Μάλτα Μάλτα - Διαμονή και άλλες info

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Δεν θα μπορούσες να τα πεις καλύτερα.
Δεν πήγα Σλιέμα. Έτσι όπως την έβλεπα από τη Βαλέτα, δεν μου έκανε καρδιά να πάω στις ... πολυκατοικίες.

Τελικά θα μείνω Βαλέτα.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
@aspa δεν ξερω γιατί επιλέξατε την Σλιέμα, αλλά λάβε υπόψιν και ότι είναι καλύτερα να παίρνεις λεωφορείο από την αφετηρία, δεδομένου του τουριστικού ρεύματος καλοκαιριάτικα. Στα συν και η γραφικότητα και η ατμόσφαιρα της Βαλέττας, καθώς όπως είδα τα περισσότερα ξενοδοχεία έχουν θέα στο λιμάνι και είναι παραδοσιακής αρχιτεκτονικής. Εγώ γι' αυτό την προτίμησα, με κάποια, αλλά όχι τεράστια, διαφορά στις τιμές.

Την Τρίτη γύρισα από την Μάλτα.Ειμαι εντυπωσιασμένη. Θέλω να σε ευχαριστήσω για την παρευβασή σου η οποία με οδήγησε να βρω ένα διαμέρισμα στην Βαλέττα που αποδείχτηκε πολύ καλή επιλογή. Θα έχανα την ομορφιά του τόπου αν έμενα στην Σλιέμα. Ευχαριστώ.
 

World Nomad

Member
Μηνύματα
142
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Την Τρίτη γύρισα από την Μάλτα.Ειμαι εντυπωσιασμένη. Θέλω να σε ευχαριστήσω για την παρευβασή σου η οποία με οδήγησε να βρω ένα διαμέρισμα στην Βαλέττα που αποδείχτηκε πολύ καλή επιλογή. Θα έχανα την ομορφιά του τόπου αν έμενα στην Σλιέμα. Ευχαριστώ.
Έχεις να προτείνεις κάποιο tip γενικά για Μάλτα; Τέλη Ιουλίου πάω και γω! Ανυπομονώ!
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Έχεις να προτείνεις κάποιο tip γενικά για Μάλτα; Τέλη Ιουλίου πάω και γω! Ανυπομονώ!
Ναι. Αν μείνεις Σλιέμα, φρόντισε να βρεις ξενοδοχείο κοντά στην αποβάθρα των ferries που οδηγούν Βαλέτα. Ακριβώς δίπλα έχει και τερματικό σταθμό λεωφορείων και είναι πάρα πολύ βολικό να μετακινηθείς είτε προς την πρωτεύουσα, είτε προς το Σεν Τζουλιάν. Και αν εκμεταλλευτείς και τα βραδινά λεωφορεία, ύστερα από την νυκτερινή σου διασκέδαση θα βρίσκεσαι έξω από την πόρτα του ξενοδοχείου σου.
 

World Nomad

Member
Μηνύματα
142
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Ναι. Αν μείνεις Σλιέμα, φρόντισε να βρεις ξενοδοχείο κοντά στην αποβάθρα των ferries που οδηγούν Βαλέτα. Ακριβώς δίπλα έχει και τερματικό σταθμό λεωφορείων και είναι πάρα πολύ βολικό να μετακινηθείς είτε προς την πρωτεύουσα, είτε προς το Σεν Τζουλιάν. Και αν εκμεταλλευτείς και τα βραδινά λεωφορεία, ύστερα από την νυκτερινή σου διασκέδαση θα βρίσκεσαι έξω από την πόρτα του ξενοδοχείου σου.
Έλεγα να μείνουμε 2 νύχτες Mdina και 3 Βαλέτα. Στο νησάκι Gozo αξίζει μια ημερήσια εκδρομή;
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η Mdina είναι πολύ ωραία αλλά δεν ξέρω αν θα άξιζε να μείνεις και μάλιστα 2 μέρες. Εμείς πήγαμε, κάτσαμε μερικές ώρες, την γυρίσαμε, βγάλαμε πολύ ωραίες φωτογραφίες και γυρίσαμε αργά το απόγευμα. Βέβαια γούστα είναι αυτά.
Βαλέτα δεν το συζητώ, είναι πολύ ωραία. Απλά μετά τις 7 αρχίζει και ερημώνει. Αν δεν σε πειράζει αυτό οκ.

Το Gozo αξίζει σαφώς ημερήσια. Έχει κάποια πράγματα που δεν πρέπει να χάσεις όπως το azure window ή το κάστρο στο Ραμπάτ (ή Βικτόρια όπως είναι η επίσημη ονομασία). Αυτά τα 2 είναι άχαστα κατά την γνώμη μου.

Και το εισιτήριο του φέρυ είναι 4.40 ή κάτι τέτοιο πήγαινε έλα.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Καλημέρα συμφωνώ και εγώ να μην μείνεις Μεντίνα. Διάλεξε ένα μέρος να μείνεις για να μην χάσεις χρόνο με την αλλαγή ξενοδοχείου. Οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες και έχει καλή συγκοινωνία. Βέβαια εγω προτείνω Βαλέττα. Παίρνεις απο εκεί το λεωφορείο πας στο πορθμείο των φέρυς και με 4,80 πας και έρχεσαι στο Γκόζο.
Το νησί έχει πολλά να δεις αλλά δεν είναι κοντά το ένα στο άλλο. Εμείς πήραμε το πράσινο ανοιχτό τουριστικό λεωφορείο και μας γύρισε όλο το νησί. Κάναμε παζαρια στην τιμή και απο 20ε για την καθεμία μας πήρε 30ε για τις τέσερις. Υπάρχουν πωλητές έξω απο την έκδωση εισητηρίων στην Μάλτα.
 

World Nomad

Member
Μηνύματα
142
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, θα κοιτάξω αν είναι να μείνουμε Βαλέτα, αν και έχει τεράστια πληρότητα στα ξενοδοχεία. Gozo θα πάμε σίγουρα λοιπόν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Είναι κάπως αστείο, αλλά οργανώνοντας το ταξίδι στη Μάλτα βρήκα πολύ φθηνότερα τις εκδρομές στο τοπικό DealToday https://dealtoday.com.mt/
Μεχρι κι εκπτώσεις στα Hop On- Hop Off λεωφορεία, είσοδο για τουρ στην Όπερα κλπ
Το σκεφτομαι για εκδρομη με πλοίο σε Γκοζο και Κομίνο. Το έχει κάνει κανείς;
 
Last edited:

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εκδρομή στο Γκόζο μόνος ναι. Συγκεκριμένα πριν ένα μήνα. Με το dealtoday όχι.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.226
Μπηκα στο νημα αυτο για να μου λυθουν μερικες αποριες σχετικα με το που περισσοτερο ενδεικνυται η διαμονη αλλα βλεπω οτι οι αποψεις διιστανται.

Μου ειπαν ότι ο Αγιος Ιουλιανος, ειναι η καπως τρεντυ περιοχη της Μαλτας με καταστασεις μυκονοοοοοοοοοοος, δηλαδη τεντυμποηδες να περιφερωνται φασαριοζοι, προκλητικοι, ημιθανεις, μες στην μεθη και να ζητουν από τους περαστικοι επιτακτικως και λιαν οχληρως, τυρακι για οργιο οπως σε εκεινηνα την ιστορια του αστεριξ ουτινος ο τιτλος μου διαφευγει. (μαλλον είναι η ιστορια με τον δρυιδη που ειχε αιχμαλωτισθει. Μαλλον.)

Oλα τουτα παντως μου προκαλουν συναισθηματα διολου ταιριαστα για διακοπες· θελω ησυχια, ολιγοκοσμια (εως ανυπαρκτοκοσμια δηλαδη) και ανωτατο αριθμο ντεσιμπελ (στα περιξ) τα 33. Αστε δε που δεν εχω ενεργοποιησει και το ροουμινγκ για να καλω το εκατο και με υφος χιλιων Δημων Σταρενιων και Αρτεμαιων Ματσων, να τεντωνω τον δεικτη μου σε φάση: συλλαβετε τους ταραξιας, διοτι τι στην ευχη, ανεργοι θα μεινουν οι ευγενεις ημετεροι επαγγελματιαι των θεσπεσιων αειπαρθενων τοποθεσιων σατς αζ Φαληρακι και Αγια Ναπα;

Τελος παντων, μη σας ζαλιζω, ειμαστε και στην καρδια του θερους με την ραστωνη του μαλιστα να διαθέτει ορέξεις. Εχω κλεισει για αγιο ιουλιανο στις 29 Σεπτεμβρίου και για τεσσερις μερες. Λετε τετοια ημερομηνια να εχει ησυχια η παραμενει καλοκαιρινη η φαση και θα εχει σουσουρο και φασαρια;

Πλην αγιου ιουλιανου, εχω κλεισει και στην Swieqi, μηπως να προτιμησω αυτην;

Πασα προτασις, λιαν ευπροσδεκτη, σας μερσω θεορατως πολύ.
 

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Μπηκα στο νημα αυτο για να μου λυθουν μερικες αποριες σχετικα με το που περισσοτερο ενδεικνυται η διαμονη αλλα βλεπω οτι οι αποψεις διιστανται.

Μου ειπαν ότι ο Αγιος Ιουλιανος, ειναι η καπως τρεντυ περιοχη της Μαλτας με καταστασεις μυκονοοοοοοοοοοος, δηλαδη τεντυμποηδες να περιφερωνται φασαριοζοι, προκλητικοι, ημιθανεις, μες στην μεθη και να ζητουν από τους περαστικοι επιτακτικως και λιαν οχληρως, τυρακι για οργιο οπως σε εκεινηνα την ιστορια του αστεριξ ουτινος ο τιτλος μου διαφευγει. (μαλλον είναι η ιστορια με τον δρυιδη που ειχε αιχμαλωτισθει. Μαλλον.)


Δινω βοηθεια και πληροφορηση σε ότι ξερω..
Ο Αστεριξ στην Ελβετια .
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.504
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom