιγύπτιους δεν έχουν πάρει λίγα τεσπα.....Hyde Park & Kensighton Gardens ειναι απλά μαγεια ειδικά για πρωινό περίπατο!!!

Όσο για καταστήματα για ψώνια όποιος θελει ρωται γιατι εχω αρκετα να πω!!!!
 

εγώ

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Αγαπητοί travelstoriτες και travelstoriτισσες, καλησπέρα!
Ήρθε η ώρα να ασχοληθείτε και λίγο με το δικό μου θέμα που είναι το εξής: πρώτο ταξίδι ever και μάλιστα Λονδίνο, που όπως ενημερώθηκα βουλιάζει από μέρη να επισκεφθείς. Πριν βιαστείτε να με παραπέμψετε σε άλλες συζητήσεις, να σας ενημερώσω ότι έχω διαβάσει όσα περισσότερα μπορούσα και εδώ μέσα και σε άλλα site για να μπορέσω να οργανώσω όσο καλύτερα γίνεται το ταξίδι μου, αλλά είναι τόσα πολλά που είναι αναπόφευκτο να ζαλιστείς. Επομένως θα ήθελα να θέσω και τις δικές μου ερωτήσεις προσπαθώντας να αποφεύγω τις αοριστολογίες.
Αρχικά να σας δώσω τις πληροφορίες του ταξιδιού: Θα ταξιδεύουμε 2 άτομα, προσγειωνόμαστε στο Gatwick στις 11:15 στις 23/01 και επιστρέφουμε πάλι από Gatwick στις 30/01, που σημαίνει ότι θα διαμείνουμε 7 γεμάτες ημέρες. Η περιοχή στην οποία θα μένουμε είναι το Croydon και συγκεκριμένα στο Clarion Collection Croydon Park Hotel. Γνωστοποιώντας σας λοιπόν αυτά, θα ήθελα να θέσω τις εξής ερωτήσεις, όσο σοβαρές και ηλίθιες αυτές είναι, ελπίζωντας σε κάποια απάντηση τους από εσάς τους πιο έμπειρους:

1. Αν έχει βρεθεί κανείς σε αυτό το ξενοδοχείο, ποιές οι εντυπώσεις του;
2. Πόση ώρα είναι από το Gatwick στο Croydon με ΜΜΜ;
3. Πόση ώρα είναι από το Croydon στο κέντρο του Λονδίνου με ΜΜΜ;
i. Προτεινόμενες διαδρομές/MMM;
ii. Πότε ξεκινάνε τα ΜΜΜ και πότε είναι το τελευταίο;
iii. Να αποφεύγεται η πεζοπορία τις βραδυνές ώρες;
4. Τι καιρό θα έχει τον Ιανουάριο; Θα κόβεις βόλτες άνετα στην πόλη ή θα λιποθυμάς από το κρύο;
5. Φήμες λένε ότι νυχτώνει από τις 4 το μεσημέρι. Ισχύει;
6. Μέχρι τι ώρα μένουν ανοιχτά τα αξιοθέατα; (πχ Tower of London, Planetarium, Aquarium, Madame Tussaud's Museum, British Museum, London Eye κλπ). Θα χρειάζεται δηλαδή να ξυπνάμε 6 το πρωί και να επιστρέφουμε όταν νυχτώσει ή υπάρχουν αξιοθέατα τα οποία λειτουργούν λίγο παραπάνω;
7. Και καλά το πρωί, θα έχει sightseing. To βράδυ από νυχτερινή ζωή τι λέει; Club, pubs, restaurants, θέατρα, αγώνες ποδοσφαίρου, κάπως έτσι φαντάζομαι ότι θα απασχολούμαστε. Είναι εφικτό;
8. Μιας που είπα ποδόσφαιρο, σε παλιότερα post αναφέρθηκε ότι είναι πολύ δύσκολο να βρεις εισιτήρια για αγώνα (πχ Arsenal) εκτός μαύρης αγοράς με κίνδυνο να σε πιάσει η αστυνομία. Γενικά όμως, ένα ρημάδι αγώνα εκείνες τις μέρες δε θα μπορέσουμε να δούμε;
9. Πόσα χρήματα θεωρείτε ότι αρκούν κατ'άτομο για να περάσει 7 ημέρες στο φημιζόμενα ακριβό Λονδίνο; Γιατί εγώ υπολόγιζα γύρω στα 700 (χώρια τα ψώνια, αν μαζέψουμε λεφτά να γίνουν), δεδομένου ότι είδα το Madame Tussaud's να έχει είσοδο 30 λίρες. Αν δηλαδή επισκέπτεσαι 1-2 αξιοθέατα την ημέρα χρειάζεσαι περίπου 100 ευρώ τη μέρα. Σωστά;
10. Με τα κινητά τηλέφωνα τι συμβαίνει; έστω ότι χρειαστεί να χωριστούμε, πως βρίσκουμε ο ένας τον άλλο; να φανταστώ τα ελληνικά δίκτυα δεν πιάνουν εκεί. Ή ακόμη χειρότερα, πώς ενημερώνουμε την ελληνίδα μάνα ότι πήραμε μαζί ζακέτα; χρειάζεται δηλαδή να πάρεις αγγλική καρτοκινητή για να επικοινωνήσεις με Ελλάδα;
11. Με το κάπνισμα τι συμβαίνει; Σε εξωτερικούς χώρους δια ροπάλου; Ακόμη και σε pubs;
12. Φιλοδωρήματα σε σερβιτόρους/ξενοδοχείο αφήνουμε; Ποιο είναι το πρέπον; Μη μας πουν και γύφτους.
13. Πώς μετατρέπω τα πολύτιμα ευρώ μου σε λίρες και πού;
14. Τέλος, το αιώνιο ερώτημα : ποια η διαφορά της oyster card από την travelcard, του london pass από το london pass with travel, τι είναι off-peak και γενικά τι με συμφέρει να διαλέξω, δεδομένου ότι θα κάνω πολύ sightseeing και φαντάζομαι δε θα μένω στο Croydon πολύ αλλά θα γυρνάω στο κέντρο του Λονδίνου.
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!
 

Gaea

Member
Μηνύματα
104
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Μεγαλη Βρετανια- Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
λοιπόν θα σου απαντήσω σε μερικές αλλά όσο μπορώ καλλίτερα διότι έχουν περάσει και δύο χρόνια από τότε που πήγα Λονδίνο.
4. είχα πάει την ίδια εποχή και τις 10 μέρες που έκατσα είχε ήλιο και καταγάλανο ουρανό. Μέχρι και οι ντόπιοι αναρωτιόνταν τι γινόταν. Άρα ανάλογα τι θα σου κάτσει.
5.Αν θυμάμαι καλά κατα τις 5 νύχτωνε.
Οπότε θα πηγαίνεις νωρίς βόλτες στο Λονδίνο και μετά που θα σκοτινιάζει στα μουσεία.
6. Τις ώρες που κλείνουν τα μουσεία θα τις βρεις στα σάιτ τους. μερικά μουσεία ορισμένες μέρες κλείνουν πιο αργά. Θα σου έλεγα να κάνεις έναν μικρό προγραμματισμό. Να αποφασίσεις σε ποια θα πας, να δεις στο σαιτ ποιες μέρες και ώρες κλείνουν πιο αργά και να πας τότε.
(ακολουθει και άλλο αλλα σε λίγο γιατι θα κάψω το φαι:D)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Αυτό που όλοι λέτε ότι διαβάσατε τον οδηγό του Λονδίνου και τελικά οι ερωτήσεις είναι σαν να μην τον διαβάσατε, να το δείτε πριν το διαγώνισμα.
 

Gaea

Member
Μηνύματα
104
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Μεγαλη Βρετανια- Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
6.1 τσέκαρε το London eye αν λειτουργεί, όταν πήγα εγώ ήταν εκτός λειτουργίας λόγω συντήρησης. Αυτό που δεν κατάλαβα ήταν αν απλά έτυχε ή κάθε χρόνο το Γενάρη του κάνουν συντήρηση(?)
7. Ανάλογα τι νυχτερινή ζωή ψάχνεις. π.χ. από παμπ έχει ο θεος....
στα υπόλοιπα δεν μπορώ να σε βοηθήσω εγώ:rolleyes:
9. Τα περισσότερα και σημαντικότερα μουσεία και γκαλερί είναι δωρεάν π.χ βρετανικό και μόντερν τειτ. Αν πας σε κάποιο με είσοδο το πληρώνεις πολύ ακριβό,( γι' αυτό και εμείς δεν πήγαμε). Για τις τιμές στο σαιτ οπότε μπορείς να κάνεις έναν περίπου προϋπολογισμό.
Επίσης μην νομίζεις οτι είναι εύκολο να δεις δύο μουσεία την ίδια μέρα, μπορείς δλδ αλλά μετά νιώθεις τον εγκέφαλο σου να καίγεται, ανάλογα επίσης και το πως επισκέπτεσαι τα μουσεία.....
Αν βρέχει κάντο, αν έχει καλό καιρό μην μείνετε κλεισμένοι...
π.χ έχει τρομερές υπαίθριες. Κάθε πέμπτη είχε στο Covent garden, παέλιες και χοτ ντοκ με ντόπια λουκάνικα και στο Greenwich κάθε κυριακή. χειροποίητες καλλιτεχνίες σε συνδυασμό με τεράστιους σολομούς στα κάρβουνα... (ναι είμαι κοιλιόδουλη.....)
Αν πας στο Greenwich πήγαινε με το φέρρυ. Θα κάνεις μια τέλεια βαρκάδα στο Τάμεση και θα δεις τα πάντα. πχ γέφυρα του Λονδίνου, τον πύργο του Λονδίνου....
10. Αν κάνεις στο κινητό σου roaming μπορείς να μιλήσεις με λίγο πιο αυξημένες τιμές και αν σου τηλεφωνήσει κάποιος τη διαφορά την πληρώνεις εσύ. Αν θυμάμαι καλά από το τελευταίο μου ταξίδι η εταιρεία αυτόματα σε περνάει σε roaming και σου στέλνει μην για τις χρεώσεις. Καλλίτερα τσέκαρε το με την εταιρεία σου, μην σε πάρω στο λαιμό μου:D
10. τα λεφτά σου θα τα αλλάξεις εκεί γιατί είναι καλλίτερο το συνάλλαγμα, εκεί πουλάς ευρό ενώ εδώ αγοράζεις λίρες. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.
μπορείς από ΑΤΜ με την κάρτα σου απλά συνεννοήσου με την Τράπεζα σου πως χρεώνεται η συναλλαγή, με ποσοστό ή με στάνταρ ποσό. Επίσης και το ΑΤΜ σου κρατάει ένα ποσό. Επίσης πολλοί χρησιμοποιούν την πιστωτική τους, πολλοί εδώ μέσα λένε οτι είναι ο καλλίτερος τρόπος αλλά δεν ξέρω πως χρεώνεσαι εκεί. Καλλίτερα να ρωτήσεις την τράπεζα σου. εγώ που δεν έχω κάρτα τραπέζης τα είχα αλλάξει στο ταχυδρομείο.
Η london pass είναι μία κάρτα που σου δίνει καλλίτερες τιμές ή δωρεαν είσοδο σε μουσεία που η είσοδος τους έχει εισιτήριό. Η london pass with travel συνδυάζει τα ΜΜΜ με τη london pass. Η τιμές τους πάνε με τις μέρες. Δεν ξέρω αν σε συμφέρει, για να έχεις απόσβεση πρέπει να είσαι όλη μέρα στα μουσεία.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
1. Αν έχει βρεθεί κανείς σε αυτό το ξενοδοχείο, ποιές οι εντυπώσεις του;
Δεν έχω βρεθεί αλλά καλύτερα θα ήταν να έμενες σε κάποιο ξενοδοχείο στο κέντρο του Λονδίνου ή τουλάχιστον κάπου πιο κοντά σε σχέση με το ξενοδοχείο που θα μείνετε.
Για παράδειγμα μπορείς να μείνεις σε αυτό το ξενοδοχείο με την ίδια τιμή http://www.ibis.com/gb/booking/rates.shtml?packId=46468075253


2. Πόση ώρα είναι από το Gatwick στο Croydon με ΜΜΜ;
http://www.tfl.gov.uk/ Σε αυτό το λινκ θα βρεις ότι θες.

3. Πόση ώρα είναι από το Croydon στο κέντρο του Λονδίνου με ΜΜΜ;
i. Προτεινόμενες διαδρομές/MMM;
ii. Πότε ξεκινάνε τα ΜΜΜ και πότε είναι το τελευταίο;
iii. Να αποφεύγεται η πεζοπορία τις βραδυνές ώρες;
Τα ίδια με την προηγούμενη απάντηση.

4. Τι καιρό θα έχει τον Ιανουάριο; Θα κόβεις βόλτες άνετα στην πόλη ή θα λιποθυμάς από το κρύο;
Αυτό κανένας δεν το ξέρει. Βασικά κρύο θα έχει αλλά κανένας δεν ξέρει αν θα χιονίζει, αν θα βρέχει. Πριν αναχωρήσεις τσέκαρε τον καιρό.

5. Φήμες λένε ότι νυχτώνει από τις 4 το μεσημέρι. Ισχύει;
http://www.timeanddate.com/worldclock/astronomy.html?n=136&month=1&year=2014&obj=sun&afl=-11&day=1


6. Μέχρι τι ώρα μένουν ανοιχτά τα αξιοθέατα; (πχ Tower of London, Planetarium, Aquarium, Madame Tussaud's Museum, British Museum, London Eye κλπ). Θα χρειάζεται δηλαδή να ξυπνάμε 6 το πρωί και να επιστρέφουμε όταν νυχτώσει ή υπάρχουν αξιοθέατα τα οποία λειτουργούν λίγο παραπάνω;
Μπορείς να ψάξεις μόνη σου για το κάθε αξιοθέατο γράφοντας το όνομά του και θα σου βγάλει τι και πως.

7. Και καλά το πρωί, θα έχει sightseing. To βράδυ από νυχτερινή ζωή τι λέει; Club, pubs, restaurants, θέατρα, αγώνες ποδοσφαίρου, κάπως έτσι φαντάζομαι ότι θα απασχολούμαστε. Είναι εφικτό;
Το βράδυ θα σου πονάνε τα πόδια από την πεζοπορία!!

8. Μιας που είπα ποδόσφαιρο, σε παλιότερα post αναφέρθηκε ότι είναι πολύ δύσκολο να βρεις εισιτήρια για αγώνα (πχ Arsenal) εκτός μαύρης αγοράς με κίνδυνο να σε πιάσει η αστυνομία. Γενικά όμως, ένα ρημάδι αγώνα εκείνες τις μέρες δε θα μπορέσουμε να δούμε;
http://www.premierleague.com/en-gb/...lubId=ALL&paramComp_100=true&view=.dateSeason

Ψάξε τις ημερομηνίες που θα είσαι εκεί στο παραπάνω λινκ αλλά μην ελπίζεις και πολύ. Μόνο σε Τότεναμ ή Γουεστ Χαμ αν βρεις.

9. Πόσα χρήματα θεωρείτε ότι αρκούν κατ'άτομο για να περάσει 7 ημέρες στο φημιζόμενα ακριβό Λονδίνο; Γιατί εγώ υπολόγιζα γύρω στα 700 (χώρια τα ψώνια, αν μαζέψουμε λεφτά να γίνουν), δεδομένου ότι είδα το Madame Tussaud's να έχει είσοδο 30 λίρες. Αν δηλαδή επισκέπτεσαι 1-2 αξιοθέατα την ημέρα χρειάζεσαι περίπου 100 ευρώ τη μέρα. Σωστά;
Αυτό είναι θέμα του καθενός. Π.χ στης Madame εγώ δεν έχω πάει, όπως και πολλά μέλη του φόρουμ το θεωρούν μεγάλη τουριστική παγίδα. Άσε που τα περισσότερα μουσεία έχουν δωρεάν είσοδο.

10. Με τα κινητά τηλέφωνα τι συμβαίνει; έστω ότι χρειαστεί να χωριστούμε, πως βρίσκουμε ο ένας τον άλλο; να φανταστώ τα ελληνικά δίκτυα δεν πιάνουν εκεί. Ή ακόμη χειρότερα, πώς ενημερώνουμε την ελληνίδα μάνα ότι πήραμε μαζί ζακέτα; χρειάζεται δηλαδή να πάρεις αγγλική καρτοκινητή για να επικοινωνήσεις με Ελλάδα;
Με τα κινητά τηλέφωνα μιλάς με την εταιρεία σου και τους λες να σου ενεργοποιήσουν την περιαγωγή αρχικά και έπειτα υπάρχουν προγράμματα, όπως στη βονταφον το passport που σου επιτρέπει κλήσεις και μηνύματα με χαμηλό κόστος.

11. Με το κάπνισμα τι συμβαίνει; Σε εξωτερικούς χώρους δια ροπάλου; Ακόμη και σε pubs;
Να το κόψεις.

12. Φιλοδωρήματα σε σερβιτόρους/ξενοδοχείο αφήνουμε; Ποιο είναι το πρέπον; Μη μας πουν και γύφτους.
Άσε και τίποτα για τα παιδιά. Το πρέπον είναι ότι μπορεί η τσέπη σου πάντως.

13. Πώς μετατρέπω τα πολύτιμα ευρώ μου σε λίρες και πού;
Δεν θα μετατρέψεις τίποτα. Θα πας εκεί σε ένα ατμ και με την κάρτα αναλήψεων θα βγάλεις κανονικά. Μίλα με την τράπεζα για να σου πει τις χρεώσεις. Π.χ η εθνική μέχρι 500 ευρώ αν θυμάμαι καλά χρεώνει 1 ευρώ.

14. Τέλος, το αιώνιο ερώτημα : ποια η διαφορά της oyster card από την travelcard, του london pass από το london pass with travel, τι είναι off-peak και γενικά τι με συμφέρει να διαλέξω, δεδομένου ότι θα κάνω πολύ sightseeing και φαντάζομαι δε θα μένω στο Croydon πολύ αλλά θα γυρνάω στο κέντρο του Λονδίνου.
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!
Εσύ αφού αλλάξεις ξενοδοχείο, αν γίνεται φυσικά, θα βγάλεις την 7day travelcard με την οποία μπορείτε να πάτε δύο άτομα σε αξιοθέατα στην τιμή του ενός και για την οποία έχουμε γράψει τόσα και τόσα και θα τα ξαναδιαβάσεις!!
Πληροφορίες για τιμές, ζώνες και τα σχετικά θα βρεις στο λινκ του tfl που έδωσα παραπάνω.
 

Gaea

Member
Μηνύματα
104
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Μεγαλη Βρετανια- Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
Αυτό που όλοι λέτε ότι διαβάσατε τον οδηγό του Λονδίνου και τελικά οι ερωτήσεις είναι σαν να μην τον διαβάσατε, να το δείτε πριν το διαγώνισμα.
Δεν πειράζει, μην νομίζεις και εγώ έτσι ήμουν στο πρώτο ταξίδι μου, είναι δύσκολο να καταλάβεις αυτά που διαβάζεις αν δεν ξέρεις πως να οργανωθείς. Εγώ έπρεπε να πάω πρώτα στο Μιλάνο για να καταλάβω όταν γύρισα οτι τελικά δεν είδα τπτ. Στο επόμενο, Παρίσι, είχα βγάλει πρόγραμμα μέχρι και το πότε θα πάμε για πιπι, αλλά τα είδα όλα.....
 

Gaea

Member
Μηνύματα
104
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Μεγαλη Βρετανια- Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
http://www.londonpass.com/?aid=17&gclid=CJ3_3NrfhbsCFZGWtAod5DQApw
Ξέχασα, off peak είναι οι ώρες που οι Λονδρέζοι έχουν πάει ήδη στη δουλειά τους οπότε δεν έχει τόση κίνηση. Σου δίνουν καλλίτερες τιμές στα ΜΜΜ αν ταξιδεύεις αυτές τις ώρες και γενικά σε συμφέρει.
Την oyster card την παίρνεις από το γκισέ στο αεροδρόμιο και την επιστρέφεις εκεί όταν γυρνάς. όταν την επιστρέφεις σου γυρνάνε το ποσό που έχει μείνει μέσα καθώς και το κόστος της όταν τη αγόρασες.
Ανάλογα πώς θα μεταφέρεσαι από το ξενοδοχείο στο κέντρο διάλεξε....
https://account.tfl.gov.uk/oyster?A...tps://oyster.tfl.gov.uk/oyster/security_check
Συμβουλή 1: άλλαξε ξενοδοχείο, έλα πιο κοντά. την διαφορά θα στην καλύψουν τα μεταφορικά που γλιτώνεις για να πας Λονδίνο.
Συμβουλή 3. Άσε τα τυσσώ μουσεία, ειδικά αν δεν έχεις πολλά χρήματα ή απωθημένα. Δόξα στη βασίλισσα που έχει αφήσει τα κρατικά δωρεάν:)
Αν έχεις άλλη απορία ξαναρώτα και αν έχω λάθος διορθώστε με....
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Να συμπληρωσω οτι για μπαλλα εαν τελικα μεινεις Κροιντον μπορεις να δεις την Κρυσταλ Παλας ,ομαδα νοτια που παιζει πρεμιερ λιγκ φετο.Η ατμοσφαιρα στο γηπεδο γνησια,ειναι εμπειρια..
 

εγώ

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Αγαπητέ/ή paefstra,
συγγνώμη αλλά δεν είπα κάπου ότι διάβασα τον οδηγό του Λονδίνου συγκεκριμένα. Είπα ότι διάβασα πολλά εδώ στο site γενικά. O οδηγός συγχώρα με, αλλά εκτός από τεράστιος (157 σελίδες) που δε βγαίνει σε μια ημέρα γιατί σου κάνει το κεφάλι καζάνι, κάπου κάπου αρχίζει να έχει και ασχετολογίες μέσα και δεν ειδικεύεται σε συγκεκριμένες ερωτήσεις τύπου Croydon, αν δεν κάνω λάθος. Συν ότι είναι post 7 χρόνων πριν, επομένως κάποια πράγματα ίσως είναι διαφορετικά πλέον και ότι μερικά link δε λειτουργούν πια.
Φίλτατοι Coco, Gaea, Jimp σας ευχαριστώ για το χρόνο σας, τις πληροφορίες σας θα τις επεξεργαστώ κάποια στιγμή που θα έχω και χρόνο επομένως αν χρειαστώ κάποια επεξήγηση ελπίζω να είμαι ελεύθερη να ρωτήσω. Όπως και να έχει είμαι σίγουρη ότι θα τα βρω όλα χρήσιμα, ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom