Μάλτα Μάλτα γιοκ!

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα

Βαλετα και Σλιεμα
Το αεροπλάνο αρχίζει και χαμηλώνει σιγά σιγά. Η Μάλτα αρχίζει και ξεπροβάλει,με την εντυπωσιακή κιτρινο-ωχρα απόχρωση της η οποία κυριαρχεί σε όλο το νησί. Τόσο τα κτίρια,με την χαρακτηριστική τους πέτρα όσο και η γη, με τις όχι και τόσο "ζωντανές" φυτεύσεις αλλά και το έντονο φως του ήλιου,όλα μαζί σε συνδυασμό δίνουν στο νησί ένα χαρακτηριστικό μπεζ χρώμα σε όλη την ατμόσφαιρα. Μάλλον, διακρίνω πρωτα το ψαροχώρι Marsaxlokk με τις χρωματιστές βαρκούλες να επιπλέουν στο νερό. Τα κτίρια εντυπωσιακά από ψηλά,σαν κάρτ ποσταλ εποχής τραβηγμενη από ψηλά. Να και η Βαλετα! Και προσγειωνομαστε στο αεροδρόμιο Luqa.
Έλεγχος γίνεται εξονυχιστικός,σε dplf, πιστοποιητικα εμβολιασμού,τεστ pcr των ανηλίκων τα οποία πρέπει συμπληρωματικά να στείλουμε σε ένα mail που μας υποδεικνύουν.
Καλούμε "ταξί" από το e-cabs,αυτήν την τέλεια εφαρμογή που από εδώ έμαθα και σας ευχαριστώ, το οποίο φτάνει πριν βγούμε από το αεροδρόμιο. Ο καλός μαλτέζος γεράκος οδηγός,από τους λίγους ντόπιους που συναντήσαμε σε εργατικό δυναμικό, είναι πολύ φιλικός και εξυπηρετικός. Μας πηγαίνει στο ξενοδοχείο που είχαμε κλείσει στην Σλιέμα όπου δυστυχώς μας περιμένει μια δυσάρεστη έκπληξη...Μπαίνουμε στην ρεσεψιόν και δίνουμε τα διαβατήρια και το κινητό μου με την εφαρμογή της κράτησης στην υπάλληλο και περιμένουμε.Ειναι λίγο μυστήρια η φάση γιατί έχει αρκετή ησυχία και κάπως υποτονικό κλίμα για ξενοδοχείο...Και μετά από κανένα τέταρτο αναμονής από εμάς και αναζήτησης στον υπολογιστή από την υπάλληλο μας σκάει τη βόμβα:"Ξέρετε,εδώ και λίγες μέρες το ξενοδοχείο μας λειτουργεί ως ξενοδοχείο καραντίνας για τα θετικά κρούσματα της Μάλτας. Θα σας υποδείξουμε ένα άλλο ξενοδοχείο όπου θα μεταφερθείτε"
Κοιτιομαστε με τον άντρα μου με το βλέμμα του τρόμου!"Καλά ρε άνθρωποι,δεν μπορούσατε να στείλετε ένα ενημερωτικό mail για την κατάσταση αυτή και να μας υποδείξετε από εκεί το νέο ξενοδοχείο?Έπρεπε να έρθουμε,να μπούμε μέσα,να περιμένουμε κανένα τέταρτο στον χώρο, μαζί με τα παιδιά μας, και μετά να μας ενημερώσετε?"Αυτά σκεφτόμουν από μέσα μου αλλά είπα να μην τα βγάλω προς τα έξω για να φύγουμε όσο το δυνατόν συντομότερα από τη Σπιναλόγκα!!!
Οπότε παίρνουμε τα ποδαράκια μας και οι τέσσερις και στους 38 βαθμούς κελσίου της Μάλτας, κατηφορίζουμε οοοολο το παραλιακό μέτωπο της Σλιεμα για να πάμε στο ξενοδοχείο που μας υπεδειξαν το οποίο όμως δεν ήταν το σωστό! Από εκεί μας έστειλαν σε ένα τρίτο το οποίο ήταν και το τυχερό μας(λέμε τώρα)
Δεν το λες και την καλύτερη αρχή στο ταξίδι μας,αλλά τουλάχιστον καταφέραμε να τακτοποιηθουμε και να μείνουμε ασφαλείς!!!
Η Σλιέμα δεν είναι ωραία περιοχή,την περιδιαβηκαμε και ολόκληρη μέσα στο λιοπυρι και γενικά δεν μου άφησε καλές εντυπώσεις...Αξίζει μόνο η υπέροχη θέα προς τη Βαλετα!


IMG_20210814_095714_1.jpg




IMG_20210814_095810.jpg




IMG_20210813_203558.jpg


και by night!

 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Βαλετα και Σλιεμα
Το αεροπλάνο αρχίζει και χαμηλώνει σιγά σιγά. Η Μάλτα αρχίζει και ξεπροβάλει,με την εντυπωσιακή κιτρινο-ωχρα απόχρωση της η οποία κυριαρχεί σε όλο το νησί. Τόσο τα κτίρια,με την χαρακτηριστική τους πέτρα όσο και η γη, με τις όχι και τόσο "ζωντανές" φυτεύσεις αλλά και το έντονο φως του ήλιου,όλα μαζί σε συνδυασμό δίνουν στο νησί ένα χαρακτηριστικό μπεζ χρώμα σε όλη την ατμόσφαιρα. Μάλλον, διακρίνω πρωτα το ψαροχώρι Marsaxlokk με τις χρωματιστές βαρκούλες να επιπλέουν στο νερό. Τα κτίρια εντυπωσιακά από ψηλά,σαν κάρτ ποσταλ εποχής τραβηγμενη από ψηλά. Να και η Βαλετα! Και προσγειωνομαστε στο αεροδρόμιο Luqa.
Έλεγχος γίνεται εξονυχιστικός,σε dplf, πιστοποιητικα εμβολιασμού,τεστ pcr των ανηλίκων τα οποία πρέπει συμπληρωματικά να στείλουμε σε ένα mail που μας υποδεικνύουν.
Καλούμε "ταξί" από το e-cabs,αυτήν την τέλεια εφαρμογή που από εδώ έμαθα και σας ευχαριστώ, το οποίο φτάνει πριν βγούμε από το αεροδρόμιο. Ο καλός μαλτέζος γεράκος οδηγός,από τους λίγους ντόπιους που συναντήσαμε σε εργατικό δυναμικό, είναι πολύ φιλικός και εξυπηρετικός. Μας πηγαίνει στο ξενοδοχείο που είχαμε κλείσει στην Σλιέμα όπου δυστυχώς μας περιμένει μια δυσάρεστη έκπληξη...Μπαίνουμε στην ρεσεψιόν και δίνουμε τα διαβατήρια και το κινητό μου με την εφαρμογή της κράτησης στην υπάλληλο και περιμένουμε.Ειναι λίγο μυστήρια η φάση γιατί έχει αρκετή ησυχία και κάπως υποτονικό κλίμα για ξενοδοχείο...Και μετά από κανένα τέταρτο αναμονής από εμάς και αναζήτησης στον υπολογιστή από την υπάλληλο μας σκάει τη βόμβα:"Ξέρετε,εδώ και λίγες μέρες το ξενοδοχείο μας λειτουργεί ως ξενοδοχείο καραντίνας για τα θετικά κρούσματα της Μάλτας. Θα σας υποδείξουμε ένα άλλο ξενοδοχείο όπου θα μεταφερθείτε"
Κοιτιομαστε με τον άντρα μου με το βλέμμα του τρόμου!"Καλά ρε άνθρωποι,δεν μπορούσατε να στείλετε ένα ενημερωτικό mail για την κατάσταση αυτή και να μας υποδείξετε από εκεί το νέο ξενοδοχείο?Έπρεπε να έρθουμε,να μπούμε μέσα,να περιμένουμε κανένα τέταρτο στον χώρο, μαζί με τα παιδιά μας, και μετά να μας ενημερώσετε?"Αυτά σκεφτόμουν από μέσα μου αλλά είπα να μην τα βγάλω προς τα έξω για να φύγουμε όσο το δυνατόν συντομότερα από τη Σπιναλόγκα!!!
Οπότε παίρνουμε τα ποδαράκια μας και οι τέσσερις και στους 38 βαθμούς κελσίου της Μάλτας, κατηφορίζουμε οοοολο το παραλιακό μέτωπο της Σλιεμα για να πάμε στο ξενοδοχείο που μας υπεδειξαν το οποίο όμως δεν ήταν το σωστό! Από εκεί μας έστειλαν σε ένα τρίτο το οποίο ήταν και το τυχερό μας(λέμε τώρα)
Δεν το λες και την καλύτερη αρχή στο ταξίδι μας,αλλά τουλάχιστον καταφέραμε να τακτοποιηθουμε και να μείνουμε ασφαλείς!!!
Η Σλιέμα δεν είναι ωραία περιοχή,την περιδιαβηκαμε και ολόκληρη μέσα στο λιοπυρι και γενικά δεν μου άφησε καλές εντυπώσεις...Αξίζει μόνο η υπέροχη θέα προς τη Βαλετα!

IMG_20210814_095714_1.jpg


IMG_20210814_095810.jpg


IMG_20210813_203558.jpg

και by night!
 
Last edited:

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Βαλετα Ι
Οι δυο πρωτες μερες ειναι αφιερωμενες στη Βαλετα. Περνάμε απεναντι με το καραβακι το οποιο κοστιζει 8€ για 2 ενηλικες+2 παιδια μετ' επιστροφης. Βολικός τροπος και διασκεδαστικός (ειδικα για τους μικρους της παρέας!)
Η Βαλέτα ειναι πανέμορφη και σημαιοστολισμενη , λογω δεκαπενταυγουστου φανταζομαι. Περιδιαβαί νουμε στα σοκακια, στις πλατείες, μπαίνουμε σε μια κλειστη αγορά απο οπου αγοράζουμε μια δροσιστικοτατη γρανίτα ( η θερμοκρασια ειναι στα κοκκινα, σε ολη τη διαρκεια του ταξιδιου μας, πανω απο 35 βαθμους σταθερα!). Φτανουμε στο τεραστιο συντριβανι των Τριτώνων αφου περασουμε απο το συγχρονης αρχιτεκτονικής κτιριο του κοινοβουλίου της Μαλτας, σχεδιασμένο απο τον γνωστο ιταλό αρχιτεκτονα Ρεντσο Πιανο (γνωριμος πια στους Ελληνες μετα το σχεδιασμό του κτιρίου του Κεντρου Πολιτισμου Ιδρυματος Σταυρος Νιαρχος, στο Φαληρο αν δεν κανω λαθος-δεν ειχα τη χαρα να το επισκεφθω ακόμα)

IMG_20210813_185458_1.jpg


DSC_0009.JPG


DSC_0014.JPG


DSC_0020.JPG


IMG_20210814_124132.jpg

η μικρη μου ταξιδευτρια!

DSC_0033.JPG


DSC_0057.JPG


DSC_0053.JPG



Επισκεπτόμαστε τον εντυπωσιακό ναό του Αγίου Ιωάννη του Βαπτιστή όπου μένουμε με το στομα ανοιχτο με τους υπεροχους πινακες του Καραβατζιο. Ειδικά, ο πίνακας με θέμα τον αποκεφαλισμό του Ιωάννη, με το μυστηριακό φωτισμό της σκηνης και την συνολικη ατμόσφαιρα που καταφερνει ο ιταλος ζωγραφός, είναι μοναδικός! Αλλα και ο ναος στο συνολο του ειναι απο τους πιο εντυπωσιακους που εχουμε επισκεφτει. Το δαπεδο ειναι ολο καλυμμενο με ταφικες πλακες των ιπποτων και η διακοσμηση στους τοιχους και στην οροφη εχει εντονα μπαροκ στοιχεια με προσοχη και στην παραμικρη λεπτομερεια. Προσοχη, γιατι στην εισοδο υπαρχει πινακιδα για το dress-code. Λεει οτι απαγορευονται τα σορτς και τα αμανικα μπλουζακια (σε αντρες και γυναικες). Ευτυχως, ομως δεν εφαρμοζεται κατα γραμμα(...δεν γινεται αλλωστε να κυκλοφορησεις με μακρυ παντελονι με αυτην τη ζεστη!) οποτε μπαινουμε κανονικα με τα σορτς μας μονο που σε εμενα δινουν και μια χαρτινη "καπα" μιας χρησης για να καλυψω τους ωμους, αφου φορουσα τιραντέ. Για την εισοδο μας πληρωσαμε 30€ (τα παιδια δεν πληρωσαν)

DSC_0081.JPG


DSC_0079.JPG


DSC_0078.JPG

και η "φασκιωμενη" απο παντου!
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
DSC_0078.JPG

και η "φασκιωμενη" απο παντου!
Έχω και εγώ φώτο με φάσκιωμα και κάθε φορά που τη βλέπω γελάω με τον εαυτό μου 😋

Πολύ την αγαπώ τη Μάλτα και πολύ χαίρομαι που γράφεις ιστορία!!!! 🥰

ΥΓ. Καλά αυτοί στο κατάλυμα επιεικώς απαράδεκτοι.....
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Έχω και εγώ φώτο με φάσκιωμα και κάθε φορά που τη βλέπω γελάω με τον εαυτό μου 😋

Πολύ την αγαπώ τη Μάλτα και πολύ χαίρομαι που γράφεις ιστορία!!!! 🥰

ΥΓ. Καλά αυτοί στο κατάλυμα επιεικώς απαράδεκτοι.....
Φασκιωθηκα και το ευχαριστήθηκα,γιατί όταν πήγαμε στο ναό και είδα από έξω την ταμπέλα με το dress code λέω "ωχ, δεν θα μας αφήσουν να μπούμε,τζάμπα τους κουβάλησα πρωι-πρωι" γιατί εκλεινε η ώρα 12:00! Αλλά ευτυχώς μπήκαμε έστω και έτσι!!!Αν και μάσκα+κάπα+40 βαθμοί δεν είναι και ότι καλύτερο:haha:
Είπα να γράψω ιστορία γιατί 1) η χαρά μου που ταξίδεψα μετά από τόσο καιρό δεν μαζεύεται και θέλω να μιλάω και να γράφω συνέχεια γι'αυτό και 2) με βοήθησαν πάρα πολύ οι παλαιότερες ιστορίες για τη Μάλτα οπότε είπα να φρεσκαρω τις πληροφορίες για οποιον ενδιαφέρεται! Είναι τόσο κοντά, 1 ώρα και κάτι και λόγω της Ryan airμπορεις να βρεις πολύ φθηνά εισιτήρια οπότε είναι ένας πολύ προσβάσιμος προορισμός.Χωρια που έχει και πάρα πολλά να δεις...Εμάς μια εβδομάδα πάντως δεν μας έφτασε,βγάλαμε και πράγματα!
Καλά για το ξενοδοχείο δεν έχω λόγια και εγώ...Μπλοκαραμε μόλις μας ξεφουρνισε το νέο η ρεσεψιονίστ,νιώσαμε πολύ περίεργα και μετά ψοφησαμε με το πανω-κατω στην παραλιακή ΜΕ τα παιδιά και ΜΕ τα πράγματα (λίγα ευτυχώς) αλλά και με πάρα πολύ ήλιο και ζεστή...Γενικά πάντως ευτυχώς είχαμε κλείσει μόνο τα 3 βραδιά Σλιέμα(γιατί και το νεο ξενοδοχείο που μας μετέφεραν το λες ανετα ανετα covid-friendly:haha:) και 4 βραδιά στο Paceville όπου το ευχαριστήθηκαμε πραγματικά!
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Διάβασα το τίτλο και έπαθα ένα σοκ, τι έγινε πάλι δε θα μπούμε σε αεροπλάνο λέω μιας και έχουμε προγραμματίσει επίσκεψη τέλος Σεπτέμβρη. Συνέχισε να γράφεις εσύ για να αντλώ πληροφορίες εγω! :clap:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Είπα να γράψω ιστορία γιατί 1) η χαρά μου που ταξίδεψα μετά από τόσο καιρό δεν μαζεύεται και θέλω να μιλάω και να γράφω συνέχεια γι'αυτό
Αυτό ακριβώς!!!

.Εμάς μια εβδομάδα πάντως δεν μας έφτασε,βγάλαμε και πράγματα!
Και εγώ έχω αφήσει εκκρεμότητες και θα ήθελα πολύ να παραβρεθώ σε φιέστα που γίνεται Απρίλιο μήνα στη Vittoriosa! Κάποια στιγμή θα μου κάτσει δεν μπορεί...

Καλά για το ξενοδοχείο δεν έχω λόγια και εγώ...Μπλοκαραμε μόλις μας ξεφουρνισε το νέο η ρεσεψιονίστ,νιώσαμε πολύ περίεργα και μετά ψοφησαμε με το πανω-κατω στην παραλιακή ΜΕ τα παιδιά και ΜΕ τα πράγματα (λίγα ευτυχώς) αλλά και με πάρα πολύ ήλιο και ζεστή...Γενικά πάντως ευτυχώς είχαμε κλείσει μόνο τα 3 βραδιά Σλιέμα(γιατί και το νεο ξενοδοχείο που μας μετέφεραν το λες ανετα ανετα covid-friendly:haha:) και 4 βραδιά στο Paceville όπου το ευχαριστήθηκαμε πραγματικά!
Εγώ στη Σλιέμα κάθε μέρα έκανα μπάνιο. Έπαιρνα φόρα απο τα βράχια και μέσα :haha: πολύ ζέστη λέμε.......
Α έχει και συνέχεια το σόου με τα καταλύματα....

Κοριτσούδι μου γλυκό 😘
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Διάβασα το τίτλο και έπαθα ένα σοκ, τι έγινε πάλι δε θα μπούμε σε αεροπλάνο λέω μιας και έχουμε προγραμματίσει επίσκεψη τέλος Σεπτέμβρη. Συνέχισε να γράφεις εσύ για να αντλώ πληροφορίες εγω! :clap:
Ούτε γιοκ ούτε σοκ!!!Με το καλό θα πάτε και θα περάσετε και τέλεια,η Μάλτα είναι πανέμορφη ;) !!!
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Αυτό ακριβώς!!!


Και εγώ έχω αφήσει εκκρεμότητες και θα ήθελα πολύ να παραβρεθώ σε φιέστα που γίνεται Απρίλιο μήνα στη Vittoriosa! Κάποια στιγμή θα μου κάτσει δεν μπορεί...


Εγώ στη Σλιέμα κάθε μέρα έκανα μπάνιο. Έπαιρνα φόρα απο τα βράχια και μέσα :haha: πολύ ζέστη λέμε.......
Α έχει και συνέχεια το σόου με τα καταλύματα....

Κοριτσούδι μου γλυκό 😘
:heart::heart::heart: Τάνια μου αγαπημένη ,θα κάνω μια πολύ αισιόδοξη ευχή να καταφέρουμε να κόψουμε πίτα οι τραβελστοριτες στη Θεσσαλονίκη το 2022 για να ξανα-ανταμωσουμε από κοντα😍🥰
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Φτασαμε 9 Αυγουστου και η Βαλεττα ηταν στολισμενη. Ξαφνικα γυρω στις 10 το βραδυ τα συνεργεια αρχιζουν να κατεβαζουν τον στολισμο. Ρωταω, μου λενε οτι το πανηγυρι τελειωσε.
Στις 12 Αυγουστου το βραδυ ηταν ξαναστολισμενη για τον 15αυγουστο. Χαρα στην αντοχη τους να ανεβοκατεβαζουν τα λαβαρα σε ολη την πολη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom