Μάλτα Μάλτα - Διαμονή και άλλες info

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.588
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Για δυόμισι ή τρείς μέρες δεν θα συνιστούσα κάτι πέρα από Βαλέττα, Mdina και Birgu. Διαμονή στη Βαλέττα. Δεν χρειάζεται αυτοκίνητο – Mdina με το λεωφορείο, Birgu με το καραβάκι από περιοχή ανελκυστήρα κήπων Μπαρακα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Εγώ θα αφιερώσω μία μέρα για το νησί Gozo. Θα πάρω αυτοκίνητο για να διευκολυνθώ στις μετακινήσεις. Μετά λέω μία μέρα Βαλέτα και τρεις πόλεις, Και μισή μέρα θα αφήσω την Μντινα.
Έχω σκοπό επειδή είναι χειμώνα να ξυπνάω κάθε μέρα 7 η ώρα.

Έχω βρει δωμάτιο από airbnb Για τις τρεις μέρες 100 €
Gozο δε προλαβαινεις με τιποτα,κατσε στις υπολοιπες περιοχες..μεσα σε 2μιση μερες με το ζορι να προλαβεις να δεις την Βαλετα και την Μντινα...μη ξεχνατε κ τον παραγοντα χειμωνας,αν κανει κακοκαιρια που θα πατε με τ αμαξι;;;;
 

patrizia

Member
Μηνύματα
185
Likes
172
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Υπέροχη η Μαλτα, ξεπέρασε τις προσδοκίες μου! Αξιζει να μείνει κανείς Βαλετα η οποια παραδόξως ειχε πολυ ζωή (5-9 Δεκεμβρίου)και μια πληθωρα μαγαζιων με πολυ προσεγμένη διακόσμηση
φαγητό. Το είναι τσιμπημένο και θέλει λίγο ψάξιμο. Στο Aaron's που πρότεινε η Paefstra και είναι εξαιρετικο προσθέτω το caffe jubilee, έχει πολύ νόστιμο χταπόδι ως ορεκτικό και ζυμαρικά σε καλές τιμές.
Πηγαμε και σε ένα εστιατόριο στη Senglea με τραπέζια δίπλα στο νερό και καταπληκτική θέα στο birgu και φάγαμε νοστιμοτατα ζυμαρικά με σολωμό και γαρίδες και τηγανιτά καλαμάρια σε μια λογική τιμή σε σχέση με τα υπόλοιπα. Δυστυχως δεν συγκράτησα το όνομά του αλλά είναι μετά το πανάκριβο il hnejja.
 

Terra2012

Member
Μηνύματα
20
Likes
17
Καλησπέρα....την βοήθεια σας παιδιά
Έκλεισα μόλις για Μάλτα..για 25η Μαρτίου..φτάνουμε 24 βράδυ και φεύγουμε Δευτέρα απόγευμα..
Ήταν τελείως εκτός προγράμματος και budget..μιας και έχει 1μηνα που γυρίσαμε από Βουδαπέστη, οπότε πρέπει τώρα να βρεθεί χώρος διαμονής...Δεν έχω προλάβει να διαβάσω πολλά για Μάλτα οπότε δεν ξέρω και που να ψάξω.Θα είμαστε 3 ζευγάρια και σκεφτόμασταν για πιο οικονομικά μήπως κοιτάξουμε για κανένα airbnb..
Έχετε μήπως να προτείνετε κάτι;
 

Terra2012

Member
Μηνύματα
20
Likes
17
Καλησπέρα....την βοήθεια σας παιδιά
Έκλεισα μόλις για Μάλτα..για 25η Μαρτίου..φτάνουμε 24 βράδυ και φεύγουμε Δευτέρα απόγευμα..
Ήταν τελείως εκτός προγράμματος και budget..μιας και έχει 1μηνα που γυρίσαμε από Βουδαπέστη, οπότε πρέπει τώρα να βρεθεί χώρος διαμονής...Δεν έχω προλάβει να διαβάσω πολλά για Μάλτα οπότε δεν ξέρω και που να ψάξω.Θα είμαστε 3 ζευγάρια και σκεφτόμασταν για πιο οικονομικά μήπως κοιτάξουμε για κανένα airbnb..
Έχετε μήπως να προτείνετε κάτι;
Κάποια βοήθεια;
Σε ποια περιοχή να ψάξω ώστε να μπορώ να μετακινηθω και εύκολα;
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.588
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Θα έχετε δηλαδή δυόμισι μέρες. Θα πρότεινα την πρώτη μέρα ολόκληρη στη Βαλέττα, την δεύτερη μέχρι απόγευμα στη Mdina και βράδυ στη Βαλέττα και την τρίτη το πρωινό στην Birgu. Στη Mdina θα πάτε με το λεωφορείο (όλες οι αφετηρίες – συμπεριλαμβανομένης και για το αεροδρόμιο - είναι δεξιά όπως κοιτάμε την πύλη από την εξωτερική μεριά του τείχους). Στην Birgu θα πάτε με το καραβάκι που θα πάρετε από την αποβάθρα κοντά στη βάση του ανελκυστήρα των κήπων Άνω Μπαράκα. Έχει και λεωφορείο αλλά η διαδρομή με το καραβάκι είναι θεαματικότατη. Άρα αν είναι εκτός του μπάτζετ σας η διαμονή στην ατμοσφαιρική Βαλέττα ψάξε και εκτός του τείχους στην περιοχή Φλοριάνα. Με λίγα λεπτά περπάτημα θα είστε στην πύλη.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Καλησπέρα σας! Σκοπεύω να πάω 5 μέρες Μάλτα μέσα Ιουλίου.. έχω βρει ένα οικονομικό ξενοδοχείο στην περιοχή birgu. Να το κλείσω τι προτείνετε? Είναι κοντά σε αξιοθέατα και σε κυρίως μέρη που θα επισκεφτώ?
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλησπέρα σας! Σκοπεύω να πάω 5 μέρες Μάλτα μέσα Ιουλίου.. έχω βρει ένα οικονομικό ξενοδοχείο στην περιοχή birgu. Να το κλείσω τι προτείνετε? Είναι κοντά σε αξιοθέατα και σε κυρίως μέρη που θα επισκεφτώ?
Η περιοχή birgu είναι η μεσαία από τις 3 πως να το πώ ..χερσονήσους? που βρίσκονται ακριβώς απέναντι από την Βαλέτα(την πρωτεύουσα)και είναι η πιό ενδιαφέρουσα απο τις τρείς...πολύ γραφική κυρίως για το λιμάνι της...το μέτωπο στη θάλασσα,γατί μέσα στα σοκκάκια έχει μονο μια πλατείτσα και ένα δυο καφέ ...είναι μικρή περιοχή χωρίς ιδιαίτερη ζωντάνια και αν πρόκειται να μετακινηθείς με ΜΜΜ (εκτός αν νοικιάσετε αμάξι)θα ταλαιπωρηθείς γιατί όοοπου και να πας μέσα στο νησί κατά κύριο λόγο οι συγκοινωνίες ξεκινούν από Βαλέττα.

Καλύτερα να προτιμήσεις Σλιέμα!(θεωρώ ότι είναι η καλύτερη επιλογή) η ακόμα και Σεντ Τζουλιάνς πιο μακρυά(στο χάρτη δηλ αριστερά της Βαλέτας και όχι δεξιά όπως ειναι το birgu)που πάλι θα παίρνεις λεωφορείο για να πάς πρωτεύουσα η όπου αλλού τελος πάντων αλλά είναι ΖΩΝΤΑΝΕΣ περιοχές πολύ πιό "κοσμικές"από το birgu και τα έχουν όλα....και γραφικότητα και καφέ και εστιατόρια και για το βράδυ (ενώ το birrgu αν και δεν έχω μείνει μέχρι αργά αλλά θεωρώ έτσι όπως το έχω δει τη μέρα ότι το βραδυ θά έιναι νέκρα...)
Αν πάλι βρίσκεις οικονομικό ξενοδοχείο μονο εκεί,οκ

ούτως ή άλλως ακόμα και στη Βαλέττα να μείνει κάποιος πάλι διαρκώς θα μετακινείται(για να δεί τις διάφορες πόλεις...περιοχές κλπ),απλά η Βαλέττα εχει το προνόμιο να έχεις τις αφετηρίες των λεωφορείων στα οποία βέβαια γίνεται Ο χαμός από τον συνωστισμό...είτε χειμώνας είτε καλοκαίρι απίστευτος κόσμος και στριμωξίδι
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.086
Συμφέρει αμάξι στη Μάλτα.
Αν είσαι έξω από το πρωί ως το βράδυ βλέπεις σχεδόν τα πάντα σε περίπου μια βδομάδα.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
@alma @romantic woman σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!! Αμάξι δεν οδηγάμε δυστυχώς... Το ξενοδοχείο στο birgu έχει αρκετή διαφορά ( δεν βρίσκω δωμάτιο κάτω από 90 ευρώ στις υπόλοιπες περιοχές) ... Και είδα ότι είναι κοντά στα καραβάκια (??) για να πας Βαλεττα...
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
@alma @romantic woman σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!! Αμάξι δεν οδηγάμε δυστυχώς... Το ξενοδοχείο στο birgu έχει αρκετή διαφορά ( δεν βρίσκω δωμάτιο κάτω από 90 ευρώ στις υπόλοιπες περιοχές) ... Και είδα ότι είναι κοντά στα καραβάκια (??) για να πας Βαλεττα...
ναι υπάρχουν τα καραβάκια τα οποία σε μεταφέρουν μέσα σε λίγα λεπτά μόνο(σε αντίθεση με το λεωφορείο που κάνει γυρω στο μισάωρο αν θυμάμαι καλά,
απλά το κόστος είναι σαφώς μεγαλυτερο οπότε συμφέρει μονο αν μαζευτούν γύρω στα 4 άτομα(δε θυμάμαι ακριβώς) ώστε να μοιραστεί το κόστος αλλά και για να κάνει τη διαδρομή,
σε αφήνει χαμηλά κάτω στο λιμάνι στη Βαλέτα και ευτυχως με το ίδιο εισιτήριο τουλάχιστον παίρνεις το ασανσέρ για να ανέβεις επάνω στο επίπεδο της πόλης γιατί αλλιώς σου ...βγαίνει η γλώσσα

και μιά που αναφέρθηκες στα καραβάκια να πώ
ότι και από Σλιέμα έχει τα αντίστοιχα καραβάκια που σε πάνε επισης στη Βαλέττα (από την αντίθετη πλευρά )ΑΛΛΑ εκεί ΔΕΝ υπάρχει ..ασανσέρ, δεν θα το πρότεινα γιατί κυριολεκτικα σου βγαίνει η γλώσσα για ν ανέβεις ψηλά στην πόλη , εγώ το έκανα απλά από ...περιέργεια κατέβηκα δηλ από την πόλη έτσι για να δώ το λιμάνι να δώ που προσαράζουν τα καράβια και μετα για να ξανανεβω απαπα,πολυ σκαλοπάτι και ανηφόρα,ευτυχώς βρήκα δρομάκι απλά ανηφόρα χωρίς σκαλοπάτι αλλα΄και πάλι δεν...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.988
@alma @romantic woman σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!! Αμάξι δεν οδηγάμε δυστυχώς... Το ξενοδοχείο στο birgu έχει αρκετή διαφορά ( δεν βρίσκω δωμάτιο κάτω από 90 ευρώ στις υπόλοιπες περιοχές) ... Και είδα ότι είναι κοντά στα καραβάκια (??) για να πας Βαλεττα...
Το καραβακι απο Birgu εχει πυκνα δρομολογια και ειναι παμφθηνο.
Ομως εμεις ξεμειναμε ενα βραδυ ως αργα στο Birgu γιατι χασαμε το προτελευταιο και πηραμε το τελευταιο κατα τις 11. Η φαση στο Birgu το βραδυ ειναι για ΚΑΠΗ κυριολεκτικα.
Δωσε κατι παραπανω για Βαλεττα η εστω εξω απο την πυλη της πολης. . Οτιδηποτε αλλο με αλλαγες λεωφορειων θα σας σκισει στις καθυστερησεις και θα δωσετε τη διαφορα στα εισιτηρια λεωφορειων τελικα. Δεν κανεις οικονομια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.289
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom