Μάλτα Μάλτα - Διαμονή και άλλες info

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Κoύβα
Καλησπέρα, έχω κλείσει 5 μέρες για Μάλτα στις αρχές Μαρτίου.
Διαμονή θα προτείνατε Βαλέττα, Άγιο Ιουλιανό ή Σλιέμα;
Αρχικά είχαμε προσανατολιστεί Βαλέττα αλλά με τρόμαξαν τα σχόλια που διάβασα εδώ αλλά και εκτός φόρουμ ότι δεν κυκλοφορεί ψυχή μετά τις 7 το απόγευμα...Μήπως επειδή θα πάμε πολύ νωρίς και εκτός φουλ τουριστικής σεζόν είναι χειρότερα τα πράγματα;
Ποια είναι η απόψη σας; Ευχαριστώ!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλησπέρα, έχω κλείσει 5 μέρες για Μάλτα στις αρχές Μαρτίου.
Διαμονή θα προτείνατε Βαλέττα, Άγιο Ιουλιανό ή Σλιέμα;
Αρχικά είχαμε προσανατολιστεί Βαλέττα αλλά με τρόμαξαν τα σχόλια που διάβασα εδώ αλλά και εκτός φόρουμ ότι δεν κυκλοφορεί ψυχή μετά τις 7 το απόγευμα...Μήπως επειδή θα πάμε πολύ νωρίς και εκτός φουλ τουριστικής σεζόν είναι χειρότερα τα πράγματα;
Ποια είναι η απόψη σας; Ευχαριστώ!
Εγώ τη Σλιέμα τη βρήκα εξαιρετική επιλογή για διαμονή. Έχει φτηνότερα ξενοδοχεία, έχει πολλή ζωή, πολλές επιλογές σε φαγητό, έχει την καλύτερη θέα προς τη Βαλέτα, έχει λεωφορεία που θα σε πάνε σε όλα τα σημεία του νησιού, έχει το καραβάκι που σε πάει απέναντι στη Βαλέτα.

Πάντως δεν νομίζω να είναι τόσο έρημα στην Βαλέτα μετά τις 7. Στους κεντρικούς δρόμους τουλάχιστον είδα κίνηση, περατζάδα και αρκετά εστιατόρια γεμάτα. Τα στενά σοκάκια σίγουρα ήταν πιο ερημικά.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα
Καλησπέρα, έχω κλείσει 5 μέρες για Μάλτα στις αρχές Μαρτίου.
Διαμονή θα προτείνατε Βαλέττα, Άγιο Ιουλιανό ή Σλιέμα;
Αρχικά είχαμε προσανατολιστεί Βαλέττα αλλά με τρόμαξαν τα σχόλια που διάβασα εδώ αλλά και εκτός φόρουμ ότι δεν κυκλοφορεί ψυχή μετά τις 7 το απόγευμα...Μήπως επειδή θα πάμε πολύ νωρίς και εκτός φουλ τουριστικής σεζόν είναι χειρότερα τα πράγματα;
Ποια είναι η απόψη σας; Ευχαριστώ!
Καλησπέρα. Καθόλου να μην τρομάζεις. Η Βαλέτα είναι μαγική το βράδυ. Εγώ αυτήν προτείνω για διαμονή. Μια χαρά κυκλοφορούν πολλές ψυχές μετά τις 7μμ. Αρχίζει να ερημώνει κατά της 11-12, αν και υπάρχουν μέρη που μένουν και πιο αργά. Είχα πάει αρχές Απριλίου.
Όμως, επειδή θυμάμαι ότι η ηλικία σου είναι μικρή, μάλλον η Σιέλμα σου ταιριάζει καλύτερα.
 

ANNA PAP

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
καλημέρα, 7 μέρες μάλτα από 31 μαρτίου, που προτείνετε για διαμονή και πρόγραμμα περιηγήσεων.Αν ξέρει κάποιος να μου πει για εβδομαδιαία κάρτα μετακινήσεων με λεωφορείο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
καλημέρα, 7 μέρες μάλτα από 31 μαρτίου, που προτείνετε για διαμονή και πρόγραμμα περιηγήσεων.Αν ξέρει κάποιος να μου πει για εβδομαδιαία κάρτα μετακινήσεων με λεωφορείο.
Καλημέρα. Εγώ προτείνω Βαλέτα. Για πρόγραμμα διάβασε τις ιστορίες που έχουν γραφτεί https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=112
και όσες δεν έχουν τελειώσει ακόμα https://www.travelstories.gr/community/search/9495714/?q=μαλτα&o=date&c[title_only]=1&c[node]=72 (μαζί και η δικιά μου)
και για πληροφορίες σε αυτό το θέμα και εδώ https://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/?prefix_id=112
Για κάρτα πληροφορίες από το επίσημο σάιτ https://www.publictransport.com.mt/en/bus-card-and-ticketing
 

Stelios

Member
Μηνύματα
85
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Μελβούρνη...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες :)
Καλησπέρα παιδάκια! Θα πάμε 2 ζευγάρια στη Μάλτα 21 Ιουλίου πρωί με 24 Ιουλίου μεσάνυχτα, κυρίως για παραλίες και άραγμα. Δεν είμαστε για clubbing και θέλουμε να μείνουμε κάπου που να μπορούμε να κοιμηθούμε. Έχουμε νοικιάσει και αυτοκίνητο (αν και το φοβήθηκα λίγο με αυτά που διάβαζα περί κλήσεων κλπ) και κοιτάζουμε για διαμονή. Επειδή κοιτάζουμε για διαμέρισμα ώστε να μένουμε όλοι μαζί (μα με 2 ξεχωριστά δωμάτια και φυσικά με a/c), κοιτάμε κυρίως airbnb. Έλεγα ή να μείνουμε gzira/sliema ώστε να μαστε κοντά στη valetta για βόλτα / φαΐ, ή mellienha ώστε να είαμαστε κοντά στις παραλίες. Βρήκα όμως αρκετά καταλύματα στην bugibba. Δεν έχω μάθει κάτι για την εν λόγω περιοχή, είναι ΟΚ?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλησπέρα παιδάκια! Θα πάμε 2 ζευγάρια στη Μάλτα 21 Ιουλίου πρωί με 24 Ιουλίου μεσάνυχτα, κυρίως για παραλίες και άραγμα. Δεν είμαστε για clubbing και θέλουμε να μείνουμε κάπου που να μπορούμε να κοιμηθούμε. Έχουμε νοικιάσει και αυτοκίνητο (αν και το φοβήθηκα λίγο με αυτά που διάβαζα περί κλήσεων κλπ) και κοιτάζουμε για διαμονή. Επειδή κοιτάζουμε για διαμέρισμα ώστε να μένουμε όλοι μαζί (μα με 2 ξεχωριστά δωμάτια και φυσικά με a/c), κοιτάμε κυρίως airbnb. Έλεγα ή να μείνουμε gzira/sliema ώστε να μαστε κοντά στη valetta για βόλτα / φαΐ, ή mellienha ώστε να είαμαστε κοντά στις παραλίες. Βρήκα όμως αρκετά καταλύματα στην bugibba. Δεν έχω μάθει κάτι για την εν λόγω περιοχή, είναι ΟΚ?
Εγώ θα σου έλεγα να ψάξεις ξεκάθαρα για Σλιέμα ή Βαλέτα. Σίγουρα δύσκολα να βρείτε στη Βαλέτα οικονομικό κατάλυμα, οπότε προσανατολίσου στη Σλιέμα που έχει ζωή, πολλά καλά εστιατόρια, την καλύτερη θέα προς τη Βαλέτα και σύνδεση με την πρωτεύουσα με το πλοιάριο, μια διαδρομή που προτείνω να την κάνετε κι ας έχετε αυτοκίνητο. Η Bugibba είναι μακριά και το μόνο θετικό που έχει είναι ότι είσαι κοντά στις παραλίες της Mellieha και στο λιμάνι της Cirkewwa για να πάτε στο Gozo.
 

margarita-eleni

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
εμείς πανέτοιμοι για Μαλτα,ιδίως μετά απο τις τιμές που είδα με ryainair, για τον μαρτη-απριλη! Το μωρο,ομως,που θελω να το παρω μαζι μου(1,5 θα ειναι τον απριλη);είναι ευκολος προορισμός; μπορεί να κινηθεί ανετα το καροτσακι; στις μετακινησεις απο εδω κ απο κεί θα μπορουμε να παμε; και που ειναι ιδανικά να μεινουμε;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
εμείς πανέτοιμοι για Μαλτα,ιδίως μετά απο τις τιμές που είδα με ryainair, για τον μαρτη-απριλη! Το μωρο,ομως,που θελω να το παρω μαζι μου(1,5 θα ειναι τον απριλη);είναι ευκολος προορισμός; μπορεί να κινηθεί ανετα το καροτσακι; στις μετακινησεις απο εδω κ απο κεί θα μπορουμε να παμε; και που ειναι ιδανικά να μεινουμε;
Αν και το ωραιότερο μέρος για διαμονή στη Μάλτα είναι η Βαλέτα, θα πρέπει να προσανατολιστείτε για Σλιέμα, που είναι πιο επίπεδη. Αν δεν νοικιάσετε αυτοκίνητο, οι μετακινήσεις σας θα γίνονται με λεωφορεία, τα οποία μπορεί να έχουν συνωστισμό. Το "από εδώ κι από εκεί " να το ψάξετε λίγο γιατί μόνο εσείς ξέρετε τις αντοχές με το κοροτσάκι και τις αντοχές του μωρού σας. Βρείτε που θέλετε να πάτε διαβάζοντας ιστορίες από εδώ https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=112και εμείς είμαστε εδώ για να λύσουμε τυχόν απορίες.
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Στα τελευταια ποσταρισματα βλεπω φιλους που επισκεφθηκαν την Μαλτα Μαρτη-Απρίλη και γενικωτερα εκτος τουριστικης περιοδου.
Θαθαλα λοιπον να τους ρωτησω καθως και οποιον αλλο εχει αποψη, αν η εποχη αυτη εχει καποιες δυσκολιες (κλειστα μεγαζια, βροχες, κρυο, αραια δρομολογια κλπ....) η να ετοιμασω την βαλιτσα χωρις αλλες σκεψεις?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Στα τελευταια ποσταρισματα βλεπω φιλους που επισκεφθηκαν την Μαλτα Μαρτη-Απρίλη και γενικωτερα εκτος τουριστικης περιοδου.
Θαθαλα λοιπον να τους ρωτησω καθως και οποιον αλλο εχει αποψη, αν η εποχη αυτη εχει καποιες δυσκολιες (κλειστα μεγαζια, βροχες, κρυο, αραια δρομολογια κλπ....) η να ετοιμασω την βαλιτσα χωρις αλλες σκεψεις?
Να ετοιμάσεις τη βαλίτσα χωρίς δεύτερη σκέψη και να πάρεις και μαγιό!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.384
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom