Μάλτα Μάλτα

VeniaTheo

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Για 3 ημέρες και ανάλογα με τα ενδιαφέροντά σας εγώ θα τις κατένειμα ως εξής
- 1η μέρα σουλατσαρίσματα στη Βαλέττα και επίσκεψη σε αξιοθέατά της
- 2η μέρα επίσκεψη στη Μντίνα, τη μεσαιωνική πρωτεύουσα του νησιού. Μπορεί να συνδυαστεί και με επίσκεψη στη γειτονική Ράμπατ να δείτε και τις κατακόμβες
- 3η ημέρα θα μπορούσατε να δείτε το μεγαλιθικό ναό Χατζάρ-Κιμ (είναι κοντά στη Βαλέττα με το λεωφορείο); εναλλακτικά μπορείτε να περάσετε με το καραβάκι απέναντι από τη Βαλέττα και να δείτε τις 3 πόλεις (Μπίργκου, Σενγκλέαμ, Κονσπίκουα)
Εξαρτάται βέβαια και με τις ώρες των πτήσεών σας...
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Το πρόβλημα με τη διαμονή Βαλεττα ειναι ότι θα πρέπει να κουβαλάς βαλιτσες σε ανηφοροκατηφόρες.
Εγώ, τώρα ππυ μιλάμε επέλεξα να μείνω στο Paceville, δίπλα στα μπαράκια για να μη θέλω ταξί το βραδι (βέβαια δεν είναι η πρώτη μου επίσκεψη και οι προοριαμοί μου αυτή τη φορά είναι εξ' ολοκλήρου εκτός Βαλεττας).
 

agmi

Member
Μηνύματα
494
Likes
2.288
Το ταξί για τη Βαλέτα απο το αεροδρόμιο είναι από €15-20, πολύ φτηνότερο (τιμές 9/2021) για την ταρίφα που πληρώνουνε οι Αθηναίοι!
Βέβαια με τη στενοκοπια και τις σκάλες θα περπατήσεις λίγο, μεις μείναμε στο κέντρο (St Ursula st, Valletta) και το ταξί μας άφησε δίπλα! Το ταξί το ειχε προσφορά ΔΩΡΕΑΝ το booking τότε ( John Garage Ltd - Malta ), αλλά και ο ιδιοκτήτης πρόσφερε pickup με €17. Ο ταξιτζήδες ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΙΜΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ θα μας γύριζε πίσω με €15. Τα κεφαλαία προηγουμένως γιατί και ο ιδιοκτήτης των διαμερισμάτων μας έκανε πρόταση εκτός booking ή για μελλοντικές κρατήσεις να επικ. μαζί του κατευθείαν. Τα λεωφορεία ειναι πάμφθηνα, στην ώρα τους κ'σε πάνε παντού. Έχει μια κάρτα την tallinja (15 single day journeys) και το app τους δουλεύει άψογα (και αρκετες αλλες εκδόσεις της). Στη επιστροφή η απόσταση ξενοδοχείου/αφετηρίας ηταν μικρή και επιστρέψαμε με το λεωφορείο στο αεροδρόμιο. Κοίταξε στο φόρουμ, ας είναι καλά όλοι οι συμφορουμιτες έχουν γράψει τα πάντα!
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Γκαλαπάγκος
Γειά σας,

επισκεφτούμε τη Μάλτα για 2 μέρες τέλος Απριλίου με δύο παιδιά 4 και 11 χρονών.
Υπάρχει κάτι ενδιαφέρον για τα παιδιά που είναι καλό να δούμε?
Το ενυδρείο αξίζει το κόπο?

Επίσης έχετε προτάσεις για φαγητό με τα παιδιά??
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.966
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Γειά σας,

επισκεφτούμε τη Μάλτα για 2 μέρες τέλος Απριλίου με δύο παιδιά 4 και 11 χρονών.
Υπάρχει κάτι ενδιαφέρον για τα παιδιά που είναι καλό να δούμε?
Το ενυδρείο αξίζει το κόπο?

Επίσης έχετε προτάσεις για φαγητό με τα παιδιά??
Το καλοκαίρι, επισκεφθηκαμε για 1 εβδομαδα τη Μαλτα με τα παιδια μας. Αν θελεις μπορείς να διαβασεις την ιστορία μας :

Μάλτα - Μάλτα γιοκ!

Σε αυτα που ρωτας, θα πρότεινα, ναι, να επισκεφθείτε το ενυδρειο, είναι αρκετα ενδιαφερον και να μην παραλείψετε το ESPLORA!

Για φαγητο δεν ειμαι η ειδική, εμεις τιμούμε τα fast food στα οικογενειακα ταξιδια δυστυχως! Όμως φαγαμε και σε ωραια τοπικά εστιατορια με εξαιρετικα ζυμαρικά και πίτσα! (δεν εχω συγκρατησει όμως τα ονοματα)
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Γκαλαπάγκος
Το καλοκαίρι, επισκεφθηκαμε για 1 εβδομαδα τη Μαλτα με τα παιδια μας. Αν θελεις μπορείς να διαβασεις την ιστορία μας :

Μάλτα - Μάλτα γιοκ!

Σε αυτα που ρωτας, θα πρότεινα, ναι, να επισκεφθείτε το ενυδρειο, είναι αρκετα ενδιαφερον και να μην παραλείψετε το ESPLORA!

Για φαγητο δεν ειμαι η ειδική, εμεις τιμούμε τα fast food στα οικογενειακα ταξιδια δυστυχως! Όμως φαγαμε και σε ωραια τοπικά εστιατορια με εξαιρετικα ζυμαρικά και πίτσα! (δεν εχω συγκρατησει όμως τα ονοματα)
Σε ευχαριστώ πολύ! Θα την μελετήσω!!
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Σε ευχαριστώ πολύ! Θα την μελετήσω!!
Είναι πολύ καλή η ιστορία της @vikara, τη διάβασα πάλι πρόσφατα ενόψει ταξιδιού στη Μάλτα την άλλη εβδομάδα. Επίσης, αν κάνεις αναζήτηση με τον όρο Μάλτα σε τίτλους θεμάτων, πολύ καλή ιστορία είναι μίας κοπέλας που έκανε πρακτική ενός μήνα στη Μάλτα και μίας παρέας κοριτσιών που πήγαν Απόκριες.
 
Last edited:

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Γκαλαπάγκος
Ευχαριστώ πολύ @Vicks θα την ψάξω την ιστορία!

Από τη περιοχή Paceville είναι εύκολες οι μετακινήσεις ή καλύτερα να επιλέξω Sliema; Οι τιμές είναι πολύ πιο οικονομικές. Δυστυχώς μείναμε τελευταία στιγμή και τα περισσότερα είναι εξαντλημένα.
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.966
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Ευχαριστώ πολύ @Vicks θα την ψάξω την ιστορία!

Από τη περιοχή Paceville είναι εύκολες οι μετακινήσεις ή καλύτερα να επιλέξω Sliema; Οι τιμές είναι πολύ πιο οικονομικές. Δυστυχώς μείναμε τελευταία στιγμή και τα περισσότερα είναι εξαντλημένα.
Γενικά,οι μετακινήσεις με λεωφορείο είναι πολύ εύκολες. Επίσης υπάρχει και μια εφαρμογή τύπου uber, το e-cabs,που είναι μια οικονομική λύση,καθώς οι αποστάσεις δεν είναι πολύ μεγαλες. Η Σλιέμα εμάς δεν μας άρεσε καθόλου. Αν δεν μείνετε μέσα στη Βαλέτα, το Paceville είναι μια καλή επιλογή(εμείς μείναμε και Σλιέμα και st George Bay που είναι κοντά στο Paceville και με διαφορά ψηφίζω το δεύτερο)
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Γκαλαπάγκος
Ευχαριστώ και πάλι!

Για το χωριό του Ποπαυ τι γνώμη έχετε; Αξίζει το κόπο;;;
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Γκαλαπάγκος
Η αλήθεια είναι ότι δείχνει λίγο τουριστική παγίδα. Μάλλον και εγώ θα το αφήσω πίσω...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.553
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom