Μάλτα Μάλτα

VeniaTheo

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Καλησπέρα ενδιαφέρομαι να πάω Μάλτα άνοιξη ή αρχές καλοκαιριού μαζί με τον σύντροφο μου. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αρχικά σε ποια περιοχή μου προτείνετε να μείνω και αν έχετε και κάποιο ξενοδοχείο στο μυαλό σας. Επίσης ένα παρασκευοσαββατοκύριακο φτάνει? Δυστυχώς λόγω δουλειάς δεν μπορούμε περισσότερες μέρες ... Θα χρειαστεί να νοικιάσουμε αμάξι; Οι αποστάσεις είναι κοντινές; Και από μέρη τι αξίζει να επισκεφτούμε αυτό το τριήμερο; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!


Δεκτές και οι προτάσεις διασκέδασης/μαγαζιά!!!
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Καλησπέρα ενδιαφέρομαι να πάω Μάλτα άνοιξη ή αρχές καλοκαιριού μαζί με τον σύντροφο μου. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αρχικά σε ποια περιοχή μου προτείνετε να μείνω και αν έχετε και κάποιο ξενοδοχείο στο μυαλό σας. Επίσης ένα παρασκευοσαββατοκύριακο φτάνει? Δυστυχώς λόγω δουλειάς δεν μπορούμε περισσότερες μέρες ... Θα χρειαστεί να νοικιάσουμε αμάξι; Οι αποστάσεις είναι κοντινές; Και από μέρη τι αξίζει να επισκεφτούμε αυτό το τριήμερο; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!


Δεκτές και οι προτάσεις διασκέδασης/μαγαζιά!!!
Ιδανικά θα ήταν να μείνετε στη Βαλέτα, αλλά εναλακτικά και κοντά μπορείτε να μείνετε στη Γζίρα ή στη Σιλέμα με φθηνότερα ξενοδοχεία. Εμείς μείναμε στη Γζίρα στο ξενοδοχείο 115 The Strand Hotel & Suites με πολύ καλή σχέση ποιότητας - τιμής. Μπορείς εύκολα να κινηθείς με ΜΜΜ και να πάτε οποσδήποτε Μντίνα, Μπίργκου, Μαρσασλόκκ. Το 3ήμερο ... δεν φτάνει.
 
Last edited:

VeniaTheo

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Ιδανικά θα ήταν να μείνετε στη Βαλέτα, αλλά εναλακτικά και κοντά μπορείτε να μείνετε στη Γζίρα ή στη Σιλέμα με φθηνότερα ξενοδοχεία. Εμείς μείναμε στη Γζίρα στο ξενοδοχείο 115 The Strand Hotel & Suites με πολύ καλή σχέση ποιότητας - τιμής. Μπορείς εύκολα να κινηθείς με ΜΜΜ και να πάτε οποσδήποτε Μντίνα, Μπίργκου, Μαρσασλόκκ. Το 3ήμερο ... δεν φτάνει.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια!!!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Και εγώ ψηφίζω διαμονή Βαλεττα. Πραγματικά άλλη φάση να μένεις μέσα στην παλιά πόλη! Προσωπικά είχα μείνει στο ξενοδοχείο Osborne, και ήταν μια πολύ συμπαθητική και οικονομική σχετικά επιλογή. Όλη η Βαλεττα περπατιεται άνετα, ενώ με τα λεωφορεία (ή αφετηρία τους είναι ακριβώς από την πύλη της Βαλεττα) πας πραγματικα παντού. Είναι πολύ οργανωμένα (υπάρχει και σχετική εφαρμογή). Όσο για το τριήμερο είναι όντως λίγο!
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Περισινες τιμες! Eνα χαμπουρκερ με πατατες €15, σε εστιατοριο στην πλατεια του Αη Γιωργη, μιας που το κουνελι τους (τοπικη σπεσιαλιτε) δεν με ενθουσιαζει. Μια μακαροναδα 'παιδικου μεγεθους', €17 με σπιτικες και καλα παπαρδελες που πρεπει να χαρτοσημοκολησεις αιτηση για να σου φερουνε λιγο τυρι, περιτον να αναφερω οτι το νερο, μικρο μπουκαλακι ηταν εισαγωγης απ'το UK, σ'αυτο το μαγαζι! Οποτε πινουμε μπυρα! Αν δεν κανω λαθος ηταν στο Cheeky Monkey η στο διπλανο του στον δρομο του εμποριου! Σηκωνεσαι απ'το τραπεζι, χωρις σαλατα, με το αισθημα της πεινας! Και φυσικα δεν τους αφηνεις tip!

Στο χωριο μου μια χοιρινη κανει €7, και η κατωθι μπριζοπαντζετα €9,50, τιμες προχθεσινες, και τα δυο ειναι νησια. Ενδεικτικος βασικος εκει €792.26 και στην Ελλαδα (και καλααα) €773.50, απο το greekreporter.com & το List of European countries by minimum wage - Wikipedia.
View attachment 388769

Η Ελλαδα εχει το φτηνοτερο ισως φαγητο, και το μεγαλιτερο αγαθο και προνομιο! Ο πιτογυρος! Γεμιζει το στομαχι σου με €3!
Συγριτικα, επειδη ανεβο-κατεβηκα απο Ναπολι, βρηκα την Ναπολι πολυ φτηνοτερη! Βεβαια στο θεμα του καφε δεν υπαρχει συγκριση, παντου ειναι φτηνοτερος!
 

VeniaTheo

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Και εγώ ψηφίζω διαμονή Βαλεττα. Πραγματικά άλλη φάση να μένεις μέσα στην παλιά πόλη! Προσωπικά είχα μείνει στο ξενοδοχείο Osborne, και ήταν μια πολύ συμπαθητική και οικονομική σχετικά επιλογή. Όλη η Βαλεττα περπατιεται άνετα, ενώ με τα λεωφορεία (ή αφετηρία τους είναι ακριβώς από την πύλη της Βαλεττα) πας πραγματικα παντού. Είναι πολύ οργανωμένα (υπάρχει και σχετική εφαρμογή). Όσο για το τριήμερο είναι όντως λίγο!
Μέσα σε 3 μέρες που μπορώ να πάω ώστε να αξίζει ?
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Μέσα σε 3 μέρες που μπορώ να πάω ώστε να αξίζει ?
Για 3 ημέρες και ανάλογα με τα ενδιαφέροντά σας εγώ θα τις κατένειμα ως εξής
- 1η μέρα σουλατσαρίσματα στη Βαλέττα και επίσκεψη σε αξιοθέατά της
- 2η μέρα επίσκεψη στη Μντίνα, τη μεσαιωνική πρωτεύουσα του νησιού. Μπορεί να συνδυαστεί και με επίσκεψη στη γειτονική Ράμπατ να δείτε και τις κατακόμβες
- 3η ημέρα θα μπορούσατε να δείτε το μεγαλιθικό ναό Χατζάρ-Κιμ (είναι κοντά στη Βαλέττα με το λεωφορείο); εναλλακτικά μπορείτε να περάσετε με το καραβάκι απέναντι από τη Βαλέττα και να δείτε τις 3 πόλεις (Μπίργκου, Σενγκλέαμ, Κονσπίκουα)
Εξαρτάται βέβαια και με τις ώρες των πτήσεών σας...
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Eνα χαμπουρκερ με πατατες €15, σε εστιατοριο στην πλατεια του Αη Γιωργη, μιας που το κουνελι τους (τοπικη σπεσιαλιτε) δεν με ενθουσιαζει. Μια μακαροναδα 'παιδικου μεγεθους', €17 με σπιτικες και καλα παπαρδελες που πρεπει να χαρτοσημοκολησεις αιτηση για να σου φερουνε λιγο τυρι, περιτον να αναφερω οτι το νερο, μικρο μπουκαλακι ηταν εισαγωγης απ'το UK, σ'αυτο το μαγαζι! Οποτε πινουμε μπυρα! Αν δεν κανω λαθος ηταν στο Cheeky Monkey η στο διπλανο του στον δρομο του εμποριου! Σηκωνεσαι απ'το τραπεζι, χωρις σαλατα, με το αισθημα της πεινας! Και φυσικα δεν τους αφηνεις tip!
Υπάρχουν και πολύ καλύτερες και οικονομικότερες επιλογές τόσο για ποτό όσο και για φαγητό στο νησί. Άαε που το να φας στην πλατεία του Αγίου Γεωργίου, μου κάνει τηρουμένων των αναλογιών ότι πήγα για φαγητό στην Αίγλη του Ζαππείου, ή σε εστιατόριο στη στά του City Link και πέριξ
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Προτάσεις για κανονικό φαγητό:
Legligin Wine Bar
D'Office Bistro
Is Suq Tal Belt Valletta Food Market με πολλές διεθνείς κουζίνες
Cafe Cortina μέσα για καφέ και pastizzi
Fontanella Tea Garden στη Μντίνα για καφέ και γλυκό
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Μηνύματα
137
Likes
125

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.589
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Διαμονή οπωσδήποτε στη Βαλέτα. Δες το Palazzo Paolina Boutique Hotel. Για καλύτερη τιμή τηλ. απ’ ευθείας στη ρεσεψιόν.

Φαγητό στο μικροσκοπικό Beati Paoli ή – με λίγο βαθύτερα το χέρι στη τσέπη - στο Noni (αστέρι Michelin)

Ένα πρωινό στη Mdina.
Fontanella για καφέ και γλυκό, όπως αναφέρθηκε από Viaggi.
Γεύμα στο Googi’s


Για Βαλέτα και Mdina το ΠΣΚ είναι αρκετό. Δεν χρειάζεται να νοικιάσετε αμάξι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.453
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom