Μάλτα Μάλτα - Διαμονή και άλλες info

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Καπως καλυτερες τιμες μεσω hostelbookers, για οποιον ενδιαφερεται. Για στειλε πμ με πρακτορεια που στελνουν voucher. Πρωτη φορα το ακουω.
Εγώ κοιτάζω Hotelscombined και διαλέγω την καλύτερη τιμή. Πολλές φορές μέσα απο αυτή την διαδικασία το ίδιο πρακτορείο μου δίνει καλύτερη τιμή.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Εγώ έκλεισα Σιέλμα είναι καλά? Το ξενοδοχείο είναι πάνω στην παραλιακή και έχει καλή τιμή. Διάβασα ότι έχει συγκοινωνίες προς όλες τις κατευθύνσεις. Θα πάω 2 Ιούλη.
ειναι ωραία και στη Σλιέμα, έχει συνέχεια λεοφωρεία για Βαλέττα και πας και το διπλανό St. Julinas. Μια χαρά επιλογή, εχω μείνει στο Carlton.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Καλημέρα Η Βαλέττα είναι σε λόφο, έχει σκαλιά?
Όχι στο κέντρο δεν εχει σκαλιά,αλλά προς το λιμανι , τους κήπους Barakka εχει ανηφορες κατηφορες αλλα εγω δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα. Είχα μείναι και στη Βαλέττα στο Osborne, που είναι κεντρο και ηταν υπεροχα. Είναι από τα αγαπημένα μου μερη και να πατε για μπανιο στην Golden beach,έχει κι άλλες ωραιες παραλίες αλλά εγω είχα πάει 4 μέρες Μάϊο και μόνο εκεί πήγα για μπάνιο.
Το 2008δεμ ήταν όλα πάμφθηνα, φαγητ'α, ψώνια, ποτά. Όλα εκτός από τα taxi.
Αν χρειάζεσαι κάτι πες μου.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Όχι στο κέντρο δεν εχει σκαλιά,αλλά προς το λιμανι , τους κήπους Barakka εχει ανηφορες κατηφορες αλλα εγω δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα. Είχα μείναι και στη Βαλέττα στο Osborne, που είναι κεντρο και ηταν υπεροχα. Είναι από τα αγαπημένα μου μερη και να πατε για μπανιο στην Golden beach,έχει κι άλλες ωραιες παραλίες αλλά εγω είχα πάει 4 μέρες Μάϊο και μόνο εκεί πήγα για μπάνιο.
Το 2008δεμ ήταν όλα πάμφθηνα, φαγητ'α, ψώνια, ποτά. Όλα εκτός από τα taxi.
Αν χρειάζεσαι κάτι πες μου.
Θα μείνουμε στην Σιέλμα θα πάμε Βαλέττα μία ημέρα, μιά επίσκεψη στο Marsaxlokk, στην Mdna. Τι άλλο? Αξίζει να πάμε μία ημέρα Gozo ? Θα κάτσουμε 4 ημέρες.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Θα μείνουμε στην Σιέλμα θα πάμε Βαλέττα μία ημέρα, μιά επίσκεψη στο Marsaxlokk, στην Mdna. Τι άλλο? Αξίζει να πάμε μία ημέρα Gozo ? Θα κάτσουμε 4 ημέρες.
Εγω δεν πηγα στο Gozo, σε άλλους αρεσει και σε άλλους οχι.
Εγω γυρισα αρκετα τη Βαλετα, κεβτρο, Καθεδρικος Ναος, φαγητο,ψωνια,επισης φαγητο βράδυ στην προκυμαια Pier,που ειναι πολυ ωραια.
Αλλη μερα οηγα Μεντινα και Ραμπάτ,είναι πολύ όμοργα και οι ναοί και οι κατακόμβες και τα μερη που εχει για καφε και γλυκο.
Σε παραθαλλασια χωριά δεν πήγαμε, καναμε συνέχεια βόλτες και περνούσε η μέρα.
Επίσης για παραδοσιακό Μαλτέζικο φαγητό, προτείνω το Ta Kris στη Sliema, πολυ νόστιμα πιάτα!
Και στο St.Julians εχει μερικα παραλιακα ωραια μερη.
ελπιζω κα ξαναπάω και να έχω χρόνο για να δω κι άλλα.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Εγω δεν πηγα στο Gozo, σε άλλους αρεσει και σε άλλους οχι.
Εγω γυρισα αρκετα τη Βαλετα, κεβτρο, Καθεδρικος Ναος, φαγητο,ψωνια,επισης φαγητο βράδυ στην προκυμαια Pier,που ειναι πολυ ωραια.
Αλλη μερα οηγα Μεντινα και Ραμπάτ,είναι πολύ όμοργα και οι ναοί και οι κατακόμβες και τα μερη που εχει για καφε και γλυκο.
Σε παραθαλλασια χωριά δεν πήγαμε, καναμε συνέχεια βόλτες και περνούσε η μέρα.
Επίσης για παραδοσιακό Μαλτέζικο φαγητό, προτείνω το Ta Kris στη Sliema, πολυ νόστιμα πιάτα!
Και στο St.Julians εχει μερικα παραλιακα ωραια μερη.
ελπιζω κα ξαναπάω και να έχω χρόνο για να δω κι άλλα.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Μάλλον δεν θα πάμε Gozo γιατί θέλει μιά μέρα από τις 4 που θα έχουμε, οι βόλτες εξαρτώνται από την ζέστη, θα είναι Ιούλης.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Μάλλον δεν θα πάμε Gozo γιατί θέλει μιά μέρα από τις 4 που θα έχουμε, οι βόλτες εξαρτώνται από την ζέστη, θα είναι Ιούλης.
ναι, το Μάϊο και είχε ζέστη, κι εγώ δεν ήθελα να χάσω μια μέρα στο δρόμο, για να δω ένα μέρος παρόμοιο. Καλά να περάσεις, να μας γράψεις εντυπώσεις!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
@aspa δεν ξερω γιατί επιλέξατε την Σλιέμα, αλλά λάβε υπόψιν και ότι είναι καλύτερα να παίρνεις λεωφορείο από την αφετηρία, δεδομένου του τουριστικού ρεύματος καλοκαιριάτικα. Στα συν και η γραφικότητα και η ατμόσφαιρα της Βαλέττας, καθώς όπως είδα τα περισσότερα ξενοδοχεία έχουν θέα στο λιμάνι και είναι παραδοσιακής αρχιτεκτονικής. Εγώ γι' αυτό την προτίμησα, με κάποια, αλλά όχι τεράστια, διαφορά στις τιμές.
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
@aspa δεν ξερω γιατί επιλέξατε την Σλιέμα, αλλά λάβε υπόψιν και ότι είναι καλύτερα να παίρνεις λεωφορείο από την αφετηρία, δεδομένου του τουριστικού ρεύματος καλοκαιριάτικα. Στα συν και η γραφικότητα και η ατμόσφαιρα της Βαλέττας, καθώς όπως είδα τα περισσότερα ξενοδοχεία έχουν θέα στο λιμάνι και είναι παραδοσιακής αρχιτεκτονικής. Εγώ γι' αυτό την προτίμησα, με κάποια, αλλά όχι τεράστια, διαφορά στις τιμές.
Δεν θα μπορούσες να τα πεις καλύτερα.
Δεν πήγα Σλιέμα. Έτσι όπως την έβλεπα από τη Βαλέτα, δεν μου έκανε καρδιά να πάω στις ... πολυκατοικίες.
 

Evini

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα.

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει ξενοδοχείο στη Μάλτα που να έχει μείνει και να του άρεσε (σχετικά οικονομικό). Εκτός από το Osborne που βλέπω ότι το έχουν επιλέξει πολλοί.

Ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom