Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο, stopover κατά τη διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων

paefstra

Member
Μηνύματα
13.108
Likes
41.362
Δεν το είχα σκεφτεί καν αυτό...

Υπάρχει κάποιο site να δω τιμές για τα b&b;

Αν υποθέσουμε ότι γίνεται έτσι, φτάνουμε Λονδίνο στις 22.50, προλαβαίνουμε να πάμε Cmbridge?

Αλλά και η αναχώρησή μας 2 μέρες μετά για Ισλανδία ''θα είναι'' πολύ πρωί, στις 07.15. Υπάρχουν τρένα όλο το 24ωρο; Μπά... Θα μπορούσαμε να μην κοιμηθούμε, αν η πτήση αναχώρησης ήταν στις 4 ας πούμε ή στις 5 που έτσι κι αλλιώς θα χάναμε τον ύπνο, αλλά στις 7.15 είναι πολλές ώρες... (καλά, εγώ αντέχω όλες τις ταξιδιωτικές κακουχίες, οι άλλοι δεν ξέρω, μάλλον τρελό θα με πούν-εκτός αν τους δελεάσω με το ότι δεν πληρώνουμε 2ο βράδυ διανυκτέρευσης...)
Στο Trpadvisor μπορείς να δεις Β&Β και μάλιστα σε ιεραρχική αξιολόγηση.
Αν όμως εννοείς ότι φτάνετε Gatwick τέτοια ώρα, και με δεδομένο ότι θες καμια ώρα να πάρεις αποσκευές και να περάσεις έλεγχο διαβατηρίων (έχω πέσει σε τρελλή ουρά και με ελάχιστους υπαλλήλους) υπόλόγισε ότι θα βγεις από το αεροδρόμιο μετά τις 11.30 το βράδυ, θα πέσεις με τα μούτρα στα σάντουιτς που έχει η καφετέρια των αφίξεων και αποκλείεται να προλάβεις να πας να μείνεις κάπου εκτός Λονδίνου.
Επίσης, θεώρησε δεδομένο ότι δεν θα κοιμηθείς το βράδυ της αναχώρησης, αφού πρέπει να φύγεις από Λονδίνο κατά τις 3.30 το πρωί και να είσαι κατά τις 5 .00στο Gatwck.
Απ' ότι φαίνεται, θα πληρώσετε διανυκτέρευση στο Λονδίνο, αλλά μία λιγότερη.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Υπάρχουν 3 γραμμές των southern τρένων που κατεβαίνουν από Victoria, London Bridge etc. προς το Gatwick. Ψάξε για BB στις πόλεις και στα χωριά εκεί γύρω. Crawley, Horsham, East Grinstead, Horley, Billingshurst κλπ. Η περιοχή δεν είναι τίποτα αξιώσεων αλλά τουλάχιστον θα σου δίνει ένα commute της τάξης της μια ώρας κοντά. Συμβουλέψου το National Rail Enquiries - Official source for UK train times and timetables για να βρεις πόλεις στα πέριξ του Gatwick έστω την πρώτη μέρα που, απ' ότι κατάλαβα, εκεί είναι το πρόβλημα
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
779
Έχω ανταπόκριση στο Gatwick διάρκειας 2 ωρών (αρχές Αυγούστου). Οι δυο πτήσεις (προς και απο Gatwick) γίνονται με διαφορετική εταιρία, δηλαδή έχω κλείσει δυο διαφορετικές πτήσεις, ανεξάρτητες. Ο χρόνος αναμονής είναι αρκετός; Ποια είναι η διαδικασία σε αυτήν την περίπτωση; Πάω κατευθείαν σε transit ή πρέπει να κάνω check in κ να ξανά περάσω έλεγχο δεδομένου ότι δεν μπορω να κάνω ενιαίο check in απο την αρχή εφόσον πρόκειται για διαφορετικές εταιρίες...; Θα ταξιδεύω μόνο με χειραποσκευη για εξοικονόμηση χρόνου. Επίσης να πω ότι όλες οι πτήσεις είναι εντός ευρωπαϊκής ένωσης. Ευχαριστω!
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Έχω ανταπόκριση στο Gatwick διάρκειας 2 ωρών (αρχές Αυγούστου). Οι δυο πτήσεις (προς και απο Gatwick) γίνονται με διαφορετική εταιρία, δηλαδή έχω κλείσει δυο διαφορετικές πτήσεις, ανεξάρτητες. Ο χρόνος αναμονής είναι αρκετός; Ποια είναι η διαδικασία σε αυτήν την περίπτωση; Πάω κατευθείαν σε transit ή πρέπει να κάνω check in κ να ξανά περάσω έλεγχο δεδομένου ότι δεν μπορω να κάνω ενιαίο check in απο την αρχή εφόσον πρόκειται για διαφορετικές εταιρίες...; Θα ταξιδεύω μόνο με χειραποσκευη για εξοικονόμηση χρόνου. Επίσης να πω ότι όλες οι πτήσεις είναι εντός ευρωπαϊκής ένωσης. Ευχαριστω!
το Gatwick έχει δύο τέρμιναλ το south και το north,που επικοινωνούν μεταξύ τους με τραίνο,οπότε αυτό που πρέπει να δείς πρώτα απ όλα είναι αν οι δύο εταιρείες αφορούν το ίδιο τέρμιναλ και προφανώς αν δεν έχεις κάνει από πρίν ηλεκτρονικά; το chek in θα περάσεις πάλι την διαδικασία
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
779
Οι δυο εταιριες ειναι στο ιδιο terminal. Αν εχω κανει ηλεκτρονικα check in για την 2η πτηση (αναχωρηση απο Gatwick) δεν χρειαζεται τίποτα αλλο; Παω transit κ χωρις ελεγχο;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.132
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Οι δυο εταιριες ειναι στο ιδιο terminal. Αν εχω κανει ηλεκτρονικα check in για την 2η πτηση (αναχωρηση απο Gatwick) δεν χρειαζεται τίποτα αλλο; Παω transit κ χωρις ελεγχο;
Aν έχεις παραδώσει βαλίτσα, θα πρέπει να την παραλάβεις και να την ξαναπαραδώσεις στην επόμενη εταιρία (υπό κανονικές συνθήκες η βαλίτσα μπορεί να σταλεί απευθείας στον τελικό σου προορισμό, αλλά αυτό δεν γίνεται αν έστω μια από τις 2 εταιρίες είναι low cost).
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
779
taver said:
Aν έχεις παραδώσει βαλίτσα, θα πρέπει να την παραλάβεις και να την ξαναπαραδώσεις στην επόμενη εταιρία (υπό κανονικές συνθήκες η βαλίτσα μπορεί να σταλεί απευθείας στον τελικό σου προορισμό, αλλά αυτό δεν γίνεται αν έστω μια από τις 2 εταιρίες είναι low cost).
Οχι δεν θα παραδωσω βαλιτσα ακριβως για να αποφυγω αυτο που λες. Θα εχω μονο χειραποσκευη. Αλλα δεν ξερω αν εχοντας κανει check in online μπορω να παω ως transit κατευθειαν στην πυλη. Ή πρεπει να "βγω" κ κατοπιν να ξαναπερασω ελεγχο. Ρωταω διοτι σε αυτην την περιπτωση δεν ξερω αν ο χρονος (2 ωρες) ειναι αρκετος κ ισως ειναι σκοπιμο να αλλαξω καποια απο τις δυο πτησεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.466
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom