EasyJet Χειραποσκευη σε Easyjet

paefstra

Member
Μηνύματα
12.919
Likes
40.748
"easyJet allows one item of hand baggage into the cabin per person; maximum dimensions are 56 x 45 x 25 cm. "
Προφανώς 56 εκατοστά είναι το ύψος.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϋλάνδη
"easyJet allows one item of hand baggage into the cabin per person; maximum dimensions are 56 x 45 x 25 cm. "
Προφανώς 56 εκατοστά είναι το ύψος.
νομιζω οτι το μηκος ειναι το 56 και το υψος το 45. Αφου ειναι πιο μεγαλο το κουτι σε μηκος απ'ό,τι σε υψος
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
νομιζω οτι το μηκος ειναι το 56 και το υψος το 45. Αφου ειναι πιο μεγαλο το κουτι σε μηκος απ'ό,τι σε υψος
Ότι θέλει ας είναι. Βαλίτσα είναι και γυρνάει σε όποιο πλάι θες, όταν είναι για το μέτρημα.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϋλάνδη
Ότι θέλει ας είναι. Βαλίτσα είναι και γυρνάει σε όποιο πλάι θες, όταν είναι για το μέτρημα.
α, ναι? γιατι νομιζα οτι πρεπει να τοποθετηθεί με το σωστό τρόπο για να περάσει, δηλαδή όχι ανάποδα κλπ!

Ευχαριστώ πολύ!
 

rebellos

Member
Μηνύματα
163
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
γεια σας! πεταω απο γκατγουικ για αθηνα στις 22 οκτωβρη. μου ηρθε το μειλ για το online checkin και αναφερει οτι η επιτρεπομενη χειραποσκευη για να παει σιγουρα στην καμπινα ειναι 50χ40χ20, αλλιως επιτρεπεται μεχρι 56χ45χ25 εφοσον χωραει στην καμπινα και δεν ειναι πληρες το αεροπλανο, σε τετοια περιπτωση θα μεταφερθει στις αποσκευες. ουτε αναφερει για κοστος, και ποιος θα με πληροφορησει αν μπορω να την παρω μαζι μου, εγ κανω ονλαιν τσεκιν και παω κατευθειαν στην πυλη! δεν μας τα λεει καλα... να παω κατευθειαν πυλη και οτι μου πουν ή να περασω να ρωτησω στους γκισεδες πρωτα?
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
γεια σας! πεταω απο γκατγουικ για αθηνα στις 22 οκτωβρη. μου ηρθε το μειλ για το online checkin και αναφερει οτι η επιτρεπομενη χειραποσκευη για να παει σιγουρα στην καμπινα ειναι 50χ40χ20, αλλιως επιτρεπεται μεχρι 56χ45χ25 εφοσον χωραει στην καμπινα και δεν ειναι πληρες το αεροπλανο, σε τετοια περιπτωση θα μεταφερθει στις αποσκευες. ουτε αναφερει για κοστος, και ποιος θα με πληροφορησει αν μπορω να την παρω μαζι μου, εγ κανω ονλαιν τσεκιν και παω κατευθειαν στην πυλη! δεν μας τα λεει καλα... να παω κατευθειαν πυλη και οτι μου πουν ή να περασω να ρωτησω στους γκισεδες πρωτα?
Εγώ κατάλαβα πως αν η αποσκευή είναι μέχρι 56χ45χ25 δε θα πληρώσεις παραπάνω (είτε μπει στη καμπίνα είτε πάει στις αποσκευές). Δε νομίζω να χρειάζεται να ρωτήσεις στους γκισέδες πρώτα. Πας στη πύλη, και αν η πτήση έχει μεγάλη πληρότητα και δε χωράνε όλες οι χειραποσκευές θα πουν επιτόπου κάποιοι να παραδώσετε τις μεγαλύτερες για να πάνε με τις άλλες αποσκευές.
Αυτό το έκαναν πάντα αλλά πριν τον νέο κανόνα ζήταγαν οικειοθελώς ποιοι θέλουν να δωσουν τις χειραποσκευές τους για να διευκολύνουν τη κατάσταση.. Αυτό που άλλαξε φαντάζομαι είναι, πως αν δουν στριμωγμένα τα πράγματα θα παίρνουν κάποιες από τις μεγαλύτερες αποσκευές και θα αφήνουν σιγουρα μόνο τις 50χ40χ20.. Πάντως όπως και ναχει δεν είδα πουθενά για έξτρα χρέωση.. Αν κάποιος γνωρίζει με σιγουριά ας μας πει..
 

rebellos

Member
Μηνύματα
163
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
"ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΑΠΟΣΚΕΥΩΝ
Μπορείτε να φέρετε μαζί σας ΜΙΑ χειραποσκευή η οποία , εφ’ όσον δεν υπερβαίνει σε μέγεθος τα 50 Χ 40 Χ 20 εκ. (με τα ροδάκια και τα χερούλια) εγγυόμαστε πως θα «ταξιδεύει» πάντα μαζί σας στο θάλαμο επιβατών , είτε στο ντουλαπάκι πάνω από το κάθισμά σας η αν χρειαστεί , κάτω από το μπροστινό σας κάθισμα. Εναλλακτικά, μπορείτε να συνεχίσετε να φέρετε μαζί σας , χωρίς χρέωση , ΜΙΑ χειραποσκευή της οποίας το μέγεθος δεν υπερβαίνει τα 56 Χ 45 Χ 25 εκ. (με τα ροδάκια και τα χερούλια) . Σε περίπτωση πληρότητας του αεροσκάφους όμως , μπορεί να σας ζητηθεί να την παραδώσετε για φόρτωση στο χώρο των αποσκευών."

Αυτό μου λέει στο μειλ που μου ηρθε χθες. και στο σαιτ της εταιρειας λεει:

"20.3 Hand Baggage
20.3.1 passengers are permitted one piece of Cabin Baggage which must comply with the following criteria:
• the maximum dimensions of the Cabin Baggage may not be any larger than 56x45x25cm (including wheels, pockets and handles). However, due to restrictions on available space in the aircraft cabin on many busy Flights, We reserve the right to place any Cabin Baggage in the hold which is bigger than 50x40x20cm (including handles, pockets and wheels), (See Cabin Baggage FAQ)
• all Cabin Baggage must easily fit within the size dimensions of the Baggage size gauges provided at our Bag Drop desks at the airport and at the departure gates.
• no weight restriction applies to the one item of Cabin Baggage within reasonable limits - i.e. a passenger must be able to place and retrieve the one item of Cabin Baggage safely in the overhead storage lockers without assistance. On occasion it may be necessary to impose a weight limit for operational reasons. In this instance Your Cabin Baggage will be placed in the aircraft hold at no additional charge provided You have complied with all applicable Baggage requirements and limitations contained in Our Terms and Conditions.
• any handbag, briefcase and/or laptop bag must be carried within the allowance of one permitted piece of Cabin Baggage.
• an overcoat, shawl, umbrella or walking stick and one bag of goods purchased after You have cleared the security screening point at the departure airport may also be carried in addition to the allowance of one item of Cabin Baggage."


Δεν βλέπω πουθενά να αναφερεται για χρέωση... Εγω θα πάω κατευθειαν στην πυλη.. αν ταξιδεψει καποιος και το διαπιστωσει ας μια δωσει μια πληροφορια!
 
Last edited by a moderator:

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
γεια σας! πεταω απο γκατγουικ για αθηνα στις 22 οκτωβρη. μου ηρθε το μειλ για το online checkin και αναφερει οτι η επιτρεπομενη χειραποσκευη για να παει σιγουρα στην καμπινα ειναι 50χ40χ20, αλλιως επιτρεπεται μεχρι 56χ45χ25 εφοσον χωραει στην καμπινα και δεν ειναι πληρες το αεροπλανο, σε τετοια περιπτωση θα μεταφερθει στις αποσκευες. ουτε αναφερει για κοστος, και ποιος θα με πληροφορησει αν μπορω να την παρω μαζι μου, εγ κανω ονλαιν τσεκιν και παω κατευθειαν στην πυλη! δεν μας τα λεει καλα... να παω κατευθειαν πυλη και οτι μου πουν ή να περασω να ρωτησω στους γκισεδες πρωτα?
Κατευθείαν στη πύλη κ αν λέω αν σου την πάρουν δεν έχει καμία extra χρέωση..έχω ταξιδέψει τόσες φορές κ με γεμάτο αεροπλάνο κ δεν πήραν κανενός τη χειαραποσκευή...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Σε μια δικη μου περιπτωση,που πετουσα,εσωτερικη πτηση ΗΠΑ,οταν εφτασα εκει που ενωνει ο διαδρομος με την πορτα του αεροπλανου,ειχε μια μικρη πορτα και απο εκει με φορητη σκαλα,επαιρναν τις χειραποσκευες και τις πηγαιναν μαζι με τις υπολοιπες αποσκευες.
Γνωμη μου,μην περιμενεις να μπεις με τους τελευταιους.....
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.083
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Σε κάποια πτήση μου από τη Γερμανία για Θεσσαλονίκη μου ζήτησαν να παραδώσω τη χειραποσκευή μου (χωρίς επιπλέον χρέωση), αλλά τους είπα πως έχω εύθραστα αντικείμενα μέσα και έτσι την πήρα μαζί μου στην καμπίνα.
 

Marlen_A

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα,

Μπορεί να μου πει κάποιος ποιο είναι το όριο των ml των υγρών που επιτρέπεται να έχουμε μαζί μας στη χειραποσκευή όταν ταξιδεύουμε με Easyjet?
Στο site της εταιρείας βρήκα το εξής:

Υγρά σε χειραποσκευή
Υπάρχουν πολλοί κανόνες για το τι να βάλετε στη χειραποσκευή σας και τι να αφήσετε στο σπίτι. Και το πιο σημαντικό, η λέξη "υγρά" έχει μια ευρύτερη έννοια από ό,τι φαντάζεστε. Για παράδειγμα: το lip balm, τα κραγιόν, οι κρέμες χεριών, τα αποσμητικά και οι λακ όλα θεωρούνται υγρά στο συγκεκριμένο πλαίσιο.
Οι κανόνες:

  • Το υγρό βρίσκεται σε δοχείο με μέγιστο όγκο τα 100ml
  • Όλα τα δοχεία πρέπει να χωρούν άνετα σε διάφανη, επανασφραγιζόμενη πλαστική σακούλα 1 λίτρου, με διαστάσεις που δεν ξεπερνούν τα 20 x 20cm
  • Αυτή η πλαστική σακούλα πρέπει να αφαιρείται από τη χειραποσκευή και να ελέγχεται ξεχωριστά από την ασφάλεια του αεροδρομίου
Όμως κάποιοι γνωστοί μου αλλά και σε μία συζήτηση εδώ στο forum διάβασα ότι στη χειραποσκευή δε σου επιτρέπουν πάνω από 100ml στο σύνολο. Μου φαίνεται περίεργο γι'αυτό και μπήκα στη διαδικασία να ρωτήσω, καθώς ταξιδεύω σε λίγες ώρες μόνο με χειραποσκευή και θέλω να αποφύγω τις δυσάρεστες εκπλήξεις στο αεροδρόμιο.
Επίσης, η επανασφραγιζόμενη πλαστική σακούλα διατίθεται σε όλα τα αεροδρόμια της Ελλάδος?
Και τέλος, κασκόλ, σκούφος, γάντια επιτρέπονται ή θεωρούνται extra?

Ευχαριστώ πολύ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom