Ταϊλάνδη ΜΠΑΝΓΚΟΚ - έτος 2552

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.058
Likes
1.607
Να κάμω κι εγώ μια ίσως αφελή ερώτηση: τους ναούς (είτε στην Μπανγκόκ είτε στην Αγιουτάγια) μπορείς να τους επισκεφθείς με βερμούδα, ή πρέπει μα φέρεις παντελόνι;
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.023
Να κάμω κι εγώ μια ίσως αφελή ερώτηση: τους ναούς (είτε στην Μπανγκόκ είτε στην Αγιουτάγια) μπορείς να τους επισκεφθείς με βερμούδα, ή πρέπει μα φέρεις παντελόνι;
Στο Μεγάλο Παλάτι και στους Ναούς που συμπεριλαμβάνονται εκεί απαιτείται μακρύ παντελόνι, στην Αγιούταγια όχι!
 

andbabal

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΥΛΑΝΔΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Καλησπέρα σε όλους. Κατ' αρχήν varioAthens βρήκα καταπληκτική την περιγραφή σου. Το Σάββατο, σε 5 μέρες, πετάω με την κοπέλα μου για Μπανγκόκ, όπου και 8α μείνουμε για 2 νύχτες, Κυριακή & Δευτέρα κι εν συνεχεία θα πάμε Πουκέτ για 5 νύχτες. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Θα μένουμε στο Hotel Montien στην περιοχή Silom κι επειδή θα φτάσουμε στις 8 το πρωί σκοπεύουμε να πάμε αμέσως περιοδεία στους ναούς και στο Μεγάλο Παλάτι. Προτείνεις να κάνουμε τις μετακινήσεις μας με κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο της περιοχής ή να πάρουμε ταξί. Ευχαριστώ.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.023
Καλησπέρα σε όλους. Κατ' αρχήν varioAthens βρήκα καταπληκτική την περιγραφή σου. Το Σάββατο, σε 5 μέρες, πετάω με την κοπέλα μου για Μπανγκόκ, όπου και 8α μείνουμε για 2 νύχτες, Κυριακή & Δευτέρα κι εν συνεχεία θα πάμε Πουκέτ για 5 νύχτες. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Θα μένουμε στο Hotel Montien στην περιοχή Silom κι επειδή θα φτάσουμε στις 8 το πρωί σκοπεύουμε να πάμε αμέσως περιοδεία στους ναούς και στο Μεγάλο Παλάτι. Προτείνεις να κάνουμε τις μετακινήσεις μας με κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο της περιοχής ή να πάρουμε ταξί. Ευχαριστώ.
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Μήπως θα ήταν καλύτερο να πάτε στους Ναούς και στο Μεγάλο Παλάτι τη Δευτέρα?
Γιατί εφόσον φτάνετε Κυριακή στις 8 στην Μπανγκόκ, με τα διαδικαστικά στο αεροδρόμιο, τη διαδρομή μέχρι το ξενοδοχείο σας (μιλάμε για πολύ κίνηση) και τα διαδικαστικά στο ξενοδοχείο, θα χάσετε πάρα πολύ ώρα, ενώ καλό θα ήταν για την ξενάγησή σας να ξεκινήσετε πάρα πολύ πρωϊ! Άλλωστε την Κυριακή στην Μπανγκόκ έχει και την Τσάτουτσακ -την αγορά του Σ/Κ- που είναι πολύ καλή ευκαιρία να πάτε.
Όσο για το τουρ στην πόλη, θα έλεγα να μην χρησιμοποιήσετε πρακτορείο, ούτε ταξί (λόγω υπερβολικής κίνησης). Είναι πανεύκολες οι μετακίνησεις με το SkyTrain και με τα καραβάκια στον Τσαοπράγια... έτσι θα μπορέσετε να δείτε περισσότερα πράγματα χωρίς να είστε επί ώρες εγκλωβισμένοι στην κίνηση ή να σας καθυστερεί ένα γκρούπ...
Ό,τι άλλο θες, πές μου! Καλά να περάσετε!!! :)
 

andbabal

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΥΛΑΝΔΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Κατ'αρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Απ' ό,τι είδα, δεν υπάρχει σταθμός του Skytrain για να πάμε από το Silom στο Μεγάλο Παλάτι κτλ. Είδα ότι υπάρχουν κάποια λεωφορεία που περνάνε από το ξενοδοχείο μας, αλλά επίσης διάβασα ότι γίνεται πανικός σε αυτά και δεν αξίζει τον κόπο.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.758
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Από τη Σιλόμ θα κατεβείτε μέχρι το ποτάμι και θα πάρετε καραβάκι μέχρι το παλάτι ή διαφορετικά με ταξί.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Σήμερα διάβασα την περιγραφήσου,varioAthens, και τη βρήκα υπέροχη!!!{Τι περιγραφή, δηλαδή, κανονικός τουριστικός οδηγός είναι!!!}
Έχω επισκεφθεί και εγώ τη Μπανγκοκ, και μάλιστα την ίδια περίπου χρονική περίοδο την πρώτη φορά, πηγαίνοντας και επιστρέφοντας, απο το Κο Σαμουι,
για λιγότερες μέρες, και σε ευχαριστώ πάρα πολύ που μου τα ξαναθύμησες!!!
Μου αρέσει πολύ αυτή η χώρα με τα θετικά και τα "αρνητικά", που για μένα δεν υπάρχουν[!] και ένα νοερό ταξίδι είναι πάντα ευπρόσδεκτο!!!
Σου είμαι υποχρεωμένος!!!:thailand01::gr01::thailand01:
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Varioathens να’σαι καλά, πήγα πριν 1 μήνα Bangkok και πραγματικά την είχα εκτυπωμένη την ιστορία σου και την συμβουλευόμουν συχνά. Χάρις σε σένα βέβαια έμεινα στο Lebua Tower και φυσικά έχω τις πιο όμορφες εικόνες στο μυαλό μου από το Skybar και το Sirocco με τις μαξιλάρες το βράδυ και θέα την φωταγωγημένη Bangkok.. Να’σαι καλά!!!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.023
Varioathens να’σαι καλά, πήγα πριν 1 μήνα Bangkok και πραγματικά την είχα εκτυπωμένη την ιστορία σου και την συμβουλευόμουν συχνά. Χάρις σε σένα βέβαια έμεινα στο Lebua Tower και φυσικά έχω τις πιο όμορφες εικόνες στο μυαλό μου από το Skybar και το Sirocco με τις μαξιλάρες το βράδυ και θέα την φωταγωγημένη Bangkok.. Να’σαι καλά!!!
Έμεινες κιόλας??? Ουάου!!! :clap:
Χαίρομαι που πέρασες καλά...να περιμένουμε ιστορία από Μπανγκόκ δηλαδή? :)
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Έμεινες κιόλας??? Ουάου!!! :clap:
Χαίρομαι που πέρασες καλά...να περιμένουμε ιστορία από Μπανγκόκ δηλαδή? :)

Έμεινα όντως και είναι καταπληκτικές οι σουίτες… Το ταξίδι βασικά επικεντρώνονταν στο Μπορακάι στις Φιλιππίνες απλά η Μπανγκόκ ήταν πέρασμα για 2 μέρες, αλλά όχι ιστορία δεν θα γράψω.. Αυτό το ταλέντο το αφήνω σε σας..
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δεν ειναι ωραιο να ξερει καποιος οτι με αυτο που εγραψε βοηθησε καποιον?
Να πω κι εγω λοιπον ενα μεγαλο ευχαριστω στη vario (με καθυστερηση ενος μηνα , αλλα καλλιο αργα..).
Επισης πηγα με την ιστορια σου εκτυπωμενη ανα χειρας! :clap:
Μπορει να μην πηγα σε ολα οσα αναφερει , μπορει να επρεπε να αλλαξω το προγραμμα μου και το χρονο παραμονης μου , αλλα οταν την ανακαλυψα εδω στο σαιτ , μου εφυγε ενα μεγαλο αγχος.
Ευχαριστω :D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.905
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom