Ουγγαρία Λουτρά στη Βουδαπέστη!!!

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Επ εδω είμαι ! Ποιο πόστ μου βρε παιδια ; Δεν θυμάμαι !
Όπως και να χει δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τα σπά
Πρεπει να προσαρμοζομαστε στις καταστάσεις . Όταν πας στη Βιέννη ξέρεις λίγο πολυ τι θα αντιμετωπίσεις , γιατι το ίδιο να μην ισχύει και στη περίπτωση της Βουδαπεστης; Μη ξεχνάμε που ανήκε η χώρα μερικά χρόνια πριν ...
Και στην Τσεχία ,ανάλογα σπά θα βρεις.
Προσωπικά αυτη την παρακμή τη βρίσκω άκρως ελκυστική και ενδιαφέρουσα
 

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
Όποιος δεν διαβάζει τις (σωστές) πληροφορίες, αυτά παθαίνει...

Τό'χουν γράψει και εδώ (ευαγγελία, κλπ.) για τα Gellert, το έχουμε γράψει και σε άλλά (από τα άπειρα) ποστ για τη Βουδαπέστη:

1) Δεν πάτε στα Szechenyi
2) Πάτε στα Rudas ή στα Gellert

και, αν θέλετε να δείτε πώς ήταν πραγματικά τα λουτρά του 16ου αιώνα και να μη δείτε τουρίστα, στα Kiraly. Τέλος!

Μια ερωτηση..μια και θα ειμαι στην Βουδαπεστη τον Αυγουστο...
Εμειδη θα παω με το ετερον ημισι τα λουτρα Rudas ειναι μικτα? 'Η ειναι οπως τα Gellert?
Μεχρι να διαβασω το παραπανω ποστ εκλεινα προς Szechenyi μονο και μονο γιατι ειναι μικτα..
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Μια ερωτηση..μια και θα ειμαι στην Βουδαπεστη τον Αυγουστο...
Εμειδη θα παω με το ετερον ημισι τα λουτρα Rudas ειναι μικτα? 'Η ειναι οπως τα Gellert?
Μεχρι να διαβασω το παραπανω ποστ εκλεινα προς Szechenyi μονο και μονο γιατι ειναι μικτα..
Αντιγράφω από τη σελίδα τους:
On Mondays, Wednesdays, Thursdays and Fridays only gentlemen may access the bath, while Tuesday is a day for ladies. Saturdays and Sundays are open for both men and women, during which time bathing suits are compulsory.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.839
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
θεσπύρε τώρα που πήρες φόρα μη σταματάς καθόλου.
καλώς όρισες.
 

thespyros

Banned
Μηνύματα
391
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ισπανια ΜΑΔΡΙΤΗ ΠΡΟΣΕΧΩΣ
παιδια επειδη ειχανε τα φιορινια μου φανηκαν καπως ακριβα τα ρουχα,πηγα σε 3 εμπορικα κεντρα.Τα φαγητα τους ετσι κ ετσι .Μ αρεσε πολυ τ ice bar Ειναι στην baci utca KAI einai μπαρακι απο παγο ..εισοδος 10 ε
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ε πες μας πια κάτι παραπάνω... με το τσιγκέλι θα στα βγάζουμε? Δώσε tips στο λαό που περιμένει με αγωνία...
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
thespyros γραψε ιστορια για μας που θα παμε σε 2 μηνες.οταν λες φαγητο δεν ηταν καλο τι ετρωγες και σε ποια εμπορικα πηγες και τα ρουχα σου φανηκαν ακριβα;
 

thespyros

Banned
Μηνύματα
391
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ισπανια ΜΑΔΡΙΤΗ ΠΡΟΣΕΧΩΣ
Μείναμε στο corvin hotel ενα ωραίο ξενοδοχείο που είχε και πρωινο . Μόλις φτάσαμε κάναμε την πρώτη μας βόλτα στον Δούναβη.δεν μπορώ να περιγράψω την ομορφιά των κτηρίων τα λογία είναι περιττά .αρχισαμε τις πρώτες μας φωτογραφίες στην πολύ μεγάλη κρεμαστή γέφυρά petrof.Να πω επιισης οτι η πολη εχει 6 γέφυρες που συνδεεουν την βουδα και την πεστη.Μετα κατευθυνθήκαμε προς την βουλη τετοιο κτηριo δεν εχω ξαναδεί τεραστιο φοβερό φωτισμένο κ budapest parliament εχει βγει στο 2 κτηριο στον κόσμο σε μέγεθος ..
αυτή ηταν και πρώτη μερα στην όμορφη Βουδαπέστη .Την δεύτερη μέρα επισκευαστήκαμε τα λουτρά gelert την cidarrela to νησί μαργαρίτα που είναι στην τελευταία γέφυρα margit hit.
Την τρίτη μερα ο καιρός χαλάει και μας βρίσκει βροχή αυτό ομως δεν μας ρίχνει την ψυχολογία που ειναι πολυ ανεβασμένη, Πήγαμε στον πεζοδρόμο της baci utca εκει πίνουμε ενα καφεδάκι στο hard rock καφέ ,οι τιμες ειναι αρκετα καλες 2 καφεδάκια και ενα νερό 7ε.Απο εκει παμε στο πρωτο εμπορικο κεντρο στο west ειναι στην nyhgati σταση μετρο μπλε γραμμη.το εμπορικο κεντρο ειναι τεραστιο .οι τιμες δεν εχουν διαφορα απο ελλαδα οποτε δεν πηρα και τιποτα.
Το βραδυ περασαμε τελια σε εναπολυ ωραιο μπαρακι που ειναι μεσα σε παγο στον πεζοδρομο με εισοδο 10ε 30ft ειχε πολυ φαση αξιζει
4 μερα επιστροφη απο corvin μετρό μεχρi kispect koboya τερματικός σταθμός εκει εχει και ενα εμπορκο κεντρο τεράστιο επισης .απο εκεί πήραμε το Ε200 αστικο λεωφορείο με 4οο ft kai επιστροφή στο αεροδρόμιο τερματικών 2,,,αυτα τα ολιγα απο μενα ...απο θεμα φαγητου εγω ετρωγα στα μακ δοναλτ
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
4 μερα επιστροφη απο corvin μετρό μεχρi kispect koboya τερματικός σταθμός εκει εχει και ενα εμπορκο κεντρο τεράστιο επισης .απο εκεί πήραμε το Ε200 αστικο λεωφορείο με 4οο ft kai επιστροφή στο αεροδρόμιο τερματικών 2,,,αυτα τα ολιγα απο μενα ...απο θεμα φαγητου εγω ετρωγα στα μακ δοναλτ
Οπότε, απ' ότι κατάλαβα, όλα οκ με το θέμα των ΜΜΜ και τα εισιτήρια, ε;
 

thespyros

Banned
Μηνύματα
391
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ισπανια ΜΑΔΡΙΤΗ ΠΡΟΣΕΧΩΣ
MIA χαρα ολα σε ευχαριστω :clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.788
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom