Ουγγαρία Λουτρά στη Βουδαπέστη!!!

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
539
Likes
2.751
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Καλημέρα,εμεις πηγαμε πριν απο δυο χρονια στο gellert και όλο το μερος ηταν μεικτο... Γραψε στο google "gellert bath mixed" και το πρωτο που βγαινει ειναι οτι απο το 2013 τα λουτρα ειναι μεικτα . Πολύ ομορφος χώρος
 

evalou

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Τελικα επισκεφτηκαμε τα σετσενι και δεν το μετανιωσαμε! Εξω 4 βαθμοι και οι εξωτερικες πισινες στους 34-38, να μη θες να βγεις! Μεσα δεν κατσαμε πολυ, γιατι το χρωμα και η μυρωδια δεν μας ηταν πολυ ευχαριστα. Πηγαινετε αφου εχετε περπατησει 2-3 μερες, αυτο το συναισθημα που σου φευγει ολη η κουραση δεν συγκρινεται με τιποτα.
 

panosad86

Member
Μηνύματα
5
Likes
9
θα επισκεφτω την βουδαπεστη 3 Μαρτιου με 8..θα ειμαι μετα γυναικός και για αυτο προτιμω Mixed baths
λεω για gellert και szechenyi...εχετε να προτείνετε τιποτα αλλο? απο ωρες τι να προτιμησω να μην εχει πολυ κοσμο? εννοείται καθημερινή επισκεψη και ίσως μία πρωινή, μία βραδινή...αν οχι και οι δυο βραδινες.
θα εχω βγαλει εβδομαδιαια καρτα μεταφοράς με τα μέσα? θα έχω καποια εκπτωση??
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
θα επισκεφτω την βουδαπεστη 3 Μαρτιου με 8..θα ειμαι μετα γυναικός και για αυτο προτιμω Mixed baths
λεω για gellert και szechenyi...εχετε να προτείνετε τιποτα αλλο? απο ωρες τι να προτιμησω να μην εχει πολυ κοσμο? εννοείται καθημερινή επισκεψη και ίσως μία πρωινή, μία βραδινή...αν οχι και οι δυο βραδινες.
θα εχω βγαλει εβδομαδιαια καρτα μεταφοράς με τα μέσα? θα έχω καποια εκπτωση??
Δεν νομίζω να έχεις έκπτωση με την εβδομαδιαία κάρτα παρά μόνο αν βγάλεις την budapest cart ..Πρωινά συνήθως έχει λιγότερο κόσμο στα λουτρά...
 

panosad86

Member
Μηνύματα
5
Likes
9
Δεν νομίζω να έχεις έκπτωση με την εβδομαδιαία κάρτα παρά μόνο αν βγάλεις την budapest cart ..Πρωινά συνήθως έχει λιγότερο κόσμο στα λουτρά...
ok ευχαριστώ, έχω διαβασει και τον οδηγό σου και θέλω να προσαρμόσω το πρόγραμμα βάσει του δικού σου! για λοιπές απορίες θα γράψω στο θέμα σου !
 

efthimios

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Ο οδηγός του φίλου είναι πολύ καλός. Θα σε βοηθήσει πολύ. Για μένα προσωπικά η βουδαπεστη κάρτα δεν αξίζει. Για τα μέσα μαζικής μεταφοράς αξίζει. Γνώμη μου πάντα! ! Καλά να περάσεις! !
 

XALKIAS

Member
Μηνύματα
19
Likes
29
Επισκεφθήκαμε την Βουδαπέστη τον Δεκέμβριο με την γυναίκα μου. Πήγαμε στα szechenyi πρωί και οι εξωτερικές πισίνες ήταν υπέροχες - στις εσωτερικές δεν μπήκαμε πολύ λόγω πολύ κόσμου. Σου προτείνω στα szechenyi να κλεισεις και μία καμπίνα (όχι 2) για να μπορείτε να αλλάξετε άνετα και να αφήσετε τα πράγματα σας μέσα. Αν και το είχαμε σαν προορισμό, τελικά δεν πήγαμε στα gellert διότι είναι πολύ δημοφιλής και ψάχναμε κάτι πιο ήσυχο. Τα Veli Bej Bath αποδείκτηκε πολύ καλή επιλογή. Σου προτείνω το πρόγραμμα που ακολουθήσαμε εκείνη την ημέρα:
- ξεκινήσαμε από το Κοινοβούλιο όπου είδαμε την αλλαγή φρουράς - έπειτα ξενάγηση στα αγγλικά
- παπούτσια στο Δούναβη
- παίρνεις το τραμ 2 από την Kossuth Lajos ter και κατεβαίνεις σε 1 στάση και παίρνεις από την στάση Szechenyi Istvan ter το λεωφορείο 16 με προορισμό τη Βούδα όπου αξίζει να κάτσεις μέχρι το απόγευμα για να δεις την Πέστη φωτισμένη (φάτε γλυκά στο Ruszwurm).
- Από την στάση έξω από τον Matyas templom συνέχισε την διαδρομή προς τη Βούδα (όχι επιστροφή προς Πέστη) έως την στάση όπου στα δεξιά σου θα δεις ένα τεράστιο κεντρικό σταθμό (μετρό - τραμ - λεωφορεία Halasz Utca αν θυμάμαι καλά) όπου θα βρείς την κίτρινη γραμμή του τραμ Halasz Utca προς Komjadi Bela Utca (σε 5 στάσεις - 10 λεπτά) και σε βγάζει ακριβώς έξω από τα λουτρά. Όπως βλέπεις το κτίριο η μπροστινή πλευρά είναι ξενοδοχείο και δεν μπορείς να περάσεις από μέσα για τα λουτρά και πήγαινε από την αριστερή πλευρά (η δεξιά είναι αδιέξοδο) και γύρω γύρω στην πίσω πλευρά είναι η είσοδος των λουτρών.
- Τα λουτρά είναι πολύ καθαρά και ανακαινισμένα - διαθέτουν τούρκικη πισίνα με υψηλή θερμοκρασία - μικρότερες πισίνες με διάφορες θερμοκρασίες - σάουνες διαφόρων θερμοκρασιών και αρωμάτων - πισίνα γλυκού νερόυ - καθαρά αποδυτήρια με locker κ.α. Δεν έχουν πολύ κόσμο αλλά και ο κόσμος που βρίσκεται είναι κυρίως μικρών ηλικιών. Ευχάριστη έκπληξη είναι το μασαζ όπου κλείσαμε από την υποδοχή των 45 λεπτών (ταυτόχρονα για ζευγάρια στον ίδιο χώρο) αντί 10.000 HUF (€ 30) και ήταν πραγματικά πολύ καλό.
- Το μόνο που θέλει προσοχή είναι, ότι η τιμή της εισόδου είναι πολύ οικονομική αλλά είναι για 3 ώρες παραμονή (συμπεριλαμβανομένου και τα 45 λεπτά του μασάζ), το οποίο δεν είχαμε καταλάβει και πληρώσαμε κάποια επιπλέον χρήματα στην έξοδο.
Καλά μπάνια !!! (έχω και φωτογραφίες από τα λουτρά αλλά δεν ξέρω πώς να τις ανεβάσω...)
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Παιδια καλησπερα!!!Ειμαι ηδη βουδαπέστη και αυριο θα παμε με την γυναικα μου στα σετσενι..Ξερει κανεις αν δεχονται καρτες;Θα παρουμε καμπινα γιατι συμφερει αλλα το κακο ειναι οτι δεν εχουμε παντοφλες...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Παιδια καλησπερα!!!Ειμαι ηδη βουδαπέστη και αυριο θα παμε με την γυναικα μου στα σετσενι..Ξερει κανεις αν δεχονται καρτες;Θα παρουμε καμπινα γιατι συμφερει αλλα το κακο ειναι οτι δεν εχουμε παντοφλες...
Δέχονται κανονικά κάρτες εκεί και δεν θα έχετε θέμα.Με την αγορά των εισιτηρίων σας δίνουν αν δεν πείτε τίποτα 2 ντουλάπια.Αν αγοράσετε καμπίνα τότε θα έχετε 1 ντουλάπι και μια καμπίνα....Πετσέτα αν δεν έχετε νοικιάζουν εκεί αλλά οι παντόφλες είναι σημαντικό θέμα αν δεν μπορείτε να προμηθευτείτε από κάπου πριν πάτε τότε εκεί αν θυμάμαι καλά πουλάνε πακέτο που έχει μέσα παντόφλες αλλά όχι μόνες τους δεν ξέρω αν έχει αλλάξει αυτό...Εξίσου σημαντικό να πάρετε μαζί ένα δειγματάκι από το ξενοδοχείο ή σαπούνι γιατί δεν έχει εκεί..
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Δέχονται κανονικά κάρτες εκεί και δεν θα έχετε θέμα.Με την αγορά των εισιτηρίων σας δίνουν αν δεν πείτε τίποτα 2 ντουλάπια.Αν αγοράσετε καμπίνα τότε θα έχετε 1 ντουλάπι και μια καμπίνα....Πετσέτα αν δεν έχετε νοικιάζουν εκεί αλλά οι παντόφλες είναι σημαντικό θέμα αν δεν μπορείτε να προμηθευτείτε από κάπου πριν πάτε τότε εκεί αν θυμάμαι καλά πουλάνε πακέτο που έχει μέσα παντόφλες αλλά όχι μόνες τους δεν ξέρω αν έχει αλλάξει αυτό...Εξίσου σημαντικό να πάρετε μαζί ένα δειγματάκι από το ξενοδοχείο ή σαπούνι γιατί δεν έχει εκεί..
Δυστυχως στις παντόφλες πιάστηκα κώτσος γιατι το ξέχασα...Πάμε εκει και βλέπουμε!!!Αυτο το θέμα με τις κάρτες μ εχει φοβίσει..Πλανωδιο κιοσκι με φαγητο να έχει και πχ στο fatal eterem να μην έχει...Ευχαριστω φίλε!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom